Sinagoga Vilniuje, archyvinė nuotrauka

Buvęs rabinas: žydų bendruomenė moka bandymą užglaistyti lietuvių kolaborantų kaltę

58
(atnaujinta 18:35 2019.09.16)
Pasak Lietuvos rabino, ši organizacija ilgą laiką užmerkė akis prieš daugelio Lietuvos gyventojų įsitraukimą į Holokaustą Antrojo pasaulinio karo metu ir netgi persekiojo rašytoją Rūtą Vanagaitę

VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Lietuvos policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl svastikos, kuri buvo "nupiešta" už kelių metrų nuo Lietuvos žydų bendruomenės (LŽB) pastato.

Nacių simbolis pasirodė prie LŽB pastato, vietoje, kur nėra stebėjimo kamerų. Sprendžiant iš nuotraukos, vandalai iš apversto gėlių vazono žemės ant šaligatvio "nupiešė" svastiką.

Interviu Sputnik Lietuva buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas teigė, kad taip įvyko dėl neteisingos politikos, kurią vykdė Lietuvos žydų bendruomenė.

"Bendruomenė moka už ilgą laiką trukusius bandymus užglaistyti lietuvių kolaborantų kaltę. Dabar yla lenda iš maišo... Visą diskusiją iš esmės sukėlė Rūtos Vanagaitės knyga, kurioje sakoma, kad beveik kiekviena lietuvių šeima vienaip ar kitaip prisidėjo prie to, kas vyko karo ir Holokausto metu. Ir žydų bendruomenė persekiojo Rūtą Vanagaitę ir visais būdais stengėsi sumažinti triukšmą aplink šiuos dalykus", — sakė jis.

Krelinas pridūrė, kad bet kurioje šalyje yra žmonių, panašių į Joną Noreiką, tačiau Lietuvoje kiekviename mieste buvo dešimtys ir šimtai žmonių, kurie vienokia ar kitokia forma padėjo naciams. Būtent šį faktą, jo nuomone, bendruomenės nariai bandė "užglaistyti".

"Jei bendruomenė užsiima realia veikla, tai yra, padeda neturtingiesiems, remia senus žydų žmones, meldžiasi, tiria judaizmą, tai čia aš nematau jokių ypatingų pokyčių. Tačiau jei reikia atlikti kokius nors viešus veiksmus... Pastatyti, pavyzdžiui, lempą per šventę ne prie savo lango, o centrinėje aikštėje, ir taip toliau, tai nėra tikrų egzistuojančių judaizmo vertybių skleidimas. Ir atitinkamai, kadangi tai yra žydų vertybių surogatas, tai ir kaip atsakas vyksta tokia neadekvati reakcija", — sakė jis.

58
Tegai:
Rūta Vanagaitė, Lietuva, kolaborantai, Lietuvos žydai, žydai
Dar šia tema
Buvęs Lietuvos rabinas: atšiauri nacionalizmo forma kelia pavojų žydų bendruomenei
Nausėda ragina vengti politizuoti istorinę atmintį
Policija atsisakė ištirti neteisėtą naujos Noreikos atminimo lentos iškabinimą