Lietuvos komanda Dakaro ralyje

Lietuvos lenktynininkai užbaigė Dakaro ralį ir grįžta namo

(atnaujinta 16:24 2020.01.20)
Pasibaigė 31-asis "Dakar 2020" ralio reidas, kuris pirmą kartą istorijoje vyko Saudo Arabijos teritorijoje ir kuriame pirmą kartą dalyvavo iš karto dešimt Lietuvos atstovų

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Iš penkių Lietuvos automobilių ekipažų keturi pasiekė finišo tiesiąją. Šiemet debiutavę Edvinas Juškauskas ir Aisvydas Paliukėnas išsilaikė penkis etapus ir bendrame reitinge pateko į top 30. Tačiau tolesnis dalyvavimas dėl variklio problemų nebuvo įmanomas. Vis dėlto Edvinas ir Aisvydas tikisi sugrįžti į "Dakarą" kitais metais.

Kiti debiutavusieji iš Lietuvos — Gintas Petrus ir Tomas Jančys — savo pirmąjį "Dakarą" baigė būdami 41 vietoje iš 58 ekipažų, kuriems pavyko kirsti finišo tiesiąją. Geriausias jų rezultatas buvo 38-asis septintajame etape.

Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas pasiekė istorinį rezultatą, laimėdami pirmąjį etapą. Tiesa, toliau lenktynės nebuvo tokios sėkmingos šiam Lietuvos ekipažui, ypač paskutinis etapas, kur likus 40 kilometrų iki finišo vaikinai užvažiavę ant akmenų smarkiai apgadino automobilį. Dėl gedimo Vaidotas ir Saulius prarado penkias valandas ir rizikavo visai nepabaigti ralio, kas būtų labai liūdna. Ir vis dėlto likus dviem minutėms iki kontrolinio laiko pabaigos jiems pavyko kirsti finišo liniją.

Nesėkmė paskutiniame etape (tik 62 vieta) neleido Žalai ir Jurgelėnui bendrame reitinge užimti aukštesnės vietos, nors iki paskutiniojo etapo jie buvo 15 vietoje. Galu gale užėmė 26-ąją vietą, o tai vis geriau nei perspektyva išvis nekirsti finišo linijos.

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis šiais metais užėmė 20-ąją vietą. Tai buvo jų šeštasis bendras "Dakaras" (Antanui — devintasis, kitus tris jis važiavo kartu su šturmanu Petraičiu), o geriausias vaikinų rezultatas išlieka "Dakar 2018", kai jie užėmė 12-ą vietą.

Benediktui Vanagui prireikė daug kantrybės, kad iš viso galėtų startuoti šiame "Dakare". Priminsime, kad iš pradžių jis prarado rėmėją, paskui šturmaną (lenką Sebastianą Rozvadovskį, kuriam pasireiškė stipraus viruso simptomai), tačiau sugebėjo išspręsti abi problemas. Kartu su portugalu Filipe Palmeiro užėmė "Dakar 2020" aukščiausią iš visų Lietuvos ekipažų — 15 vietą. Jei nebūtų buvę gedimo per septintąjį etapą (57-oji vieta), Vanagas būtų galėjęs patekti į geriausiųjų dešimtuką ir pagerinti savo praėjusių metų Lietuvos "Dakaro" rekordą (11-oji vieta generalinėje klasifikacijoje).

Paskutinis Lietuvos atstovas šiame Dakare yra motociklininkas Arūnas Gelažninkas. Šį kartą jis bendrame reitinge užėmė 30 vietą, o tai yra šiek tiek prasčiau nei praėjusiais metais (24 vieta).

Arūnas gyvas ir sveikas, o štai 2013 metų pasaulio ralio-reido čempionui Paulo Goncalves šis "Dakaras" buvo paskutinis. Po trijų savaičių šiam nuostabiam lenktynininkui turėjo sukakti 41 metai. Prieš ralio pabaigą pranešta apie dar vieną liūdną žinią: po sunkios avarijos olandų motociklininko Edvino Straverio širdis neplakė dešimt minučių, medikams pavyko jį reanimuoti. Netrukus jis sraigtasparniu buvo išgabentas į ligoninę, kur jam nustatytas kaklo slankstelio lūžis. Deja, Straverio būklė vis dar kritinė, jo gyvybei dar gresia pavojus.

Motociklų įskaitoje 2020 metais pirmą kartą per 20 metų nugalėtoju tapo ne KTM lenktynininkas, o "Honda" atstovas — Rikis Brabekas iš JAV. Be to, tai yra pirmasis amerikietis, laimėjęs Dakarą.

Automobilių įskaitoje pergalę trečią kartą iškovojo patyręs ispanas Karlosas Sainsas, važiavęs "Mini JCW Buggy". Praėjusių metų nugalėtojas katarietis Nasseras Al-Attiyah nusileido Sainsui tik šešiomis minutėmis, o septyniskart Dakaro čempionas prancūzas Stefanas Peteranselis liko trečias. Garsiajame ralyje debiutavęs dukart "Formulės 1" čempionas Fernando Alonso sugebėjo nusigauti iki finišo tiesiosios ir užėmė 13 vietą.

Na, ir sunkioji artilerija — sunkvežimių klasė. Čia Rusijos komanda "KamAZ-master" patvirtino savo kaip favoritės statusą. Geriausiai pasirodė Andrejus Karginovas, pradėjęs pirmauti po ketvirtojo etapo, ir nebepaleidžia pirmosios vietos iš rankų. Tai jau antroji jo pergalė Dakare (ankstesnė — 2014 metais).

Tegai:
lenktynės, ralis, Dakaras
Temos:
Sporto naujienos (97)
Gėlių laukai

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 11-osios šventės

(atnaujinta 16:12 2020.08.10)
Rugpjūčio 11 diena  yra 223-a metų diena pagal  Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 224-a)

Rugpjūčio 11 yra 223-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 224-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 142 dienos.

Vardadienį švenčia Butenis, Filomena, Klara, Severas, Zuzana, Visgaldas, Visvilė, Ligija.

1940 metais šią dieną TSRS vyriausybė informavo kitas valstybes, kad Lietuvos tarptautinis atstovavimas pereina į Sovietų Sąjungos kompetenciją.

Katalikai mini Šv. Klarą (1194–1253) – klarisių vienuolijos įkūrėją. Būdama 18 metų, ji apsigyveno itin skurdžiame vienuolyne prie Šv. Damijono koplytėlės, savo gimtojo Asyžiaus pašonėje. Taip elgtis ją paskatino šv. Pranciškaus Asyžiečio pavyzdys.

Tegai:
kalendorius
Dviratininkas miške, archyvinė nuotrauka

Lietuviai įvertino sveikos gyvensenos "svarbą"

(atnaujinta 16:03 2020.08.10)
Lietuvos gyventojams sveikata tampa vis svarbesne gyvenimo dalimi, todėl jie pradeda laikytis sveikos gyvensenos būdo

VILNIUS, rugpjūčio 10 — Sputnik. Lietuvos gyventojai dešimtbalėje sistemoje įvertino, kiek jiems svarbi sveika gyvensena, praneša Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento spaudos tarnyba.

Tyrimų bendrovės "Rait" duomenimis, vidutiniškai lietuviai sveikos gyvensenos "svarbą" įvertino 7,8 balo iš dešimties.

Šiek tiek daugiau nei penktadalis (21 proc.) respondentų sveikos gyvensenos svarbą įvertino mažesniu balu nei 7, o aukščiausią balą — dešimt — skyrė ketvirtadalis.

Kam svarbesnė?

Vidutiniškai didesnę reikšmę sveikai gyvensenai teikia moterys ir vyresni nei 55 metų apklausos dalyviai.

Paprašyti įvardinti, kokių sveikos gyvensenos praktikų jie asmeniškai laikosi, didžiausia dalis (89 proc.) respondentų nurodė asmeninę higieną, 7 iš 10-ies minėjo saikingą alkoholio vartojimą arba jo atsisakymą, du trečdaliai (66 proc.) išskyrė sveiką mitybą, dar beveik tiek pat — fizinį aktyvumą.

Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo vadovė Gražina Belian pažymėjo, kad sveika gyvensena tampa vis svarbesnė Lietuvos gyventojams.

"Tikėtina, kad jos aktualumą sustiprino ir šiuo metu visame pasaulyje kilusi sveikatos krizė, tačiau pastaraisiais metais augantis visuomenės rūpestis sveika mityba, fiziniu aktyvumu, žalingų įpročių atsisakymu", — sakė Belian.

Visgi tuo pačiu ji pažymi, kad kai kurie tyrimo dalyvių atsakymai atspindi rimtas visuomenės sveikatos problemas. Pavyzdžiui, mažiausiai respondentų apklausoje minėjo, kad rūpinasi savo psichine sveikata.

"Su emocine sveikata susijusios temos Lietuvoje išlieka skaudi problema — kai kuriose visuomenės grupėse kalbėtis apie tai vis dar tabu. To pasekmes, deja, matome sergamumo depresija, savižudybių statistikoje. Tai sveikatos aspektas, kuriam privalome skirti daug dėmesio", — pabrėžė ji.

Pasitikėjimas gydytojais

Tyrime taip pat siekta išsiaiškinti, kiek šalies gyventojai pasitiki įvairių sveikatos ekspertų patarimais ir rekomendacijomis.

Daugiau nei pusė —56 proc. — apklausoje dalyvavusių žmonių teigė, kad pasitiki šalies sveikatos apsaugos sistemoje dirbančių specialistų (medikų, mokslininkų, sveikatos srities tarnautojų) pateikiama su sveikata susijusia informacija.

Tai, kad tokia informacija nepasitiki, sakė tik kiek daugiau nei dešimtadalis (12 proc.). Trečdalis laikėsi neutralios pozicijos. 

Didžiausią visuomenės pasitikėjimą sveikatos klausimais yra įgiję gydytojai ir medicinos specialistai — jų pateikiamų rekomendacijų sakė klausantys 79 proc. apklausos dalyvių. 60 proc. pasitiki mokslininkais ir akademikais, 38 proc. —šeimos draugais ir artimaisiais.

Tegai:
sveikata, lietuviai