Пластиковые отходы

Lietuva tapo ES lydere pagal plastiko atliekų perdirbimą

17
(atnaujinta 00:20 2019.12.08)
Anksčiau respublikos vyriausybė patvirtino įstatymo projektą, pagal kurį pardavėjams, nemokamai dalijantiems plastikinius maišelius, gali grėsti bauda

VILNIUS, lapkričio 17 — Sputnik. Lietuva tapo lydere pagal plastiko atliekų perdirbimą tarp Europos Sąjungos šalių, praneša Eurostatas.

2017 metais Lietuva perdirbo 74 proc. visų plastiko atliekų — tai geriausias rodiklis ES. Toliau — Bulgarija (65 proc.), Slovėnija (60 proc.), Čekija (59 proc.), Slovakija (52 proc.) ir Nyderlandai (50 proc.).

Mažiau nei trečdalis plastiko atliekų buvo perdirbta Estijoje, Prancūzijoje ir Suomijoje — 27 procentai kiekvienoje šalyje, 31 proc. — Airijoje ir 32 proc. — Vengrijoje ir Liuksemburge.

Palyginti su 2005 metais, plastiko atliekų perdirbimo lygis ES padidėjo 18 procentinių punktų. Ši tendencija pastebima skirtingais lygmenimis visose ES valstybėse narėse, išskyrus Kroatiją.

Spalio mėnesį Lietuvos vyriausybė nusprendė skirti baudas pardavėjams, nemokamai dalijantiems plastikinius maišelius. Anksčiau neatlygintinai dalinti plastikinius maišelius buvo draudžiama, tačiau baudos už tai nebuvo numatytos.

Pagal Aplinkos ministerijos siūlymą, už pirmą pažeidimą numatomas įspėjimas, už antrą — 30–60 eurų bauda. 

Įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims pirmą kartą teks sumokėti 100 eurų baudą, o antrą kartą — jau 200 eurų baudą.

Pernai Europos Parlamentas nubalsavo už tai, kad 2021 metais Europos Sąjungoje būtų uždrausta naudoti tam tikrus vienkartinius plastikinius gaminius. Į sąrašą pateko vienkartiniai stalo įrankiai, lėkštės, šiaudeliai ir kiti produktai.

Prieš tai EP Aplinkos komitetas taip pat patvirtino plastikinių gaminių, kurie sudaro daugiau kaip 70 procentų jūrinių šiukšlių, draudimą. Be to, siūloma iki 2025 metų sumažinti kai kurių plastikinių gaminių, kurie kol kas neturi alternatyvos, naudojimą ES. 

17
Tegai:
ES, Lietuva
Dar šia tema
Rusijoje sukurtas itin patvarus plastikas, skirtas šaulių ginklams
Neringoje skatinama atsisakyti vienkartinio plastiko
Makronas G7 lyderiams padovanojo laikrodžius iš plastiko, surinkto vandenynuose