Adolfas Ramanauskas-Vanagas, archyvinė nuotruka

Kitais metais Lietuvoje bus pastatytas paminklas Vanagui

65
(atnaujinta 11:58 2019.11.12)
Paminklas "miško brolių" vadui turėtų būti pastatytas iki liepos 1 dienos, bendra išlaidų suma neturėtų viršyti 50 tūkst. eurų

VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Vyriausybė planuoja kitais metais pastatyti paminklą "miško brolių" vado Adolfo Ramanausko-Vanago atminimui įamžinti, praneša vyriausybės spaudos tarnyba.

Paminklas turėtų būti pastatytas iki 2020 metų liepos 1 dienos. Bendra suma už paminklo ir antkapio projektavimą ir įrengimą neturėtų viršyti 50 tūkst. eurų.

Reikalaujama, kad dominuojanti paminklo ašis būtų vertikali, kuriant erdvinę paminklo dalį, į ją turi būti įkomponuotas atpažįstamas Vanago portretas. Paminklą ir antkapį siūloma kurti iš granito, bronzos arba kitų ilgaamžių medžiagų. 

Šiuo metu Vyriausybės kanceliarija vykdo konkursą ir ir viešųjų pirkimų būdu tikisi atrinkti geriausią idėją Vanago atminimui įamžinti.

"Kviečiame kūrybingus Lietuvos menininkus aktyviai dalyvauti ir pateikti konkursui originalias idėjas, kaip įprasminti Lietuvos laisvės kovų simbolio, "karo po karo" vado, Ramanausko-Vanago amžinojo poilsio vietą. Manau, kad paminklo ir antkapio skulptūrinių-architektūrinių idėjų sukūrimas ir jų realizavimas — itin garbingas ir mūsų valstybės garbingą istoriją įamžinantis kūrybinis darbas. Jį privalome atlikti atsakingai ir kokybiškai", — sakė Deividas Matulionis, Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.

Konkurso dalyviai motyvuojami piniginėmis premijomis: pirmosios vietos laimėtojui bus skiriama 2 tūkst. eurų premija; antrosios ir trečiosios vietos laimėtojams — 1 500 ir 1 000 eurų atitinkamai. Pasiūlymai turi būti pateikti iki sausio 30 dienos.

Pernai, spalio mėnesį, Lietuvos vadovybės iniciatyva vyko Ramanausko-Vanago palaikų perlaidojimas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.

Anksčiau paminklas "miško brolių" vadui buvo įrengtas Čikagoje. Paminklo įrengimą pakomentavo Rusijos ambasada Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ji teigė, kad paminklo įrengimas, kuris beveik sutapo su Holokausto aukų atminimo diena ir sąjungininkų pajėgų Europoje Pergalės diena, yra "ypač ciniškas".

Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova Lietuvos elgesį taip pat pavadino nepriimtinu.

Kas yra Ramanauskas-Vanagas

Lietuvoje Ramanauskas-Vanagas laikomas "nacionaliniu didvyriu", tačiau, daugelio ekspertų ir Lietuvos gyventojų manymu, jis nėra toks. Pagal 1957 metų Tarybinio teismo nuosprendį, "partizanas" buvo prisidėjęs prie nusikaltimų prieš civilius gyventojus, visų pirma, jis buvo apkaltintas aštuonių tūkstančių civilių nužudymu.

Lietuviai "partizanai" dažnai prisijungdavo prie "miško brolių" — ginkluotų nacionalistų grupuočių, veikusių šalies teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

"Miško brolių" vadovaujama LLKS egzistavo iki 1956 metų, kol buvo sunaikinta TSRS reguliariosios kariuomenės bei saugumo dalinių.

65
Tegai:
paminklas, Lietuva, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
Pinigai

Šiais metais pažeidėjai valstybei sumokėjo daugiau nei milijoną eurų

(atnaujinta 18:25 2020.09.21)
Daugiausia pranešimų gauta dėl žvejybos ir medžioklės reikalavimų nesilaikymo, neteisėtų kirtimų, atliekų netvarkymo, vandens taršos

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Per 8 šių metų mėnesius pažeidėjai valstybei jau sumokėjo daugiau nei milijoną eurų, praneša Aplinkos apsaugos departamentas (AAD).

Nurodoma, kad 939 tūkst. eurų sumokėta už aplinkai padarytą žalą ir daugiau kaip 150 tūkst. eurų baudų.

AAD Pranešimų priėmimo tarnyba (PPT) 2020 metais iki rugpjūčio 31 dienos gavo per 7 tūkst. pranešimų apie galimus aplinkosauginius pažeidimus.

Daugiausia pranešimų buvo gauta dėl žvejybos ir medžioklės reikalavimų nesilaikymo, neteisėtų kirtimų, atliekų netvarkymo, vandens taršos ir kt.

Tegai:
pažeidimai, baudos
Dar šia tema
Izraelis pirmasis pasaulyje dar kartą įvedė karantiną
Kaune neblaivus vyras sulaikomas spyrė policininkui
Ugniagesiai, archyvinė nuotrauka

Per 3 paras ugniagesiai gelbėtojai užgesino 75 gaisrus ir atliko 83 gelbėjimo darbus

(atnaujinta 17:45 2020.09.21)
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pranešime teigiama, kad gaisrų metu išvengta aukų

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Per praėjusias 3 paras ugniagesiai gelbėtojai užgesino 75 gaisrus ir atliko 83 gelbėjimo darbus, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Pabrėžiama, kad žūčių gaisruose išvengta.

"Šeštadienį, 17.30 val., Rietave atvira liepsna degė kuro sandėlis. Gaisras kilo korinio popieriaus gaminimo ceche sprogus katilui. Ugnis persimetė ir į šalia esantį pjuvenų sandėlį. Iki atvykstant ugniagesiams iš patalpų išėjo 7 įmonės darbuotojai. Gaisro metu buvo apgadintas pastato vidus ir stogas, aprūko sienos ir apie 400 kv. m lubų. Įmonės ekskavatorius iš sandėlio išvežė apie 50 t pjuvenų, kurios buvo perlietos vandeniu", — teigiama pranešime.

Greitosios pagalbos mašina
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Tos pačios dienos vakarą Joniškio rajone, Ziniūnų kaime, liepsnojo UAB "Audruvis" arklidžių viduje esanti katilinė.

Pažymima, kad gaisro metu sudegė didžioji dalis katilinės, iš arklidžių buvo saugiai išvesti 25 žirgai.

Taip pat Švenčionių rajone, Pabradėje, atvira liepsna degė vieno aukšto mūrinis pastatas, kuriame buvo 6 sandėliukai. Pažymima, kad gaisro metu sudegė pastato stogas, apdegė dalis malkų, sudegė automobilis "Audi 80". Iš garažo spėta ištraukti automobilį "Opel Vectra".

"Penktadienį, 10.38 val., Radviliškio rajone, Gražionių kaime, buvo užsidegusi elektros pastotė. Gaisro metu išsilydė elektros kabelių instaliacija ir saugikliai, aprūko sienos ir durys", — rašoma pranešime.

Taip pat pranešama apie įvykius Vilniaus rajone: degė medinis namas, Rudaminos seniūnijoje iš nuvirtusio automobilio išgelbėtas prispaustas vairuotojas.

Tegai:
gaisrai, ugniagesiai gelbėtojai, ugniagesiai
Dar šia tema
Nuo spalio ketinama nebeleisti rengti masinių renginių
Linkevičius papasakojo apie Tichanovskajos susitikimą su ES ministrais