Šiukšlių konteineriai, archyvinė nuotrauka

"The Economist" atskleidė Lietuvos šiukšlių perdirbimo "sėkmės paslaptį"

(atnaujinta 16:40 2020.01.10)
Nuo 2017 metų atliekų perdirbimo padėtis Lietuvoje labai pagerėjo, tačiau vargu, ar tai galima paaiškinti ypatinga piliečių meile aplinkai

VILNIUS, sausio 10 — Sputnik. Po Kalėdų ir Naujųjų metų ES šalyse, kaip ir visame pasaulyje, prasideda šiukšlių išvežimo sezonas ir daugelyje šalių tai yra rimtas smūgis aplinkai, tačiau Lietuvoje padėtis yra geresnė nei visoje ES, rašo žurnalas "The Economist".

Straipsnyje rašoma, kad šiuo metu šiukšlių perdirbimo lygis Lietuvoje yra "rekordinis". 2017 metais čia buvo perdirbti beveik trys ketvirtadaliai (74 proc.) plastiko atliekų — tai buvo didžiausias rodiklis ES, kur vidutinė vertė siekė 42 proc. Blogiausia padėtis Suomijoje ir Prancūzijoje, kur šis skaičius buvo mažesnis nei 30 procentų.

Kaip pažymėta, Lietuvos sėkmė daugeliu aspektų yra susijusi su 2016 metas įsigaliojusia užstato sistema. Jos esmė tokia, kad pirkdami gėrimus buteliuose vartotojai moka papildomus 10 centų. Po naudojimo butelius galima grąžinti į specialius automatus, kurie grąžina dešimt centų, o priimtas butelis išsiunčiamas į perdirbimo centrus.

Taigi, iki 2017 metų pabaigos 92 procentai visų Lietuvoje parduotų butelių ir skardinių buvo grąžinti. Šis skaičius trigubai viršijo tą, kuris buvo prieš sistemos įdiegimą. Plastikinių pakuočių perdirbimo lygis pakilo iki beveik 20 procentų.

Anot "The Economist" su nuoroda į Lietuvos valdžios atstovų pranešimą, tokia schema paskatino šalies gyventojus labiau rūpintis šiukšlių tvarkymu. Paaiškėjo, kad beveik 90 procentų lietuvių bent kartą naudojo taromatus. Kita vertus, paprastai Lietuvos gyventojai nelaiko savęs dideliais aplinkosaugininkais. Europos Komisijos 2017 metų tyrimo duomenimis, jie mažiau nei kitų ES šalių gyventojai aplinkosaugos problemas laiko "labai svarbiomis".

"Lietuvių noras gali kilti ne iš meilės planetai Žemės, o dėl žemo kapitalo lygio. Lietuva užima antrą vietą Europoje pagal pajamų nelygybę tarp gyventojų. Dešimtadalis gyventojų per mėnesį gauna mažiau nei 245 eurus. Didmiesčiuose galima pamatyti šiukšlių konteineriuose besirausiančius žmones, ieškančius daiktų, kuriuos būtų galima įmesti į taromatą", — rašoma straipsnyje.

Anot straipsnio autoriaus, šiuo metu sėkme gali pasirodyti tai, kad mažėja šiukšlių, o dar ir žmonės suranda papildomą uždarbį, tačiau ilgainiui tai gali tapti ne tokia jau ir gera perspektyva. Vokietijoje, kur dar 2003 metais buvo įvesta panaši užstato sistema, pajamos, gautos už užstato grąžinimą, neigiamai paveikė gamintojus ir jų siekį gaminti ekologiškesnes pakuotes.

Šiukšlės ES šalyse
© Sputnik
Šiukšlės ES šalyse
Tegai:
ekologai, žala aplinkai, šiukšlės
Dar šia tema
Aplinkosaugininkai primena automobilių savininkams: senas padangas reikia priduoti
Adomėnas išjuokė Užupio komunalininkus už šiukšles
Sausio 21-oji

Kokia šiandien diena: sausio 21-osios šventės

(atnaujinta 16:33 2021.01.20)
Šią dieną 1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė. Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina

Sausio 21 yra 21-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 344 dienos.

2021 metų sausio 21 dieną saulė saulė teka 08:28, leidžiasi 16:33, dienos ilgis — 8 val. 05 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Agnietė, Galiginas, Garsė, Ineza, Inesa, Ineta, Ina.

Sausio 21-oji Lietuvos istorijoje

1387 metais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradėta diegti katalikybė.

1906 metais gimė lietuvių poetas ir vertėjas Konstantinas Snarskis, pasirašinėjęs K.Žvangulio slapyvardžiu. Mirė 1980 m.

1951 metais gimė poetė Česlova Jakštytė.

1967 metais mirė poetas Jovaras (tikrasis vardas — Jonas Krikščiūnas). Gimė 1880 m.

2011 metais 70-metis lietuvių aktorius Juozas Budraitis paguldytas į Sankt Peterburgo ligoninę.

Sausio 21-oji pasaulio istorijoje

1793 metais už valstybės išdavystę giljotinuotas Prancūzijos karalius Liudvikas XVI.

1905 metais gimė garsusis madų dizaineris prancūzas Kristianas Dioras. Mirė 1957 m.

1908 metais Niujorke buvo priimtos taisyklės, draudžiančios moterims rūkyti viešose vietose.

1911 metais pirmą kartą organizuotas Monte Karlo automobilių ralis.

1924 metais nuo kraujo išsiliejimo į smegenis mirė Rusijos bolševikų lyderis Vladimiras Leninas.

1950 metais Londone mirė anglų rašytojas, romano "Gyvulių ūkis" autorius Džordžas Orvelas. Gimė 1903 m.

1954 metais JAV baigtas statyti pirmasis branduolinis povandeninis laivas "Nautilus".

1970 metais Irake, apkaltinus bandymu nuversti vyriausybę, mirties bausmė įvykdyta 12 asmenų.

1976 metais TSRS pirmą kartą pradėti pardavinėti vakarietiški laikraščiai — "Financial Times" ir "New York Times".

1976 metais anglų-prancūzų viršgarsinis lėktuvas "Concord" pradėjo reguliarius skrydžius.

1977 metais Italijoje buvo legalizuoti abortai.

1990 metais Rytų Vokietijos komunistai nušalino nuo pareigų Egoną Krencą bei dar 13 politinio biuro narių, kurie pranašavo Berlyno sienos kritimą.

1998 metais popiežius Jonas Paulius II pradėjo penkių dienų vizitą Kuboje.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Sankt Peterburgas, archyvinė nuotrauka

Sausio 21 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 22:06 2021.01.20)
Sausio 21 dienos horoskopas pataria Avinams pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, Dvyniams — vengti diskusijų ir ginčų, o  Žuvims — elgtis savarankiškai ir iniciatyviai

Avinas (03.21-04.20) 

Verta pagalvoti apie naujų verslo kontaktų užmezgimą, pelningesnių pasiūlymų paiešką. Prisiminkite senus ryšius — jie gali būti naudingi. 

Vakare skirkite laiko šeimai ir vaikams, vieniši žmonės galėtų apsilankyti kokiame nors kultūriniame renginyje.

Jautis (04.21-05.21) 

Jei patys nesudarysite sau problemų, tada diena bus sėkminga. Vakaras tinkamas tvarkyti šeimos reikalus ar senus dokumentus. 

Dienos pabaigoje pasirūpinkite savo sveikata, jūsų kūnas bus ypač jautrus infekcijoms.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Šis laikotarpis gali suteikti naujų įdomių perspektyvų. Darbe, jei imsite dvejoti ir atidėsite sprendimo priėmimą, prarasite laiką. 

Šiandien susilaikykite nuo diskusijų, nepradėkite ginčų, tai gali sukelti neigiamų pasekmių ateityje.

Vėžys (06.22-07.22) 

Namuose ir darbe viskas bus ramu, nepakis. Bet kokia rimta perkrova ir stresas gali neigiamai paveikti jūsų sveikatą. Praleiskite daugiau laiko su bendraminčiais. Bendravimas su jais gali suteikti netikėtos naudos.

Liūtas (07.23-08.23) 

Liūtų laukia gera ir rami diena. Tai tinkamas laikas susirasti bendraminčių, net ir socialiniuose tinkluose. Vakare reikėtų atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir vengti bet kokios perkrovos.

Mergelė (08.24-09.22) 

Jūs kupini energijos ir entuziazmo. Jei turite įdomių idėjų, nesidalykite jomis su kitais: pavydūs žmonės bandys kišti pagalius į jūsų ratus. 

Žvaigždės prognozuoja, kad jumyse atsiras naujų charakterio bruožų, ypač per didelis azartiškumas. Būkite atsargūs — yra rizika prarasti pinigus.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Net jei darbe kažkas netinka, dabar nėra pats tinkamiausias laikas rimtiems pokyčiams. Santykiuose gali kilti tam tikra įtampa. Nesiimkite svarbių užduočių ir venkite konfliktų. 

Skorpionas (10.23-11.21) 

Šiai dienai galite suplanuoti svarbiausius ir sunkiausius dalykus — palankus žvaigždžių išdėstymas prisidės prie sėkmės. 

Jūsų gali būti paprašyta padėti išspręsti opią problemą. Galėsite parodyti diplomato savybes, kas ateityje jums bus labai naudinga.

Šaulys (11.22-12.21) 

Šią dieną numatomos neplanuotos išlaidos, todėl apsipirkti jums draudžiama. Tačiau ši diena tinkama ilgalaikiams planams kurti ir aptarti. Šiandien rekomenduojama susitelkti į verslo klausimų sprendimą. 

Trumpam atidėkite bendravimą su draugais, nes galimi konfliktai.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Šiandien Ožiaragiai gali net kalnus kilnoti. Bet prieš ką nors darydami, viską gerai pasverkite. Intuicija gali paskatinti jus priimti teisingą sprendimą, o patarimai, priešingai, gali suklaidinti. 

Galimi konfliktai tiek darbe, tiek šeimoje.

Vandenis (01.21-02.19) 

Šiandien galėsite parodyti savo sugebėjimus. Priėmę sprendimą, neabejokite juo — pirmasis variantas pasirodys teisingas. Geriau vengti naujų pažinčių, jos gali sukelti jums rūpesčių. Per daug nepasitikėkite nauja informacija, būtinai patikrinkite ją dar kartą.

Vakarą skirkite namų ruošos darbams.

Žuvys (02.20-03.20) 

Nepalankus laikotarpis rizikingoms finansinėms operacijoms. Šią dieną susilaikykite nuo sandorių ir nepradėkite naujų projektų. 

Žvaigždės pataria elgtis savarankiškai ir iniciatyviai. Niekas geriau už jus nežinos, ką ir kaip reikia daryti.

Tegai:
horoskopas