Nauja Noreikos lentelė ant Vrublevskių bibliotekos, archyvinė nuotrauka

Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą

61
(atnaujinta 18:48 2019.09.13)
Anksčiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigė, kad nauja lentelė nacių bendrininkui buvo įrengta nesuderinus su vietos valdžia

VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Lietuvos policija nusprendė nepradėti tyrimo dėl neteisėtai iškabintos nacių kolaboranto Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos ant Vrublevskių bibliotekos pastato Vilniuje, praneša TASS su nuoroda į Vilniaus apskrities policijos komisariato atstovę Juliją Samorokovskają.

Pasak jos, šiuo metu dar nagrinėjama informacija dėl galimų Susirinkimų įstatymo pažeidimų kabinant lentą.

"Dėl Kultūros paveldo apsaugos reikalavimų pažeidimų surinkta medžiaga perduota Kultūros paveldo departamentui", — teigė Samorokovskaja.

Praėjusį ketvirtadienį radikalių pažiūrų aktyvistai savavališkai įrengė naują atminimo lentelę Noreikai. Anksčiau Vilniaus meras Remigijus Šimašius nusprendė nukabinti lentelę, nes yra duomenų, kad "partizanas" prisidėjo prie žydų geto įsteigimo.

Naujoji Noreikos lenta Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Aktyvistų poelgis supykdė Lietuvos žydų bendruomenę. Jos pirmininkė Faina Kukliansky pažymėjo, kad kai kuriems piliečiams valstybėje leidžiama nesilaikyti įstatymų ir neatsakyti už savo veiksmus.

Šimašius patvirtino, kad lentelė buvo įrengta nesuderinus su valdžia. Vilniaus meras pasipiktinęs dėl to, kas įvyko, ir pareiškė, kad Noreikos lenta yra "gėdos paminklas".

Interviu Sputnik Lietuva publicistas ir istorikas Armenas Gasparianas abejoja, kad naujoji Noreikos lentelė bus demontuota, nepaisant to, kad ji buvo iškabinta pažeidžiant įstatymus.

Šimašius pabrėžė, kad Vilnius negali savo vardu šlovinti tokio žmogaus kaip Noreika. Jo sprendimas sukėlė visuomenės kritiką, ypač iš konservatorių partijos pusės.

Kas yra Jonas Noreika

Noreika yra viena skandalingiausių figūrų šiuolaikinės Lietuvos istorijoje. Respublikos valdžia suteikė jam "nacionalinio didvyrio" ir "kovotojo už nepriklausomybę" titulus, tačiau visi faktai rodo, kad jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo labai toli nuo didvyriškumo. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

1941 metais Noreika tapo Šiaulių apskrities vadovu, buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvių aktyvistų frontas" narys. Noreikos įsakymu regione gyvenę žydai buvo perkelti į getą, kur vėliau žuvo tūkstančiai žmonių.

Net Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė Silvija Foti, sužinojusi savo senelio biografijos detales, paragino Lietuvos valdžią nešlovinti jo kaip "nacionalinio didvyrio".

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
61
Tegai:
Vilnius, Jonas Noreika
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (67)
Dar šia tema
Vilniaus meras naują lentą Noreikai pavadino "gėdos paminklu"
Nausėda ragina vengti politizuoti istorinę atmintį
Vilniaus centre vėl pakabinta lenta Noreikai. Straipsnių bus?
Vaikų stovykla

Šiemet vaikų vasaros edukacijai skirta rekordinė 8 mln eurų suma

(atnaujinta 17:56 2020.07.02)
Kasmet vaikų vasaros stovyklose ir programose dalyvaudavo apie 50 tūkst. vaikų, bendra valstybės ir savivaldybių lėšų suma vaikų užimtumui vasarą siekdavo apie 1,5 mln. eurų

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Vaikų neformaliajam švietimui Vyriausybė papildomai skyrė dar 5,5 mln. eurų, rašo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. 

Bendra valstybės suma, kurią galima naudoti vaikų vasaros edukacijai, šiemet yra rekordinė – 8 mln. eurų.

Tai yra kelis kartus didesnė suma nei ankstesniais metais kartu sudėjus valstybės ir savivaldybių skiriamas lėšas.

Šio lėšos bus paskirstytos savivaldybėms, kad galėtų naudoti stovykloms, edukacinėms programoms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms finansuoti.

Pinigai bus paskirstyti savivaldybėms pagal vaikų skaičių. Savivaldybės gautas lėšas paskirstys stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms finansuoti.

Anksčiau vaikų vasaros stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo veikloms paskirta 2,5 mln. eurų suma, sutaupyta atšaukus Moksleivių dainų šventę.

Kasmet vaikų vasaros stovyklose ir programose dalyvaudavo apie 50 tūkst. vaikų, bendra valstybės ir savivaldybių lėšų suma vaikų užimtumui vasarą siekdavo apie 1,5 mln. eurų.

Tegai:
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, vaikai
Dar šia tema
Nuotolinio mokymosi metu šalies mokiniai "keturis kartus apėjo aplink Žemę"
Šiemet išaugo susidomėjimas profesiniu mokymu
Seimas, archyvinė nuotrauka

Balsuoti užsienyje per pirmą dieną užsiregistravo beveik 500 žmonių

(atnaujinta 15:07 2020.07.02)
Atsižvelgiant į tai, kad dėl koronaviruso situacijos balsavimas ambasados ar konsulinės įstaigos patalpose gali būti apribotas, VRK rekomenduoja registruotis balsuoti paštu

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Trečiadienį paskelbus elektroninės Lietuvos Respublikos piliečių, ketinančių balsuoti Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose, registracijos pradžią, per pirmąsias valandas sulaukta daugiau kaip 500 prašymų įrašyti į balsuojančių užsienyje rinkėjų sąrašus, rašo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

Pirmasis rinkėjas, užpildęs prašymą balsuoti užsienyje, gyvena Jungtinėje Karalystėje.

Vyriausioji rinkimų komisija kviečia visus Lietuvos Respublikos piliečius, kurie šių metų spalio 11 dieną vyksiančių Seimo rinkimų metu gyvens ar viešės užsienyje, registruotis ir balsuoti rinkimuose.

Taip pat VRK priminė, kad užsiregistruoti balsuoti užsienyje galima Vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninių paslaugų portale.

Norint prisijungti prie sistemos pakaks įvesti asmens tapatybę patvirtinančius duomenis — vardą, pavardę, asmens kodą bei Lietuvos Respublikos asmens tapatybę ir pilietybę patvirtinančio dokumento numerį.

"Registracijos prašyme rinkėjas turi nurodyti užsienio valstybę, kurioje jis gyvena ar yra laikinai apsistojęs ir įvesti adresą. Pildydamas duomenis registracijos prašyme rinkėjas taip pat turi pasirinkti, kokiu būdu jis pageidauja balsuoti: paštu, atvykstant į diplomatinę atstovybę, konsulinę įstaigą ar balsavimo punktą. Jei rinkėjas pageidauja balsuoti paštu, reikėtų įrašyti savo nuolatinės ar laikinos gyvenamosios vietos užsienio valstybėje adresą, bei pateikti savo kontaktinius duomenis", — rašoma pranešime. 

Atsižvelgiant į tai, kad dėl koronaviruso situacijos balsavimas ambasados ar konsulinės įstaigos patalpose gali būti apribotas, VRK rekomenduoja registruotis balsuoti paštu.

Tegai:
balsavimas, Vyriausioji rinkimų komisija, Seimo rinkimai
Dar šia tema
VRK paskelbė, kiek pinigų besiruošdamos Seimo rinkimams surinko partijos
Rusijoje vyksta paskutinis balsavimo dėl Konstitucijos pataisų etapas
Putinas sudalyvavo balsavime dėl Konstitucijos pataisų
Aktorė Margot Robbie per filmo premjerą Vieną kartą Holivude

Nusifotografuoti su Tarantino ir skelti antausį Dikaprijui. Margot Robi 30 metų

(atnaujinta 17:56 2020.07.02)
Nuo paauglystės dirbo kaip padavėja, tarnaitė, pardavėja — ji padėjo mamai ir taupė aktoriniams užsiėmimams. Būdama 17 metų, baigusi koledžą gimtajame Delbyje, ji persikėlė į Melburną ir pradėjo eiti į perklausas

VILNIUS, liepos 2 — Sputnik. Platinos blondinė su lėlės išvaizda — tokių Holivude yra labai daug. Tačiau australei Margot Robi (Margot Robbie) iki savo 30-ojo gimtadienio pavyko iš muilo operos aktorės pereiti į darbščiausios "vilčių fabriko" žvaigždės statusą. Apie tai, kaip jai pavyko sužavėti Tarantino ir Scorsese'ą, pavaizduoti save kaip atkaklią karalienę, užsispyrusią dailiąją čiuožėją ir nuotykių ieškotoją, — rašo RIA Novosti autorė Ana Nechajeva.

Ūkiškasis gyvenimas

"Aš galiu vairuoti traktorių ir žinau, kaip melžti karves!" — Margo gali pasigirti, kad vaikystę praleido Australijos ūkyje su seneliais.

Kartu su dviem broliais ir seserimi ją užaugino mama, pagal profesiją gydytoja.

Šeima gyveno kukliai, o Margot jau rodė charakterį. Nuo paauglystės dirbo kaip padavėja, tarnaitė, pardavėja — ji padėjo mamai ir taupė aktoriniams užsiėmimams. Būdama 17 metų, baigusi koledžą gimtajame Delbyje, ji persikėlė į Melburną ir pradėjo eiti į perklausas.

Vėl uždirbo pinigų kavinėje, ypač garsiajame metro tinkle. "Nuo to laiko aš negaliu ten nuvykti. Aš tiesiog žiūriu į patiektus sumuštinius ir galvoju:" Na, kas išmokė jus juos suvynioti? "Aš noriu tiesiog nueiti į prekystalį ir viską padaryti pati", — prisipažįsta aktorė.

Робби в сериале Соседи
© Photo : © Grundy Television Australia (1985)
Aktorė Margot Robi.

Dėka atkaklumo Margo gavo Donos Friedman vaidmenį muilo operoje "Kaimynai". Ši serija apie paprastus Melburno priemiesčių gyventojus yra viena ilgiausių istorijoje (ji buvo išleista nuo 1985 metų, skirtingais laikais joje vaidino Russellas Crowe, Natalie Imbrula ir Guy Pearce'as).

Vaidmuo turėjo būti epizodinis, tačiau Robi patiko auditorijai, o personažas ekrane pasirodė tris sezonus.

2011 metais Robi persikėlė į JAV ir tęsė "muilo nuotykius", įsitraukdama į serialą "Pan Am" apie septintojo dešimtmečio skrydžio palydovus.

Робби в сериале Пан Американ
© Photo : © Sony Pictures Television (2011)
Kadras iš "Pan Am".

Skandalas dėl Leo

"Visada norėjau išeiti iš savo komforto zonos. Filme "Volstryto vilkas" man patiko aferistės, pinigų medžiotojos, savotiškos aksesuaro žmonos vaidmuo. Tai buvo geriausias laikas komplekte. Tačiau nenorėčiau vėl vaidinti tokio personažo", — sako ji.

Įdomu tai, kad Martino Scorsese'o filmo, kuriame Leonardas Dikaprijas vaidino brokerį Jordaną Belfortą, ekranizacija tiesiogine prasme buvo kurtinanti.

Робби и Ди Каприо в фильме Волк с Уолл-стрит
© Photo : © Red Granite Pictures (2013)
Margot Robi ir Leonardas Dikaprijas filme "Volstryto Vilkas".

Filmavimo metu aktorė emociškai užrėkė ant Dikaprijo, o tada į veidą smogė tikru smūgiu.

"Iš pradžių aš sau pasakiau: tau bus skirtos tik 30 sekundžių, kad gautumėte šį vaidmenį. Bet po antausio abstulbau, kartu su Leo ir režisieriumi. Niekas iš mūsų to nesitikėjo", — prisimena Margo.

Tačiau Scorsese vertino improvizaciją ir priėmė Robi. Tiesa, jai buvo sunku: prieš atviras scenas aktorė išgėrė kelis tekilos "šotus", kad nebūtų tokia nervinga.

Кадр из фильма Волк с Уолл-стрит
© Photo : © Red Granite Pictures (2013)
Margot Robi ir Leonardas Dikaprijas filme "Volstryto Vilkas".

Dėl to ji buvo nominuota keliems prestižiniams apdovanojimams, sužadinti nauji pasiūlymai.

Tonya ir Harli

Margo pasirenka herojus, primenančius jos pačios personažą: stiprią, drąsią, linksmą. Taip ir kiekvieną vaidmenį vaidina labai atsakingai.

Робби в роли Харли Квин в фильме Отряд самоубийц
© Photo : © Warner Bros. Pictures (2016)
Kadras iš filmo "Savižudžių būrys".

Vienas iš personažų yra psichiatrė, Džokerio draugė Harley Queen "Savižudžių būrys". Norėdama tapti tikra Harley, Margot sugalvojo ypatingą savo balso, kostiumo tembrą ir valandų valandas praleido sporto salėje. Man buvo gėda dėl aktorių vyrų, kurie skundėsi, kad jiems sunku ("Aš darau tą patį, tik ant auktštakulnių!"). Ir beveik visus triukus ji atliko pati.

Apskritai, aktorė nebijo sunkumų: dėl Elžbietos I vaidmens filme "Dvi karalienės" ji ištvėrė daugybę valandų, kol buvo užsidėjusi makiažą, o filme "Aš, Tonya" tapo beveik profesionalia sportininke. Garsios amerikiečių čiuožėjos Harding biografija buvo tokia įtikinanti, kad Robie buvo nominuota "Auksiniam gaubliui" ir "Oskarui".

Кадр из фильма Две королевы
© Photo : © Perfect World Pictures (2018)
Kadras iš filmo "Dvi karalienės".

Robi savo tikslų siekė taip agresyviai, kaip Tonya Harding. Pavyzdžiui, jos mėgstamiausias režisierius buvo Tarantino, ji svajojo su juo vaidinti.

Aktorė nelaukė pasiūlymo, bet nusiuntė laišką, kuriame teigė, kad džiaugtųsi bet kokiu, net mažiausiu vaidmeniu jos paveiksle.

Робби в фильме Тоня против всех
© Photo : © Clubhouse Pictures (II) (2017)
Kadras iš filmo "Aš, Tonya".

"Aš iškart nusprendžiau, kad tai turėtų būti tikra žinutė, popieriuje, tikrai ne el.laiške. Ilgai rinkčiausi rašiklį ir rašalą, o žodžius rinkdavausi dar ilgiau", — sako ji.

Мартин Скорсезе, Леонардо Ди Каприо,  Марго Робби и Джона Хилл на официальном показе фильма Волк с Уолл-стрит
© AFP 2020 / Cindy Ord
Bradas Pittas, režisieriai Quentinas Tarantino, Margot Robbie ir Leonardo DiCaprio prieš premjerą "Vieną kartą Holivude" Berlyne.

Tarantino susižavėjo tokiu aktorės gestu ir pasiūlė Margot Sharon Tate vaidmenį filme "Kartą Holivude" apie "vilčiųfabriko" aukso amžių. Kartu su Dikaprijumi ir Bredu Pitu buvo išrinkta gera kompanija. Ir nors nuotrauka sulaukė beveik vien teigiamų atsiliepimų, Robi liko nepatenkinta.

"Aš tiesiog negaliu nuraminti savo vidinės kritikės. Vis tiek manau, kad vieną dieną kažkas supras ir pasakys:" Kaip tu čia atsidūrei? Tu esi nepakankama šiam vaidmeniui!" — Margot nerimauja.

Feminizmas, animaciniai filmai ir piratai

Vis dėlto aktorė neturi laiko jausmams: beveik nesibaigia vaidinusi draminiuose projektuose ("Svajonių šalis", "Skandalas"), įgarsina animacinius filmus ("Triušis Piteris"), kuria. Jos projektų centre yra moterys, o tikslas — apginti aktorių teises pramonėje.

Be to, Margot mėgsta madą: lankosi šou, tapo Calvin Klein Deep Euphoria veidu, o paskui — "Chanel" prekės ženklo ambasadore ir kvepalų "Gabrielle Chanel Essence" ambasadore.

Turi ir hobį — Margot daro tatuiruotes! Tiesa, ji negali išsiversti be incidentų: kartą ji padarė klaidą žodyje, kurį tatuiravo.

Galbūt būtent chuliganiškas elgesys patraukė naujo filmo apie Karibų piratus kūrėjų dėmesį. Neseniai tapo žinoma, kad Robi vaidins pasakojimuose apie kapitoną Jacką Sparrow.

O viename interviu Margo prisipažino, kad norėtų pasirodyti kadre su Matthiasu Schonartsu ir žvaigžde Wesu Andersonu. Gal ji vėl turėtų rašyti laiškus?

Tegai:
aktorė, JAV
Dar šia tema
"Išdaviau visus": Jefremovas po avarijos įrašė kreipimąsi
Garikas Charlamovas paskelbė apie skyrybas su Kristina Asmus