Astravo AE statybos, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: ES neskirs Lietuvai pinigų visiškam Astravo AE energijos blokavimui

(atnaujinta 18:29 2020.02.04)
Britanijai pasitraukus iš Europos Sąjungos, Briuselis turi ir kitų problemų, reikalaujančių investicijų, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Astravo atominė elektrinė (AE) yra naujausia AE Europoje ir objektas su aukščiausiais reikalavimais, kurie atitinka visus "Euroatom" reikalavimus ir kai kuriais atvejais netgi juos lenkia, sakė Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva.

"Nemanau, kad ekspertai čia bus pasirengę pateikti išsamius komentarus ir pasiūlymų dėl tolesnio branduolinės saugos stiprinimo. Tai susiję su dideliu Lietuvos politinio elito noru išsaugoti vardą situacijoje, kai, greičiausiai, vienoks ar kitoks elektros energijos eksportas iš Baltarusijos į Baltijos šalis įvyks, ir kai pamatysime, kad pasitraukimo iš BRELL perspektyvos vis labiau tolsta", — mano ekspertas.

Jo manymu, Astravo AE "nesaugumo" tema kurį laiką vis dar gali būti politinėse diskusijose, tačiau techniniai jos blokavimo aspektai, kurių taip tikimasi Lietuvoje, kelia daug klausimų.

"Jei mes kalbame apie poreikį sukurti naują infrastruktūrą, jei pažvelgsime į naują ES biudžetą ir apskritai į požiūrį į infrastruktūros lėšų paskirstymą po to, kai Britanija pasitraukė iš ES, manau, kad tokios izoliacijos nuo Rusijos ir savo infrastruktūros plėtros projektai perdėto vystymosi, per didelio uždarymo kitoms rinkoms projektai tikriausiai sulauks vis mažiau paramos. Tačiau Lietuva neturi pakankamai nuosavų išteklių, kad visa tai finansuotų. O kitos Baltijos šalys, matydamos tai po Latvijos, Estijos pavyzdžiu, gana abejotinai vertina tokias iniciatyvas", — pažymėjo Kondratjevas.

Anot jo, yra šansų, kad Lietuva atsisakys savo sunkios pozicijos Astravo AE ir bus orientuota į bendradarbiavimą bei galimą elektros energijos pirkimą iš Baltarusijos.

"Ypač turint omenyje tai, kad kainų lygis Rytų Europoje dabar yra gana aukštas ir greičiausiai artimiausiais metais nesumažės. Visų pirma, dėl to, kad labai išaugo mokestis už išmetamą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį ES šalyse ir tai daro didelį spaudimą tradicinei anglių, pvz., Lenkijoje, skalūnų, Estijoje, gamybai. Tai daro patrauklų elektros energijos importą iš Baltarusijos ir Rusijos", — priminė ekspertas.

Europos Komisijos atstovų ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) delegacijos vizitas Baltarusijoje Astravo atominės elektrinės statybos tema numatytas kovo viduryje.

Delegacijoje turėtų dalyvauti ir Lietuvos atstovai, kurie kategoriškai priešinasi atominės elektrinės statybai netoli Astravo, vadindami ją "nesaugia".

Tegai:
ES, Lietuva, Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (494)
Dar šia tema
Nuo neapykantos iki meilės — vienas žingsnis: Vilnius vėl pamilo Minską
Ekspertas: Lietuva siūlo fantastiškas idėjas dėl dujų tranzito į Baltarusiją
Lukašenka pareiškė, kad Minskas pasirengęs pirkti naftą pasaulinėmis kainomis
Koronavirusas

Čaplinskas COVID-19 pacientams patarė mažinti cholesterolio kiekį

Profesoriaus teigimu, koronavirusams reikalingas cholesterolis, nes be jo jie negali prasmukti pro ląstelės apsauginį barjerą ir įsiskverbti į ląsteles

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS prevencijos centro (ULAC) vadovas, medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas COVID-19 sergantiems žmonėms patarė vartoti cholesterolio kiekį mažinančius vaistus. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Žmonės su kaukėmis, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Павел Лисицын

Profesorius papasakojo, jog naujas tyrimas rodo, kad koronavirusams įsiskverbti į ląstelę reikalingas cholesterolis. Cholesterolis daugiausia žinomas dėl to, kad užkemša arterijas.

"Tyrėjai nustatė, kad įsiskverbimui į ląsteles, koronavirusams reikalingas cholesterolis be kurio jie negali prasmukti pro ląstelės apsauginį barjerą. Cholesterolis yra sudėtinė ląstelių ir kai kurių virusų, tokių kaip SARS-CoV-2, apvalkalo (membranos) dalis", — parašė Čaplinskas.

Anot profesoriaus, duomenys rodo, kad geresni COVID-19 pacientų sveikatos rezultatai pasiekiami kai jie vartoja cholesterolio kiekį mažinančius vaistus — statinus, nes šie vaistai, pašalindami cholesterolį, neleidžia SARS-CoV-2 patekti į ląsteles.    

Tegai:
Saulius Čaplinskas, COVID-19, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Vingio parke ant vyro užkrito medis

Vakarinio bėgimo metu Vilniuje ant vyro užkrito medis

(atnaujinta 08:18 2021.01.27)
Šiuo metu duomenų apie nukentėjusio sveikatos būklę nėra, tačiau liudininkai pažymi, kad jis buvo gyvas, kai buvo perduodamas gydytojams

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vilniuje, Vingio parke, ant vyro, kuris išėjo pabėgioti, užkrito medis, apie tai Facebook pranešė liudininkas.

Šiuo metu duomenų apie vyro sveikatos būklę nėra, tačiau teigiama, kad jis gyvas. Įvykio liudininko padarytose nuotraukose matosi, kaip vyrui bandoma suteikti pagalbą. Taip pat vienoje iš nuotraukų galima pastebėti, kad nukentėjęs kraujuoja.

Дерево упавшее на мужчину в парке Вингис
Ant vyro užkritęs medis Vingio parke

Anot liudininko, vyras vakare bėgiojo, kai ant jo užkrito pušis.

Informaciją apie įvykį patvirtino ir Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

"Situacija sudėtingėja, daugėja pranešimų apie nelaimes, virstantys medžiai ne tik niokoja turtą, bet jau sužeidė ir žmogų Vingio parke", — parašė jis Facebook.

Meras pažymėjo, kad trečiadienį visą dieną snigs, savivaldybės tarnybos nespės valyti gatvių, todėl mieste susiklostys sunki padėtis kelyje, ir medžiai kels didelį pavojų.

"Mieli bėgikai, šeimos su vaikais — Vingio parke šiuo metu vaikščioti pavojinga. Kaip ir kituose parkuose — nerizikuokime, palaukime, kol nuo šakų nutirps sunkus sniegas", — paragino meras.

Šimašius taip pat pažymėjo, kad jis jau paprašė miesto tarnybų nupurtyti sniegą nuo jaunų medžių, krūmų, pušų, esančių prie namų. Jis paragino tai padaryti ir miesto gyventojus, tačiau paprašė aplenkti didelius medžius.

Anksčiau skubios pagalbos tarnyba 112 taip pat pranešė apie daugybę pranešimų apie nuvirtusius medžius. Ypač pasižymėjo Varėnos rajonas, kur nuo kelio per Dubaklonio mišką teko pašalinti net 20 medžių.

Lietuvoje jau antrą dieną smarkiai sninga. Išvakarėse apie 20 tūkstančių namų liko be elektros, nes sniegas nutraukė laidus.

Tegai:
orai, snigimas, Vingio parkas, Vilnius
Lietuvos Seimas, archyvinė nuotrauka

Prašoma įvertinti su BelAE susijusios Kinijos įmonės dalyvavimą Lietuvos projektuose

(atnaujinta 08:59 2021.01.27)
AB "Litgrid" vykdo "Baterijų energijos kaupimo sistemos įrengimas Lietuvos EES" bandomąjį projektą, o konkurse dalyvauja "North China Power Engineering"

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Asociacija "Sąjūdis prieš Astravo AE" kreipėsi į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK) su prašymu įvertinti energetikos bendrovės "Litgrid“" organizuotą konkursą ir vienos įmonės dalyvavimą Lietuvos strateginiuose energetikos projektuose. 

Dokumentas paskelbtas asociacijos Facebook puslapyje.

Jame teigiama, kad AB "Litgrid" vykdo "Baterijų energijos kaupimo sistemos įrengimas Lietuvos EES" bandomąjį projektą, kurio rezultatais remiantis Lietuva netolimoje ateityje galėtų įsigyti keturias baterijų energijos sistemas.

Šio "Litgrid" projekto vykdymui buvo surengtas konkursas ir buvo gautas vienas pasiūlymas. Su šio pasiūlymo teikėjais 2019-11- 27 buvo pasirašyta sutartis. 

Vienas ir akivaizdžiai pagrindinis projekto rangovas Lietuvoje yra AB "Elektros tinklų institutas", kurio kontrolinį akcijų paketą valdo "North China Power Engineering" (NCPE).

"Ši Kinijos valstybinė energetikos įmonė NCPE įgyvendina Baltarusijos atominės energijos perdavimo ir tinklo sujungimo projektą, kurį iš viso sudaro 23 projektai (elektros tinklų renovavimas, elektros pastočių statyba ir modernizavimas). Maloniai prašome informuoti, kaip NSGK vertina pastarąjį AB "Litgrid" organizuotą konkursą ir NCPE dalyvavimą strateginiuose Lietuvos energetikos projektuose", — teigiama pranešime.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl BelAE statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino gamyklos saugumą. 

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. 2020 metų rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos. 

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja Baltarusijai priešišką retoriką. 

Tegai:
energetinis saugumas, Lietuva, BelAe, Astravo AE, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK)