Белорусская АЭС

"Astravo pratybos": lietuviai skundžiasi perspėjimo sistemos sutrikimais

80
(atnaujinta 15:37 2019.10.01)
Antradienį prasidėjo valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos, kurių metu imituojama avarija Baltarusijos atominėje elektrinėje. Žmonės liko nepatenkinti perspėjimo sistema

VILNIUS, spalio 1 — Sputnik. Antradienį, spalio 1-ąją, Lietuvoje prasidėjo "Astravo pratybos". Šįryt Vidaus reikalų ministerija (VRM) tikrino gyventojų perspėjimo sistemą. Tačiau, pasirodo, sistema veikia netobulai ir perspėjamuosius pranešimus gauna ne visi piliečiai.

Facebook vartotojas Mantas Velykis pasidalino savo įspūdžiais apie vykusią patikrą. Anot jo, blogas perspėjimo sistemos dizainas visus numarins.

Vyras pradėjo pasakojimą to, kaip už lango pasigirdo sirenos, o į telefonus buvo siunčiamos žinutės su nuorodomis, kaip elgtis.

Pasak Velykio, pirmas veiksmas, kurį turi padaryti žmogus, norintis išvengti mirties nuo branduolinės avarijos, — įeiti į tinklalapį lt72.lt. Vien tai nesuteikia vilties greitai išsigelbėti, nes "visa laimė jei užkrovė jį, nes tik po pranešimo viskas nulūž".

Toliau vaikinas aprašo visą eilę veiksmų, kurių jam siūlo imtis sistema, norint išsigelbėti.

"Na ir čia prasideda kelionė laiku į dizainą iš 1999. Pamėginau papamtyti ar Vilnius yra rizikos zonoje. Tai štai, atejus pasirinkau naujieną apie avariją (beje, paspaudus antraštę — nieko nevyksta ir reikia spausti "Plačiau"). Ten nuėjus — ilgas tekstas ir nuoroda į interkatyvų žemėlapį. Paspaudus nuorodą esi perkeliamas į kitą pusalpį su žemėlapiu. Jei nori žinoti ką daryti turi spausti vieną iš puikiai atvaizduotų kvadratėlių. Paspaudus išsiplečia meniu ir kai paspaudi mygtuką "Kodėl man tai svarbu" (dar vienas intuityvus tekstas), atidaromas DAR VIENAS langas, kuris yra PDF failas (!!!)", — nesusilaiko Velykis.

Pasak jo, viskas, ką įrodė šiandienos pratybos, tai, kad Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba "puikiai išleido pinigus".

Apibendrindamas savo įspūdžius, vyras padarė gana liūdną išvadą: "Tai jei tiek nukeliavot, gali būti, kad nuo radiacijos gal ir nemirsit, bet nusižudyt tikrai norėsit".

Ne vien šis žmogus nesuprato, ar padės tokio masto perspėjimas išsigelbėti. Ką daryti avarijos atveju, nesuprato, pavyzdžiui, ir Šiaulių gyventojai.

"Šiandien prasidėjo gelbėjimosi pratybos dėl Astravo AE,bet nieko nežinojome,o ir nėra kur slėptis Šiauliuose,nes neliko slėptuvių. Šiuo metu tik pratybos,o jei tikrai įvyktų nelaimė,tai kaip tada???" — rašo Facebook grupėje Šiaulių m. gyventoja ‎Zita Pelenė‎.

Be to, gyventojai skundėsi, kad ne visi gavo perspėjimo pranešimus, o ir sirenos ne visur buvo gerai girdimos. Tinklalapis, turėjęs teikti informaciją apie pratybų eigą ir atnaujinimus, www.LT72.lt neveikė apie dešimt minučių.

Perspėjant apie sirenų kaukimą, žmonės buvo informuojami, kad turės įsijungti Lietuvos radijo ir televizijos programas, kurios skelbs informaciją ir rekomendacijas.

Astravo AE avariją imituojančios pratybos vyks iki spalio 4 dienos. Anksčiau Vidaus reikalų ministerija skelbė, kad per pratybas numatomas gyventojų apie galimą pavojų perspėjimo ir informavimo sistemos tikrinimas, planuojamas žmonių (pratybose dalyvaujančių savanorių statistų) evakavimas, dezaktyvavimas, jodo profilaktika, radiacinė žvalgyba.

Trečiadienį, spalio 2 dieną, bus imituojama gyventojų evakuacija — po 50 savanorių bus evakuojama iš Švenčionių rajono į Zarasų rajoną ir iš Vilniaus rajono į Kalvarijos savivaldybę. Taip pat vyks vadinamasis laikinasis perkėlimas, kai tiek pat savanorių bus perkelti iš Šalčininkų rajono į Varėnos rajoną.

Šią pratybų dieną numatomas ir stabiliojo jodo tablečių dalijimas, taip pat bus imituojamas dezaktyvavimas, dar kitaip švarinimas, įrangos parengimas, todėl gyventojai, nurodytose apylinkėse pamatę pareigūnus su apsaugomaisiais drabužiais, turėtų išlikti ramūs.

Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

Anksčiau istorikas ir politologas Armenas Gasparianas interviu Sputnik Lietuva pareiškė, kad net jei avarija Baltarusijos AE įvyktų, jokios pratybos nepadės Lietuvai pasiruošti "galimai katastrofai".

Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

80
Tegai:
Lietuva, pratybos, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (352)
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva rizikuoja būti izoliuota dėl padėties su Astravo AE
Lietuva sukritikavo Minsko veiksmų planą pagal streso testų rezultatus
Ekspertas: Vilnius gali virsti palydoviniu Astravo AE miestu
Žmonės

Kokia šiandien diena: liepos 11-osios šventės

(atnaujinta 18:18 2020.07.10)
Šeštadienį, liepos 11-ąją minima Pasaulinė populiacijos diena, taip pat šią dieną katalikai mini Šv. Benediktą

Liepos 11 yra 192-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiemet, keliamaisiais metais — 193-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 173 dienos.

Prieš 33 metus (1987 metais) liepos 11 dieną žmonių skaičius visame pasaulyje viršijo 5 milijardus ir po dviejų metų Jungtinių tautų organizacija rekomendavo šią dieną paskelbti Pasaulio gyventojų diena.

Vėliau, 2002 metais buvo numatoma, kad pasaulyje žmonių skaičius augs nekontroliuojamai. Bvo paskelbtos prognozės, kad 2050 metais visame pasaulyje gyvens 10,9 milijardo žmonių, tačiau dabar prognozuojama, jog šiais metais šis skaičius neviršys 9 milijardų. 

Skaičiaus mažėjimui įtakos turi ligos. Prognozuojama, kad iki 2050 metų nuo AIDS mirs 278 milijonai žmonių, dėl kurių mirties negims 178 milijonai vaikų.

Pranešama, kad daugiausia žmonių gyvens vargingiausiose pasaulio vietose: Afrikoje ir Azijoje, gimstamumas mažės, o daugės vyresnio amžiaus žmonių.

Liepos 11-oji skirta susimąstyti apie žmonijos gimstamumo, mirtingumo, apgyvendinimo, migravimo, išsilavinimo ir kitokias problemas.

Taip pat šiandien minima Šv. Benedikto, Europos globėjo, šventė.

Šv. Benediktas (480–547) buvo abatas. Gimė turtingo žemvaldžio šeimoje, taip apt studijavo Romoje, vėliau paniro į vienatvę, atsidavė maldai ir atgailai.

Aplink save subūrė bendraminčių būrį ir 539 metais Monte Kasine (tarp Romos ir Neapolio) įkūrė benediktinų vienuolyną. Tuo pačiu, Benedikto parašyta Regula tapo gyvenimo pagrindu tūkstančiams vienuolių ir jo sekėjai išplito po visą Europą. 1964 metais jis paskelbtas Europos globėju.

Liepos 11 dieną vardadienį švenčia Pijus, Kiprijonas, Kipras, Benediktas.

Tegai:
šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Gėlės

Liepos 11 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:51 2020.07.10)
Vėžiams patariama nebijoti ryžtingų veiksmų ir imti vadeles į savo rankas, na o štai Mergelės turėtų save kontroliuoti ir nesivelti į ginčus, nes šie gali užsitęsti ilgam laikui

Rytoj labiau nei bet kada turite būti atsargesni su žodžiais. Pokalbiuose logika rytoj praeis pro šalį, o emocijos sukils. Jei norite įtikinti savo oponentus, pamirškite skaičius: ryškūs vaizdai ir tikslios metaforos tikslą pasieks žymiai greičiau. Ir dar vienas dalykas: rytoj nepateisinamas plaukų ir drabužių aplaidumas. Tinkamas stilius šią dieną yra atsakingas už jūsų sėkmę.

Avinas ( 03.21-04.20) Diena praeis ramiu tempu. Geras laikas baigti anksčiau pradėtus darbus. Diena gali būti tinkama apsipirkti. Tai padės pradžiuginti ne tik save, bet ir šeimos narius.

Jautis (04.21-05.21) Niekas jūsų neišbalansuos. Pakanka jėgų ir energijos norint pasiekti numatytus tikslus. Diena tinkama deryboms. Galėsite įtikinti net atkakliausią savo priešininką. Galima sudaryti ilgalaikius susitarimus. Tačiau stenkitės nesiskolinti ir skolinti.

Dvyniai (05.22-06.21) Dabar būsite nepaprastai pažeidžiami ir galėsite pasiduoti neigiamam poveikiui, todėl turite būti atidūs viskam. Venkite dalyvauti konfliktuose, paskutinis žodis vis tiek nebus jūsų. Kuo mažiau žingsnių atliksite, tuo mažesnė tikimybė, kad suklupsite.

Vėžys (06.22-07.22) Nebijokite ryžtingų veiksmų. Jei vis dar esate vienišas, imkitės iniciatyvos į savo rankas. Nesivaržykite atvirai kalbėti apie norus. Partneris jūsų nevertins, bet mielai sutiks su žaidimo taisyklėmis. Meilės mazgą galite priveržti dar griežčiau.

Liūtas(07.23-08.23) Diena praeis be nemalonių staigmenų. Bus įgyvendinta daugybė šios dienos planų. Pabandykite sau kuo nors patikti. Pagalbą ir palaikymą suteiks jūsų artimieji. Neleiskite sau sumažinti streso vartojant alkoholį ar daužant indus.

Mergelė (08.24-09.22) Geriausia atsikratyti daiktų. Pabandykite šią dieną užpildyti įvairiais susitikimais, derybomis ir telefono skambučiais. Tiesiog nelieskite mylimo žmogaus. Dabar esate labai pažeidžiami, todėl bet kokia problemos aptarimas gali peraugti į užsitęsusį ginčą.

Svarstyklės (09.23-10.22) Geriau perkelti naujų sutarčių sudarymą. Būtina nuolat papildyti energijos atsargas, nes jūsų išlaidos bus gana didelės. Todėl stenkitės sukelti kuo daugiau teigiamų emocijų ir bendraukite tik su maloniais žmonėmis. Reikia galvoti apie ramesnį gyvenimo ritmą ir praleisti daugiau laiko ore.

Skorpionas (10.23-11.21) Šią dieną jums gali būti suteikta galimybė. Bet ką tai sudarys, sunku pasakyti. Todėl būkite visiškai koviniai. Galite rasti tai, ko jums dabar labiausiai trūksta. Didesne dalimi tai reiškia aukštų jausmų sferą. Dėl meilės, labai palankus laikotarpis.

Šaulys (11.22-12.21) Šią dieną neturėtų įvykti svarbių įvykių. Pabandykite paįvairinti savo dieną. Neverta pradėti naujo verslo. Venkite aiškintis santykius su tais, kuriuos mylite, arba bent jau nepradėkite ginčų.

COVID-19
© Sputnik / Алексей Майшев

Ožiaragis (12.22 - 01.20) Šiandien vargu ar sugebėsite iš tikrųjų įvertinti situaciją ir tikėtinus perspektyvius pasiūlymus, esate linkę į perdėtus veiksmus. Jei jums bus pasiūlytas perspektyvus naujas darbas, pabandykite šiandien nepriimti galutinio sprendimo.

Vandenis (01.21-02.19) Ši diena tinkama tęsti vakar pradėtus darbus. Bus impulsas pradėti įgyvendinti naujas idėjas. Faktinis profesinis tobulėjimas, darbui naudingų kursų ar seminarų paieška. Verta aptarti savo projektus su išmanančiais žmonėmis, pasitarti su specialistais ir ieškoti reikiamos informacijos.

Žuvys (02.20-03.20) Šios dienos įvykių dėka pažvelgiate į save visiškai kitomis akimis, sužinosite, kiek galite mylėti ir kiek giliai galite patirti. Jūsų jausmai, harmoningai išreikšti ir atviri, gali padėti pasiekti abipusį supratimą su artimiausiu žmogumi. Kaltės prisipažinimas sunaikins kliūtis santykiuose su tais, su kuriais ilgą laiką buvote ginče. Rekomenduojama apsilankyti šventykloje.

Tegai:
horoskopas