Įrenginį iš Ignalinos AE panaudos elektros tinklams sinchronizuoti su ES

Įrenginys Ignalinos AE bus panaudotas elektros tinklams sinchronizuoti su ES

84
(atnaujinta 11:44 2019.10.17)
Įrenginys, daugelį metų veikęs Ignalinos atominėje elektrinėje, geležinkeliu nugabentas į Lietuvos elektrinę

VILNIUS, spalio 17 — Sputnik. Iš Ignalinos AE transformatorių pastotės į Elektrėnus perkeltas šuntinis reaktorius, kuris skirtas užtikrinti elektros energijos tiekimo kokybę valdant įtampą ir reguliuojant reaktyviąją galią aukštosios įtampos perdavimo tinkle, pranešė "Litgrid" spaudos tarnyba.

Prietaisas yra būtinas norint sustiprinti Lietuvos energetikos sistemą prieš sinchronizuojant su Europos elektros tinklais. Šis prietaisas veikia esant 180 MV ir daugiau nebedalyvaus tarpsisteminių galios srautų su Baltarusijos sistema valdyme.

Šuntinis reaktorius skirtas užtikrinti elektros energijos tiekimo kokybę valdant įtampą ir reguliuojant reaktyviąją galią aukštosios įtampos perdavimo tinkle. Tokie įrenginiai yra statomi tose elektros perdavimo sistemos vietose, kur yra didžiausias poreikis valdyti įtampą.

Reaktoriaus transportavimo svoris — 207 tonos, o užpildytas jis sveria 300 tonų.

Įrenginys į Lietuvos elektrinės 330 kV skirstyklą atgabentas geležinkeliu.

Be šio reaktoriaus, Lietuvos sistemoje veikia dar dešimt mažesnės galios šuntinių reaktorių, tačiau jie nėra reguliuojami, o jų veikla — lokali.

Ignalinos atominė elektrinė buvo uždaryta 2009 metais, po to buvo pradėti jos eksploatavimo nutraukimo darbai. Tai buvo viena iš Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sąlygų.

Išmontavimo darbus planuojama baigti 2038 metais.

Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija susitarė pasitraukti iš BRELL energetinio žiedo iki 2025 metų, paaiškindamos savo poziciją noru užtikrinti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos Federacijos". Tarp Baltijos šalių, Europos Komisijos ir Lenkijos buvo pasirašytas atitinkamas susitarimas.

Planuojama, kad Baltijos šalių energetikos sistemos bus prijungtos prie žemyninės Europos tinklų per dvi jungtis su Lenkija — per jau nutiestą "LitPol Link" ir "Harmony Link" jungtį.

Maskva tikisi, kad net ir po Baltijos šalių pasitraukimo iš BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.

Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL valstybei liks vien energijos tiekimai iš Lenkijos ir "NordBalt" energijos jungties, kuri veikia su nuolatiniais sutrikimais. Taip pat tikėtina, kad padidės tarifai galutiniams vartotojams.

84
Tegai:
Ignalinos AE, sinchronizacija
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (97)
Dar šia tema
Aptarti radioaktyviųjų atliekų giluminio atliekyno projekto įgyvendinimo klausimai
Ekspertas atskleidė tikrąsias Lietuvos ir Latvijos ginčo dėl Astravo AE priežastis
Lietuva iš ES gavo 15 milijonų eurų energetikos projektams įgyvendinti
Vilnius

"Grinda" įspėja apie sudėtingas oro sąlygas

(atnaujinta 22:18 2021.01.19)
Pranešime teigiama, kad šiuo metu eismo sąlygos geros, budima, bus reaguojama į meteorologinius pokyčius

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. "Grinda" įspėja šalies gyventojus apie sudėtingas oro sąlygas ir ragina būti atsargius, apie tai bendrovė rašo savo Facebook paskyroje.

Pažymima, kad sinoptikai prognozuoja, jog prasidėsiantis snygis tęsis 10 valandų, o per tą laiką sniego danga ūgtelės dar 3,5 cm.

Bendrovė praneša, kad mokslinių tyrimų duomenimis, apdorojimas prieš apledėjimą leidžia keliuose barstomų medžiagų kiekį sumažinti 20–40 %, todėl rūpinsis žmonių saugumu.

"NaCl, esant -9/-10 °C šalčiui (tokia temperatūra prognozuojama trečiadienio rytą), veikia labai efektyviai — 1 kilogramas druskos ištirpdo 6,3 kg sniego", — teigiama pranešime.

Pažymima, kad šiuo metu eismo sąlygos geros, budima, bus reaguojama į meteorologinius pokyčius. 

Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Sausio mėnesio orai Lietuvoje ir Vilniuje

 

Tegai:
orai, Lietuva
Moteris

SAM: moterys raginamos aktyviau dalyvauti gimdos kaklelio vėžio prevencinėje programoje

(atnaujinta 22:17 2021.01.19)
Pabrėžiama, kad Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vykdoma jau 17-us metus. Pagal ją visos 25–59-erių moterys, apdraustos privalomuoju sveikatos draudimu, kas tris metus kviečiamos nemokai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Pasaulyje bei Europoje sausio mėnesį tradiciškai vyksta gimdos kaklelio vėžio prevencijai skirti renginiai, kuriais moterys raginamos aktyviau rūpintis sveikata, praneša Sveikatos apsaugos ministerija.

Pabrėžiama, kad Lietuvoje gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa vykdoma jau 17-us metus. Pagal ją visos 25–59-erių moterys, apdraustos privalomuoju sveikatos draudimu, kas tris metus kviečiamos nemokai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio.

Vilnius
Sputnik / Владислав Адамовский

"Prevencinės programos ir yra skirtos tam, kad liga būtų nustatyta kuo anksčiau, tuomet ir gydymas būna sėkmingas. Nemokamai pasitikrinančių dėl gimdos kaklelio vėžio moterų skaičius ne vienerius metus išlieka stabilus. Kasmet minėtoje programoje sudalyvauja per 100 tūkst. moterų. Deja, praėjusiais metais šis skaičius gerokai mažesnis. Preliminariais duomenimis, 2020-aisiais dėl gimdos kaklelio vėžio nemokamai pasitikrino šiek tiek daugiau nei 88 tūkst. moterų. Įtakos tam turėjo koronaviruso pandemija", — teigia Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė.

Jos teigimu, preliminariais duomenimis, kvietimus pasitikrinti pagal šią programą 2020-aisiais gavo daugiau nei 182 tūkst. moterų, tačiau pasinaudojo tik arti pusės kviestųjų. 

Pabrėžiama, kad kiekvienais metais didėja ir gimdos kaklelio vėžio programos finansavimas. 2019 metais jai vykdyti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) buvo skirta 2,05 mln. eurų, 2020 metais 2,48 mln. eurų.

Apklausa taip pat parodė, kad gyventojai pakankamai noriai ir patys dalyvauja minėtose programose. 26 proc. respondenčių yra dalyvavusios gimdos kaklelio vėžio, 16 proc. apklaustųjų — širdies ir kraujagyslių, 14 proc. — krūties vėžio, 11 proc. — priešinės liaukos (prostatos) vėžio, 10 proc. — storosios žarnos vėžio prevencinėje programoje.

Tegai:
moterys, vėžys, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Donaldas Trampas

Trampas pasakė atsisveikinimo kalbą

(atnaujinta 07:40 2021.01.20)
Politikas pabrėžė, kad jis tapo "pirmuoju prezidentu per kelis dešimtmečius, nepradėjusių jokių naujų karų".

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Donaldas Trumpas pasakė prezidento atsisveikinimo kalbą, jo kalbos ištraukas paskelbė Baltieji rūmai.

Būdamas valstybės vadovu Trampas teigė dar kartą patvirtinęs "šventą tiesą, kad Amerikoje valdžia yra atskaitinga žmonėms".

"Mes padarėme tai, ką atėjome, ir daug daugiau", — sakė jis.

Politikas pabrėžė, kad jis tapo "pirmuoju prezidentu per kelis dešimtmečius, nepradėjusių jokių naujų karų".

Jo administracija "atstatė jėgas" JAV ir "Amerikos lyderystę užsienyje", — sakė Trampas.

"Mes įkvėpėme naują gyvybę savo aljansams (su kitomis valstybėmis. — Sputnik). Ir sukvietėme kitas pasaulio šalis priešintis Kinijai kaip niekada anksčiau", — sakoma kreipimosi tekste.

Jo nuomone, didžiausias pavojus, su kuriuo susiduria JAV, yra "nacionalinės didybės" ir pasitikėjimo savimi praradimas.

"Amerika nėra kukli neryžtingų žmonių šalis, kuriuos reikia paslėpti ir apsaugoti nuo tų, su kuriais nesutariame", — pridūrė Trampas.
Jis sakė, kad meldžiasi už Džo Baideno naujos administracijos sėkmę užtikrinant šalies saugumą ir klestėjimą. Kartu jis pažymėjo, kad jo politinis judėjimas yra kelio pradžioje.

"Dabar, kai ruošiuosi trečiadienio vidurdienį perduoti valdžią naujai administracijai, noriu, kad žinotumėte, jog mūsų pradėtas judėjimas yra tik pradžia", — sakė jis.

Trampas pakartojo pasmerkęs šturmavimą kongreso pastate, kuris įvyko sausio 6 dieną po mitingo, kuriame jis kalbėjo. Dabar nustatytos penkios aukos.

"Visi amerikiečiai buvo pasibaisėję išpuoliu prieš mūsų Kapitolijų. Politinis smurtas yra išpuolis prieš viską, ką mes vertiname kaip amerikiečiai. Tai niekada neturėtų būti toleruojama", — sakė jis.

Po riaušių Atstovų Rūmai apkaltino Truampą kaltinimais sukilimo kurstymu. Dabar bylą nagrinės Senatas, kuris grįžo iš atostogų tik šiandien. Tuo tarpu sausio 20 dieną turėtų įvykti išrinkto JAV prezidento Džo Baideno inauguracija.

Tegai:
atsisveikinimo kalba, Donaldas Trampas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020