Gedimino pilis, archyvinė nuotrauka

Analitikas: Lietuvos valdžia pavertė Vilnių miestu-senkapiu

40
(atnaujinta 16:12 2019.11.19)
Sukilėlio Konstantino Kalinausko perlaidojimas — gyvo numirėlio triumfas Rytų Europoje, mano analitikas Aleksandras Nosovičius

VILNIUS, lapkričio 19 — Sputnik. Rytų Europos nacionalistams istorija — tai politikos įrankis, ir labai simboliška, kad sukilėlių, kurių palaikai rasti Gedimino kalne, perlaidojimas vyks būtent Vilniuje, atsižvelgiant į tai, kuo tapo Lietuvos sostinė, sakė politologas Aleksandras Nosovičius interviu Sputnik Lietuva metu.

"Vilnius — visų nepavykusių valstybės projektų, visų panašių Rytų Europos iniciatyvų nacionalinių judėjimų, istoriškai įprastai turėjusių antirusišką pobūdį, miestas-senkapis. Mes kaip šio laidojimo pavyzdį matysime gyvo numirėlio triumfą Rytų Europoje. Dar vienas įrodymas, kad kaulai buvusių savų didvyrių Rytų Europos šalims dažnai būna brangesni nei jų pačių jaunimas, kuris, stebėdamas šią "nekrofilijos" pergalę prieš realų gyvenimą savo šalyje, spartesniu tempu emigruoja iš jų", — pareiškė ekspertas.

Nosovičius priminė, kad Lietuva, Lenkija ir Baltarusija negali nuspręsti, kas gi vis dėlto buvo Kalinauskas, ir kiekviena šalis priskiria jį sau. Tačiau Minskui jo asmuo yra daugiau nei prieštaringas.

"Žinoma, organizatoriams idealus būtų [Aleksandro] Lukašenkos [Baltarusijos prezidento — Sputnik] dalyvavimas Kalinausko perlaidojime. Tuomet tai būtų Lietuvos diplomatijos triumfas, bet galiausiai Baltarusijos atstovavimas vicepremjero lygiu — tai toks kompromisas iš oficialaus Minsko pusės, kuriam Kalinauskas — gana prieštaringai vertinamas veikėjas", — apibendrino ekspertas.

Kalinauskas buvo vienas iš Abiejų Tautų Respublikos buvusiose žemėse sukilimo prieš Rusijos imperiją lyderių. Sukilimas buvo numalšintas. Kalinauskui buvo įvykdyta mirties bausmė Lukiškių aikštėje.

Vilniuje bus perlaidoti 1863-1864 metų sukilėlių, dalyvavusių sukilime prieš Rusijos imperijos valdžią, palaikai, kurie buvo rasti Gedimino kalne. Tarp jų buvo baltarusis Kostas Kalinauskas.

Perlaidojimo ceremonija vyks šį penktadienį. Planuojama, kad joje dalyvaus Lietuvos ir Lenkijos prezidentai Gitanas Nausėda ir Andžejus Duda. Baltarusijos delegacija su šalies vicepremjeru Igoriu Petrišenka priešakyje taip pat atvyks į Vilnių sudalyvauti ceremonijoje. 

40
Tegai:
Lietuva, Vilnius, Lenkija, Baltarusija
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva visomis jėgomis stengiasi Baltarusiją paversti "lojalia kaimyne"
Politologas: Vilnius stengiasi įvaryti gyventojams "okupacijos" baimę
Rusijos užsienio reikalų ministras Linkevičių pavadino "specifiniu žmogumi"