Petras Cvirka, archyvinė nuotrauka

Apsigalvojo? Lietuvoje "pristabdytas" Cvirkos paminklo nukėlimas

63
(atnaujinta 07:52 2019.11.03)
Panašu, kad dekomunizacija, įgavusi maksimalų pagreitį Lietuvoje, buvo sąmoningai pristabdyta "iš viršaus". Lakmuso popierėliu gali tapti Petro Cvirkos, sovietų laikų rašytojo, poeto ir publicisto, paminklo Vilniaus centre likimas

Naujasis Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorius Vidmantas Bezaras padarė netikėtą pranešimą. Jis sakė, kad paminklo rašytojui ir sovietmečio veikėjui Petrui Cvirkai negalima nukelti, nes jis yra kultūros vertybių registre ir svarstoma jam suteikti papildomą apsaugą, rašo Balnews.lt straipsnyje Lekjala Akbaševa.

Nuoroda: Cvirka gimė valstiečių šeimoje. Studijavo Kauno dailės kolegijoje, dalyvavo darbinio klubo "Viltis" veikloje, buvo Trečiojo fronto literatūrinės grupės narys. 1931–1932 metais studijavo literatūrą ir meną Paryžiuje.

1936, 1938, 1939 metais lankėsi TSRS, aktyviai propagavo Sovietų Sąjungos ekonominius ir kultūrinius laimėjimus. Buvo TSRS tautų kultūros tyrimų draugijos narys, 1939 metais tapo Lietuvos rašytojų sąjungos sekretoriumi.

TSKP narys nuo 1940 metų, Liaudies Seimo deputatas. Jis prisijungė prie įgaliotosios delegacijos, kuri kreipėsi į TSRS Aukščiausiąją Tarybą dėl Lietuvos priėmimo į TSRS. Jo parašas yra originalioje "Lietuvos įstojimo į Sovietų Socialistinių Respublikų Sąjungą deklaracijoje".

Naujas posūkis

Dešinysis Lietuvos visuomenės flangas akimirksniu apkaltino Bezarą garbinant Cvirką, kuris šiandieninėje Lietuvoje dažniau vadinamas sovietiniu kolaborantu nei žymia figūra lietuvių literatūroje.

KPD direktoriaus žodžiai skaudžiai smogė radikalų iš sostinės savivaldybės pozicijoms. Juk jie į miesto tarybą pateko su šūkiais apie paskutinių sovietinės monumentaliosios skulptūros salų, kurių Lietuvoje yra daugiau nei du šimtai, sunaikinimą.

Vilniaus savivaldybėje buvo sudaryta speciali komisija. Jos vadovė Paulė Kuzmickienė žurnalistams sakė: "Cvirka yra sovietinės ideologijos simbolis, kuris visai neatitinka nepriklausomos Lietuvos laisvės idėjos ir visuomenės lūkesčių".

Deja, daugelis nežinomų "talentų" su menininkų ir muzikantų sąjungų narystės kortelėmis šiltai palaikė sunaikinimo idėją. Visi, kurie kuria asmeninę gerovę rusofobijos sąskaita, palaiko idėją.

"Šis paminklas buvo pastatytas tikriausiai todėl, kad Cvirka buvo vienas iš ištikimiausių naujajam režimui rašytojų ir net per savo trumpą gyvenimą greičiausiai padėjo jam įsitvirtinti", — sako filosofė Nerija Putinaitė.

Anot jos, iš Rusijos archyvų medžiagos matyti, kad Cvirka buvo tarp tų vis dar nepriklausomų lietuvių rašytojų, kurie dažnai buvo kviečiami į Rusiją.

"Kvietė ilsėtis į Jaltą, kitur, viską rodydavo, ir darydavo juos tam tikrais savo šalies advokatais gimtosiose šalyse. Cvirka buvo vienas iš tokių advokatų. Yra įvairių prisiminimų, kad jis buvo tarp aktyviausių iš tų, kurie lankydavosi Rusijos ambasados vakarėliuose, išgertuvėse, ir dar Lietuvai būnant nepriklausomai jis jau buvo labai stiprus sovietinės valstybės advokatas", — sakė Putinaitė.

Balsas dykumoje

Jos balsas ne vienas. Jų yra labai daug. Pavyzdžiui, Lietuvos parlamentaras Laurynas Kasčiūnas sudarė peticiją dėl paminklo nugriovimo. Anot Kasčiūno, Rusija sovietinį paveldą naudoja "kaip savo informacinio karo įrankį":

"Atėjo metas braukti brūkšnį ir pasakyti, kad Cvirkos paminklas yra ne kas kita, kaip ideologinis simbolis ir jam laisvame Vilniuje ne vieta! Todėl kviečiu pasirašyti peticiją adresuotą Vilniaus miesto savivaldybei, kuria raginame nukelti Petro Cvirkos paminklą ir pakeisti jį kitu vilniečių apklausoje išrinktu Lietuvos valstybingumą ar miesto istoriją atspindinčiu paminklu!" — ragino Kasčiūnas.

Akivaizdu, kad šis konservatorius yra tikras rusofobas. Jis tikrai atsidūrė tų, kurie pasiūlė legalizuoti sovietų karių paminklų griovimą, pripažinti Lietuvos komunistų partiją nusikalstama organizacija, rate. Tarp tų "vanagų", kurie garsiai kalba apie Rusijos "agresiją". Jis palankiai įvertino paminklo sovietų aktyvistams, kuriuos 1946 metais nužudė "miško broliai", nugriovimą Marijampolės rajone ir paminklo, skirto sovietų kariams Alytaus rajone demontavimą.

Tik rašytojai (tiksliau, dalis Lietuvos rašytojų profesionalų) iš Rašytojų sąjungos priešinosi šiuolaikinių kultūros vandalų planams.

Apie tai pasakojo organizacijos vadovė Birutė Jonuškaitė. Ji pažadėjo spaudai kreiptis į kultūros ministrą ir Vilniaus merą su prašymu palikti paminklą ramybėje.

Deja, tokių drąsių ir principingų žmonių šalyje yra nedaug. Lietuvių tautininkai negali atleisti Cvirkai "sovietinės saulės atnešimo". Todėl paminklo išmontavimas taptų raudonąja raketa, norint pradėti valstybinį karą su sovietų palikimu viešojoje erdvėje.

Beje, Nacionalinio genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai tikisi tokio karo, sprendžiant iš jų pareiškimų. Būtent jie atlieka pagrindinį vaidmenį Cvirkos anūko kovoje su Vilniaus meru ir Arvydu Anušausku, kurie kaskart, kai tik pasitaiko proga, apdrėbia rašytoją purvu.

Lietuvos Temidė, deja, netiki, kad Anušauskas ir Šimašius tyčiojasi iš mirusiojo atminimo. Nors, pavyzdžiui, panašiomis aplinkybėmis buvo patrauktas baudžiamojon atsakomybėn Klaipėdos miesto tarybos narys Viačeslavas Titovas, kai jis išreiškė asmeninę nuomonę apie "miško brolį" Adolfą Ramanauską-Vanagą. Akivaizdūs dvigubi teisingumo standartai, idealiai tinkantys formulei "saviems — viskas, priešams — įstatymas".

Nepaisant to, garsus Vidmanto Bezaro pareiškimas tapo gaivaus oro gurkšniu pūvančioje pelkėje. Dėl savo pareigų jis, aišku, taip pat turėjo kalbėti apie "sovietmečio relikvijas", apie "aiškinamąsias lenteles, kurios greičiausiai turėtų būti šalia TSRS laikų paminklų" ir kitus nacionalistams patrauklius dalykus.

Bet iš esmės Bezaras teisus: paminklą šiuo metu saugo valstybė. Jis gali būti išardytas, tačiau tam valstybė įstatymų nustatyta tvarka privalo pašalinti paminklo apsaugą.

Maloniais žodžiais naujas KPD vadovas prisiminė ir klasikus, kurie pristatė Vilniui įspūdingą ir išties gražų kūrinį, pasirodžiusį Lietuvos TSR sostinėje 1959 metais.

Nuoroda: paminklo Petrui Cvirkai autoriais tapo skulptorius Juozas Mikėnas ir architektas Vladislovas Mikučianis. Bronziniame paminkle, pastatytame ant granito pjedestalo, perteikti rašytojo portretiniai bruožai. Apibendrintos formos, rami, santūri laikysena suteikia paminklui monumentalumo.

"Petro Cvirkos paminklo ir jo vardo skvero kompleksas gali būti laikomas to meto viešosios erdvės etalonu", — sakė Vidmantas Bezaras.

Kaip atsakymas skamba senasis įrašas: "Daugelis žmonių mano, kad paminklas Cvirkai Lietuvos sostinėje buvo pastatytas už jo rašytojo nuopelnus. Bet iš tikrųjų šis paminklas buvo pastatytas jam už aktyvų sovietinio režimo palaikymą", — teigia filosofė Nerija Putinaitė.

Blogas Cvirka rašytojas ar geras, bet jo kūriniai vis dar studijuojami mokykloje. Taigi, kas tokia Putinaitė šalia Cvirkos, kas ją žino? Niekas, kaip niekas nežino ir Kasčiūno su kompanija.

63
Tegai:
Petras Cvirka, Vilnius
Klaipėdos uostas

Klaipėdos uoste išsiliejo naftos produktai

(atnaujinta 14:35 2020.08.09)
Dėmė buvo aptikta ankstyvą sekmadienio rytą. Šiuo metu Uosto direkcija ėmėsi visų priemonių jai likviduoti

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Klaipėdos uoste buvo pastebėta naftos produktų dėmė, praneša Uosto direkcijos spaudos tarnyba.

Vieta buvo aptikta žiemos įlankoje sekmadienį apie 06:00.

Uosto direkcijos dispečeriai informavo atsakingas institucijas apie įvykį ir į išsiliejimo vietą išsiuntė laivą "Zunda", skirtą teršalams surinkti.

Be to, buvo įtraukti narai ir naftos surinkimo laivas iš Uosto direkcijos "Naras". Išsiliejus, uoste buvo pastatytos 350 metrų ilgio užtvaros, kurios kaupia teršalus, lokalizuodamos plitimą.

Tiriama teršalų kilmė ir galimas išplitimas.

Tegai:
nafta, Klaipėdos uostas
Dar šia tema
Radviliškyje ir Klaipėdoje pro langą ir balkoną iškrito du mažamečiai vaikai
Sinoptikai gyventojams žada 30 laipsnių šilumą
Koronaviruso testas

LMSU profesorius: tikėtina, kad bus matomas nuosaikus COVID-19 atvejų augimas

(atnaujinta 11:33 2020.08.09)
Jo teigimu, koronaviruso atvejų nesumažėjo ir nebuvo žymaus šuolio, kokį buvo galima pamatyti kovo pabaigoje

VILNIUS, rugpjūčio 9 — Sputnik. Liepos 30 dieną LMSU profesorius Mindaugas Stankūnas rašė, apie COVID-19 situaciją Lietuvoje ir galimus artimos perspektyvos scenarijus teigdamas, kad atvejai aktyviai mažės. Apie tai jis rašė savo Facebook paskyroje.

"Labiausiai tikėtina, kad artimiausiu metu mes matysime nuosaikų COVID-19 atvejų augimą. Galime spėti, kad sekančios savaitės pabaigoje (jei išliks dabartinės tendencijos ir nebus naujų protrūkių bei būsime išlaikę "Jūros šventės" egzaminą) mes galime turėti +/- 420 aktyvių COVID-19 atvejų. Jei mano spėjimai pasitvirtintų, sakyčiau, kad įvertinus visas aplinkybes, tai būtų neblogas rezultatas Lietuvai", —  teigė jis.

Profesorius teigė, kad jo spėjimai pasitvirtino tik iš dalies. Jo teigimu, atvejų nesumažėjo ir nebuvo žymaus šuolio, kokį buvo galima pamatyti kovo pabaigoje. Tuo pačių jis pažymėjo, kad šios dienos duomenimis, Lietuvoje COVID-19 serga 469 asmenys, o tai daugiau nei buvo spėta (apie 420 atvejų).

"Dar prieš tris savaites pradėjau kalbėti apie Lietuvoje besiformuojantį "antrąjį pikiuką", kuris atrodo nusprendė užaugti ir gana greitai. Nuo praeitos savaitės pabaigos stebime gerokai intensyvesnį atvejų augimą, kur atrodo lyg virusas būtų "įjungęs aukštesnę pavarą".

Jo teigimu, šalyje beveik pasiektas didžiausias koronaviruso atvejų skaičius ir priminė, kad pirmąjį piką su 1048 atvejais Lietuva buvo pasiekusi 2020 balandžio 20 dieną ir pridūrė, jog paskutinis panašus vienos dienos atvejų skaičius (35 atvejai) buvo nustatyti 10 dieną.

Patvirtintų ligos atvejų skaičius konkretiems žmonėms — 2231, Sergančių žmonių skaičius — 469.

2885 žmonių yra izoliacijoje. Nuo birželio 1 dienos nustatyta 123 įvežtinių atvejų.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik /
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Mokslininkai sužinojo apie galingą imuninį atsaką į koronavirusą
Profesorius pareiškė, kad Lietuvą jau pasiekė antrasis COVID-19 pikas
JAV valstybės departamento pastatas, archyvinė nuotrauka

Kaip JAV atskleidė Rusijos "propagandos ir dezinformacijos ekosistemos" paslaptis

(atnaujinta 13:56 2020.08.09)
Amerikiečiai atskleidė Rusijos taktiką vykdyti pasaulinę dezinformacijos kampaniją. Iš tiesų atskleidimas yra Valstybės departamento bandymas dezinformuoti Amerikos gyventojus ir tuo pačiu išpešti iš vyriausybės daugiau pinigų

Staigmena staigmenoje

Neseniai Visuotinio įsitraukimo centras prie JAV valstybės departamento paskelbė pranešimą "Rusijos propagandos ir dezinformacijos ekosistemos pagrindai" Šio darbo autoriai laikė savo tikslu "atskleisti Rusijos taktiką, kad mūsų partneriai, sąjungininkų vyriausybės, pilietinės visuomenės organizacijos, mokslininkai, spauda ir viso pasaulio visuomenė galėtų atlikti tolimesnę analizę ir sustiprinti kolektyvinį atsaką į dezinformaciją ir propagandą".

Iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo solidu — 75 puslapiai teksto, 313 nuorodų, grafikos ir lentelės. Aš sąžiningai sugaišau laiką, kad perskaityčiau šį tyrimą.

Ir jis iš tiesų turintis proveržį. Pavyzdžiui, pasakojama, kad Rusijos valdžia bando pasitelkti žiniasklaidą, kad pareikštų savo požiūrį (!) — žinoma, tai genialus Kremliaus išradimas, kitos šalys turėtų pasimokyti iš to.

Dar vienas "atradimas" yra tas, kad Rusijos valstybinės žiniasklaidos skelbiama informacija (pavyzdžiui, tos pačios  "Zvezda") pasigaunama daugybės kitų leidinių ir toliau platinama tinkle. Autoriai, matyt, dar tik pradeda atrasti interneto ir dabartinės informacijos perdavimo terpės ypatybes (per kurias būtina ne reflektuoti ir tikrinti jos patikimumą, bet greitai perpasidalinti naujienomis ir įgyti peržiūrų).

Ataskaitoje pateikti svarbiausių Rusijos žiniasklaidos ir jų savininkų aprašymai taip pat turi kolosalią vertę bet kuriam analitikui — galų gale, dėl tam tikrų priežasčių paaiškėja, kad provalstybiniams kanalams, leidiniams ir interneto svetainėms vadovauja žmonės, besivadovaujantys provalstybine ideologija. Tik pamanyk!

Be to, nustebau sužinojęs, kad angliškuose "Rusijos propagandos ekosistemos" elementuose skelbiami užsienio autoriai, kurie dalijasi Rusijos pažiūrą apie Vakarų užsienio politikos strategijos trūkumus. Tai tiesiog nuostabu!

Na ir, pagaliau, pagrindinę vertę tyrėjams suteikia centrinė visos ataskaitos idėja: bet koks Maskvos požiūris į pasaulio problemas, bet kokia šio požiūrio publikacija yra nėra žodžio laisvės pasireiškimas, o klastingas Rusijos propagandos ir melo pavyzdys, apniaukiantys dievobaimingų vakariečių sąmonę.

Galima, žinoma, būtų pasakyti, kad vien ši mintis nuvertina mokslinę pranešimo vertę — vis dėlto ji tiesiog neturi šios vertės.

Iš esmės šie 75 puslapiai — minčių srautas ir banalumų išvardijimas. Kurių tikslas yra ne atskleisti, o iš esmės sustiprinti valstybės sekretoriaus Maiko Pompėjaus prašymą dvigubai padidinti Visuotinio įsitraukimo centro finansavimą. Kaip tik kovai su Rusijos ir kitų šalių dezinformacija.

Piniguose laimė

Nenuostabu, kad Rusijos politikų ir ekspertų reakcija į šią ataskaitą buvo kažkas tarp pasityčiojimo ir paniekos. Joje  pateikti argumentai nebuvo vertinami rimtai, pavadino eiline rusofobine rašliava. Tačiau tuo tarpu pripažinta, kad ataskaitos autoriai turėjo gana pagrįstą pagrindą ją publikuoti.

"Nauja antirusiškų sapaliojimų porcija, pateikta valstybinio departamento rusofobų pranešime, aiškiai demonstruoja panišką amerikietiškų politikų baimę prieš alternatyvų požiūrį į tai, kas vyksta šalies viduje ir pasaulyje", — sako, pavyzdžiui, Rusijos Valstybės Dūmos užsienio reikalų komiteto narys Sergejus Železniakas. RT ir Sputnik turi mažiau pinigų nei didžiausios Vakarų žiniasklaidos — tačiau jos turi tą patį alternatyvų požiūrį.

Kai kuriems vis dar gali atrodyti, kad Vakaruose egzistuoja žodžio laisvė, tačiau taip nėra. Dėl daugelių klausimų (pirmiausia ideologinio pobūdžio) Amerikos žiniasklaida primena sovietinius laikraščius — jie transliuoja vieningą, politiškai korektišką požiūrį.

Ir šis požiūris - į juodaodžių ir kairiųjų rengiamus pogromus JAV, apie Amerikos istorinio paveldo sunaikinimo teisingumą, apie nekaltumo prezumpcijos panieką (prisimink daugybės garsių žmonių persekiojimus dėl kaltinimų priekabiavimu), taip pat apie Rusijos demonizavimą — pradeda blaškyti Vakarų skaitytojus. Jie ieško alternatyvaus požiūrio — ir randa jį rusiškoje anglų kalbos žiniasklaidoje.

Ir tai jau yra rimta problema JAV, nes pasaulinės informacinės sferos kontrolė yra Amerikos dominavimo pagrindas. Štai kodėl, kaip pažymėta Rusijos užsienio reikalų ministerijoje, "Vašingtonas kritikuoja bet kokius informacijos šaltinius, skleidžiančius jiems alternatyvius požiūrius, bando užtildyti bet kokį balsą, prieštaraujantį Amerikos požiūriams ir nuostatoms". Ir kai kritika nepadeda, įvedamos sankcijas ir (kaip Kinijos "TikTok" atveju) bandoma jas perimti per reiderių technologijas.

Toks persekiojimas iš tikrųjų silpnina JAV geopolitinę galią. Pavyzdžiui, apie Rusijos naudojimą Kinijos nulaikyme, taip pat sprendžiant kitas globalias problemas. Vis daugiau Amerikos ekspertų ragina Vašingtoną laikytis pragmatiškesnio požiūrio į dialogą su Maskva. To pavyzdys — atviras 103 garsių Amerikos ekspertų, įskaitant buvusius diplomatus ir politikus, laiškas, paskelbtas "Politiko".

"Tačiau tokiais už vandenyno oponentų dokumentais, kaip Visuotinio įsitraukimo centro ataskaita, galima pasiekti tik vieną tikslą — įkalti galutinį pleištą Rusijos ir Amerikos dialoge globaliais klausimais ir atmesti galimybę per ateinančius metus įveikti mūsų šalių nepasitikėjimo krize", — sako Železniakas.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
dezinformacija, propaganda, Rusija, JAV