Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas

Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius papasakojo ESBO apie žiniasklaidos priespaudą

85
(atnaujinta 19:48 2019.09.16)
Kaip pažymėjo žurnalistas, Baltijos šalių valdžia sistemingai pažeidžia ir savo, ir ES įstatymų normas, siekdama užkirsti kelią Rusijos žiniasklaidai išsakyti alternatyvų požiūrį

VILNIUS, rugsėjo 16 — Sputnik. Sputnik Lietuva vyriausiasis redaktorius Maratas Kasemas papasakojo ESBO konferencijos žmogaus teisių klausimais dalyviams apie žurnalistų teisės pažeidimų atvejus Baltijos šalyse.

Kaip pažymėjo Kasemas, savo darbe tarptautinė agentūra ir radijas "Sputnik" nuolat susiduria su valdžios spaudimu. Tai ypač pastebima Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, kur nuolat skamba antirusiška retorika ir teiginiai apie būtinybę blokuoti Rusijos žiniasklaidą.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Антон Денисов

Žurnalistas priminė, kad su persekiojimais susidūrė ne tik Sputnik, bet ir kiti portalai. Visų pirma, šių metų liepą Latvijoje dėl neva keliamos "grėsmės Ukrainos nepriklausomybei" buvo užblokuotas portalas Baltnews.lv, žurnalistams buvo grasinama baudžiamuoju persekiojimu.

Kaip pabrėžė Kasemas, toks Latvijos valdžios institucijų elgesys šiurkščiai pažeidžia Latvijos Respublikos Konstituciją ir ES normas.

"Taip valdžia valo informacinę erdvę nuo nepageidaujamos žiniasklaidos", — Kasemą cituoja RIA Novosti.

Kasemas taip pat priminė, kad Lietuvoje padėtis su Rusijos žiniasklaida — ne ką geresnė. Visų pirma, liepą teismas užblokavo Sputnik Lietuva, dėl tariamo "autorių teisių pažeidimo".

"Šie veiksmai akivaizdžiai pažeidžia tarptautinę teisę. Vėliau blokavimą panaikino — pašalinome straipsnius, kurie neva neturėjo šaltinio leidimų", — sakė jis.

Be to, šių metų gegužę vyriausiasis portalo redaktorius tapo politinio persekiojimo Lietuvoje auka, kai jam, ES valstybės piliečiui, penkeriems metams buvo uždrausta atvykti į Lietuvą. 

"Tai yra ne kas kita, kaip apgalvota Lietuvos specialiųjų tarnybų akcija", — teigė žurnalistas.

Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
© Sputnik /
Rusijos žiniasklaidos priespaudos atvejai Baltijos šalyse
85
Tegai:
žiniasklaida, Maratas Kasemas, Sputnik Lietuva, Sputnik
Dar šia tema
MIA "Rossija segodnia" sureagavo į Sputnik Lietuva blokuotės atšaukimą
"The Guardian" atsiprašo už melagingus kaltinimus "Sputnik"
Rusijos ir Prancūzijos URM aptarė "RT" ir Sputnik padėtį
Raseinių rajono pareigūnų staigmena vairuotojams

Raseinių rajono pareigūnų staigmena vairuotojams: dalino lipdukus ir obuolius

(atnaujinta 16:32 2020.07.13)
Šiomis simbolinėmis priemonėmis buvo siekiama atkreipti žmonių dėmesį į visuomenei svarbias aktualijas

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Praeitą savaitę Raseinių rajono policijos pareigūnai surengė akciją, kurios metu buvo išdalinta apie 10 kilogramų obuolių ir 45 įvairiaspalviai širdelės formos lipdukai, rašoma policijos pranešime.

Šiomis simbolinėmis priemonėmis buvo siekiama atkreipti žmonių dėmesį į visuomenei svarbias aktualijas.

Pagal statistiką, vairavimas apsvaigus nuo alkoholio yra vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių keliuose nelaimes, kurių metu žūva ar būna sužaloti žmonės. 2020 metų sausio–birželio mėnesiais Raseinių policijos aptarnaujamoje teritorijoje nustatyti 122 vairuotojai, vairavę motorines transporto priemones neblaivūs. 76-iems jų pradėti ikiteisminiai tyrimai, nes nustatytas didesnis nei 1,5 promilės girtumas.

Siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į neblaivaus vairavimo problemą, priminti vairuotojų atsakomybę, saugoti save ir kitus, skatinti būti pilietiškais ir netoleruoti neblaivių vairuotojų, Raseinių rajono policijos atstovai liepos 9-ąją vairuojančiuosius kvietė savo automobilius papuošti širdies formos lipdukais su užrašu "Vairuoju blaivus, nes myliu jus" ir taip skatinti atsakingo vairavimo kultūrą.

Tuo pat metu kartu su Raseinių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialiste ir jaunaisiais 

policijos rėmėjais bendruomenės pareigūnai vykdė dar vieną akciją — "Obuolys — vietoj cigaretės".

Gyventojai buvo raginami rūpintis sveikata ir iškeisti cigaretę į obuolį. Gatvėje sutiktiems pėstiesiems ir sustabdytų automobilių vairuotojams bei keleiviams akcijos organizatoriai davė po obuolį, kaip sveikos gyvensenos simbolį, ir skatino nepradėti rūkyti arba mesti šį žalingą įprotį.

Užkalbinti žmonės šypsodamiesi keitė cigaretes į obuolį. Ir dar gavo skrajutes su trumpa informacija apie rūkymo žalą ir skatinimu mesti rūkyti, nes tai — efektyviausia priemonė, siekiant apsisaugoti nuo rūkymo sukeliamų ligų.

Alkoholizmas Lietuvoje
© Sputnik /
Alkoholizmas Lietuvoje

 

Dar šia tema
Klaipėdos policija davė patarimų dėl saugaus elgesio prie vandens telkinių
Lietuvos policija pristatė būsimą pareigūną — šuniuką Banderą
Šiaulių policija parodė neteisėtą dopingo medžiagų saugyklą
Maro daktaras, archyvinė nuotrauka

Ar verta bijoti buboninio maro Lietuvoje? Atsako medicinos mokslų daktaras

(atnaujinta 15:31 2020.07.13)
Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas papasakojo, ar gali Lietuvoje kilti buboninio maro epidemija ir ko saugotis norintiems keliauti į Mongoliją

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Mėnesio pradžioje Kinijoje ir Mongolijoje buvo patvirtinti keli buboninio maro — vienos mirtiniausių ligų istorijoje — atvejai. Dėl šios žinios visuomenėje kilo klausimų, ar gali pavojinga liga kilti Lietuvoje, kaip kad buvo koronaviruso pandemijos atveju.

Į šį klausimą atsakė Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas.

"Viešoje erdvėje pasirodžiusi informacija apie marą Mongolijoje suneramino Lietuvos žmones ir tai suprantama, nes maras yra ypač pavojinga infekcinė liga. Visgi norėčiau nuraminti Lietuvos žmones, nes Mongolijoje nustatyta maro susirgimo forma — buboninė ir ji neplinta oro lašeliniu būdu ir jis neatkeliaus iki mūsų, kaip koks koronavirusas", — savo Facebook puslapyje rašo Čaplinskas.

Tačiau jis paskatino ketinančius vykti į Mongoliją būti atsargius ir vengti sąlyčio su graužikais, kurie yra šios ligos sukėlėjo šaltinis. 

"Priminsiu, kad šiame regione yra daug, mūsų supratimu, keistų "gydymosi" būdų, t.y. vartojama žalia švilpikų mėsa kaip liaudiška gydymo priemonė, o būtent švilpikai ir yra tie graužikai, kurie dažniausiai yra infekcijos šaltinis", — rašo Čaplinskas. 

Kaip aiškina ULAC vadovas, maras tarp graužikų ir nuo graužikų žmonėms dažniausiai plinta per infekuotų blusų įkandimus. Kadangi marą sukelia bakterijos, jam gydyti naudojami antibiotikai sumažina mirštamumą nuo šios ligos iki 10–20 procentų, tačiau laiku nepaskyrus antibiotikų nuo šios ligos miršta kas antras susirgęs, pasakoja Čaplinskas.

Marą sukelia bakterijos, pernešamos per blusų įkandimus ir užsikrėtusius gyvūnus. Buboninis maras neplinta nuo žmogaus žmogui, išskyrus atvejus, kuomet yra tiesioginis sąlytis su išopėjusių bubonų pūliais. 

"Juodąja mirtimi" vadinama daugiausiai gyvybių nusinešusi pandemija rašytinėje žmonijos istorijoje. Jos metu mirė 75–200 mln. žmonių Šiaurės Afrikoje ir Eurazijoje. Europoje "juodoji mirtis" truko nuo 1347 iki 1351 metų. Tada išmirė trečdalis Europos gyventojų, t. y. apie 34 milijonus žmonių. 

Buboninis maras yra viena iš trijų maro formų. Jis sukelia skausmingus limfmazgių patinimus, karščiavimą, šaltkrėtį ir kosulį.

Tegai:
Lietuva, maras
Dar šia tema
Koronavirusas Lietuvoje patvirtintas dar penkiems asmenims
SAM atnaujino koronaviruso paveiktų šalių sąrašą
Paaiškėjo masinio žuvų kritimo Nemune priežastys
Latvijoje nustatytas afrikinio kiaulių maro protrūkis

"Šalin rankas nuo prezidento": Vilniuje vyko protestas prieš LGBT eitynes

(atnaujinta 16:45 2020.07.13)
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
Protesto dalyviai atsinešė Lietuvos vėliavas ir plakatus su šūkiais. Kaip vyko protestas šalies sostinėje — Sputnik Lietuva nuotraukose

Vilniuje surengtas protestas prieš LGBT eitynes. Protestuotojai išėjo su Lietuvos Respublikos vėliavomis ir plakatais.

Anksčiau Lietuvos LGBT bendruomenės aktyvistai surengė protestą prie Prezidentūros. Jie paragino Lietuvos prezidentą Gitaną Nausėdą įvykdyti pažadus, kuriuos jis davė per rinkimų kampaniją.

Kai kurie Seimo nariai taip pat paragino Lietuvos vadovą palaikyti LGBT bendruomenę. Visų pirma, europarlamentarė Aušra Maldeikienė paprašė Nausėdos įsisegti vaivorykštės ženklelį, kad parodytų, jog jam "rūpi visi šalies žmonės".

Iš trijų Baltijos šalių tik Estijoje tos pačios lyties asmenų partnerystė yra įtvirtinta įstatymu. Lietuvoje santuokos tarp tos pačios lyties asmenų nėra registruojamos, nepripažįstama ir jų partnerystė.

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Protesto dalyviai su plakatais: "Šalin rankas nuo prezidento!" ir "Ne mirties kultūrai".

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Lietuvoje santuokos tarp tos pačios lyties asmenų nėra registruojamos, nepripažįstama ir jų partnerystė.

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Plakatas: "Nedarykit sarmatos Lietuvai".

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Nuotraukoje: protestuotojai su istorine Lietuvos vėliava.

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Buvęs konservatorius, mišrios Seimo narių grupės narys Jonas Dagys taip pat dalyvavo proteste prieš LGBT.

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Vienas protestuotojų paragino Vilniaus merą atlyginti žalą, kurią, jo manymu, sukėlė paplūdimys Lukiškių aikštėje, o po to prisijungė prie piketo prieš LGBT eitynes. Ant plakato parašyta: "Šimašiau, pliažas Lukiškių aikštėje įrengtas. Kada asmeniškai sumokėsi miestui už savo užgaidą?"

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Proteste dalyvavo ir parlamentaras Egidijus Vareikis. Plakate rašoma: "Neleisime iškirsti šeimų". Vasario mėnesį politikas pasitraukė iš valdančiosios partijos — Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

 • Пикет против шествия ЛГБТ в Вильнюсе
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Nuotraukoje: parlamentaras Jonas Dagys su plakatu: "Nustokite kvailioti iš dyko buvimo".

Dar šia tema
Pavojingas laviravimas. Lietuvai derėtų susimąstyti po rinkimų Lenkijoje
Lietuvos riedlentininkų čempionatas ir važiavimas riedučiais bei dviračiais
Maskvos Kremliaus muziejai: pažintinė kelionė po saviizoliacijos