Motina su vaiku

Lietuvos gyventojai dažniausiai ES nutraukia karjerą dėl vaikų priežiūros

17
(atnaujinta 16:32 2019.10.14)
Respublikai apskaičiuotas šis rodiklis sudarė 35 procentus. Analogiškas rodiklis fiksuojamas Estijoje

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. 2018 metais 17 procentų Europos Sąjungos gyventojų pareiškė, kad buvo priversti padaryti bent pusės metų pertrauką karjeroje, kad prižiūrėtų savo vaikus, rodo "Eurostat" duomenys.

Рабочие-строители, архивное фото
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Didžiausias procentas asmenų, nutraukiančių karjerą bent šešiems mėnesiams, buvo užfiksuotas Estijoje ir Lietuvoje — šis rodiklis siekė 35 procentus. Toliau — Bulgarija, kurios rodiklis siekia 33 procentus.

Priešingame skalės gale yra Malta (6 procentai), taip pat Ispanija ir Portugalija — šioms šalims apskaičiuotas rodiklis siekė 7 procentus.

Anksčiau buvo pranešta, kad Lietuvoje žmonių, dirbančių nepilną darbo dieną, skaičius sudarė mažiau nei 26 procentus. Šis rodiklis buvo žemesnis už ES vidurkį.

Be to, daugiau nei 25 procentai Lietuvos gyventojų pareiškė, kad negalėjo rasti pilno užimtumo darbo. Daugiau kaip 20 procentų respondentų kaip priežastis nurodė "kitas šeimos ar asmenines pareigas", daugiau nei 13 procentų Lietuvos gyventojų pirmenybę teikė nepilnam užimtumui dėl mokymosi, o 8,5 procento respondentų buvo priversti dirbti ne visą darbo dieną dėl ligos ar negalios.

17
Tegai:
Lietuva, Estija, ES
Dar šia tema
Lietuvoje padidėjo nedarbo lygis
Pasaulio bankas: migrantai padės Europos ir Centrinės Azijos ekonomikai
Demografinė kapituliacija: Lietuva laukia afrikiečių antplūdžio
Gamta

Rugpjūčio 15 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 18:26 2020.08.14)
Rugpjūčio 15 dienos horoskopas pataria Dvyniams neplanuoti nieko svarbaus šiai dienai, Vandeniams — nebijoti improvizuoti, prisitaikyti prie situacijos, Liūtams — nepasiduoti, pareikšti atkaklumą, Ožiaragiams — mažiau rizikuoti

Ši diena ypač sėkmingai susiklostys tiems, kas susitelks dėmesį į darbą ir kitus naudingus dalykus, nebijos rimtų užduočių ir nepraras vilties, jei pakeliui staiga atsiras kliūčių. Tačiau emocinis fonas bus gana įtemptas, todėl labai jautriems žmonėms bus sunku. Bus didelė konfliktų tikimybė. Net bendravimas su artimaisiais vyks sunkiai: kaskart atsiras abipusiai susierzinimai, susikaups pretenzijos vienas kitam ir net nedideli nesutarimai gali sukelti kivirčą.

Avinas (03.21-04.20) 

Rytoj vargu ar kažkas galės jus įbauginti ar supainioti. Jūs puikiai žinosite, ko norite pasiekti, ir neatsisakysite savo planų, net jei kažkas nutiks ne taip. Naujos užduotys atrodys įdomiomis, jūs neatidėsite jų sprendimo vėlesniam laikui. Jūs į savo įprastus dalykus žiūrėsite rimtai, nedarysite klaidų. Aplinkiniams žmonėms patiks jūsų optimizmas, daugelis mielai pabendraus su jumis, praleis laiką kartu ar užsiims su jumis kuo nors įdomiu. Neatmetami ir netikėti, tačiau labai viliojantys pasiūlymai.

Jautis (04.21-05.21) 

Rytoj prognozuojama rami diena, kuri gerai tiks poilsiui. Geriau neplanuoti šiai dienai svarbių dalykų: gali būti sunku į juos sutelkti dėmesį, klaidų tikimybė bus didelė.

Draugai noriai padės, jei prireiks, tačiau geriau nepasiklauti nepažįstamų žmonių palaikymo.

Galite leistis į keliones, jos suteiks daug naujų įspūdžių ir ryškių emocijų. Kai kurie šio ženklo atstovai turės galimybę dar kartą aplankyti tas vietas, kurios jiems kadaise patiko.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Rytoj verta padaryti pertrauką. Jums reikia šiek tiek pailsėti, atgauti jėgas, taip pat sudaryti veiksmų planą. Geriau neplanuoti nieko svarbaus šiai dienai; stenkitės praleisti ją kuo ramiau. Venkite ginčų darbe ir namuose. Jei kyls kažkokie konfliktai su aplinkiniais žmonėmis, bus sunku atkurti santykius.

Neatmetami sunkumai darbe. Gali būti sunku sutelkti dėmesį į darbą, kuriam reikalingas tikslumas, dėmesys detalėms. Vargu ar susitikimai su verslo partneriais duos vaisių.

Vėžys (06.22-07.22) 

Rytoj ne viskas seksis lengvai. Geriau būkite atsargūs, atsisakykite rizikingų projektų ir sudėtingų reikalų. Prieš imdamiesi kažko naujo, pabaikite tai, ką pradėjote anksčiau. Jūsų patirtis ir žinios gali būti naudingi, tačiau teks mokytis iš aplinkinių. Kuo daugiau informacijos gausite, tuo geriau.

Venkite abejotinų santykių su žmonėmis, stenkitės neturėti reikalų su tais, kuriais negalite pasitikėti. Nepageidautina skolintis pinigų, prisiimti kažkokius finansinius įsipareigojimus.

Liūtas (07.23-08.23) 

Rytoj ne viskas lengvai seksis, tačiau pas jus planų nemažės. Net jei daugelis vyksta ne taip, kaip buvo suplanuota, jūs nepasiduosite. Aplinkiniams žmonėms patiks jūsų atkaklumas. Žmonės, kurie anksčiau jus neįvertino, pakeis savo nuomonę. Bus galimybė sudominti savo idėjomis tuos, nuo kurių daug priklauso. Jūs rasite galingų sąjungininkų ir jiems padedant jums pasiseks.

Pavyks ramiai aptarti su artimaisiais kai kuriuos visiems svarbius klausimus. Konfliktų nekils, rasite kompromisą. Galimos grynųjų pinigų įplaukos.

Mergelė (08.24-09.22) 

Rytoj būkite atsargūs dienos pradžioje. Tuo metu bus nelengva išlaikyti savitvardą, ramiai reaguoti į tai, kas vyksta. Kai kurie šio ženklo atstovai pradės pykti ant visų aplinkinių. Tačiau praeis šiek tiek laiko, ir situacija pasikeis, jūs jausitės daug labiau pasitikintys savimi ir ramesni.

Antroji dienos pusė bus palanki. Galėsite grįžti prie darbų, kuriuos pradėjote anksčiau, ir užbaigti juos, nors tam reikės atkaklumo. Neatmetamos pinigų įplaukos, taip pat ir iš netikėtų šaltinių, taip pat skolų, apie kurias jūs spėjote pamiršti, grąžinimas.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Rytoj būkite atsargūs dienos pradžioje. Šiuo metu geriausia neapsipirkti, nepriimti jokių sprendimų, susijusių su pinigais, ir neprisiimti įsipareigojimų.

Vėliau atsiras galimybė užsiimti rimtais ir svarbiais darbais. Sugebėsite greitai susidoroti su jais kūrybiškumo ir išradingumo dėka.

Galimi sėkmingi sutapimai, jie padės jums išspręsti nuosavas problemas ir padėti artimiesiems.

Diena gerai tiks stiprinti šeimos ryšius, nudžiuginti giminaičius, surengti nedidelę šventę artimiausiems.

Skorpionas (10.23-11.21) 

Rytoj būkite atsargūs. Šią dieną jūs būsite linkę priimti norimą už realiai egzistuojantį, ir vargu ar sugebėsite teisingai įvertinti situaciją ir priimti teisingus sprendimus.

Neskubėkite dalytis savo idėjomis, nesakykite visko, kas ateina į galvą. Santūrumas bendravime padės išvengti daugelio problemų. Būkite ypač kantrūs su aplinkiniais, tai padės išvengti konfliktų.

Nepageidautina vykti į ilgas keliones, ypač vienam; jos bus nuobodūs ir nepateisins lūkesčių.

Šaulys (11.22-12.21) 

Rytoj diena bus gana sudėtinga. Geriau neskubėti, nes šią dieną bet kuriame darbe reikės atkreipti dėmesį į smulkmenas, o skubant labai lengva nepastebėti kažko svarbaus. Galimi nesėkmingi sutapimai, dėl kurių turėsite pakeisti planus, atidėti reikalus vėlesniam laikui.

Kartais bus sunku rasti bendrą kalbą net su artimais žmonėmis. Aplinkiniai žmonės jus dažnai klaidingai supras, net nekalčiausiose jūsų pastabose jie ras ką nors įžeidžiančio. Neatmetami ir erzinantys praradimai, ir nedideli nuostoliai. Įranga, kuri anksčiau dirbo nepriekaištingai, gali sugesti.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Rytoj jūs sugebėsite daug pasiekti, jei būsite atsargūs. Stenkitės mažiau rizikuoti, ypač kai tai susiję su kažkokiais svarbiais dalykais.

Vaisingai vyks verslo derybos, bus galimybė gauti įtakingų žmonių palaikymą. Verta aptarti su darbu ir ilgalaikiu bendradarbiavimu susijusius klausimus: tokių pokalbių dėka atsiras naujų idėjų ir planų.

Antrąją dienos pusę patartina vengti perkrovos. Šis laikas geriausiai tiks poilsiui. Jūs atgausite jėgas ir jausitės daug žavesni.

Vandenis (01.21-02.19) 

Rytoj prognozuojama ne pati lengviausia diena. Bet jūs turėsite pakankamai jėgų, žinių ir patirties, kad galėtumėte užbaigti tai, ką pradėjote. Svarbu išlaikyti gerą nuotaiką, nenusivilti, jei kažkas vyks ne taip, kaip tikėjotės.

Nebijokite improvizuoti, prisitaikyti prie situacijos; jūs tikrai rasite būdą gauti naudą iš to, kas vyksta.

Seni pažįstami jus palaikys, galėsite kreiptis į juos pagalbos ir moralinės paramos.

Kartais naudinga prisiminti senas pergales, sėkmes. Tai padės jums atgauti pasitikėjimą savimi, nusiteikti optimistiškai.

Žuvys (02.20-03.20) 

Rytoj diena bus nebloga, tačiau vis tiek galimos nemalonios akimirkos. Jūs ne visada būsite harmonijoje su savimi, dažnai nerimausite dėl smulkmenų, į kurias kitu metu nekreiptumėte dėmesio.

Kai kurioms Žuvims bus sunku rasti bendrą kalbą su artimaisiais, nes šią dieną vargu ar pavyks sulaukti besąlyginės jų paramos, o kritika galima. Stenkitės išlaikyti savitvardą ir nepasiduoti provokacijoms. Jei kils konfliktas, bus sunku atkurti taiką.

Tegai:
horoskopas
Mergaitė su morkomis

Lietuvoje ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų

(atnaujinta 19:50 2020.08.14)
Vaikų ugdymo įstaigos gaus pjaustytas ir vakuume supakuotas morkas, tai leis vaikams patrauklia forma visus metus patiekti daržovių, kurios bus puikus užkandis

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Lietuvoje 2020–2021 mokslo metais ant darželinukų ir pradinukų stalo atsiras daugiau morkų, praneša Žemės ūkio ministerijos spaudos tarnyba.

Daržovių Lietuvos darželiuose ir mokyklose suvalgoma mažiau, negu pataria mitybos specialistai, todėl, atsižvelgus į jų rekomendacijas ir apklausas, keičiama Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programa.

Vaisių vartojimo skatinimo ugdymo įstaigose programa Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009-2010 mokslo metais, o programa "Pienas vaikams" pradėta vykdyti 2004 m. Nepaisant to, kad programa jau yra įgyvendinama daug metų, iššūkiai išlieka — Lietuvoje gyventojai nesuvartoja rekomenduojamo vaisių ir daržovių kiekio, kuris turėtų siekti bent 400 g dieną, nes Lietuvoje suvartojimas siekia tik 260 g. Remiantis tyrimų rezultatais nustatyta, kad apie 40-25 proc. vaikų kasdien nevalgo daržovių ir vaisių. 

Programos įgyvendinimo tarpinio vertinimo metu atliktos apklausos duomenimis, net 70,4 proc. respondentų pasisakė už daržovių asortimento ir kiekio didinimą. Dažniausiai respondentai pageidavo papildomai įtraukti daugiau tiekti agurkų (34,8 proc. respondentų), morkų (33,3 proc.), ropių ir ridikų (26,1 proc.) ir pomidorų (26,1 proc.). Apklausoje ugdymo įstaigų atstovai pažymėjo poreikį padidinti produktų įvairovę, taip didinant programos veiksmingumą.

"Vertinant Lietuvoje auginamų daržovių asortimentą ir galimybes vaikams jas patiekti visus mokslo metus, morkos yra tinkamas pasirinkimas, nes Lietuvos daržovių augintojai išaugina daug ir skanių morkų, kurių maistinės savybės yra puikiai išsaugomos visą sandėliavimo laikotarpį", — pasakė Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės ir kokybės skyriaus vyr. specialistė Rūta Savickienė.

Pasak Savickienės, buvo pasirinkta vaikams teikti pjaustytas morkas, taip išvengiant užkrovimo papildomo darbo ugdymo įstaigoms, kurios ne visada turi galimybių vaikams paruošti patraukliai vartoti morkas (nuplauti, supjaustyti ir pan.). Pažymima, kad pjaustytų ir vakuume supakuotų morkų tiekimas ugdymo įstaigoms leis vaikams patrauklia forma visus metus patiekti daržovių, kurios bus puikus užkandis ir taip prisidės prie didesnio daržovių vartojimo ir jų populiarinimo bei padidins programos veiksmingumą. 

Anot ministerijos, tai svarbu, dar ir todėl, kad jau kelerius metus iš eilės pavasarį pritrūksta lietuviškų obuolių tiekti vaikams pagal programą. Tuomet balandžio-gegužės mėn. vaikams iš viso nėra tiekiami nei vaisiai, nei daržovės, nes produktų tiekėjai, jei nėra privalomo įpareigojimo tiekti daržoves, nėra suinteresuoti papildomai dirbti.

Vienas svarbiausių programos tikslų — atkreipti dėmesį į ekologiškus, sveikatai palankius maisto produktus, skatinti vartoti daugiau tokių produktų bei formuoti nuostatą, jog  ekologiškas, kokybiškas maistas yra labai svarbus savijautai ir sveikatai. Dar vaikystėje suformuoti tinkamos mitybos įpročiai yra vienas iš geriausių ligų prevencijos būdų.

2020–2021 mokslo metais planuojama skirti 3,17 mln. eurų pieno gaminiams dalyti,  vaisiams ir daržovėms — 2,15 mln. 

Pagal Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose programą gali būti tiekiamas geriamasis pienas ir pieno gaminiai — jogurtas, kefyras, varškė, švieži ar brandinti sūriai bei vaisiai ir daržovės: morkos, obuoliai, kriaušės bei obuolių, kriaušių, morkų, serbentų, braškių, aviečių, aronijų sultys ar jų mišiniai. 

Be to, parengta metodinė medžiaga pedagogams ir vaikams, skirta vaikus supažindinti su vaisių ir daržovių bei pieno gaminių atsiradimu ant mūsų stalo, jų teikiama nauda sveikatai.

Tegai:
daržovės, sveika mityba, vaikai, ugdymo įstaigos, Lietuva
Temos:
Švietimas Lietuvoje
Dar šia tema
Vaikų stovyklose ir darželiuose galioja birželio mėnesį nustatyti saugumo reikalavimai
Tyrimo metu atskleista, kad vaikų mirtys nuo koronaviruso labai retos
Skvernelis: mokslo metai prasidės ugdymo įstaigose, o ne prie kompiuterių ekranų iš namų
Nauji mokslo metai: papasakojo, kada prireiks kaukių ir kada bus skelbiamas karantinas
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Nausėda pareiškė, kad Tichanovskaja palaikė jo planą dėl Baltarusijos

(atnaujinta 20:11 2020.08.14)
Lietuvos vadovas kalbėjo su ja telefonu. Anot jo, tai gali tapti svarbiu žingsniu link visą Baltarusiją apimančio politinio dialogo

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja palaikė jo planą dėl krizės kaimyninėje šalyje sureguliavimo.

Lietuvos vadovas pranešė, kad penktadienį kalbėjosi su ja telefonu.

"Ji yra pasiryžusi imtis atsakomybės padėti įgyvendinti mano pasiūlytą planą ir toliau siekti situacijos Baltarusijoje deeskalavimo. Sveikinu Tichanovskajos iniciatyvą burti Baltarusijos opozicijos ir pilietinės visuomenės koordinacinę tarybą", — Facebook parašė Nausėda.

Prezidentas mano, kad tai gali tapti svarbiu žingsniu siekiant visą Baltarusiją apimančio politinio dialogo, kuris, jo manymu, "galiausiai atvestų prie laisvų ir sąžiningų rinkimų". "Eime šiuo keliu kartu", — apibendrino jis.

Šią savaitę Lietuvos prezidentas pasiūlė trijų punktų planą, kaip išspręsti padėtį kaimyninėje šalyje. Jis apima konfliktų deeskalavimą, visų sulaikytų protesto akcijų dalyvių paleidimą ir dialogą tarp valdžios bei piliečių. Prie iniciatyvos prisijungė Latvija, Estija ir Lenkija.

Kaip Sputnik Lietuva komentare pažymėjo ekspertas Nikolajus Meževičius, Vilnius niekada negalės tapti tikru tarpininku spręsdamas situaciją Baltarusijoje, nes jis yra suinteresuotas asmuo.

Rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje įvyko prezidento rinkimai. Pagal galutinius balsų skaičiavimo rezultatus dabartinis respublikos vadovas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 proc., o kandidatė Svetlana Tichanovskaja, kuri dabar yra Lietuvoje, 10,12 proc.

Penktadienį pasirodė Tichanovskajos vaizdo pranešimas, kuriame ji ragina rašyti peticijas su reikalavimu perskaičiuoti balsus ir taip pat ateinantį savaitgalį vykti į "taikius masinius susirinkimus".

Tegai:
Gitanas Nausėda, Svetlana Tichanovskaja, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Nausėda suabejojo ​​Lukašenkos teisėtumu  
Lietuvos Seimo nariai ketina vykti į Baltarusiją
Paragino pasirašyti peticiją: Tichanovskaja įrašė kreipimąsi Lietuvoje
Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą iš Baltarusijos
Lietuviai sumišę dėl įvykių Baltarusijoje
Ekspertas: Lietuva nori prisidengti situacija Baltarusijoje BelAE klausimu