LGBT vėliava, archyvinė nuotrauka

"Didi diena": EŽTT pripažino, kad Lietuva nepagrįstai diskriminavo gėjų porą

(atnaujinta 16:01 2020.01.14)
Strasbūro teismas pripažino, kad Lietuvos prokuratūra ir teismai kalti dėl neigiamo nusistatymo homoseksualų atžvilgiu, kiekvienam vaikinui priteisė po 5 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo

VILNIUS, sausio 14 — Sputnik. Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) paskelbė, kad Lietuvos teisėsauga nepagrįstai diskriminavo Lietuvos gėjų porą, kai atsisakė pradėti tyrimą dėl neapykantos kurstymo prieš juos socialiniame tinkle. Nuosprendis paskelbtas teismo tinklalapyje.

Apie pergalę savo Facebook puslapyje parašė ir vienas iš vaikinų. Pijus Beizaras rašo, kad "šiandien didelė diena visai Lietuvos LGBT+bendruomenei".

"Šiandien Europos Žmogaus Teisių Teismas, po ilgo proceso pagaliau priėme sprendimą, teigiantį, jog Lietuvoje, po to, kai susidūrėme su nepykanta ir skatinimais susidoroti viešojoje erdvėje, nebuvo užtikrinta mūsų tinkama teisinė apsauga ir prokuroro, bei teismų sprendimai nepradėti tyrimo buvo priimti neteisingai", — rašo Beizaras.

Strasbūro teismo nuosprendyje teigiama, kad prokuratūra ir teismai dėl neigiamo nusistatymo homoseksualų atžvilgiu be pagrindo atmetė Beizaro ir jo draugo Mangirdo Levicko prašymą atlikti tyrimą dėl raginimų susidoroti su vaikinais, kai vienas iš jų socialiniame tinkle pasidalijo bučinio nuotrauka.

Митинг против пропаганды толерантности к однополым бракам на LRT
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Teisėjų kolegija kiekvienam iš vaikinų priteisė po 5 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo, valstybė taip pat turės sumokėti 5 tūkst. eurų už bylinėjimosi išlaidas.

2014 metų gruodžio mėnesį Pijus ir Mangirdas pasidalino savo bučinio nuotrauka socialiniame tinkle Facebook.

Vaikinai po šia nuotrauka sulaukė daugiau nei 800 komentarų. Didžiąja dalimi parašytų komentarų buvo skatinama neapykanta ir smurtas LGBT asmenų atžvilgiu bendrąja prasme, tačiau kai kuriuose komentaruose nuotraukoje įsiamžinusiems vaikinams buvo grasinama tiesiogiai. Komentarai iš tiesių buvo negailestingi, pavyzdžiui, "Sudegint pidarastus", "I duju kameras abu", "Gėjai jūs supisti, jus naikinti nx." ir "zudyt!" (kalba netaisyta).

Asociacija LGL generaliniam prokurorui pateikė skundą dėl 31 viešoje erdvėje patalpinto internetinio komentaro. Skundas buvo pateiktas pagal 170-ąjį Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuriuo draudžiama neapykantos kalba įvairių socialinių grupių atžvilgiu. Skunde nurodoma, kad skundžiamais komentarais viešai tyčiojamasi iš homoseksualios orientacijos asmenų, skatinama juos diskriminuoti, prieš juos smurtauti.

Generalinė prokuratūra pateikto skundo pagrindu ikiteisminio tyrimo nusprendė nepradėti. Apskundus šį spendimą teismui, buvo priimtas analogiškas nutarimas.

Antradienį paskelbtame EŽTT sprendime tvirtinama, kad buvo pažeisti Teisės į privataus gyvenimo gerbimą ir Nediskriminavimo draudimo straipsniai. Taip pat teismas konstatavo, kad pareiškėjai negalėjo pasinaudoti veiksmingomis vidinėmis pažeistų teisių gynimo priemonėmis dėl pareigūnų neigiamo nusistatymo vaikinų seksualinės orientacijos atžvilgiu.

"Labai tikiuosi, jog ši byla ir EŽTT sprendimas bus bent dalis to, dėl ko LGBT+ jaunimas, ypač provincijose, išdrįs kalbėti. Nes baimė būti savimi ir kalbėti apie tai su artimiausiais žmonėmis, dar niekada nebuvo gero ir kokybiško gyvenimo ženklas. Tyla niekada neišsprendė problemos. Tyla visuomet leido rastis spekuliacijoms, neteisingam interpretavimui, nesupratimui, iš ko galiausiai atsiranda ir neapykanta", — Facebook rašo Beizaras.

Pasak jo, įkėlęs nuotrauką prieš penkerius metus, jis negalvojo, kad "kils tokia sumaištis".

Kas prieš gėjų teises
Tegai:
Europos žmogaus teisių teismas (EŽTT), Lietuva, LGBT
Generalinė prokuratūra, archyvinė nuotrauka

Korupcijos byloje sulaikytas Valdas Sutkus paleistas į laisvę

(atnaujinta 17:46 2020.06.03)
Lietuvos bankų asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui vakar taip pat buvo skirtos su laisvės apribojimu nesusijusios kardomosios priemonės

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro sprendimu vakar sulaikytam Lietuvos verslo konfederacijos prezidentui Valdui Sutkui bus skirta kardomoji priemonė, nesusijusi su laisvės apribojimu. 

Apie tai praneša Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Toks sprendimas priimtas Vilniaus miesto apylinkės teismui nesutikus tenkinti prokuroro prašymo leisti šiam įtariamajam skirti suėmimą.

Sutkus yra vienas iš 6 įtariamųjų ikiteisminiame tyrime dėl stambaus masto kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, turto iššvaistymo ir dokumentų klastojimo, kurie buvo sulaikyti vakar.

Prokuroro sprendimu, Lietuvos bankų asociacijos prezidentui Mantui Zalatoriui vakar taip pat buvo skirtos su laisvės apribojimu nesusijusios kardomosios priemonės: pasižadėjimas neišvykti, draudimas bendrauti su nurodytais asmenimis.

Kaip jau buvo pranešta, ikiteisminiame tyrime turimi duomenys leidžia įtarti, kad Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus, vykdydamas savo pareigas Konfederacijoje ir atstovaudamas jos narių bei kitų verslo subjektų interesams, pasinaudodamas savo užimamomis pareigomis, visuomenine padėtimi, pažintimis, ryšiais ar kita įtaka, galimai gaudavo neteisėtą piniginį atlygį už jo darytą poveikį priimant įvairius verslo subjektams svarbius teisės aktus. Tarp tokių įstatymų projektų — 2019 metų pabaigoje svarstytas 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketas, įstatymai dėl bankų turto ir pelno mokesčių bei kiti.

Garsūs areštai su korupcijos prieskoniu
© Sputnik / Edvinas Mamontovas

Tyrime taip pat yra duomenų, kad dviejų kelius tiesiančių bendrovių vadovai, kuriems taip pat pareikšti įtarimai, galimai buvo suinteresuoti neigiamai paveikti tuometinio Susisiekimo ministro Roko Masiulio karjerą ir tuo tikslu bendravo su Sutkumi bei, kaip įtariama, yra mokėję už tai, kad Sutkus tikslingai organizuotų, rinktų ir įvairiomis formomis viešai teiktų tendencingai neigiamą informaciją apie ministrą.

Taip pat įtariama, kad įgyvendinant vieną ES lėšomis finansuojamą Lietuvos verslo konfederacijos projektą Sutkus projekto partnere pasirinko privačią konsultacijų bei mokymų bendrovę, kurios direktorius, veikdamas kartu su informacinių technologijų  bendrovės direktoriumi, dalį projekto metu gautų lėšų sumokėjo asmeniškai Sutkui. Minėtų bendrovių vadovams taip pat pareikšti įtarimai.

Tegai:
korupcija
Dar šia tema
Sulaikyti Lietuvos verslo konfederacijos ir Bankų asociacijos prezidentai
perkūnija, archyvinė nuotrauka

Orų prognozė: Lietuvos laukia lietus ir perkūnija

(atnaujinta 15:19 2020.06.03)
Pagal sinoptikų prognozes, lietingi, bet šilti orai išsilaikys šalyje iki savaitės pabaigos, kitą savaitę oro temperatūra sušils iki 22–27 laipsnių šilumos

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Artimiausiais dienomis Lietuvos orus lems žemesnio slėgio laukas, vyraus debesuoti ir vidutiniškai šilti orai. Apie tai praneša Lietuvos hidrometeorologijos spaudos tarnyba. 

Birželio 4-ios naktį pietrytinėje šalies pusėje palis. Vėjas šiaurės rytų, rytų, nestiprus. Žemiausia temperatūra 5–10, Kuršių nerijoje iki 12 laipsnių šilumos. Dieną daugelyje vietovių trumpai palis, vietomis griaudės perkūnija. Pūs vidutinio stiprumo, besikeičiančios krypties vėjas. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsnis šilumos.

Birželio 5-ios naktį be lietaus, kai kur rūkas, dieną vietomis trumpai palis. Vėjas pietų, pietryčių, naktį nestiprus, dieną apysmarkis. Temperatūra naktį 6–11, dieną 20–24 laipsniai šilumos.

Birželio 6 d. daug kur protarpiais palis, vietomis galima perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas stiprės, dieną kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra naktį 10–15, dieną 17–22 laipsniai šilumos.

Birželio 7-ios naktį kai kur trumpas lietus, rūkas. Vėjas pietų, pietvakarių, rims. Temperatūra 9–14 laipsnių šilumos. Dieną daug kur trumpi lietūs, vietomis su perkūnija, per ją gūsiai iki 14 m/s. Temperatūra 20–25, vakariniuose rajonuose kai kur 17–19 laipsnių šilumos.

Birželio 8-ios naktį vietomis, dieną daug kur trumpi lietūs su perkūnija. Per perkūniją vietomis gūsiai 15–17 m/s. Temperatūra naktį 10–15, dieną 22–27 laipsniai šilumos.

Birželio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Birželio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai
Protestai JAV

Ekspertas: JAV valdžia negali kovoti su riaušėmis įprastais būdais

(atnaujinta 17:02 2020.06.03)
Karių perkėlimas prie neramumų vietų yra nemaloni situacija bet kurios šalies vadovybei, pažymėjo ekspertas Jurijus Svetovas

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Perkeldama karius prie neramumų vietų, JAV valdžia visam pasauliui demonstruoja, kad susidoroti su protestais įprastiniais metodais jos negali, interviu Sputnik radijui papasakojo žurnalistas ir politologas Jurijus Svetovas.

Į Vašingtono apylinkes perkelta apie 1,6 tūkstančio karių. Ten tęsiasi protestai dėl afroamerikiečio George'o Floydo mirties, praneša "Reuters" su nuoroda į oficialų Pentagono atstovą Džonataną Hofmaną.

Anot jo, kareiviai yra dislokuoti ne pačioje JAV sostinėje, o karinėse bazėse netoli Vašingtono. Kariai yra "padidintos kovinės parengties" būsenoje, tačiau kol kas jie nepadeda civiliai valdžiai.

Kaip pažymėjo žurnalistas ir politologas Jurijus Svetovas, pati situacija, kai reikia traukti karius prie neramumų vietos, yra nemaloni bet kuriai šaliai. Tam tikru mastu tai galima suvokti kaip faktą, kad valdžia negali susidoroti su situacija.

"Vienas dalykas — kai armija naudojama per galingas stichines nelaimes. Bet čia, kai armija turi būti nukreipta prieš savo rinkėjus, — labai sudėtingas dalykas", — pažymėjo ekspertas.

Kaip priminė Svetovas, analitikai kalba apie stiprų susiskaldymą Amerikos visuomenėje, o JAV armijoje tarnauja daug afroamerikiečių, ir kaip jie elgsis kritinėje situacijoje — nežinoma.

"JAV valdžios institucijos dabar visam pasauliui demonstruoja, kad susidoroti su protestais įprastiniais metodais jos negali. Sudėtingas klausimas — kaip tai paveiks [JAV prezidentą Donaldą] Trampą per balsavimą lapkritį. Žinoma, tam tikra visuomenės dalis jį palaikys. <...> Kariuomėnės įvedimą lėmė situacijos, kai žmonės su ginklais rankose išeina ginti savo turtą", — mano ekspertas.
Tegai:
kariai, riaušės, JAV