Rusų kalbos pamoka, archyvinė nuotrauka

Lietuva lyderiauja Baltijoje pagal rusų kalbos besimokančių pradinukų skaičių

35
(atnaujinta 21:39 2019.09.26)
Lietuvos rodiklis sudarė apytiksliai 64 procentus, Estija yra antrojoje vietoje, o Latvija — trečiojoje

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Lietuva tapo ES lydere pagal žmonių, besimokančių rusų kalbos vidurinėse mokyklose, skaičių. Tai liudija statistikos agentūros "Eurostat" duomenys.

2017 metais Lietuvoje 63,9 proc. vidurinių mokyklų moksleivių mokėsi rusų kalbos. Antrojoje vietoje yra Estija su 63,7 proc., trečiojoje — Latvija (59 proc.).

Lietuvoje tarp pradinių klasių mokinių pirmoji populiariausia užsienio kalba yra anglų. Jos mokosi 97,2 proc. vidurinių mokyklų pradinukų. Antrojoje vietoje yra rusų kalba, o trečiojoje — vokiečių, kurios mokosi 12 procentų mokinių.

Tarp vidurinėse mokyklose besimokančių žmonių rusų kalba yra populiariausia Estijoje — jos mokosi 66,4 valstybės gyventojų. Antrąją eilutę užėmė latviai (57,5), o trečiąją — lietuviai (29,4).

Vidurinio profesinio mokymo įstaigose dauguma mokosi rusų kalbos Latvijoje — 38,2 proc. Antrojoje vietoje yra Bulgarija (29,3), o trečiojoje — Lietuva (14,3). Į penketuką taip pat patenka Estija (11,9) ir Slovakija (9,5).

Rusų kalbos padėtis Baltijos šalyse

Baltijos šalyse nuolat kyla skandalų, susijusių su rusų kalbos vartojimu. Rugsėjį Rygoje duris atvėrusi reperio Timati drabužių parduotuvė sukėlė audringą reakciją. Asortimente, be standartinių "Black Star Wear" drabužių, buvo pristatyta linija, sukurta kartu su Rusijos parduotuvių tinklu "Armija Rossii". Dėl to kai kurie visuomenės veikėjai paragino Latvijos vidaus reikalų ministeriją ir prekybos centrą uždaryti parduotuvę.

Neseniai Latvijoje sukritikuota dainininkė Laima Vaikulė už tai, kad ji "leido sau" bendrauti su publika rusų kalba.

Praėjusiais metais Latvija priėmė švietimo įstatymo pataisas, numatančias, kad visos mokyklos iki 2021–2022 metų pereitų prie mokymo valstybine kalba. Tuo tarpu 40 procentų šalies gyventojų yra rusakalbiai.

Rugpjūčio mėnesį Rusijos visuomenės rūmai pažadėjo kreiptis į Europos Tarybą su prašymu iškelti Baltijos šalių rusakalbių piliečių diskriminacijos problemą. Liepos mėnesį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas kartu su ESBO vyriausiuoju komisaru tautinių mažumų klausimais Lamberto Zannieru taip pat aptarė rusakalbių gyventojų padėtį Baltijos šalyse.

Lavrovas priminė, kad ESBO erdvėje turėtų būti užtikrinta tautinių mažumų teisių apsauga, be to, Maskva siekia konstruktyvaus dialogo šiuo klausimu su organizacijoje dalyvaujančiomis šalimis.

Rusų kalba Europos Sąjungoje
© Sputnik /
Rusų kalba Europos Sąjungoje
35
Tegai:
rusų kalba, Lietuva
Dar šia tema
Rygos gyventojai pasipiktino užrašu rusų kalba Timati drabužių parduotuvėje
Latvijos valstybės saugumo tarnyba patikrins deputato įrašą apie megztinį su Putinu
Rusiškai kalbėti scenoje yra kiaulystė: Latvijos žurnalistė užsipuolė Vaikulę