Ignalinos AE, archyvinė nuotrauka

Lietuva ruošiasi kaupti lėšas giluminio atliekyno įrengimui IAE

23
(atnaujinta 22:51 2019.09.25)
Giluminio atliekyno įrengimas, eksploatavimas ir uždarymas kainuos apie 2,5 mlrd. eurų, o iki šiol lėšos nebuvo kaupiamos

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Vyriausybei pateikti svarstyti teisės aktai, kuriais siūloma nustatyti, kaip bus kaupiamos lėšos giluminio ilgaamžių radioaktyvių atliekų atliekyno statyboms, kurios prasidėtų 2056 metais, praneša Ignalinos atominės elektrinės spaudos tarnyba.

Pranešama, kad giluminiame atliekyne bus nuolat saugomas Ignalinos AE eksploatavimo ir eksploatavimo nutraukimo metu iš reaktorių išimtas panaudotas branduolinis kuras bei kitos ilgaamžės radioaktyviosios atliekos.

Preliminariais skaičiavimais, giluminio atliekyno įrengimas, eksploatavimas ir uždarymas kainuos apie 2,5 mlrd. eurų. Šiuo metu giluminio atliekyno įrengimui ir eksploatavimui finansuoti lėšos nėra kaupiamos.

Pabrėžiama, kad ES teisės aktai nustato, kad turi būti užtikrinamas ilgaamžių atliekų tvarkymo finansavimas. Nenumačius finansavimo šaltinių, Lietuvai grėstų ES sankcijos. 

Energetikos ministerija siūlo numatyti, kad giluminiam atliekynui reikalingos lėšos būtų kaupiamos Rezerviniame fonde, kasmet pervedant į atskirą šio fondo sąskaitą ne mažiau kaip 25 proc. gautų į valstybės biudžetą valstybės valdomų įmonių dividendų.

Anot ministerijos atstovų, toks ilgalaikis ilgaamžių atliekų tvarkymo finansavimo sprendimas leis sukaupti pakankamą fondą giluminiam atliekynui įrengti. Pačios atliekyno statybos turėtų prasidėti apie 2056 metus.

Šiuo metu Ignalinos AE ilgaamžės atliekos yra saugomos laikinose saugyklose. Baigiantis laikino saugojimo terminui (iki 2066 metų), jos turės būti perkeltos į giluminį atliekyną.

Laiku neužtikrinus tinkamo giluminio atliekyno įrengimo finansavimo, vėluotų jo įrengimas, o tai reikštų, kad pasibaigus ilgaamžių atliekų saugojimui laikinose saugyklose, jos turėtų būti perkrautos į naujus laikinuosius konteinerius. Energetikos ministerijos teigime, tai kainuotų mažiausiai bent 1,1 mlrd. eurų.

Visą laikinai saugomą panaudotą branduolinį kurą bei ilgaamžes radioaktyviąsias atliekas į giluminį atliekyną planuojama perkelti bei jį užkonservuoti iki 2077 m. Vėliau šio objekto teritorijoje bus ribojamas žemės naudojimas ir nuolatos vykdomas aikštelės monitoringas.

Ignalinos atominė elektrinė, Lietuvai įstojus į ES, 2009 metų gruodžio 31 dieną visiškai nutraukė elektros energijos gamybą, po to prasidėjo jos eksploatacijos nutraukimo darbai.

Tikimasi, kad Ignalinos AE bus galutinai uždaryta 2038 metais.

AE demontavimo projektas, kurio vertė siekia apie tris milijardus eurų, daugiausia finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Lietuva iš valstybės biudžeto skiria tik 14 procentų nuo bendros sumos ir turės padidinti savo įnašą iki 20 procentų.

23
Tegai:
Lietuva, Ignalinos atominė elektrinė (IAE)
Temos:
Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (59)
Dar šia tema
Baltijos šalys nesugėbėjo susitarti dėl Astravo AE elektros boikotavimo
Ekspertas: Lietuva rizikuoja būti izoliuota dėl padėties su Astravo AE
Uždarytoje Ignalinos AE nustatyta dešimt saugos reikalavimų pažeidimų
VSAT priminė apie draudimą virš Ignalinos AE skraidyti dronams