Užsiėmimai darželyje, archyvinė nuotrauka

"Okupacijos" palikimas: kaip TSRS laikais Lietuvoje įvyko techninė revoliucija

110
(atnaujinta 07:41 2019.09.05)
Prieš Lietuvai įstojant į Tarybų Sąjungą, trečdalis gyventojų net neturėjo vidurinio išsilavinimo

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Būdama TSRS sudėtyje, Lietuva iš vienos neraštingiausių respublikų virto ta, kuri galėjo apmokyti specialistus didžiausioms įmonėms, rašo Igoris Šiško "RuBaltic.ru".

Anot straipsnio autoriaus, pirmaisiais metais po įstojimo į TSRS Lietuva buvo viena neraštingiausių sąjunginių respublikų. Sovietų valdžia įvedė nemokomą švietimą TSRS, o tai buvo "pirmasis žingsnis kelyje į techninę revoliuciją", apėmusią Lietuvą.

Straipsnyje rašoma, kad 1939 metais šalyje buvo apie tris tūkstančius nemokamų pradinių mokyklų vaikams nuo 7 iki 14 metų. Vidurinė mokykla buvo mokama — joje mokėsi apie 20 tūkst. vaikų.

Mokamas išsilavinimas buvo beveik neprieinamas daugumai gyventojų. Didžiausias dėmesys mokyklose buvo skiriamas Dievo įstatymo mokymui ir istorijoms apie lietuvių tautos išskirtinumą. Anot straipsnio autoriaus, toks mokymas tapo lietuvių dalyvavimo žydų naikinime per Antrąjį pasaulinį karą priežastimi.

Medžiagoje taip pat pažymima, kad net po privalomojo pradinio ugdymo reformos tik dešimt procentų vaikų sugebėjo baigti ketvirtąją klasę.

Be to, švietimas buvo skirtas "elitui" ir todėl daugelis pasisakė už mokyklų skaičiaus mažinimą. Todėl 1930 metais Lietuvoje trečdalis devynerių metų ir vyresnių gyventojų buvo neraštingi.

1940 metais Lietuvai įstojus į Tarybų Sąjungą, šalies švietimo sistemoje įvyko kokybiški pokyčiai. Išsiplėtė bendrojo lavinimo mokyklų tinklas, vidurinis išsilavinimas tapo privalomas, sukurta reikiama materialinė bazė. Daugiausia dėmesio buvo skiriama tiksliesiems ir gamtos mokslams.

Kaip pažymi autorius, Lietuvos visuomenėje pasikeitė požiūris į mokyklą, kuri dabar buvo ne vieta, kur "praplaunamos smegenys", o socialinis liftas.

Jau 1970-aisiais daugiau nei 80 procentų mokinių, besimokančių mokykloje, galėjo baigti aštuonias ar daugiau klasių.

Straipsnyje pažymima, kad mokyklinis išsilavinimas suteikė reikiamą pagrindą, kur buvo mokomi vietiniai specialistai Lietuvos pramonės flagmanams. Vėliau absolventai, gavę aukštąjį išsilavinimą, vyko dirbti į Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą, Kėdainių chemijos gamyklą, inžinerijos, žuvų perdirbimo, laivų statybos, farmacijos įmones, kurias neraštingų "miško brolių" palikuoniai po 1991 metų vadino "okupacijos palikimu".

"Sovietų okupacijos" teorija Lietuvoje

Lietuvos politikai ne kartą teigė, kad įstojimas į TSRS nebuvo savanoriškas, kad tai buvo "okupacijos" padarinys. Dabar Vilnius nuolat kovoja su "okupacijos padariniais" ir bando uždrausti viską, kas turi ką nors bendra su Rusija ir Tarybų Sąjunga.

Maskva ne kartą aiškino, kad Baltijos šalių įstojimas 1940 metais neprieštaravo nė vienam tarptautinės teisės punktui. Tarp šalių nebuvo karinio konflikto, o vietos valdžia netrukdė sovietų kariuomenei patekti į šalis ir netgi išreiškė aiškų sutikimą.

110
Tegai:
"sovietinė okupacija", Lietuva, TSRS
Dar šia tema
Paviešinti dokumentai, išsklaidantys Baltijos šalių mitus apie "sovietų okupaciją"
"Priverstinis aljansas": kaip Latvija ir Estija nusekė paskui Lietuvą
Baltijos šalių diplomatijos "pergalė": kaip Rusijos armija paliko Baltijos šalis
Pirtis, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugsėjo 26-osios šventės

(atnaujinta 21:43 2020.09.25)
Nuo rugsėjo 26-osios iki metų galo lieka 96 dienos, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Rugsėjo 26 yra 269-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 270-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 96 dienos.

2020 metų rugsėjo 26 dieną saulė teka 07:11, leidžiasi 19:09, dienos ilgis — 11 val. 58 min.

Šią dieną minima Europos kalbų diena

Rugsėjo 26 dieną švenčiama Europos kalbų diena. Šios šventės metu Europos valstybėse organizuojami įvairūs renginiai, siekiant paskatinti kalbų mokymosi įvairovę, išugdyti pagarbą visoms Europos kalboms, regionų ir tautinių mažumų kalboms.

Europos Taryba yra sukūrusi šešių lygių sistemą, kuri padeda įvertinti asmens gebėjimą suprasti, kalbėti ir rašyti užsienio kalba. Šiuos standartus pripažino pagrindinės Europos vertinimo institucijos, daugelis Europos valstybių ir Europos Sąjunga kaip dalį "Europaso" programos, kuria siekiama palengvinti žmonėms sąlygas studijuoti ir dirbti užsienyje.

Minima ir Pasaulinė kontracepcijos diena

Pasaulinė kontracepcijos diena paskelbta, siekiant sumažinti neplanuotų nėštumų skaičių. 1968 metais Jungtinės Tautos paskelbė teisę į kontracepciją bei šeimos planavimą.

Visame pasaulyje šios dienos proga organizuojami įvairūs šviečiamieji renginiai mokyklose ir universitetuose. Rengiamos interneto viktorinos, pokalbių laidos radijo stotyse, labdaros renginiai. Apie kontracepciją jaunimas informuojamas naktiniuose klubuose.

Dauguma Lietuvos gyventojų pakankamai gerai informuoti apie lytiškai plintančias infekcijas (LPI). Tai parodė naujausia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro užsakymu šių metų vasarą atlikta reprezentatyvi gyventojų apklausa. Kas antras (50 proc.) apklausos respondentas teisingai mano, kad prezervatyvai 100 proc. neapsaugo nuo lytiškai plintančių ligų, tačiau trečdalis (31 proc.) įsitikinę, kad prezervatyvų naudojimas suteikia šimtaprocentinę apsaugą ir penktadalis (19 proc.) nežino / neatsakė. Geresnį informuotumą šiuo klausimu pademonstravo vyrai (54 proc.) nei moterys (47 proc.), 30–49 metų amžiaus asmenys (57 proc.), miesto gyventojai (55 proc.).

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kasmet moterų sprendimu Lietuvoje atliekama apie 10 tūkst. abortų.

Visame pasaulyje per metus suskaičiuojama 80 mln. neplanuoto nėštumo atvejų. Maždaug 58 proc. jų baigiasi abortu. Daugiausia neplanuotų nėštumų būna dėl to, kad moteris nesinaudoja kontracepcijos priemonėmis. Naujausi duomenys rodo, kad pasaulyje, taip pat Lietuvoje, daugiausia nėštumų nutraukia 20-24 metų moterys.

Šeimos pirties diena

Profesionalių pirtininkų asociacija ir Lietuviškos pirties akademija pirmąjį šeštadienį po Rudens lygiadienio paskelbė Šeimos pirties diena.

Ši diena pasirinkta ne veltui, mat pasibaigus vasarai ir jos darbams, norisi jaukumo. Pagal mūsų senolių papročius, pabaigus didelius darbus, prieš kiekvieną šventę buvo įprasta eiti į pirtį. Pirtis dažniausiai buvo kuriama šeštadienio vakare, o į ją kviečiami visi šeimos nariai ir užklydę keleiviai.

Tuomet pagrindinė pirties užduotis buvo nusiprausti, apvalyti ir kūną, ir sielą. Prieš pirtį buvo įprasta susitaikyti, pamiršti senas skriaudas ir klaidas, taip pat prisiminti tuos, kurie jau išėjo. Šiais laikais pirtis labiau suprantama kaip pramoga, bendravimo ir atsipalaidavimo priemonė. Tačiau pirtininkai ragina prisiminti senąsias tradicijas ir įprasminti buvimą pirtyje kartu su šeima.

Šią dieną visi raginami kūrenti pirtį (savo asmeninę ar nuomojamą) ir pasikviesti į ją savo šeimą, artimiausius žmones, dalintis pirties šiluma ir kurti savo tradicijas, ritualus, procedūras.

Pirties lankymo tradicija 2020 metais įtraukta į nacionalinį Nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Šis vertybių sąvadas skatina semtis įkvėpimo iš mūsų senųjų tradicijų, pasiimant tai, kas prasminga, tinka mūsų laikams, keičiant jas savaip ir išsaugant tradiciją ateities laikams.

Savo vardadienius šiandien švenčia Damijonas, Gražė, Gražina, Justina, Justinas, Kipras, Kiprijonas, Kozmas, Vydenė, Vydenis, Vydgailas, Vydgailė.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Cigarečių kontrabanda

Baltarusijos atvykusiame traukinyje buvo paslėpta apie 23 tūkst pakelių cigarečių

(atnaujinta 16:38 2020.09.25)
Lietuvos pasieniečiai patikrino krovininį sąstatą, nes anksčiau gavo kriminalinės žvalgybos informaciją apie galimą kontrabandos pervežimą

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Iš Baltarusijos atvykusį krovininio sąstato vagoną Radviliškyje patikrinę pasieniečiai slėptuvėse rado beveik 23 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių, praneša VSAT spaudos tarnyba.

Ketvirtadienį VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Kriminalinės žvalgybos skyriaus ir Specialiosios paskirties skyriaus Pagėgių komandos pareigūnai, bendradarbiaudami su AB "Lietuvos geležinkeliai" Saugos ir rizikų valdymo departamento darbuotojais, tikrino gautą kriminalinės žvalgybos informaciją. Buvo patikrintas vienas Radviliškio geležinkelio stotyje stovėjusio krovininio sąstato vagonas. Šis sąstatas į Lietuvą anksčiau buvo atvykęs iš Baltarusijos.

Trąšoms gabenti skirto tuščio vagono galuose buvo ertmės. Iš jų pasieniečiai ištraukė 22 690 pakelių cigarečių "Minsk Capital QS" su Baltarusijos akcizo ženklais.

Контрабанда сигарет
Radviliškyje aptikta cigarečių kontrabanda

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Cigaretės saugomos Šiaulių pasienio užkardoje.

Pastaruoju metu pasieniečiai Radviliškio geležinkelio stotyje yra atskleidę ir daugiau atvejų, kai iš Baltarusijos atvykusiuose krovininiuose traukiniuose aptinkama kontrabandinių rūkalų.

Prieš savaitę VSAT pareigūnai ten aptiko, įtariama, krovininiu traukiniu iš Baltarusijos atgabentus 8 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių.

Rugsėjo 1 d. į Radviliškio geležinkelio stotį atvykusio krovininio sąstato vagone pasieniečiai rado beveik 10 tūkst. pakelių baltarusiškų rūkalų. Rugpjūčio pradžioje Radviliškyje patikrintame traukinyje buvo paslėpta beveik 26 tūkst. cigarečių pakelių.

Tegai:
cigarečių kontrabanda, Baltarusija, Lietuva, Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT)
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Muitininkas vilkiko grindyse aptiko cigarečių kontrabandą
Tarnybinis šuo padėjo sulaikyti kontrabandininką Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje
Kelmės rajone cigarečių kontrabandininkė mėgino duoti 1000 eurų kyšį
Pasienyje su Baltarusija ir Lenkija sulaikyti trys vilkikai su cigarečių kontrabanda