lenta Jonui Noreikai

Pagaminta nauja atminimo lenta nacių bendrininkui Jonui Noreikai

152
(atnaujinta 16:57 2019.09.04)
Iniciatoriai tikisi, kad Jono Noreikos atminimo lenta vėl bus pakabinta ant Vrublevskių bibliotekos pastato

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Sambūris "Pro Patria" pagamino naują atminimo lentą nacių bendrininkui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai. Apie tai pranešama "Pro Patria" tinklalapyje.

Liepos mėnesį Vilniaus miesto mero Remigijaus Šimašiaus savavališku sprendimu nuo Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sienos nuimta karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta. Komentuodamas tokį sprendimą Šimašius pareiškė, kad Vilnius neturi teisės savo erdvėse garbinti ir aukštinti tokį asmenį. Jo sprendimas buvo priimtas nevienareikšmiškai, daugelis sukritikavo merą, ypač konservatorių partijos atstovai.

"Pro Patria" anonsavo mitingą "Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai ― NE!", kuris įvyks rugsėjo 5 dienos vakarą Daukanto aikštėje.

Organizacijos atstovai planuoja, kad 19:00 prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bus iškilmingai pagerbtas J. Noreikos-Generolo Vėtros ir "visų kovojusių ir žuvusių už Lietuvos laisvę didvyrių" atminimas. Ar bus vėl pakabinta atminimo lenta, neaišku.

"Pro Patria" užtikrino, kad šių "didvyrių" atminimo ženklai viešosiose erdvėse bus "ginami ir atkuriami tol, kol gyvuos juos prisimenanti tauta".

Skandalas dėl Noreikos atminimo lentos

Noreika Lietuvoje laikomas "nacionaliniu didvyriu", kas sukelia pasipiktinimą tiems, kurie nesutinka su oficialia Lietuvos valdžios pozicija, bei žydų bendruomenės atstovams. Iš tiesų šis "kovotojas už nepriklausomybę" yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

Balandžio pradžioje advokatas ir žmogaus teisių gynėjas Stanislovas Tomas sudaužė Noreikos memorialinę lentą, kuri buvo pakabinta ant Vilniaus mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato. Interviu Sputnik Lietuva Tomas sakė, kad tai buvo politinis protestas prieš "nacizmo nusikaltimų ir karo nusikaltėlių pagerbimo paneigimą".

Vėliau lenta buvo atkurta ir grąžinta į vietą. Tačiau po kelių mėnesių sostinės meras Remigijus Šimašius visgi nusprendė ją nukabinti. 

Aiškindamas savo sprendimą meras teigė, kad yra patikimų istorinių įrodymų, jog Noreika dalyvavo steigiant žydų getą. Pasak Šimašiaus, Lietuvos sostinė savo vardu nebegali šlovinti nacių bendrininko.

Vėliau Vilniaus apygardos prokuratūra atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo tyrimus dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos nuėmimo ir atsisakė pradėti tyrimą.

Baltijos šalių vadovybė atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką. Piliečiai, atvirai neigiantys oficialią Vilniaus poziciją šiuo klausimu, yra persekiojami.

Lietuvoje "miško broliais" vadinami nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai.

Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir partijos darbuotojų žudynių.

152
Tegai:
Jonas Noreika
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
Dar šia tema
Lietuvos "patriarcho" saulėlydis: Landsbergis išeina į "paskutinę kovą"
Prokuratūra atsisakė ginti viešąjį interesą dėl Noreikos atminimo lentos
Rusijos konsulas papasakojo, kaip Lietuva pasirenka "tautos didvyrius"
Vilniaus oro uostas

Naujas COVID-19 atvejis nustatytas Ispanijos grįžusiam lietuviui

(atnaujinta 16:17 2020.07.14)
Vyras keliavo Barselonoje ir jau tada pasijautė prastai, tačiau nesikreipė į specialistus ir niekam nepasakojo apie simptomus

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Lietuvoje per parą nustatytas vienas COVID-19 atvejis — įvežtinis iš Ispanijos, pranešė Sputnik Latvija su nuoroda į Lietuvos nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC).

Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, užsikrėtusysis nuo liepos 3 iki 9 dienos keliavo Barselonoje, tada lėktuvu atvyko į Rygą, o iš ten parskrido į Vilnių.

"Pirmuosius ligos simptomus jis pajuto dar užsienyje — pakilo temperatūra, skrydžio metu pajuto kitus simptomus — slogą, kosulį. Nors jis dėvėjo kaukę, įgula nebuvo informuota dėl jam vienam suprantamų priežasčių", — paaiškino NVSC atstovė.

Atvykęs į Vilnių, vyras nuosavu automobiliu nuvyko namo ir jau tada saviizoliavosi.

Užsikrėtusio asmens teigimu, sąlytį su juo turėjo kartu į užsienį keliavęs žmogus ir lėktuvuose buvę asmenys. Šiuo metu specialistai aiškinasi kartu lėktuvuose keliavusius asmenis bei jų sąlyčio riziką.

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė.

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Tegai:
Ispanija, lietuvis
Dar šia tema
Kasčiūnas mano, kad sveikatos apsaugos ministras apleido vėžiu sergančius žmones
Lietuvoje per parą nustatytas tik vienas koronaviruso atvejis
ULAC vadovas papasakojo apie besimptomę COVID-19 formą ir medikų užsikrėtimo riziką
VIADA degalinė

Grigiškėse BMW dideliu greičiu rėžėsi į degalinę

(atnaujinta 13:28 2020.07.14)
Stebėjimo kameros įraše matyti, kad visi, kas buvo BMW, greitai iššoko iš sudaužyto automobilio ir spruko, vyksta incidento tyrimas

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Internete pasirodė degalinės vaizdo kameros įrašas, kuriame matyti, kaip dideliu greičiu važiavęs BMW įsirėžė į kolonėlę Grigiškėse.

Incidentas įvyko šį sekmadienį, liepos 12 dieną, Kovo 11-osios gatvėje. Apie 17 val. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas gavo pranešimą, kad VIADA degalinėje automobilis "BMW" važiuodamas nuvertė kuro kolonėlę.  

Vaizdo įrašu pasidalijo grupė Facebook "Medis už vairo".

Stebėjimo kameros įraše matyti, kad vos po kelių akimirkų visi, kas buvo BMW, iššoko iš sudaužyto automobilio ir pabėgo. 

Į įvykio vietą atvykę policijos pareigūnai ir ugniagesiai rado tik paliktą automobilį ir suniokotą degalinės kolonėlę, iš kurios liejosi kuras. Ugniagesių duomenimis, iš degalinės kuro sistemos išsipylė 15 l degalų, iš automobilio išbėgo 4 l tepalų. 

Šiuo metu policija vykdo avarijos tyrimą. 

Tegai:
avarija, Grigiškės, BMW