Maisto papildai, archyvinė nuotrauka

VMVT nerimauja dėl maisto papildų rinkos augimo

31
(atnaujinta 00:23 2019.12.08)
VMVT ekspertai pažymėjo, kad maisto papildai turi būti tinkamai paženklinti, kitaip jie gali pakenkti žmonių sveikatai

VILNIUS, lapkričio 17 — Sputnik. Lietuvos rinkoje padidėjo maisto papildų skaičius, praneša Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) spaudos tarnyba.

Pastebima, kad Lietuvos rinkoje ne tik  auga maisto papildų asortimentas, bet atsiranda ir vis daugiau norinčių užsiimti maisto papildų platinimu. 

Baltic Food and Drink Exhibition BAF 2018
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

VMVT specialistai primena, kad maisto papildų gamintojas ar tiekėjas (platintojas) yra atsakingas, kad jo siūlomi maisto papildai būtų saugūs ir kokybiški, o ant jų produktų pakuočių pateikiama informacija ir reklaminiai teiginiai atitiktų nustatytus reikalavimus.

Pastebima, kad informacijos pateikimas etiketėse, ypač sveikatingumo teiginių naudojimas, labai dažnai neatitinka teisės aktų reikalavimų. Daugeliui maisto papildų gamintojų ir tiekėjų, ypač tik pradedančių veiklą, maisto papildų ženklinimo ir teiginių rašymo reikalavimus sudėtinga suprasti ir teisingai pritaikyti praktikoje.

Svarbiausia yra užtikrinti, kad rinkai būtų teikiami saugi maisto papildai ir kad jų etikečių informacija neklaidintų vartotojo.

Maisto papildas — tai maisto produktas, skirtas papildyti įprastą maisto racioną ir kuris vienas arba derinyje su kitomis medžiagomis yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį, šaltinis.

Lietuvos ir Europos Sąjungos teisės aktai draudžia reklamuojant maisto papildus teigti apie jų (ar jų sudėtyje esančių sudedamųjų dalių) gydomąsias ir profilaktines savybes, išskyrus, kai tokius teiginius patvirtina Europos Komisija.

31
Tegai:
maistas, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT)
Dar šia tema
VMVT rekomenduoja nevartoti sužvejotų žuvų, grybų ir uogų iš Alytaus rajono
VMVT primena, kad keraminiai indai turi būti naudojami pagal gamintojų rekomendacijas
VMVT: tarša dioksinais patvirtinta dar 7 pieno mėginiuose
VMVT papasakojo apie pieno produktų kokybę prekybos vietose
Erkės, archyvinė nuotrauka

Kad netaptumėte neįgalūs: daryti, jei įkando erkė

(atnaujinta 13:16 2020.07.06)
Erkės yra kelių dešimčių ligų nešiotojos. Pavojingiausias yra encefalitas, labiausiai paplitusi yra boreliozė

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Šių mažų kenkėjų padarytą žalą sunku pervertinti. 

Pasekmės gali būti katastrofiškos — iki visiško paralyžiaus. Apie galimas pasekmes ir kaip jų išvengti rašoma RIA Novosti straipsnyje.


I.M.Sečenovo vardu pavadinto Pirmojo Maskvos valstybinio medicinos universiteto medicinos etimologijos skyriaus vedėja Liudmila Ganuškina RIA Novosti paaiškino, kad pirmasis erkių aktyvumo pikas įvyksta ankstyvą pavasarį, kai pradeda tirpti sniegas.

"Dabar jos yra pakankamai sočios ir dauginasi. Tačiau rugpjūtį ir rugsėjį įvyks antrasis antplūdis — šiuo metu miškai pilni grybautojų, turite būti labai atsargūs," — sako medikė.

Erkės yra kelių dešimčių ligų nešiotojos. Pavojingiausias yra encefalitas, labiausiai paplitusi yra boreliozė. Encefalitas pažeidžia galvos ar nugaros smegenis, o tai gali sukelti paralyžių ir net mirtį. Boreliozė panaši į įprastą peršalimą, tačiau neatmetamos pasekmės po kelerių metų — lėtinis artritas ar kitos komplikacijos.

Pasak ekspertės, erkės yra užkrėstos įvairiais patogenais. Sezono metu ekspertai stebi jų skaičių, įkąstų ir sergančių žmonių skaičių. Kuo toliau į rytus, tuo daugiau užkrėstų erkių — vienoje vietoje rodiklis keičiasi sezonui bėgant.

Kanda neskausmingai

Boreliozė buvo laikoma lengva erkinio encefalito forma. Pakyla temperatūra, vėliau žmogus pasveiksta  ir apie tai pamiršta. Tačiau negydoma boreliozė yra pavojinga — po kurio laiko gali pasireikšti sąnarių ligos, atsirasti širdies komplikacijų. Kad būtų pritaikytas gydymas, reikia kreiptis į infekcinių ligų specialistą.

Boreliozės prevencijos nėra, tačiau nuo erkinio encefalito galima pasiskiepyti.

Niekada nepakenks apsauginės priemonės: kelnės turėtų būti sukištos į batus, užveržtos diržu, o galva — uždengta. Erkė ropoja į viršų kol randa neuždengtos odos plotą. Įsisiurbia neskausmingai", — perspėja ekspertė.

Jei erkė vis tik įsisiurbė, turite ją kuo greičiau pašalinti. Tai geriausia padaryti gydytojui, bet jūs galite tai padaryti patys. Svarbiausia, kad tai būtų padaryta per kelias valandas.

"Neišsigąskite, atsargiai nuimkite erkę, kad nepaliktumėte galvutės. Užsidėkite pirštines, suimkite nykščiu ir smiliumi, truputį pasukite. Jei galvutė vis tiek nutrūko, ištraukite ją kaip rakštį. Žaizdą apdorokite bet kokiomis priemonėmis, kurios yra po ranka — jodu, alkoholiu. Čia nėra nieko sudėtingo", — sako Ganuškina.

Erkę reikia pateikti tyrimams į artimiausią higienos ir epidemiologijos centro laboratoriją.

Apsauga nuo miško erkių
© Sputnik /
Apsauga nuo miško erkių
Tegai:
erkės
Vilniaus Geležiniai vilkai

JAV Nepriklausomybės dienos proga Vilniuje surengtos amerikietiško futbolo rungtynės

(atnaujinta 12:54 2020.07.06)
Varžybos Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinės šventės proga vyko liepos 4 dieną Vilniaus Vingio parke

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Šioje kovoje susitiko Vilniaus "Geležiniai vilkai" ir "Varšuvos ereliai. Kadangi šios varžybos buvo pirmosios amerikietiško futbolo varžybos Europoje po bendrojo karantino, jos patraukė tokio autoritetingo naujienų portalo kaip "Americanfootballinternational" dėmesį.

Ta proga netgi buvo suorganizuota tiesioginė žaidimo iš Vilniaus transliacija, kurioje "Geležiniai vilkai" iš pradžių netgi išsiveržė į priekį (9: 0), sėkmingai įgyvendinus Bartą Sangavičių ir Mindaugą Ponomarevą. Tačiau ateityje "Ereliai" pasinaudojo iniciatyva ir diktavo savo sąlygas aikštėje. Rungtynės baigėsi Lenkijos komandos pergale — 40:15.

Rudenį Baltijos lygoje planuojamas dar vienas šių komandų susitikimas, kuriame dalyvaus dar vienas klubas iš Kauno, taip pat komandos iš Latvijos ir Estijos.

Tegai:
futbolas, Vilnius, Nepriklausomybės diena, JAV
Dar šia tema
Pasakykite "namaste": Vilniuje vyko "Indiškos atostogos"
JAV Lietuvoje: Vilniuje savaitgalį vyks "Amerikietiškos atostogos"