Pienas, archyvinė nuotrauka

Tiekti pieną gali vis daugiau Alytaus rajono ūkininkų

(atnaujinta 21:41 2019.11.26)
Apribojimai panaikinti 8 kaimuose, iš viso Alytaus rajone žaliavinį pieną jau gali tiekti apie 70 ūkių

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Įvertinus naujausius laboratorinių tyrimų rezultatus, nuo šios savaitės dar daugiau Alytaus rajono ūkininkų atnaujinti leidimai tiekti žaliavinį pieną rinkai ir naudoti jį asmeninėms reikmėms, informuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT).

Atsižvelgus į laboratorinių tyrimų išvadas, nuo lapkričio 22 dienos apribojimai teikti žaliavinį pieną supirkimo punktams ar perdirbėjams bei naudoti jį asmeninėms reikmėms yra atšaukiami: Navickų, Butrimiškių, Butkūnų, Dubėnų, Dubių, Taukotiškių, Paplanskų, Junonių kaimuose.

Šiuose kaimuose ištyrus žaliavinio pieno, žolės, želmenų, taip pat vaisių ir daržovių mėginius, taršos sunkiaisiais metalais, dioksinais ar kitomis kenksmingomis medžiagomis nenustatyta.

Dioksinais užteršta teritorija, kurioje taikomi apribojimai tiekti žaliavinį pieną ar naudoti jį savo reikmėms, vis dar išlieka 9 kaimuose: Miklusėnų, Užubalių, Kriaunių, Raudonikių, Genių, Karklynų, Kelmanonių, Vytautiškių, Rutkos.

Nuo UAB "Ekologistika" vykusio gaisro židinio šie kaimai nutolę apytiksliai 1,5–8 km atstumu.

Didžiausią leistiną koncentraciją viršijantys dioksinų kiekiai taip pat patvirtinti viename vištų kiaušinių mėginyje. Jasunskų k. gyventojas paukščius augino savo reikmėms, tačiau, vadovaudamasis VMVT specialistų rekomendacijomis, kol negauti tyrimų rezultatai, kiaušinių maistui nevartojo. Ūkininkui rekomenduota dioksinais paveiktus paukščius sunaikinti.

Atsižvelgdami į gaunamus naujausius laboratorinių tyrimų duomenis, užterštoje teritorijoje VMVT inspektoriai toliau atrenka papildomus pašarų, pieno, mėsos ir kiaušinių mėginius.

VMVT duomenimis, apribojimai šiuo metu jau panaikinti 20 Alytaus rajono kaimų, iš viso žaliavinį pieną jau gali tiekti 67 ūkiai.

Gaisras padangų perdirbimo gamykloje "Ekologistika" kilo spalio mėnesį. Jį pavyko užgesinti tik po dešimties dienų. Dėl gaisro į orą pateko daug sunkių kenksmingų dalelių. Vietiniams ūkininkams buvo uždrausta prekiauti tam tikru maistu, o gyventojai buvo raginami būti atsargūs.

Buvo pranešama apie siaubingą vandens būklę. Vandens tyrimas parodė, kad jame yra junginių, galinčių sukelti vėžį. Dirvožemio tyrimai parodė, kad viršijimų, susijusių su dioksinais ir furanais, nenustatyta, o atskirų dioksinų kiekiai yra net žemiau aptikimo laboratoriniu metodu ribos.

Tegai:
pienas, Alytus
Temos:
Gaisras Alytuje: valdžios reakcija ir atsakingų paieškos (71)
Dar šia tema
Ekologas įvertino Alytaus gaisro padarinius Kaliningradui
Alytuje tarša neviršija leistinų normų, rodo dirvožemio tyrimai
VMVT: dioksinais užteršto regiono ribos Alytaus rajone sumažėjo