Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: Lietuva protestais prieš Astravo AE blokuoja daugybę galimybių

60
(atnaujinta 13:33 2019.08.30)
Pasak jo, kategoriška Lietuvos valdžios pozicija dėl objekto statybos yra nepagrįsta. Tuo tarpu Minskas dabar turi galimybę žaisti skirtumais tarp Lietuvos ir Latvijos interesų

VILNIUS, rugpjūčio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su politologais ir užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi bei aptarė galimus Vilniaus santykių su Minsku pokyčius.

Visų pirma, šalys kalbėjo apie galimą Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos kvietimą į Vilnių perlaidoti vieno iš 1863 metų sukilimo lyderių Konstantino Kalinausko palaikus. Jie taip pat aptarė Baltarusijos AE (Astravo AE) statybą ir Minsko bei Maskvos santykius.

Interviu Sputnik Lietuva, Politinių ekspertų ir konsultantų asociacijos tarybos narys, MGIMO politinės teorijos katedros docentas Kirilas Koktyšas pažymėjo, kad kategoriška Lietuvos pozicija statant Astravo AE blokuoja daugybę galimybių pačiai Lietuvai.

"Baltarusija gali žaisti dėl skirtumų tarp Lietuvos ir Latvijos interesų. Tai yra, ji gali naudotis tiek Lietuvos, tiek Latvijos uostais. Ir kai tik lietuviai pradėjo skaičiuoti pinigus, tapo aišku, kad Astravo AE bet kokiu atveju bus, ir bet kokiu atveju tai bus alternatyva Ignalinai ... <...> Ir akivaizdu, kad anksčiau ar vėliau sveikas protas turėjo triumfuoti. Pagaliau jis pradeda leisti kažkokius daigus", — teigė ekspertas.

Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

Lietuva nuolat teikia pretenzijas kaimyninei Baltarusijai dėl atominės elektrinės. Visų pirma, Lietuvos valdžia nepagrįstai kaltina Minską saugos normų pažeidimu statant objektą. Be to, Vilnius bandė surengti kampaniją Europoje prieš elektros įsigijimą iš objekto, tačiau nesėkmingai. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

Astravo AE
© Sputnik / Виктор Толочко, Александр Шурмелев

Praėjusią savaitę Lietuvos valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Baltarusijos AE saugos lygį, sistema.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžė, kad nei per streso testus, nei per partnerių atliktas patikras nenustatyta saugumo pažeidimų. Be to, Baltarusijos URM priminė, kad Vilnius griežtai kontroliuoja Baltarusijos AE, tačiau branduolinę saugą savo teritorijoje vertina skirtingai.

Taigi, anot URM, Ignalinos AE įvyko pažeidimų, susijusių su saugumui užtikrinti svarbių sistemų eksploatacija. Tačiau Lietuva nepateikė savo kaimynams jokių duomenų apie pažeidimų pobūdį ir kada jie bus pašalinti.

Pasak Baltarusijos valdžios atstovų ir daugelio ekspertų, už įnirtingų Vilniaus išpuolių stovi politiniai motyvai ir pavydas sėkmingesniam energetikos plėtroje kaimynui.

60
Tegai:
Astravo AE, Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (467)
Dar šia tema
Rusija, Ukraina ir Astravo AE: apie ką kalbėjo Lietuvos ir Estijos vadovai Taline
Linkevičius kaltina Minską dėl "per greitos" Astravo AE statybos
Baltarusijos URM atsakė į Vilniaus pareiškimą dėl Astravo AE
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Vyriausybei siūloma pratesti karantiną iki gruodžio 17 dienos

(atnaujinta 11:51 2020.11.25)
Pasibaigus Vyriausybės posėdžiui, gyventojams bus išsiųstos žinutės su informacija apie karantiną per Gyventojų informavimo sistemą

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) nusprendė pasiūlyti Vyriausybei pratęsti karantiną iki gruodžio 17 dienos, praneša Vidaus reikalų ministerija.

Vyriausybė galutinį sprendimą priims trečiadienį. 

"Matydami augantį sergančiųjų COVID-19 (koronavirusu) skaičių ir atsižvelgdami į Sveikatos apsaugos ministerijos pateiktą ataskaitą, posėdyje nusprendėme teikti pasiūlymą Vyriausybei pratęsti karantiną iki gruodžio 17 dienos vidurnakčio. Taip pat prašome žmonių vengti susibūrimų, nes epidemiologinė situacija yra sudėtinga", – teigia Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos pirmininkė, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė.

VESK pavedė Sveikatos apsaugos ministerijai užtikrinti nuolatinę epidemiologinės situacijos stebėseną. 

Karantinas Vilniuje
© Sputnik / Владислав Адамовский

Vyriausybės posėdyje taip pat bus svarstoma dėl muziejų lankymo. Nutarimo projektu siūloma leisti lankyti muziejus ir galerijas ne didesnėmis nei 5 asmenų grupėmis, užtikrinant 10 kv. m muziejaus ar galerijos lankomą plotą vienam lankytojui, laikantis ne mažesnio kaip 2 metrų atstumo tarp asmenų ar asmenų grupių, ir leisti ekskursijas grupėms iki 5 asmenų. 

Pasibaigus Vyriausybės posėdžiui, gyventojams bus išsiųstos informacinės žinutės per Gyventojų informavimo sistemą (GPIS).

Nuo pandemijos pradžios COVID-19 liga šalyje užsikrėtė 51 tūkst. 655 asmenys, 38 tūkst. 755 – tebeserga, 12 tūkst. 282 – pasveiko. Nuo koronaviruso Lietuvoje mirė 432 žmonės. 

Per pastarąją parą Lietuvoje patvirtinti 2289 nauji COVID-19 ligos atvejai, nuo koronaviruso mirė 23 žmonės.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Tegai:
karantinas, Vyriausybė
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ne su bizūnu, o su komunikacija: Čaplinskas pasakė, kodėl karantino poveikio nematyti
Statistikos departamentas taps pagrindiniu koronaviruso duomenų šaltiniu Lietuvoje
Laisvės partijos frakcijos seniūnei Seimas pasirodė smarkiai archajiškas
Vilniuje karantino metu senjorams bus pristatytas maistas į namus
Lietuvos generalinis konsulatas Sankt Peterburge

Lietuvos generalinio konsulato automobilis Sankt Peterburge partrenkė moterį

(atnaujinta 11:42 2020.11.25)
Incidentas įvyko trečiadienio rytą Kronverkskio prospekto ir Zverinskajos gatvės sankryžoje, šiuo metu nukentėjusioji yra ligoninėje

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Lietuvos generalinio konsulato automobilis partrenkė moterį Sankt Peterburgo Zverinskaja gatvėje. Apie tai praneša RIA Novosti su nuoroda į šaltinį saugumo struktūruose.

Incidentas įvyko trečiadienio rytą Kronverkskio prospekto ir Zverinskajos gatvės sankryžoje. Jokios kitos informacijos agentūros šaltinis nepateikė.

Vietos žiniasklaida praneša, kad nelaimė įvyko netoli pėsčiųjų perėjos. Nukentėjusoji paguldyta į ligoninę. Jos sveikatos būklė yra vidutinio sunkumo. RIA Novosti kol kas negavo šios informacijos patvirtinimo.

Savo ruožtu portalas "Fontanka.ru" praneša, kad, pirminiais duomenimis, automobilį galėjo vairuoti misijos patarėjas-pasiuntinys Enrestas Mickus.

Laikraščio duomenimis, nukentėjusioji prieš keletą metų su vyru persikėlė į Sankt Peterburgą iš Čitos. Ji augina ketverių metų sūnų.

Tegai:
eismo įvykis, konsulatas, Lietuva, Sankt Peterburgas
Evelina Dobrovolska

Nemokšų vyriausybė? Advokato padėjėja gali tapti Lietuvos teisingumo ministre 

(atnaujinta 16:48 2020.11.24)
Naujoji premjerė Ingrida Šimonytė į teisingumo ministres pasiūlė Seimo narę Eveliną Dobrovolską, kuri per dešimties metų karjerą nesugebėjo pakilti aukščiau advokato padėjėjos. Socialiniuose tinkluose kilo pasipiktinimas dėl tokios "genialios" kandidatūros

Valdančiosios koalicijos partijų siūlomi kandidatai į būsimą Lietuvos vyriausybę vis labiau stebina. "Sputnik Lietuva" jau pasakojo apie anksčiau korupcija įtariamą Dainių Kreivį ir administracinio kodekso pažeidėją Gintarę Skaistę — Ingridos Šimonytės į ministrus teikiamus kandidatus. O Lietuvos teisininkus papiktino kandidatė į teisingumo ministres Evelina Dobrovolska.

Jauna-žalia

Didžiojoje politikoje 32 metų amžiaus Evelina Dobrovolska pasirodė "atsitiktinai". Tik šių metų pradžioje ji tapo Vilniaus miesto tarybos deputate mero Remigijaus Šimašiaus komandos "Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!" sąraše. Šimašiaus komandos atstovės, advokato padėjėjos Evelinos Dobrovolskos reitingas neleido iš karto gauti mandato per 2019 metų kovo mėnesį vykusius rinkimus. O deputatės vietą ji gavo tik po to, kai Vaidotas Ilgius savo noru atsisakė mandato, norėdamas atsiduoti įdomesniam darbui naujoje vietoje.

Jei Ilgius nebūtų išėjęs, tada, ko gero, niekas nebūtų net prisiminęs Dobrovolskos. Ar mažai partijos sąrašuose kandidatų, kurie taip ir nesulaukė rinkėjų pripažinimo vidiniame partijos reitingavime? Tačiau likimas buvo palankus Evelinai. Per 2020 metų Seimo rinkimus  Aušrinės Armonaitės vadovaujamai ir Šimašiaus įkvėptai Laisvės partijai prireikė naujų "nepriekaištingos reputacijos" veidų, o dar geriau — veidų be jokios reputacijos.

Politikos strategams lengviau formuoti politiko skulptūrą iš beformio molio gabalo. Be kita ko, Evelina pagal tautybę yra lenkė, o tai reiškia, kad ji gali būti pateikta kaip nauja tautinių mažumų teisių gynėja, kaip atsvara Valdemarui Tomaševskiui ir "Lenkų rinkimų akcijai-krikščioniškų šeimų sąjungai".  Nauja liberalių pažiūrų ir pritarianti LGBT bendruomenės moralei tautinių mažumų teisių gynėja.

Ačiū, Andriau!

O čia dar ir Andrius Tapinas pastebėjo "viskam pasiryžusią" jaunąją politikę. Ir pradėjo ją visur reklamuoti. Žiūrėkit, kokia šiuolaikiška Evelina su gražiomis tatuiruotėmis, kuri nepritaria konservatyviems vietinių lenkų-katalikų idealams, pasisakantiems už šeimos vertybių anachronizmus. Balsuok, jaunasis lenke, už naujos politikos augimą. Kartu su Evelina gausi kanapių ir tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimą bei įteisintą raidę W. Būtent šios lenkiškos abėcėlės raidės ant lietuviškų tualetų (WC) iškabų teisėtumą teisme gynė advokatė Evelina Dobrovolska.

Tapinas taip gyrė Eveliną kartu su visa Laisvės partija, kad rudenį Dobrovolska iš Vilniaus savivaldybės, net nesušildžiusi kėdės miesto taryboje dėl koronaviruso, pateko į Seimą.

Ingrida Šimonytė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dar daugiau. Jau pirmosiomis dienomis po pergalingo Laisvės partijos pasirodymo rinkimuose pats Lietuvos prezidentas sušaukė "teisingų lenkų", tarp jų ir kylančios žvaigždės Evelinos Dobrovolskos, susitikimą. Po kelių dienų ji jau buvo keturiolikos kandidatų į būsimos vyriausybės ministrus sąraše. Advokato padėjėja, kuri net nebaigė magistratūros (žr. Vyriausiosios rinkimų komisijos tinklalapį), per dešimt karjeros metų negavusi teisininko licencijos, gali tapti Teisingumo ministerijos vadove!

Teisininkų bendruomenė yra sukrėsta

Lietuvos teisininkų viešuosiuose ir socialiniuose tinkluose — šokas! Dobrovolskos siūlymas į teisingumo ministres nėra vadinamas kitaip, kaip spjūvis į veidą visai teisinei bendruomenei. Ar tikrai tarp Lietuvos teisininkų nėra garbingesnio kandidato į ministro postą? Kaip visai ministerijai gali vadovauti nemokša? Ir tai tik švelniausi pasipiktinusių Lietuvos teisės specialistų pasisakymai.

Taip, asmuo, gavęs ministro postą, yra politinio pasitikėjimo partija, kuri yra valdančiosios koalicijos dalis, figūra. Bet anksčiau patys konservatoriai, būdami opozicijoje po pralaimėtų rinkimų, 2012 metais paragino socialdemokratus, o paskui "valstiečius" 2016 metais į ministrus skirti ne politikus, o praktikus. Tai, jų teigimu, yra naudinga visai Lietuvai, o ne politinio elito ambicijoms tenkinti. Pavyzdžiui, konservatoriai į premjerus teikė nepartinę Ingridą Šimonytę. Nejaugi Laisvės partija negalėjo pasitarti su gerbiamais teisininkais, ieškodama kandidato į ministro postą?

Jūsų žodis, pone prezidente

Pagal Konstituciją visus kandidatus į būsimos vyriausybės ministrus turi patikrinti ir patvirtinti asmeniškai Lietuvos prezidentas. 

Kaip žinote, Gitanas Nausėda yra karštas sąžiningumo ir teisingumo puoselėtojas, svajojantis likti istorijoje kaip "gerovės valstybės" kūrėjas. Įdomu bus išgirsti jo nuomonę apie kandidatus į ministrus — korumpuotą valdininką, neblaivią kelių eismo taisyklių pažeidėją ir nemokšą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Evelina Dobrovolska, Vyriausybė, Ingrida Šimonytė