Мясо и овощи, архивное фото

Mokslininkai atskleidė, kas gyvena ilgiau mėsos valgytojai ar vegetarai

70
Pasaulinės vegetarų dienos, kuri visame pasaulyje minima spalio 1-ąją, proga mokslininkai pasidalino tyrinėjimais, kaip mėsos valgymas veikia žmogaus sveikatą

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Anot britų tyrinėtojų, jei raudonoji mėsa ir cukrus bus valgomi dabartiniu tempu, iki 2050 metų žmonija atsidurs ant bado slenksčio.

Prognozės autoriai pataria apriboti mėsos racioną iki 14 gramų per dieną, o vaisių, daržovių, ankštinių ir riešutų, priešingai, valgyti dvigubai daugiau nei dabar.

Tai padės išvengti beveik 11 mln. priešlaikinių mirčių per metus — daugiausia nuo vėžio bei širdies ir kraujagyslių ligų — ir turės teigiamą poveikį planetos klimatui.

Pasaulinę vegetarų dieną RIA Novosti autorė Alfija Jenikejeva nusprendė išsiaiškinti, ar mėsos dieta iš tikrųjų pavojingesnė nei augalinė.

Raudona ir pavojinga

2000-ųjų pradžioje keliose šalyse buvo pradėtas europiečių mitybos įpročių tyrimas. Mokslininkai 13 metų stebėjo beveik pusę milijono žmonių ir padarė išvadą, kad maitinimasis raudona mėsa gali sukelti vėžį, širdies ligas ir priešlaikinę mirtį.

Taigi, tarp žmonių, kurie per dieną suvalgydavo daugiau nei 160 gramų mėsos produktų, tikimybė mirti jauno amžiaus buvo keturiais procentais didesnė nei tų, kurie apsiribojo tik 20 gramų mėsos per dieną.

Per 13 stebėjimo metų mirė kas 17-asis savanoris. Beveik dešimt tūkstančių mirė nuo vėžio, penki su puse tūkstančio — nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Riešutų pardavimas
© Sputnik / Виталий Аньков

Tačiau autoriai pažymi, kad dėl visko kaltinti tik raudoną mėsą per anksti. Juk žmonės, kurie valgė daug mėsos produktų, taip pat dažnai rūkė, turėjo viršsvorį bei kitų jų sveikatai kenksmingų įpročių.

Po kelerių metų amerikiečių tyrinėtojams pavyko surasti idealią dalyvių grupę, neturinčią šių blogų įpročių — tai buvo vienos iš protestantų bažnyčių parapijiečiai.

Tyrinėtojai keletą metų stebėjo 96 tūkstančius tikinčiųjų, kurių dauguma buvo vegetarai.

Likusieji, nors ir valgė mėsą, bet labai mažai — vidutiniškai apie 50 gramų per dieną.

Tyrimo laikotarpiu nuo įvairių priežasčių mirė apie aštuoni tūkstančiai žmonių, o nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirė du su puse tūkstančio.

Remiantis skaičiavimais, mėsos valgytojai mirė dažniau nei vegetarai, kartu buvo pastebėtas ryšys tarp priešlaikinės mirties ir raudonos mėsos valgymo. Jei rezultatus pritaikytume visai žmonių populiacijai, tai apie 6,3 proc. ankstyvų mirčių dėl visų priežasčių ir 9 procentai nuo širdies priepuolių ir insultų — reguliaraus mėsos vartojimo rezultatas.

Virškinimo ypatumai

Kaip teigia Amerikos biologai, žalingas raudonos mėsos poveikis organizmui gali būti paaiškintas virškinimo ypatumais.

Mėsoje ir kepenyse yra cholino, lecitino ir karnitino, kuriuos virškinant susidaro trimetilamino N-oksidas. Būtent ši medžiaga yra susijusi su aterosklerozės bei širdies ir kraujagyslių ligų vystymusi.

113 savanorių, kurie laikėsi skirtingų rūšių dietų, stebėjimai parodė, kad reguliarus raudonos mėsos, kaip vienintelio baltymų šaltinio, vartojimas žymiai padidina trimetilamino N-oksido kiekį kraujyje.

Pavyzdžiui, tarp savanorių, kurie kasdien suvalgydavo tik kelis gramus mėsos produktų, po mėnesio šios medžiagos kiekis buvo beveik tris kartus didesnis nei vegetarų kraujyje.

Po to, kai visi tyrimo dalyviai visiškai atsisakė raudonos mėsos, trimetilamino N-oksido kiekis organizme pastebimai sumažėjo.

Ant vėžio kablio

2015 metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) jautienos, ėrienos ir kiaulienos gaminius oficialiai pripažino kancerogenais. Pagrindinis dalykas buvo tas, kad reguliarus raudonos mėsos vartojimas gali sukelti storosios, gaubtinės ir tiesiosios žarnų vėžį. Bet PSO ekspertai pažymėjo, kad taip pat yra ryšys tarp pomėgio valgyti mėsą ir kasos bei prostatos vėžio.

Be to, kuo daugiau žmonių vartoja mėsos produktų, tuo didesnė piktybinių navikų susidarymo rizika.

Žmonių, kurie kasdien suvalgo po 76 gramus raudonos ir perdirbtos mėsos, tikimybė susirgti žarnyno vėžiu yra 20 procentų didesnė nei tų, kurie apsiribojo tik 20 gramų per dieną.

Visiškas mėsos atsisakymas beveik 35 procentais sumažina storosios žarnos vėžio tikimybę.

Nukenksminti mėsą

Anot Brazilijos ir Amerikos biologų, raudonoji mėsa yra kancerogeninė dėl joje esančios monosacharido N-glikolineneuramino rūgšties (Neu5Gc). Ši medžiaga gali prisijungti prie cukraus ir tapti ląstelių dalimi.

Dėl to imuninė sistema tokias ląsteles suvokia kaip pašalines ir organizme prasideda uždegiminis procesas. Greičiausiai tai ir padidina vėžio riziką.

Tačiau žarnyne gyvena specialios bakterijos Hz136, kurios, naudodamos fermentus, sugeba išskirti N-glikolneuramino rūgštį.

Tokioje būsenoje ji tampa nekenksminga žmonėms: ją arba suardo mikrobai, arba rūgštis tiesiog pasišalina su medžiagų apykaitos produktais.

Jei šios bakterijos patektų į žarnyną pakankamu kiekiu, pavyzdžiui, prebiotinių preparatų pavidalu, raudoną mėsą būtų galima valgyti bet kokiu kiekiu be jokių rūpesčių. Juolab, kad nereikia visiškai atsisakyti raudonos mėsos.

Pirma, daugelis joje esančių naudingų medžiagų, tokių kaip vitaminas B12, pasisavinamos geriau nei jų analogai iš augalų. Antra, kaip parodė Australijos tyrinėtojai, raudona mėsa, vartojama, laikantis Viduržemio jūros dietos, sumažina išsėtinės sklerozės, autoimuninės ligos išsivystymo riziką.

Prevencinis poveikis pasiekiamas dėl baltymų, geležies, kalio, vitamino D ir B grupės vitaminų, esančių raudonoje mėsoje, teigia darbo autoriai.

70
Tegai:
sveika mityba, mityba, sveikata, liga, vėžys, mėsa, vegetariniai patiekalai, vegetaras
Dar šia tema
Dietologė patarė kasdien nemaitinti vaikų dešrelėmis
Mitybos specialistė įvardijo produktą, kuris padeda numalšinti stresą
Ekspertė papasakojo apie karčiųjų salotų lapų naudą
Britas prarado regą ir klausą nuo priklausomybės greitam maistui
Sveikatos ministras: Lietuvos gyventojų mityba yra nesubalansuota
Kiaulpienė saulėlydžio metu, archyvinė nuotrauka

Birželio 4 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 21:39 2020.06.03)
Rytojaus horoskopas ragina pernelyg nepasikliauti diplomatija: nei jūs, nei aplinkiniai nebus tam nusiteikę. Atminkite, kad rytoj jūsų hormonų antplūdis pasieks aukščiausią tašką. Meilės impulsai bus ypač stiprūs ir jums bus labai sunku juos suvaldyti

Rytojaus horoskopas ragina pernelyg nepasikliauti diplomatija: nei jūs, nei aplinkiniai nebus tam nusiteikę. Atminkite, kad rytoj jūsų hormonų antplūdis pasieks aukščiausią tašką. Meilės impulsai bus ypač stiprūs ir jums bus labai sunku juos suvaldyti

Avinas (03.21-04.20) Šio ženklo moteriškosios lyties atstovės perspėjamos apie galbūt netrukus užsibaigsiantį romantišką nuotykį. Avinai vyrai turi pasirinkti tarp malonaus ir reikalingo. Teisingas pasirinkimas atneš pokyčių, kurie padidins sėkmės galimybes. Tikėtina neplanuota kelionė.

Jautis (04.21-05.21) Šeimos santykiuose reikėtų suvaržyti aistras, nes kitaip situacija gali būti nekontroliuojama — prasidės didelis kivirčas, kuris nieko gero nežada. Nepamirškite, kad kritinėse situacijose alkoholis yra blogas pasirinkimas. Jūsų laukia išbandymas tėvų ir vaikų santykiuose. Jei jums pavyks juos įveikti, tada viskas prisidės prie jūsų sėkmės, šeimoje karaliaus ramybė ir visiškas supratimas.

Dvyniai (05.22-06.21) Sulaikykite savo emocijas, kitaip jos bus pagrindinė jūsų kliūtis priimant teisingus sprendimus. Kai kuriuose konfliktuose prisiimsite kaltę. Nepulkite į neviltį, ne viskas taip blogai, situacija netrukus bus ištaisyta, tačiau kol kas kolegos ir vadovybė pastebės visas jūsų klaidas, nekreipdami dėmesio į visus jūsų charakterio pranašumus ir teigiamas savybes. Neaptarinėkite savo problemų su draugais ir artimaisiais ir nebandykite jų spręsti patys — vis tiek nieko gero neišeis, geriau viską atidėti, kol ateis palankesnis laikas.

Vėžys (06.22-07.22) Sunkumų nekils, jei neprisiimsite per daug. Atminkite, kad galite dalytis problemomis su kitais, o tarp jūsų draugų yra pakankamai žmonių, pasirengusių bet kada jums padėti. Sudaryti ir pasirašyti sutartis įmanoma tik tuo atveju, jei dokumentų turinys buvo kruopščiai ištirtas ir išanalizuotas, taip pat patvirtintas žmonių, kurių nuomone pasitikite. Santykiai su artimaisiais vystysis harmoningai, leisite kitiems imtis iniciatyvos. Bandymai bet kokia kaina reikalauti savo nieko gero neduos.

Liūtas (07.23-08.23) Likimas siunčia jums išbandymus. Nepalankus jūsų viršininkų ar darbuotojų požiūris gali smarkiai sugadinti jūsų nuotaiką. Blogos žinios supainios asmeninius santykius ar sukels nenumatytų išlaidų. Netinkama diena bet kokiam verslui. 

Mergelė (08.24-09.22) Dienos pradžioje būkite labai atsargūs, nepasitikėkite nepatikimais žmonėmis, šiandien galite lengvai apsigauti. Nereikėtų pradėti naujų dalykų — tai nėra pats geriausias laikas planuoti ir pradėti naujus projektus. Šiandien padėkite nelaimės ištiktam artimajam. Atsiradusios finansinės problemos bus trumpalaikės, todėl nenusiminkite, netrukus rasite gerą būdą joms įveikti.

Svarstyklės (09.23-10.22) Ši diena gali sukelti sumaištį mintyse ir veiksmuose — dėl to kaltas rytojaus Mėnulio užtemimas. Jums padės blaivus mąstymas ir kūrybiškas požiūris į bet kokios problemos sprendimą. Artimieji neabejoja jūsų nekaltumu ir palaikys jus.

Skorpionas (10.23-11.21) Šią dieną yra didelė šeimos kivirčų tikimybė. Turite pabandyti atsargiai išnarplioti šį mazgą, nenuplėšdami nei vienos gijos. Po juodų dienų vėl bus daug laimingų dienų. Ypatingą dėmesį atkreipkite į savo vaikus, jų sėkmes, sveikatą, pomėgius.

Šaulys (11.22-12.21) Kuo mažiau būsite emocingas, tuo geresnė bus diena. Daugeliui Šaulių diena bus kupina pagundų, kurioms bus nepaprastai sunku, bet būtina atsispirti. Žvaigždės išbando jūsų jėgas, todėl parodykite joms, kokie esate stiprūs! Šeimoje viešpataus ramybė ir supratimas. Būsite pasiruošę viskam, kad sukurtumėte patogią atmosferą artimiesiems, ir jie jums atsakys tuo pačiu. Vakaras gerai tinka romantiškiems pasimatymams ir pasivaikščiojimams. Galite sulaukti malonių staigmenų ir dovanų, įskaitant ir labai brangias.

Ožiaragis (12.22-01.20) Šiandien didelis jūsų profesinis krūvis, atsiras naujų rūpesčių ir atsakomybės, tačiau šios pastangos ne visada bus dosniai atlyginamos. Naudokite savo laiką teisingai ir efektyviai, jums tikrai pasiseks. Būtinai patikrinkite gaunamą informaciją, kitaip galite lengvai suklysti. Asmeniniuose santykiuose jūsų laukia sėkmė, dieną skirkite maloniam pokalbiui su artimaisiais.

Vandenis (01.21-02.19) Venkite per didelio nuovargio, skirkite savo kūnui kelias valandas gerai pailsėti, kitaip dėl per didelio nuovargio gali atsirasti galvos skausmas ir nemiga. Visus reikalus, išskyrus svarbius, geriau pavesti kam nors kitam. Šiandien visus svarbius susitikimus galite suplanuoti savaitės viduryje, kai jums tinkamiausias laikas. Galite skirti vakarą naujoms pažintims.

Žuvys (02.20-03.20) Sėkmė jums šiandien yra palanki ir visus planuojamus reikalus sėkmingai išspręsite greičiau, nei tikitės. Stiprinkite draugystę su kolegomis darbe, galite sėkmingai paversti savo priešus ištikimiausiais draugais. Būsite patrauklūs, žmonės norės bendrauti su jumis, tačiau būkite šiek tiek išrankūs, naiviai nepasiduokite maloniam dėmesiui — už jo gali slėptis savanaudiški kitų žmonių interesai.

Tegai:
horoskopas
Dar šia tema
Įvardytas keistas koronaviruso požymis
Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19
Lėktuvas, archyvinė nuotrauka

Atnaujinami skrydžiai į Prancūziją, Daniją ir Suomiją

(atnaujinta 18:22 2020.06.03)
Užsienio reikalų ministerija ragina atsisakyti nebūtinų kelionių į Airiją, Ispaniją ir Maltą, kur sergamumas COVID-19 išlieka aukštesnis nei 15 susirgimų 100 000 gyventojų per pastarąsias 14 dienų

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Vyriausybė pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) siūlymui atnaujinti reguliarius skrydžius į Paryžių, Kopenhagą, Bilundą, Nicą ir Turku, pranešė URM spaudos tarnyba.

Skrydžius atnaujinti prašė "SAS", "Wizzair" ir "airBaltic" oro bendrovės. Iš Vilniaus į Paryžių ir atgal skraidys "airBaltic". "SAS" iš Vilniaus ir Palangos į Kopenhagą ir atgal. "Wizzair" iš Vilniaus į Bilundą, Paryžių, Nicą ir atgal bei iš Kauno į Turku ir atgal.

Ketinantiems keliauti URM rekomenduoja atsakingai įvertinti bilietų įsigijimo galimybes į skrydžius, kuriems leidimai dar nesuteikti. Taip pat rekomenduojama iš anksto išsiaiškinti, kokius reikalavimus ir apribojimus taiko šalys, į kurias ketinama vykti.

URM kai kurioms ES valstybėms, Norvegijai, Islandijai ir Lichtenšteinui atšaukė aukščiausią perspėjimą "nevykti į užsienio valstybes", tačiau specifiniai perspėjimai vis dar išlieka. Be to, išlieka perspėjimas nevykti į Belgiją, Jungtinę Karalystę, Švediją ir Portugaliją.

Ministerijoje raginama atsisakyti nebūtinų kelionių į Airiją, Ispaniją ir Maltą, kur sergamumas koronavirusu liga išlieka aukštesnis nei 15 susirgimų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų.

"Vykstantys į kitas Europos ekonominės erdvės valstybes yra raginami imtis atsargumo priemonių. Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad sergamumo situacija gali pasikeiti labai greitai ir tai gali lemti būtinų apribojimų tiek užsienio valstybėse, tiek Lietuvoje atnaujinimą", — rašoma pranešime.

URM, atsižvelgdama į tai, kad kad pradėjo veikti Lietuvos, Estijos ir Latvijos tarpusavio Supratimo memorandumas dėl tarpusavio kelionių apribojimų žemės, geležinkelio, oro ir jūrų transportu panaikinimo ir bendradarbiavimo COVID-19 krizės metu, nuo birželio 1 dienos jokių specifinių rekomendacijų vykstantiems į šias šalis neteikia.

Pirmadienį Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė 27 valstybių, kurių piliečiai gali įvažiuoti į respubliką, sąrašą. Saviizoliacijos sąlygos bus privalomos tik Maltos, Airijos ir Ispanijos piliečiams. Draudžiama įvažiuoti į Lietuvą iš Švedijos, Jungtinės Karalystės, Portugalijos ir Belgijos.

Anksčiau Baltijos šalys savo piliečiams leido laisvai judėti. Jiems nereikia laikytis dviejų savaičių izoliacijos. Be to, Lietuva pasienyje su Latvija panaikino sienų kontrolę, vykdomi tik atsitiktiniai patikrinimai.

Nuo gegužės 11 dienos Lenkijos piliečiams buvo leista atvykti į Lietuvą verslo, darbo ir mokslo tikslais, Lietuvos piliečiai taip pat gali keliauti į Lenkiją. Abiejų šalių piliečiai galėjo nesilaikyti 14 dienų izoliacijos.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, skrydžiai, Lietuvos respublikos užsienio reikalų ministėrija (URM)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams
Per parą nustatyti tik du koronaviruso atvejai
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams