Nauja lenta Jonui Noreikai, archyvinė nuotrauka

Nacių bendrininkų šlovinimas kenkia Lietuvos reputacijai, teigė JAV diplomatė

70
(atnaujinta 11:24 2019.09.17)
JAV atstovė priminė, kad Vilnius turi rimtai priimti Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pateiktas išvadas

VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. JAV Valstybės departamento pasiuntinė Holokausto klausimais Cherrie Daniels pareiškė, kad "didvyrių" dėka Lietuva tapo "demokratine valstybe", tačiau kiekviena šalis turi "savo tamsių momentų".

"Susidūrus su sudėtingais praeities klausimais svarbu objektyviai svarstyti istorinių veikėjų veiksmus, kad būtų nustatytas jų veiksmų poveikis — tiek teigiamas, tiek neigiamas", — parašė diplomatė savo Twitter paskyroje.

Ji paragino Vilnių rimtai priimti Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pateiktas išvadas.

"Tų, kieno veiksmai tiesiogiai vedė prie tūkstančių nekaltų žmonių persekiojimo ir nužudymo per Holokaustą, šlovinimas kuria susiskaldymą, leisdamas įsigalėti dezinformacijai, skatindamas antisemitizmą ir temdydamas Lietuvos tarptautinę reputaciją", — rašo Daniels.

Be to, diplomatės teigimu, tai atima garbę iš didvyrių, iš tikrųjų parodžiusių "narsią Lietuvos dvasią".

Baltijos šalių vadovybė atvirai vykdo nacių bendrininkų šlovinimo politiką. Piliečiai, atvirai neigiantys oficialią Vilniaus poziciją šiuo klausimu, yra persekiojami.

"Tautos didvyriu" Lietuvoje laikomas ir Jonas Noreika, tačiau visi faktai rodo, kad toli gražu ne visi jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo didvyriški. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

1941 metais Noreika tapo Šiaulių apskrities vadovu, buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvių aktyvistų frontas" narys. Noreikos įsakymu regione gyvenę žydai buvo perkelti į getą, kur vėliau žuvo tūkstančiai žmonių.

Net Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė Silvija Foti, sužinojusi savo senelio biografijos detales, paragino Lietuvos valdžią nešlovinti jo kaip "nacionalinio didvyrio".

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
70
Dar šia tema
Vilniaus meras naują lentą Noreikai pavadino "gėdos paminklu"
Vilniaus centre vėl pakabinta lenta Noreikai. Straipsnių bus?
Naujoji Noreikos lenta — kas ir kodėl ją pakabino?