Bitės, archyvinė nuotrauka

Specialistai papasakojo, kuo lietuviškas medus skiriasi nuo importuoto

24
(atnaujinta 08:09 2019.11.12)
Lietuva kasmet eksportuoja apie 1 tūkst. tonų medaus, daugiausiai jo išvežama į Ispaniją, Vokietiją, Lenkiją bei Latviją

VILNIUS, lapkričio 10 — Sputnik. Visas Lietuvoje pagamintas medus pasižymi išskirtine kokybe ir savo sudėtimi gerokai pranoksta karšto klimato šalių medų, skelbia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba.

Lietuvoje surinktas medus turi labiau išreikštas skonines ir aromatines savybes, nes Lietuvos gamtinės sąlygos leidžia bitėms medų rinkti iš didelės įvairovės žydinčių augalų nektaro. 

Be to, lietuviškas medus nuo karšto klimato šalyse pagaminto medaus gali skirtis aukštesniais kokybės rodikliais pagal Europos Sąjungos teisės aktus bei Lietuvoje medaus kokybę reglamentuojantį Medaus techninį reglamentą.

Pavyzdžiui, vienas iš medaus natūralumo rodiklių yra Diastazės aktyvumo kriterijus, kurio lietuviškame meduje turi būti ne mažiau kaip 8 Šadės vienetai, o pietų šalyse pagamintam medui iš citrusinių augalų nektaro jis gali tesiekti 3 Šadės vienetus.

Dėl importui palankios sistemos verslininkai dažnai įsiveža medų iš trečiųjų šalių, kuriose jis žymiai pigesnis. Todėl norintys įsigyti tikrai lietuvišką medų, turėtų įdėmiai perskaityti ir ženklinimo informaciją, kurioje nurodoma medaus kilmė.

Norint įsigyti aukštesnės kokybės medų, vertėtų įsitikinti, ar prieš fasavimą jis nebuvo apdorotas aukšta temperatūra, kadangi prie 70ºC temperatūros medaus sudėtis kinta, jis netenka antiseptinių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų.

Medaus kokybės tyrimai

Per devynis šių metų mėnesius VMVT paėmė penkiolika medaus mėginių, iš kurių viename Lietuvos įmonėje pagamintame ES ir ne ES šalių mišinyje nustatytas padidintas hidroksimetilfurfurolo kiekis, — manoma, dėl medaus perkaitinimo. Prekyba šiuo medumi (74,2 kg) buvo uždrausta.

Kaip rodo tyrimai, viena opiausių problemų mūsų šalies bitininkams — tarša, atsirandanti intensyviai naudojant augalų apsaugos produktus. Per šiuos metus iš viso VMVT paėmė 118 lietuviško medaus mėginių, kuriems buvo atliktas 3 401 tyrimas dėl įvairių kenksmingų liekanų nustatymo. Tik viename mėginyje nustatytas leistiną koncentraciją viršijęs glifosato kiekis. Bityno aplinkoje medunešio metu buvo naikinamos piktžolės glifosato turinčiais herbicidais. Nesaugus medus (24 kg) buvo sunaikintas ir į prekybą nepateko.

Pernai Lietuvoje veikė daugiau kaip 100 tūkst. bitynų. Kasmet šalyje pagaminama apie 4 tūkst. tonų medaus. VMVT duomenimis, iš Lietuvos kasmet eksportuojama apie 1 tūkst. t medaus, daugiausiai jo išvežama į Ispaniją, Vokietiją, Lenkiją bei Latviją.

24
Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Еkspertai įspėjo apie pesticidais apsinuodijusių bičių medaus pavojų
Paaiškėjo, kaip pasikeitė maisto produktų kainos Lietuvoje