Kiaulės, archyvinė nuotrauka

Kauno rajone nustatytas jau antras per savaitę AKM protrūkis

12
(atnaujinta 13:36 2019.09.20)
Tai jau 17 afrikinio kiaulių maro protrūkis šiais metais Lietuvoje, tame pačiame kaime prieš keletą dienų jau buvo nustatytas AKM židinys

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Šią savaitę Kauno rajone, Padauguvos kaime (Vilkijos seniūnija), nustatytas dar vienas, jau 17 afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkis šiais metais, informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Liga patvirtinta ūkyje, kur savo reikmėms gyventojai laikė 3 kiaules. Tame pat kaime prieš keletą dienų jau buvo nustatytas AKM židinys. Abu kaimynai nebuvo deklaravę, kad savo reikmėms augina kiaules, todėl jiems nebus mokamos kompensacijos už AKM židinio likvidavimo nuostolius, jie gali sulaukti ir daugiau sankcijų.

Kauno VMVT inspektoriai ūkyje ėmėsi visų būtinų priemonių — kiaulės nugaišintos, jų gaišenos saugiai sunaikintos, atlikta ūkio teritorijos, transporto priemonių, inventoriaus ir įrangos pirminė dezinfekcija. Aplink protrūkio vietą veterinarijos specialistai nustatė apsaugos ir priežiūros zonas (3 ir 10 km spinduliu), kuriose vykdo intensyvią AKM stebėseną. Šiose zonose tikrinami visi ūkiai, pradėtas AKM protrūkio epizootinis tyrimas.

VMVT direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas atkreipia dėmesį, kad tik ūkių ir juose auginamų gyvūnų, ypač kiaulių, deklaravimas užtikrina išlaidų, susijusių su AKM protrūkiu, padengimą iš valstybės pusės.

"Tuo tarpu neregistruotų ūkių savininkai dėl atsainaus požiūrio į nustatytą tvarką rizikuoja ne tik netekti auginamų gyvulių, bet ir patirti didelius finansinius nuostolius", — perspėja Paulauskas.

Per vasarą Lietuvoje nugaišinta apie 170 kiaulių. AKM protrūkiai užfiksuoti Alytaus, Kauno, Prienų, Šakių, Kazlų Rūdos ir Marijampolės savivaldybių ūkiuose.

AKM virusas aktyviai plinta visoje Europoje ir Azijoje — daugiausia atvejų nustatyta Rumunijoje, Vietname, Kinijoje, Lenkijoje ir Bulgarijoje.

Anksčiau Rusija ir Baltarusija pastiprino gyvulininkystės produktų importo iš Europos Sąjungos kontrolę. Valstybių sprendimas susijęs su "afrikinio kiaulių maro plitimu Europos Sąjungos narėse, ypač Lenkijoje ir Baltijos šalyse".

12
Tegai:
Kauno rajonas, afrikinis kiaulių maras (AKM)
Dar šia tema
Lietuvoje dėl AKM nugaišinta daugiau kaip 170 kiaulių
Kaliningrado pasieniečiai iš lietuvio konfiskavo beveik 8 kg lašinių
Leidimą eksportuoti į Kiniją jautieną gavo tik viena Lietuvos įmonė