Šuo

Latvijos gyventoja mirė nuo pasiutligės

(atnaujinta 20:18 2019.12.12)
Žuvusiajai per pastaruosius metus kelis kartus įkando šunys, tačiau iki šiol nežinoma, ar tai susiję su infekcija

VILNIUS, gruodžio 9 — Sputnik. Latvijoje, Daugpilyje, nuo pasiutligės mirė 55 metų moteris, praneša Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) spaudos tarnyba.

Remiantis ULAC iš Europos skubaus įspėjimo ir reagavimo sistemos (EWRS) gautais duomenimis, moteriai simptomai pasireiškė lapkričio 22 dieną.

Nors specialistai negali suprasti, kas konkrečiai sukėlė infekciją. Pastaruoju metu buvo keli precedentai, galėję išprovokuoti ligą. Tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių ekspertai jų kol kas nesvarsto.

Moteris dirbo savanore gyvūnų prieglaudoje Daugpilyje. Balandį jai buvo įkandęs šuo, tačiau šiuo metu šis gyvūnas yra sveikas, vadinasi, ligos nešiotoju jis tada nebuvo.

Be to, moteris maitino benames kates ir šunis namo kieme, taip pat sodyboje už miesto, šalia miško. Tačiau nežinoma, ar jie jai įkando, ar ne.

Taip pat paaiškėjo, kad 2018 metų gegužę moteris keliavo į Indiją, kur jai įkando šuniukas.

Paskutiniai žmonių pasiutligės atvejai Latvijoje buvo užregistruoti (po vieną atvejį per metus) 1993, 1996 ir 2003 metais.

Paskutinis pasiutligės atvejis laukiniams gyvūnams registruotas 2012 metais. 2014 metais Latvija gavo šalies, kurioje nėra pasiutligės, statusą.

Kalbant apie Lietuvą, ULAC duomenimis, praėjusiais metais medicinos pagalbos į medikus kreipėsi daugiau nei penki tūkstančiai asmenų, nukentėjusių nuo įvairių laukinių ir naminių gyvūnų. Daugiau nei pusė jų yra skiepyti nuo pasiutligės. Praėjusiais metais nuo ligos niekas nemirė.

Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo, todėl įkandus, įdrėskus ar apseilėjus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. 

Vienintelė galimybė apsisaugoti nuo pasiutligės ir išvengti mirties — skiepai.

Tegai:
šuo, pasiutligė, Latvija
Temos:
Medicina ir sveikata (349)
Gėlių laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 14-osios šventės

(atnaujinta 19:41 2020.08.13)
Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę, vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta

Rugpjūčio 14 yra 226-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 227-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 139 dienos.

Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę

Šventasis (1894–1941) gimė Zdunska Voloje netoli Lodzės, Lenkijoje. 1910 metais tapo pranciškonu, studijavo Romoje. 1918 metais įšventintas kunigu. Iš Aušvico koncentracijos stovyklos pabėgus vienam kaliniui buvo pasmerkti keli nekalti žmonės. Vienas iš jų buvo gausios šeimos tėvas. Maksimilijonas pasisiūlė į jo vietą ir 1941 metų rugpjūčio 14 dieną mirė kankinio mirtimi. Popiežius Jonas Paulius II 1982 metais jį paskelbė šventuoju.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1385 metais Krėvos pilyje po pusę metų trukusių derybų Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila su Lenkijos bajorais sudarė Krėvos sutartį. Šia sutartimi Jogaila įsipareigojo vesti vienuolikmetę mirusio Lenkijos karaliaus Liudviko dukterį Jadvygą, paleisti į nelaisvę paimtus krikščionis, krikštytis, pakrikštyti Lietuvos gyventojus ir prijungti Lietuvą prie Lenkijos karūnos. Šis žingsnis davė pradžią Jogailaičių dinastijai, kurios įtaka po pusantro amžiaus taip išaugo, kad daugiau nei trečdalis Europos buvo valdoma lietuviškosios dinastijos palikuonių. XVI a. pr. Jogailaičių teritorijos išsitęsė tarp Juodosios, Baltijos ir Adrijos jūrų (dinastijai priklausė LDK, Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos sostai).

2004 metais savo namuose Krokuvoje mirė 93 metų lietuvių kilmės lenkų poetas, prozininkas, Nobelio premijos laureatas Česlavas Milošas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1867 metais pasirodė pirmasis Karlo Markso "Kapitalo" tomas.

1911 metais viename iš Kijevo teatrų mirtinai sužeistas Rusijos vyriausybės vadovas Petras Stolypinas. Jis mirė po keturių dienų.

1927 metais Prancūzijos Nicos mieste tragiškai žuvo legendinė JAV baleto šokėja Izadora Dunkan. Ją pasmaugė į atviro automobilio ratą įsisukęs šalikas, kurį ji ryšėjo ant kaklo.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta.

Tegai:
šventės, šventė
Intensyvisio terapijos skyrius, archyvinė nuotrauka

Įvardyti artėjančios mirties požymiai

(atnaujinta 14:41 2020.08.13)
Kaip rodo anksčiau žurnale "ESC Heart Failure" paskelbtas tyrimas vyzdžio dydis gali nurodyti ankstyvos mirties riziką

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Kardiologas Anatolijus Trifonovas "Vecherniaja Moskva" papasakojo, pagal kokius ženklus galima suprasti, kad žmogus yra ant gyvenimo ir mirties slenksčio.

"Jei, tarkime, mes kalbame apie lėtinę širdies ir kraujagyslių sistemos ligą, pagrindiniai jos požymiai nustatomi dešimt – penkiolika dienų prieš mirtį", — teigė gydytojas.

Anot jo, pacientas gali patirti negalavimą, dusulį, vangumą, staigų baimės jausmą, veido paraudimą, blyškią odą. Be to, stebimas vyzdžio išsiplėtimas ir dažnas sąmonės praradimas, pridūrė Trifonovas.

Specialistas pažymėjo, kad esant širdies nepakankamumui, kuris gali baigtis mirtimi, pastebimi ir staigūs pokyčiai.

"Pagrindiniai simptomai prieš mirtį yra odos spalvos pasikeitimas nuo kūno spalvos iki mėlynos, galūnių pašalimas, traukuliai. Putos gali išsiskirti iš burnos", — teigė kardiologas.

Tačiau jis pridūrė, kad pacientas taip pat gali patirti galūnių patinimą ir karščiavimą.

Anksčiau mokslininkai nustatė naują ankstyvos mirties rizikos pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, rodiklį. Kaip rodo žurnale "ESC Heart Failure" paskelbtas tyrimas, tai gali nurodyti vyzdžio dydis.

Tegai:
mirtis, sveikata