Giedrius Grabauskas

Lietuvos žmogaus teisių aktyvistas Paleckio areštą pavadino Smetonos režimo tęsimu

156
(atnaujinta 21:18 2019.10.22)
Anot Grabausko, Lietuvos valdžia taiko psichologinį terorą prieš tuos, kurie pasisako už žodžio laisvę

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Lietuvos "Socialistinio liaudies fronto" (SLF) pirmininkas Giedrius Grabauskas arešto pratęsimą opozicijos politikui, buvusiam SLF vadovui Algirdui Paleckiui pavadino "Smetonos režimo tęsimu". Apie tai jis pasakė interviu Sputnik Lietuva.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Grabauskas pažymėjo, kad valdžia daro spaudimą ne tik pačiam Paleckiui, bet ir visuomenei, kad ji tylėtų. Taip pat, anot jo, persekiojami tie, kurie gynė Paleckį, pasisakė už žodžio laisvę ir istorinę tiesą.

"Jie naudoja psichologinį terorą, kad papešiotų žmones, ir ekonomiškai — kartais iš žmonių atima kompiuterius, telefonus. Kai kuriems žmonėms tai yra susiję su darbu, o kaip bendravimo priemonė — ekonominis nuostolis", — paaiškino jis.

Grabauskas pažymėjo, kad situacija Lietuvoje yra gana niūri.

"Aš ir toliau laikausi minties, kad tai yra profašistinio Smetonos režimo tradicijos tęsinys. Tai buvo 1926–1940 metais — masinės paieškos, masiniai sulaikymai, teismai, spaudimas, grasinimai", — pasakė jis.

Grabauskas taip pat pasidalino savo įspūdžiais apie tai, kad pamatė Paleckį per piketą prie teismo rūmų. Visuomeninis veikėjas apsidžiaugė, nes pirmą kartą per metus pamatė Paleckį. "Jis atrodė silpnas, bet buvo džiaugsmingas, kad atėjo pažįstami, draugai, kolegos", — papasakojo SLF pirmininkas.

Kauno apygardos teismas pranešė, kad areštas Paleckiui buvo pratęstas dviem mėnesiams. Terminas pradės galioti nuo spalio 26 dienos.

Paleckis yra įkalintas nuo praėjusių metų rudens. Jis buvo sulaikytas dėl įtarimų "šnipinėjimu Rusijos naudai". Kelis kartus per šį laikotarpį jo areštas buvo pratęstas.

Antradienį istorikas Aleksandras Diukovas paskelbė nuotrauką, kurioje matyti, kad Paleckis labai išsekęs. Pats opozicijos politikas anksčiau skundėsi, kad pablogėjo jo sveikata ir jis neteko svorio.

Paleckis ne kartą pareiškė apie savo nekaltumą. Viename iš savo laiškų iš kalėjimo jis pavadino Lietuvos valdžios veiksmus kerštu už jo susidomėjimą 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat už jo bendravimą su rusais.

Antanas Smetona buvo vienas iš karinio perversmo respublikoje lyderių ir organizatorių, vėliau — nustatyto autoritarinio režimo vadovas. Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui, jis atvirai rėmė hitlerinę Vokietiją ir priešinosi Tarybų Sąjungai.

Taip pat jo valdymo laikotarpiui buvo būdinga žiniasklaidos cenzūra, Konstitucijos pakeitimas (iš jos išnyko formuluotė, kad Lietuva yra demokratinė respublika), pirmosios Lietuvoje politinių kalinių koncentracijos stovyklos sukūrimas, masinė emigracija.

156
Tegai:
areštas, Algirdas Paleckis, Lietuva
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (56)
Dar šia tema
Internete pasirodė išvargusio Paleckio nuotrauka
Anušauskas susierzino dėl atėjusiųjų į teismą palaikyti Paleckį
Teismas pratęsė Paleckio suėmimą dar dviem mėnesiams
"Savų nepalieka": Baltijos šalyse vyko Paleckio palaikymo piketai
Varšuva, archyvinė nuotrauka

Surplys rekomenduoja esantiems Lenkijoje grįžti iki pirmadienio vidurnakčio

(atnaujinta 13:00 2020.08.06)
Tiems, kas šiuo metu yra Lenkijoje, Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys rekomenduoja iki kitos savaitės pradžios grįžti į Lietuvą, priešingu atveju reikės izoliotis

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Nuo kitos savaitės Lenkija greičiausiai bus priskirta prie labiausiai koronaviruso COVID-19 paveiktų šalių, ketvirtadienį spaudos konferencijos metu įspėjo Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys.

Trečiadienio duomenimis, Lenkijoje susirgusiųjų rodiklis yra 19,4 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Šiuo atžvilgiu Lietuva rengiasi įtraukti šalį į COVID-19 paveikų šalių sąrašą.

"Bandant išlaikyti žmonėms šiokį tokį prognozuojamumą – gyvenimo, kelionių – kol kas laikomasi savaitės termino, kad nekeičiamos sąlygos. Tačiau jau ir dabar Užsienio reikalų ministerija skelbia rekomendacijas, kurios sako, kad į tam tikras šalis vykti nereikėtų", – įspėjo Surplys.

Tiems, kurie  šiuo metu yra Lenkijoje, Visuomenės informavimo grupės vadovas rekomenduoja iki kitos savaitės pradžios grįžti į Lietuvą, priešingu atveju reikės izoliotis.

"Jei šiuo metu žmogus yra Lenkijoje, tai tikrai mano žmogiškas patarimas yra grįžti iki pirmadienio vidurnakčio, tai reiškia, sekmadienį stengtis grįžti", – rekomendavo jis. 

Anot jo, jeigu toje šalyje yra neatidėliotinų reikalų, tiems žmonėms reikia suprasti, kad nuo pirmadienio reikės registruotis NVSC ir laikytis privalomos 2 savaičių saviizoliacijos. Jis taip pat pažymėjo, kad nedarbingumo lapelio šie asmenys taip pat nagaus. 

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar respublikoje galioja nepaprastoji padėtis. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Šalyje patvirtintas 2171 COVID-19 ligos atvejis, tebeserga 421 asmuo, 1656 — pasveiko, 81 mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Giedrius Surplys, Lenkija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Ekspertas: Europa neatlaikys antro ekonomikos uždarymo dėl COVID-19
Lietuvoje naujų COVID-19 atvejų skaičius padidėjo beveik du su puse karto
Prie ežero, archyvinė nuotrauka

Chuliganai suniokojo Vilniaus nudistų paplūdimį

(atnaujinta 12:32 2020.08.06)
"Grinda" pilietiškų žmonių prašo padėti surasti nusikaltėlius, kurie nuniokojo sostinės paplūdimio teritorijoje įkurtą nudistų zoną

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną, savo paskyroje Facebook praneša Vilniaus miesto savivaldybės įmonė "Grinda".

Bendrovės atstovai nurodė, kad šiąnakt nenustatyti asmenys suniokojo Valakampių II paplūdimio teritorijoje esančią nudistų zoną – sulaužyta persirengimo kabina ir sudaužytas ant jos kabėjęs dezinfekcinio skysčio dozatorius.

Apdegintas suoliuko paviršius, nuverstas biotualetas, sulamdyti ir išrauti informaciniai ženklai.

Informacija perduota Lietuvos policijai. 

Visų, galinčių suteikti naudingos informacijos apie šį įvykį, "Grinda" prašo su jais susisiekti.

Tegai:
Grinda, Vilnius
Dar šia tema
Sostinės centre vyks nemokamos paplūdimio teniso treniruotės
Šimašius papasakojo apie "biurokratinės pelkės" kovą su Lukiškių paplūdimiu
Beirutas po sprogimo

"Roskosmos" parodė Beiruto uosto nuotraukas kosmoso prieš ir po sprogimo  

(atnaujinta 13:21 2020.08.06)
Pirmoji nuotrauka padaryta 2019 metų lapkričio 4 dieną. Joje matyti daugybė angarų ir patalpų, esančių šalia vandens

VILNIUS, rugpjūčio 6 — Sputnik. Korporacija "Roskosmos" paskelbė Beiruto uosto palydovinius vaizdus prieš ir po antradienį įvykusio galingo sprogimo, praneša RIA Novosti.

Pirmoji nuotrauka padaryta 2019 metų lapkričio 4 dieną. Joje matyti daugybė angarų ir patalpų, esančių šalia vandens. Antrasis vaizdas, kurį šiandien nufotografavo Rusijos palydovas "Kanopus-V", rodo tik uosto rajone esančių pastatų, sunaikintų pastatų ir ant jo gulinčio laivo kontūrus.

​Antradienį Libano sostinės Beiruto jūrų uosto rajone įvyko sprogimas. Banga nuo sprogimo sugriovė ir apgadino dešimtis namų, automobilių, pastatų langai sudužo miesto kvartaluose. Naujausiais duomenimis, žuvo 135 žmonės, daugiau kaip penki tūkstančiai buvo sužeista, pranešama, kad daug žmonių dingo.

Galingas sprogimas antradienio vakarą įvyko Beiruto uosto rajone. Sprogimas įsiplieskė dėl 2750 tonų amonio salietros, kuri šešerius metus buvo nesaugiai laikoma sandėlyje.

Dviem savaitėms mieste įvesta nepaprastoji padėtis. Visame Libane paskelbtos trys gedulo dienos.

Tegai:
sprogimas, nuotraukos, Beirutas
Dar šia tema
Nufilmuoti sprogimo Beiruto uoste padariniai
Įvardytos pavojingos medžiagos atmosferoje po sprogimo Beirute