Prostitucija, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje siūloma įvesti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui

101
(atnaujinta 17:35 2019.10.31)
Pasak pataisų iniciatorių, sekso paslaugų pirkimo kriminalizavimas prisidės prie prostitucijai išnaudojamų asmenų skaičiaus bei prostitucijos paklausos mažinimo ir prekybos žmonėmis prevencijos

VILNIUS, spalio 31 — Sputnik. Lietuvoje užregistruotos Baudžiamojo kodekso įstatymo pataisos, kuriomis siūloma panaikinti administracinę atsakomybę už vertimąsi prostitucija ir numatyti baudžiamąją atsakomybę sekso paslaugų pirkėjui.

Įstatymo pataisas užregistravo Seimo nariai Dovilė Šakalienė, Monika Navickienė, Algirdas Sysas, Julius Sabatauskas.

"Įstatymu siekiama kriminalizuoti seksualinių paslaugų pirkimą bei apsaugoti prostitucijoje išnaudojamus asmenis, sudarant jiems sąlygas išeiti iš prostitucijos, apsaugoti bendruomenes nuo prostitucijos daromos žalos, sumažinti prostitucijos paklausą bei joje išnaudojamų asmenų skaičių", — rašoma projekto aiškinamajame rašte.

Pataisų iniciatoriai remiasi tyrimais, kurie patvirtina, kad į prostituciją atveda smurtas: absoliuti dauguma patyrė įvairių rūšių smurtą vaikystėje, paauglystėje ar iš intymaus partnerio.

Seimo nariai pateikia pavyzdžių. Devynias šalis apėmęs tyrimas parodė, kad 63 proc. prostitucijai išnaudojamų moterų vaikystėje patyrė seksualinę prievartą (Farley, 2003). Kitas tyrimas atskleidė, kad 82 proc. prostitucijai išnaudojamų asmenų, prieš patekdami į prostitucijos tinklą, patyrė lytinę prievartą, o 75 proc. — fizinį smurtą (McIntyre, 1999). 40 proc. moterų privertė tapti prostitutėmis ar tiesiog jas pardavė jų intymūs partneriai (Farley, 2018). Dauguma pateko į prostituciją būdamos jaunesnės nei 14 metų. 75 proc. prostitucijoje esančių asmenų yra tarp 13 ir 25 metų amžiaus (Sexual exploitation and prostitution and its impact on gender equality: Study, European Parliament, 2014).

Be to, politikai primena, kad 2014 metais Europos Parlamentas ir Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja balsų dauguma pritarė rezoliucijoms, kuriose šalims rekomenduojama atsižvelgti į "Šiaurės modelio" įgyvendinimo praktiką užtikrinant lyčių lygybę bei kovojant su prekyba žmonėmis ir prostitucija. 

Šiaurės šalių kovos su prostitucija modeliui būdinga tai, kad pagrindinis dėmesys skiriamas žmogaus teisėms bei orumui, o kriminalizuojant su prostitucija susijusias veikas, baudžiamoji atsakomybė taikoma prostitucijoje išnaudojamiems asmenims, bet prostitucijos paslaugas perkantiems klientams, sąvadautojams, viešnamių veiklos organizatoriams ir t. t. Tokiu būdu yra stabdoma sekso paslaugų paklausa, taip pat ir kovojama su smurtu lyties pagrindu. Prostitucijai išnaudojamos moterys ir mergaitės pripažįstamos aukomis, o prostitucija — smurto prieš moteris forma, jos panaikinimas laikomas valstybės moraliniu įsipareigojimu.

Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos duomenimis, už vertimąsi prostitucija 2015-2019 laikotarpiu buvo nubausta 799 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą — 543) asmenų, už atlygintiną naudojimąsi prostitucijos paslaugomis — 104 (iš jų pakartotinai padarę minėtą nusižengimą —11).

Aiškinamajame rašte teigiama, jog iš pateiktos statistikos akivaizdu, kad administracinės baudos neatgraso nuo vertimosi prostitucija, neproporcingai daug baudų skiriama asmenims, parduodantiems seksualines paslaugas.

"Daugelis besiverčiančių prostitucija asmenų yra nepajėgūs sumokėti skirtų baudų. Besikaupiančios baudos apsunkina galimybes keisti gyvenimo būdą ir turėti pajamų iš legalaus darbo. Administracinių baudų skyrimas už vertimąsi prostitucija didina ir prostitucija besiverčiančių asmenų pažeidžiamumą, kadangi užkerta jiems kelią kreiptis į policijos pareigūnus tapus smurto, seksualinės prievartos aukomis", — sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Šakalienė parengė pataisas, remdamasi moterų ir mergaičių lytinio išnaudojimo ir kovos su prostitucija srityje dirbančių ekspertų bei NVO rekomendacijomis.

101
Tegai:
prostitucija, Seimas, pataisos, Lietuva
Dar šia tema
Šiauliuose du policininkais apsimetę vyrai įbaugino Ukrainos pilietę
Lietuva — tarp šalių, dedančių daugiausia pastangų kovoje su prekyba žmonėmis
Teisėsaugininkų operacijoje prieš prekybą vaikais suimta daugiau nei 70 įtariamųjų
Palangoje veikiančių atrakcionų savininkas iš Čekijos įtariamas prekyba žmonėmis
Balandžio 16-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 16-osios šventės

(atnaujinta 17:19 2021.04.15)
Šią dieną sulaukusi 35-erių metų amžiaus, Prancūzijoje, Nevero vienuolyne, mirė Bernadeta, kuriai 1858 m. Lurde buvo apsireiškusi Švenčiausioji Mergelė Marija. 1933 metais Popiežius Pijus XI paskelbė ją šventąja

Balandžio 16-oji yra 106-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 259 dienos.

Šiandien saulė teka 06:18, leidžiasi 20:22, dienos ilgumas 14 val. 04 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Benediktas, Giedrius, Algedė, Kalikstas ir Ūdrys.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1794 metais Šiauliuose paskelbtas pirmasis Lietuvos kariuomenės sukilimo aktas.

1885 metais gimė Juozas Vaičkus, vienas lietuvių profesionaliojo teatro kūrėjų, aktorius, režisierius. Mirė 1935 m.

1948 metais mirė lietuvių muzikos klasikas, kompozitorius, profesorius Juozas Gruodis. Gimė 1884 m.

2007 metais Juozas Imbrasas išrinktas Vilniaus miesto meru.

Ši diena pasaulio istorijoje

1879 metais sulaukusi 35-erių metų amžiaus, Prancūzijoje, Nevero vienuolyne, mirė Bernadeta, kuriai 1858 m. Lurde buvo apsireiškusi Švenčiausioji Mergelė Marija. 1933 metais Popiežius Pijus XI paskelbė ją šventąja.

1889 metais gimė anglų komikas Čarlis Čaplinas.

1906 metais baigti ryšio kabelio tarp JAV ir Kinijos tiesimo darbai.

1940 metais gimė Danijos karalienė Margaretė II.

1945 metais II pasaulinio karo metais JAV armija Vokietijoje įžengė į Niurnbergą.

1948 metais įkurta Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacija (OEEC).

1970 metais Prancūzijos Alpėse sniego nuošliauža užgriuvo vaikų sanatoriją, žuvo 72 žmonės.

1996 metais Britanijoje paskelbta apie princo Endriu ir Saros Fergiuson skyrybas.

2008 metais būdamas 90 metų nuo vėžio mirė Chaoso teorijos kūrėjas Edvardas Lorenzas, kuris atskleidė drugelio efektą — tai, kaip maži veiksmai gali nulemti didelius pokyčius.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Vilniaus autobusai

Vilniaus autobusų parkas bus perkeltas 2023 metais

(atnaujinta 22:40 2021.04.15)
Pabrėžiama, kad pagrindinė užduotis šiuo metu yra užtikrinti, jog šis naujasis kvartalas būtų patrauklus Vilniaus miesto gyventojams ir pakeltų visos šios miesto dalies urbanistinę bei architektūros kokybę

VILNIUS, balandžio 15 — Sputnik. Verkių autobusų parkas, esantis Vilniuje, bus perkeltas 2023 metais. Apie tai savo Facebook paskyroje rašo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

"Ilgiau nei pusšimtį metų Verkių autobusų parke stovėdavo autobusai — teritorija, kažkada buvusi užmiestyje, dabar yra beveik centre. Bet ji uždara, nedraugiška miestui ir nekurianti vertės aplinkiniams gyventojams. Netrukus tai pasikeis. Autobusų parką iš čia iškelsime 2023-aisiais. Į kelias mažesnes vietas, iš kur patogiau pradėti ir pabaigti maršrutus", — rašo jis.

Jo teigimu, parkas bus perkeltas į kompaktiškesnes teritorijas, nes su naujais autobusais reikia mažiau erdvių jų remontui.

"Mes jau kuriame viziją, kalbame su aplinkiniais gyventojais ir verslais, kaip šią didžiulę 9 ha teritoriją paversti multifunkcine gyva ir stilinga miesto erdve — su viešosiomis paslaugomis, gyvenamaisiais namais ir viešosiomis erdvėmis", — teigia jis.

Meras pabrėžia, kad pagrindinė užduotis šiuo metu yra užtikrinti, jog šis naujasis kvartalas būtų patrauklus Vilniaus miesto gyventojams ir pakeltų visos šios miesto dalies urbanistinę bei architektūros kokybę.

Tuo pačiu Šimašius teigia, kad Paupio kvartalui nuo idėjos iki įgyvendinimo prireikė beveik 20 metų, todėl tikisi, jog šiam prireiks mažiau.

Tegai:
Remigijus Šimašius, Vilnius, autobusai