Astravo AE

Ekspertas: Lietuva rizikuoja būti izoliuota dėl padėties su Astravo AE

43
(atnaujinta 10:22 2019.09.20)
Pasak Sergejaus Kondratjevo, Latvijai ir Estijai nenaudinga palaikyti Vilnių elektros pirkimo iš jėgainės klausimu, nes tai prieštarauja jų ekonominiams interesams

VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Latvija ir Estija labiau linkusios ginti savo interesus, o ne palaikyti Lietuvą savo sąskaita, teigė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva metu.

Baltijos šalims kol kas nepavyko pasiekti vieningos pozicijos dėl Astravo atominės elektrinės elektros, sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ministras pažymėjo, kas susitarti šiuo klausimu sunku dėl ekonominių interesų ir nacionalinių ypatumų. Tačiau Vilnius neketina keisti sprendimų dėl Astravo AE, pažymėjo Linkevičius.

"Šiuo atveju manau, kad Latvijos ir Estijos vyriausybės turi nedidelį, bet visgi pasirinkimą. Jos gali pirkti elektros energiją Baltarusijoje po to, kai bus pradėta eksploatuoti Astravo AE. Jie gali pirkti gana pigia elektrą Rusijoje, nes akivaizdu, kad kainos Rusijos didmeninėje rinkoje taip pat yra daug mažesnės nei elektros kainos Baltijos šalyse. Manau, kad tiek vienas, tiek kitas variantas Lietuvai nepatiks", — sakė jis.

Ekspertas pasiūlė, kad artimiausiais mėnesiais Minskas suaktyvins derybas su Varšuva dėl didesnio elektros energijos tiekimo.

"Ir tada Lietuva šiuo klausimu taps izoliuota, nes vis dėlto ekonominiai interesai šiuo atveju yra prioritetas. <...> Lietuva juk nepraneša, kodėl reikia atsisakyti pirkti elektros energiją iš Astravo AE, nepateikia kažkokių politinių, moralinių ir ekonominių priežasčių, kodėl kaimyninės šalys neturėtų pirkti elektros. Tai tiesiog tokia ultimatumo pozicija, kurios šios šalies valdžia negali paaiškinti tiek savo verslininkams, tiek rinkėjams", — sakė jis.

Vilniaus pozicija dėl Astravo AE

Lietuvos ir Baltarusijos santykiai pasikeitė dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos Gardino regione, 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Lietuva kritikuoja statybas dėl pasirinktos aikštelės ir laikosi pozicijos, kad jėgainė yra nesaugi. Taip pat Lietuvos valdžia nepatenkinta tuo, kad objektas statomas padedant Rusijos korporacijai "Rosatom".

Lietuva nuolat kaltina ir priekaištauja Baltarusijai dėl tariamų saugos standartų pažeidimų statant Astravo AE. Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

Be to, Lietuva nuolatos ragina ir kitas šalis boikotuoti jėgainės statybas, tačiau nesėkmingai. Vilniaus pozicijos nepalaiko net kaimyninės Baltijos valstybės, kurios neatmeta galimybės elektrą pirkti iš atominės elektrinės. Kaip anksčiau paaiškėjo, apie pigios Baltarusijos elektros energijos importą ateityje galvoja net Latvija.

Minskas ne kartą pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad ji nekelia pavojaus kaimyninėms šalims.

Ekspertai ne kartą pažymėjo, kad Astravo AE elektros energija būtų naudinga Lietuvai, kuri Europos Sąjungos prašymu uždarė Ignalinos AE. Dabar Lietuva yra priversta pirkti elektrą už didelę kainą. Padėtis blogėja ir dėl Baltijos šalių sprendimo pasitraukti iš BRELL energijos žiedo.

43
Tegai:
Astravo AE, Lietuva, Baltijos šalys
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (353)
Dar šia tema
Seime aptartos kovos su Astravo AE elektra priemones
Užrakinti energetinę sieną: Lietuva rado išeitį iš aklavietės dėl Astravo AE
Užsispyrę dėl Astravo AE
Nuotekų vamzdis, archyvinė nuotrauka

"Vilniaus vandenys" vėl užfiksavo nuotekų taršą plastiko detalėmis

(atnaujinta 09:30 2020.07.13)
"Vilniaus vandenys" stabdo nuotekų priėmimą iš bendrovės, kurios išleidžiamose nuotekose užfiksuotas galimas pažeidimas

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Bendrovės "Vilniaus vandenys" specialistams atlikus neplaninius priimamų nuotekų patikrinimus nustatyta nuotekų tarša plastiko detalėmis, rašoma bendrovės pranešime.

"Vilniaus vandenys" stabdo nuotekų priėmimą iš UAB "ECSO", kurios išleidžiamose nuotekose ir užfiksuotas 

galimas pažeidimas. Pranešama, kad laiku aptiktos plastiko detalės buvo užkardytos ir į gamtinę aplinką nepateko.

Bendrovė "Vilniaus vandenys" priėmė sprendimą operatyviai stabdyti nuotekų siurblinės darbą ir papildomai įrengti kamštį vamzdyje, kuriuo nuotekos iš UAB "ECSO" atiteka į "Vilniaus vandenų" valymo įrenginius. Taip į nuotekas išpiltos plastiko detalės nebepateks į valymo įrenginius, bus eliminuota galimybė joms patekti ir gamtinę aplinką.  

Apie užfiksuotą taršą bendrovė operatyviai informavo ir Vilniaus regiono aplinkosaugininkus. 

Tegai:
Vilniaus vandenys, nuotekos
Dar šia tema
Nuotekose Neryje azoto ir fosforo koncentracija viršija normą
Žiniasklaida: Klaipėdos uostas į Kuršių marias leido nuotekas su gyvsidabriu
Į Nemuną tekėjusios nuotekos sustabdytos
Koronaviruso testas, archyvinė nuotrauka

Keturiose Lietuvos savivaldybėse fiksuojamas itin didelis sergamumas COVID-19

(atnaujinta 09:26 2020.07.13)
Savivaldybių, kuriose sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra didesnis kaip 5 ir per pastarąsias 14 dienų yra nustatytas daugiau nei vienas užsikrėtimu koronaviruso infekcija atvejis, gyventojai bus intensyviau profilaktiškai tiriami dėl koronaviruso infekcijos

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Vilniaus, Anykščių, Trakų ir Kretingos rajonų gyventojai liepos 13–19 dienomis bus intensyviau profilaktiškai tiriami dėl koronaviruso infekcijos, skelbia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

SAM duomenimis, šiose savivaldybėse fiksuojamas didesnis sergamumas šia infekcija nei kitose Lietuvos savivaldybėse.

Patvirtintas Lietuvos epidemiologinis rodiklis yra 1,9 atvejo, tenkančio 100 tūkst. gyventojų. Testavimo apimtys didinamos tose savivaldybėse, kuriose sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų yra didesnis kaip 5 ir per pastarąsias 14 dienų yra nustatytas daugiau nei vienas užsikrėtimu koronaviruso infekcija atvejis.

Anykščių rajone sergamumo rodiklis šiuo metu yra 8,7, Vilniaus rajone — 7, Trakų rajone — 6,1, o Kretingos rajone — 5,3.

Tad šiose savivaldybėse šią savaitę profilaktiškai bus tiriami gydymo įstaigų darbuotojai. Gydymo įstaigų pacientai šiose savivaldybėse bus tiriami atsitiktine tvarka.

Be to, perspėjama, kad kiti darbuotojai, kurių darbo specifika susijusi su klientų aptarnavimu, pavyzdžiui, dirbantys vaistinėse, parduotuvėse, minėtose savivaldybėse, bus tiriami atsitiktine tvarka. Jų registracija bus vykdoma Karštąja koronos linija numeriu 1808, žmonės turės atvykti į mobiliuosius punktus.

Praėjusią savaitę savivaldybių, kuriose 14 dienų sergamumas koronaviruso infekcija, skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų, didesnis už Lietuvos vidurkį, buvo dvi — Radviliškio ir Vilniaus rajonų.

Koronaviruso infekcijos Lietuvoje atvejų 1869. Iki šiol mirė 79 žmonės. Pasveikusiųjų — 1571.

Nuo birželio 17 dienos Lietuvos valdžia panaikino karantiną, tačiau galioja nepaprastoji padėtis. Karantino režimas buvo įvestas nuo kovo 16 dienos.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12,5 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 561 tūkst. žmonių.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Lietuva, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Koronaviruso atvejai patvirtinti Vilniaus, Utenos ir Marijampolės apskrityse
Džonas Travolta su žmona Kelly Preston, archyvinė nuotrauka

Mirė Džono Travoltos žmona

(atnaujinta 09:44 2020.07.13)
Kelly Preston dvejus metus kovojo su vėžiu, 2009 metais šeimoje po epilepsijos priepuolio jų sūnus

VILNIUS, liepos 13 — Sputnik. Amerikiečių aktorė Kelly Preston, Holivudo žvaigždės Džono Travoltos žmona, mirė sulaukusi 57 metų. Apie tai pats vyras pranešė savo Instagram profelyje.

Mirties priežastis buvo krūties vėžys. Preston dvejus metus kovojo su vėžiu.

Американская актриса кино и телевидения Келли Престон
© AFP 2020 / LOIC VENANCE
Preston dvejus metus kovojo su vėžiu

"Su sunkia širdimi sakau, kad mano gražioji žmona Kelly mirė po dvejų metų kovos su krūties vėžiu. Ji drąsiai kovojo už savo gyvybę, iš visur gaudama meilę ir palaikymą. Mano šeima ir aš amžinai būsime dėkingi gydytojams ir slaugytojoms bei visiems medicinos centrams, kurie mums padėjo", —  parašė 66 metų Travolta.

Aktorius pridūrė, kad ketina skirti laiko motinos netekusiems vaikams.

Preston suvaidino tokiuose filmuose kaip "Nėra ko prarasti", Džeris Maguire", "Dvyniai", "Bėk" ir "Mirties nuosprendis". Aktorė ištekėjo už Travoltos 1991 metais, jie susitiko prieš dvejus metus, kai kartu vaidino komedijoje "Ekspertai". Santuokoje jie susilaukė trijų vaikų: dvidešimtmetė dukra Ella ir devynerių metų Benjaminas, kitas sūnus Džetas mirė 2009 metų sausio mėnesį, būdamas 16 metų.

Tegai:
Džonas Travolta, mirtis
Temos:
Metų netektys — 2020