Gazuotas vanduo, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai: gazuoti gėrimai gali sukelti ankstyvą mirtį

75
(atnaujinta 19:12 2019.09.07)
Pasak tyrėjų, saldžių gazuotų gėrimų mėgėjams gresia didelė rizika susirgti kraujotakos bei virškinimo sistemų ligomis, gali išsivystyti Parkinsono sindromas

VILNIUS, rugsėjo 8 — Sputnik. Žmonėms, kurie dažnai geria gazuotus gėrimus, gresia didesnė ankstyvos mirties rizika — tai taikoma ir įprastiems gazuotiems, ir saldintiems gėrimams.

Apie tai praneša britų leidinys "The Guardian", cituodamas Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (Pasaulio sveikatos organizacijos) tyrimą.

Anot vieno iš darbo autorių, daktaro Nilo Merfio, gazuotų gėrimų poveikio žmogaus organizmui tyrimų rezultatai įrodo, kad ekspertai pagrįstai palaiko saldžių gėrimų pardavimo ribojimą.

Tyrime mokslininkai išanalizavo duomenis, surinktus iš daugiau nei 450 tūkstančių žmonių, iš kurių daugiau kaip 70 proc. buvo moterys, iš dešimties Europos šalių, įskaitant Jungtinę Karalystę.

Kiekvienam pacientui buvo šiek tiek daugiau nei 50 metų. Taip pat pažymima, kad 1992–2000 metais trukęs tyrimas neapėmė žmonių, sergančių rimtomis ligomis, tokiomis kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos bei diabetas.

Tyrimo pradžioje tiriamiesiems buvo užduodami kai kurie klausimai, visų pirma apie fizinį aktyvumą, dietą, įskaitant geriamus gėrimus ir blogus įpročius.

Paaiškėjo, kad tyrimo metu mirė 9,3 proc. tų, kurie išgėrė mažiau nei vieną stiklinę gazuotų gėrimų per mėnesį, ir 11,5 proc. tų, kurie išgėrė dvi ar daugiau stiklinių gazuotų gėrimų per dieną.

Anot mokslininkų, tai reiškia, kad atsižvelgiant į tokius faktorius kaip kūno masės indeksas, dieta, fizinis aktyvumas, rūkymas ir išsilavinimo lygis, mirties rizika tiems, kurie išgeria dvi stiklines gazuotų gėrimų per dieną, yra 17 proc. didesnė nei tarp tų, kurie neturi tokio įpročio. Panašūs rezultatai buvo tiek vyrų, tiek moterų.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad žmonės, kurie vartojo gazuotus gėrimus su dirbtiniais saldikliais, dažniau sirgo kraujotakos sistemos ligomis, o tie, kurie gėrė gazuotus gėrimus su cukrumi, skundėsi virškinimo ligomis. Taip pat abiejų rūšių gėrimų mėgėjams kyla didelė mirties nuo Parkinsono ligos rizika.

Kaip pažymi Merfis, reikia atlikti papildomus tyrimus, kaip būtent gazuoti gėrimai gali prisidėti prie ankstyvos mirties.

75
Tegai:
ankstyvos mirties rizika, sveikata, gėrimai, gaivieji gėrimai, mokslininkai
Dar šia tema
Mokslininkai išsiaiškino, kaip išmanusis telefonas veikia smegenų produktyvumą
Mokslininkai atkūrė ir nufilmavo seniausio žmogaus protėvio veidą
Mokslininkai įvardijo saikingo raudonojo vyno vartojimo naudą
Vilnius

Registrų centras: balandį ir toliau augo NT sandorių skaičius

(atnaujinta 17:58 2021.05.11)
Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Praėjusį mėnesį nekilnojamojo turto (NT) sandorių skaičius toliau augo, aktyvūs išliko butų, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų pirkėjai. Apie tai pranešė Registrų centro spaudos tarnyba.

Per pirmus keturis šių metų mėnesius Lietuvoje iš viso įregistruota 48,2 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių. Tai yra 38 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį, kai įregistruota 34,8 tūkst. NT sandorių (2019 m. sausį-balandį 38,1 tūkst.). Vien tik per balandžio mėnesį įregistruota 14,7 tūkst. NT sandorių — beveik dukart daugiau nei praėjusių metų balandį (7,4 tūkst.) ir 11 proc. daugiau nei šių metų kovą (13,2 tūkst.).

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Šiemet visoje šalyje įregistruota 12,1 tūkst. butų pardavimų — 20 proc. daugiau nei 2020 metų sausio-balandžio mėnesiais, kai įregistruota 10,1 tūkst. (2019 m. sausį-balandį 11,1 tūkst.), o vien tik per balandį — 3,6 tūkst., arba 87 proc. daugiau nei praėjusių metų balandį (1,9 tūkst.) ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą (3,3 tūkst.).

Šiemet Vilniuje iš viso įregistruota 4,5 tūkst. butų sandorių, arba 16 proc. daugiau nei atitinkamą laikotarpį pernai (2019 m. sausį-balandį 3,7 tūkst.), Kaune — 1,7 tūkst., arba 13 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1,6 tūkst.), Klaipėdoje — beveik 1,1 tūkst., 46 proc. daugiau (2019 m. sausį-balandį 1 tūkst.).

Šiais metais Lietuvoje taip pat įregistruota maždaug 4,4 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų — 39,5 proc. daugiau nei 2020 metų sausį-balandį (2019 m. sausį-balandį 3,3 tūkst.). Tik per balandį pasikeitė 1,4 tūkst. gyvenamųjų namų savininkų, arba 91 proc. daugiau nei per 2020 metų balandį ir 14 proc. daugiau nei per šių metų kovą.

Visoje šalyje šiemet taip pat įregistruota 24,2 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų. Tai yra 46,5 proc. daugiau nei per pirmus keturis praeitų metų mėnesius (2019 m. sausį-balandį 17,9 tūkst.). Vien tik per balandį įregistruota 7,4 tūkst. žemės sklypų sandorių, arba dukart daugiau nei 2020 metų balandžio mėnesį ir 10 proc. daugiau nei šių metų kovą.

Tegai:
nekilnojamas turtas, Registrų centras, Lietuva
Dar šia tema
Sausį įregistruota beveik 10 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių
Specialistai papsakojo, kiek verta investuoti į namų atnaujinimą
Registrų centras: NT sandorių skaičius išaugo penktadaliu
Vyras darbe, archyvinė nuotrauka

Į COVID-19 protrūkių suvaldymą planuojama įtraukti ir darbdavius

(atnaujinta 13:35 2021.05.11)
Epidemiologai siūlo įtraukti darbdavius į protrūkių algoritmą ir padėti jiems operatyviai reaguoti ir imtis veiksmų, suvaldant koronaviruso infekcijos plitimą įstaigoje 

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija, atsižvelgdama į itin nepalankią epidemiologinę situaciją Vilniaus apskrityje, susitiko su Vilniaus regiono epidemiologais. Susitikimo metu orientuotasi į neišnaudotas galimybes, viena jų – darbdavių įtraukimas į protrūkių atpažinimą. 

Susitikimo metu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pateikė siūlymus dėl protrūkių valdymo ir su tuo susijusiais iššūkiais kiekvienoje savivaldybėje. 

Pažymėta, kad vienas iš svarbiausių nūdienos iššūkių Vilniaus apskrityje yra santykinai per mažas identifikuotų protrūkių skaičius, lyginant su išaugusiu sergamumo rodikliu. Dėl to tariamasi, kaip į protrūkių algoritmą įtraukti darbdavius ir padėti jiems operatyviai reaguoti ir imtis veiksmų, suvaldant koronaviruso infekcijos plitimą įstaigoje ar įmonėje. 

Naujausia iniciatyva numato, kad darbdaviai gaus unifikuotą žinutę apie galimą protrūkį su pagrindine jo atpažinimui ir valdymui skirta informacija tais atvejais, kai įmonėje ar įstaigoje fiksuojama 5 ir daugiau darbuotojų susirgimų COVID-19 liga. 

Tokių žinučių tikslas – ne tik operatyviau reaguoti į protrūkius, bet ir padėti darbdaviams atpažinti, kada būtina imtis papildomų koronaviruso valdymo priemonių, kad įstaigos ar įmonės veikla nebūtų sutrikdyta ar nutraukta dėl protrūkio išplitimo ir antrinių užsikrėtimų. 

Sputnik V vakcina, archyvinė nuotrauka
Пресс-служба правительства Словакии

Gegužės 10 dienos duomenimis, 14 dienų sergamumo rodiklis visose Vilniaus apskrities savivaldybėse viršijo Lietuvos vidurkį (596,9 atv. 100 000 gyventojų). Nors praėjusio ketvirtadienio duomenis, per 7 paras registruotų teigiamų tyrimų dalis Širvintų ir Ukmergės savivaldybėse buvo didžiausia iš visų apskrities savivaldybių, tačiau šios dienos duomenimis, Švenčionių r. žymiai išaugo teigiamų tyrimų dalis ir siekia 11,0 proc. Kalbant apie vakcinacijos aprėptis, situacija nedžiuginanti Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose.

Vilniaus apskrityje identifikuotas 101 aktualus protrūkis, iš kurių 33 proc. – vaikų ugdymo įstaigose. Šiuo metu NVSC valdomi didžiausi protrūkiai Vilniaus apskrityje kilo gamybos ir siuvimo įmonėse. 

Lietuvoje nuo lapkričio pradžios galioja antrasis karantinas. Pastarosiomis savaitėmis valdžia ėmė palaipsniui švelninti apribojimus, pavyzdžiui, atidarė prekybos centrus, kino teatrus, kai kurias maitinimo įstaigas ir leido rengti renginius.

Iš viso nuo pandemijos pradžios Lietuvoje nustatyti 259 862 užsikrėtimo atvejai, mirė daugiau kaip 4 tūkst. žmonių. 

Tegai:
COVID-19
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
COVID-19 testavimas oro uostuose: ką turi žinoti keliautojai
Apklausa: 1 iš 4 lietuvių keliauti paskatintų vakcina nuo COVID-19
VRM: nuo COVID-19 paskiepyti beveik 8 tūkst. pareigūnų
Lenkija "AstraZeneca" išvadino nepatikima COVID-19 vakcinų tiekėja