Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Skvernelis apie svastikos atsiradimą: netoleruosime nesantaikos kurstytojų

52
(atnaujinta 11:43 2019.09.17)
Pasak ministro pirmininko, nusikaltėliai kenkia šalies įvaizdžiui, ir kiekvienas už išpuolį atsakingas asmuo bus patrauktas atsakomybėn pagal Lietuvos ir tarptautinės teisės normas

VILNIUS, rugsėjo 17 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pareiškė, kad Lietuva netoleruos nesantaikos kurstytojų ir vandalų, rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.

Taip premjeras sureagavo į svastikos atsiradimą prie Lietuvos žydų bendruomenės pastato Vilniuje.

Incidentas įvyko sekmadienį, likus savaitei iki Holokausto aukų atminimo dienos, kuri Lietuvoje minima rugsėjo 23 dieną.

Fašizmo simbolis pasirodė toje vietoje, kur nėra vaizdo stebėjimo kamerų. Spėjama, kad užpuolikai svastiką "nupiešė" žeme iš apversto gėlių vazono. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį dėl tautinės neapykantos kurstymo.

"Lietuvos valstybei ir visuomenei visada buvo ir išliks svarbi tautinė ir religinė tolerancija. Tam bus skiriamas ypatingas dėmesys ir ateityje", — paskelbė Skvernelis.

Premjeras mano, kad tokie išpuoliai kenkia ne tik šalies viduje ne vieną dešimtmetį kruopščiai puoselėtoms tarpkultūrinio dialogo tradicijoms, bet ir Lietuvos įvaizdžiui tarptautinėje arenoje.

"Todėl galime drąsiai tvirtinti, kad neapykantą ir nesantaiką kurstantys veiksmai niekada nebus toleruojami ir tiek organizatoriai, tiek vykdytojai bus patraukti atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos ir tarptautinės teisės normas", — pabrėžia ministras pirmininkas.

Anksčiau Lietuvos žydų bendruomenė teigė, kad fašistinis ženklas šalia bendruomenės pastato kenkia vaikams, atvykstantiems į įvairius renginius.

Tuo tarpu buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas interviu Sputnik Lietuva teigė, kad šis incidentas įvyko dėl neteisingos politikos, į kurią įeina ir žydų bendruomenės veiksmai. Anot jo, organizacija moka už bandymą užglaistyti lietuvių kolaborantų kaltę ir netgi persekiojo rašytoją Rūtą Vanagaitę.

Skandalas dėl Noreikos lentelės

Anksčiau Lietuvoje kilo dar vienas skandalas dėl atminimo lentos nacių bendrininkui, kuris Lietuvoje laikomas "nacionaliniu didvyriu", Jonui Noreikai. Ją pakabino radikalių pažiūrų aktyvistai be miesto valdžios sutikimo.

Ankstesnę lentą Noreikai nutarė nukabinti Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Komentuodamas situaciją apie naująją lentą, sostinės meras teigė neketinantis jos nukelti, "nes ši tema yra daug sudėtingesnė ir gilesnė". Be to, naujos lentos pakabinimą jis pavadino "gėdos paminklu teisėsaugos mechanizmui, moralės degradacijai ir bestuburei politikai". Jis priminė, kad Noreika dalyvavo kuriant getą Šiaulių apskrityje.

Nepaisant neteisėtų Jono Noreikos šalininkų veiksmų, policija nusprendė nepradėti tyrimo dėl pakabintos atminimo lentos.

Jonas Noreika

Noreika yra viena skandalingiausių figūrų šiuolaikinės Lietuvos istorijoje. Respublikos valdžia suteikė jam "tautos didvyrio" ir "kovotojo už nepriklausomybę" titulus, tačiau visi faktai rodo, kad toli gražu ne visi jo veiksmai Antrojo pasaulinio karo metu buvo didvyriški. Iš tiesų jis yra nacių bendrininkas ir Baltijos šalių žydų bendruomenės naikinimo dalyvis Antrojo pasaulinio karo metu.

1941 metais Noreika tapo Šiaulių apskrities vadovu, buvo nacionalistinės organizacijos "Lietuvių aktyvistų frontas" narys. Noreikos įsakymu regione gyvenę žydai buvo perkelti į getą, kur vėliau žuvo tūkstančiai žmonių.

Net Noreikos anūkė, amerikiečių žurnalistė Silvija Foti, sužinojusi savo senelio biografijos detales, paragino Lietuvos valdžią nešlovinti jo kaip "tautos didvyrio".

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
52
Tegai:
fašizmas, Lietuvos žydų bendruomenė, Saulius Skvernelis
Lietuvos policija, archyvinė nuotrauka

Kėdainių rajone pavogta automobilyje palikta rankinė

Policijos duomenimis, iš viso buvo padaryta apie 300 eurų žala. Įtariamąjį policijos pareigūnai sulaikė tą pačią dieną

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Kėdainių rajone, prie darželio, kelioms minutėms automobilyje buvo palikta rankinė. Ją, išdaužius stiklą, pavogė, pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Šių metų birželio 9 dieną buvo pradėtas tyrimas dėl šio įvykio.

Netrukus buvo sulaikytas ir įtariamasis — Kauno miesto gyventojas, gimęs 1983 metais, kuris nuomotu automobiliu atvyko į Kėdainius ir prie Mindaugo gatvės esančio pastato pavogė svetimą turtą iš automobilio "Audi A6". Iš viso buvo padaryta apie 300 eurų žala.

Tą pačią dieną sulaikę įtariamąjį, pareigūnai spėjo užkirsti kelią šio vyro kelionei į užsienį, mat su savimi jis turėjo bilietus į kitą šalį.

Pareigūnai paragino gyventojus net ir trumpam nepalikti savo daiktų automobiliuose ir taip nesudaryti sąlygų susigundyti ilgapirščiams.

Tegai:
vagystė iš automobilio, Kėdainių rajonas, policija
Dar šia tema
Po pareigūno žūties atlikus auditą Telšių apskr. komisariate paaiškėjo spragos
Grigiškėse BMW dideliu greičiu rėžėsi į degalinę
Vilniaus oro uostas

Naujas COVID-19 atvejis nustatytas Ispanijos grįžusiam lietuviui

(atnaujinta 16:17 2020.07.14)
Vyras keliavo Barselonoje ir jau tada pasijautė prastai, tačiau nesikreipė į specialistus ir niekam nepasakojo apie simptomus

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Lietuvoje per parą nustatytas vienas COVID-19 atvejis — įvežtinis iš Ispanijos, pranešė Sputnik Latvija su nuoroda į Lietuvos nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC).

Pasak NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, užsikrėtusysis nuo liepos 3 iki 9 dienos keliavo Barselonoje, tada lėktuvu atvyko į Rygą, o iš ten parskrido į Vilnių.

"Pirmuosius ligos simptomus jis pajuto dar užsienyje — pakilo temperatūra, skrydžio metu pajuto kitus simptomus — slogą, kosulį. Nors jis dėvėjo kaukę, įgula nebuvo informuota dėl jam vienam suprantamų priežasčių", — paaiškino NVSC atstovė.

Atvykęs į Vilnių, vyras nuosavu automobiliu nuvyko namo ir jau tada saviizoliavosi.

Užsikrėtusio asmens teigimu, sąlytį su juo turėjo kartu į užsienį keliavęs žmogus ir lėktuvuose buvę asmenys. Šiuo metu specialistai aiškinasi kartu lėktuvuose keliavusius asmenis bei jų sąlyčio riziką.

Naujausiais duomenimis, iš viso Lietuvoje nustatyti 1874 koronaviruso atvejai, 79 pacientai mirė.

Lietuvoje birželio 17 dieną buvo panaikintas karantinas, kuris įsigaliojo kovo 16 dieną. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis su nemažai apribojimų.

Tegai:
Ispanija, lietuvis
Dar šia tema
Kasčiūnas mano, kad sveikatos apsaugos ministras apleido vėžiu sergančius žmones
Lietuvoje per parą nustatytas tik vienas koronaviruso atvejis
ULAC vadovas papasakojo apie besimptomę COVID-19 formą ir medikų užsikrėtimo riziką