Pensininkų figūros ant monetų

Baltijos šalių pensininkams ES gresia didžiausias skurdo pavojus

(atnaujinta 09:31 2020.02.09)
Vyresni nei 65 metų žmonės, gyvenantys Slovakijoje, Prancūzijoje ir Graikijoje, mažiausiai kenčia nuo skurdo

VILNIUS, vasario 9 — Sputnik. Baltijos šalių pensininkams gresia didesnė nei kitų ES valstybių skurdo rizika, remiamasi statistikos agentūros "Eurostatas" 2018 metų duomenimis.

Vidutiniškai Europos Sąjungoje šis skaičius siekia 15 procentų. Tuo tarpu Estijoje 54 procentai piliečių gali patirti skurdo riziką tarp vyresnių nei 65 metų žmonių, Latvijoje — 50 procentų, o Lietuvoje — 41 procentas.

Tuo pačiu atotrūkis nuo ketvirtosios vietos sąraše yra gana didelis. Po Baltijos šalių — Bulgarija su 30 proc.

Žemiausi rodikliai buvo užfiksuoti Slovakijoje (šeši procentai), Prancūzijoje (aštuoni procentai) Graikijoje (devyni procentai), Danijoje, Liuksemburge ir Vengrijoje (po dešimt procentų).

"Eurostatas" nustatė, kad 2010–2018 metais skurdo rizikos grupėje esančių moterų pensininkų dalis buvo maždaug nuo trijų iki keturių procentinių punktų didesnė nei vyrų.

Prieš dvejus metus didžiausias lyčių atotrūkis buvo Lietuvoje (18 procentinių punktų), Estijoje (17 procentinių punktų), Bulgarijoje (15 procentinių punktų), Čekijoje (13 procentinių punktų), Latvijoje ir Rumunijoje (kiekviena po 11 procentinių punktų).

Ispanijoje, Maltoje ir Italijoje užfiksuota didesnė skurdo rizika tarp vyresnių nei 65 metų vyrų.

Baltijos šalys reguliariai yra ES kovos su lyderiais sąrašuose pagal gyvenimo lygį. Praėjusį vasarį "Eurostatas" įtraukė Lietuvą į penkias šalis, kuriose piliečių skurdo rizika yra didžiausia. Tuo pat metu Lietuva aplenkė kaimynines šalis Latviją ir Estiją.

Pensininkų sveikata Lietuvoje ir Europoje
© Sputnik
Pensininkų sveikata Lietuvoje ir Europoje
Tegai:
skurdas, pensininkai, ES, Lietuva
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva bando atsisakyti atsakomybės, keldama Astravo AE klausimą
Lietuva pateko į šalių trejetuką, į kurias važiuoja dirbti baltarusiai
Alkoholis

Lietuvos Seime priminta, kaip alkoholis veikia sergamumą COVID-19

(atnaujinta 07:26 2021.03.02)
Dėl alkoholio vartojimo paaštrėja ligos ir dažniau įvyksta nelaimingi atsitikimai, o tai labiau apkrauna sveikatos priežiūros sistemą

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Lietuvos Seimo pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas paaiškino, kuo blogas alkoholio ribojimų atsisakymas per koronaviruso pandemiją. Apie tai jis parašė Facebook.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Pandemijos akivaizdoje išaugęs alkoholio suvartojimas yra aiškus signalas, kad dabartinėje jautrioje situacijoje neturėtume atsisakyti priimtų alkoholio ribojimų", — pasakė Seimo vicepirmininkas.

Saudargas pažymėjo, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas pranešė apie tarptautinį tyrimą, kurio išvadose prašoma valstybių nesiimti pokyčių, kurie lemtų didesnį alkoholio prieinamumą.

Tuo pačiu metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) išleido specialias rekomendacijas dėl koronaviruso pandemijos — jose pabrėžiama, kad alkoholis silpnina imunitetą, apsunkina daugelio organų veiklą, taigi, apriboja organizmo gebėjimą dorotis su infekcijomis.

"Taip pat yra daugybės kitų ligų ir nelaimingų atsitikimų priežastis, o jie dar labiau apkrauna ir taip braškančią sveikatos apsaugos sistemą", — pridūrė Saudargas.

Seimo pirmininko pavaduotojas priminė, kad PSO ne kartą pabrėžė, jog veiksmingiausiai alkoholio vartojimą mažina mokesčių didinimas, reklamos ir prieinamumo ribojimai.

"Visa tai mes įvedėme ir jau stebėjome teigiamus pokyčius. Statistikos departamento analizėje apie alkoholio vartojimą 2019 m. matome, kad legalaus alkoholio suvartojimas vienam gyventojui pastaraisiais metais nuosekliai mažėjo. Kad situacija gerėja, rodo ir 2020 m. pabaigoje paskelbtas alkoholio ir kitų psichoaktyvių medžiagų vartojimo Europos mokyklose tyrimas — nustatyta, kad alkoholio vartojimas tarp Lietuvos paauglių yra mažiausias per 25 metus", — pasakė Saudargas.

Tyrimo Lietuvoje koordinatorė daro išvadą, kad toks pagerėjimas susijęs su prekybos alkoholiu ribojimais.

"Ribojimų kritikai dažnai kvestionuoja šias tendencijas teigdami, kad oficialus suvartojimas neatitinka realybės, nes nusikėlė į šešėlį. Tačiau tyrimai rodo, kad pastaraisiais metais nuosekliai gerėjo ir išvestiniai rodikliai, pavyzdžiui, alkoholio sukeltų ligų, kaip kepenų cirozė, alkoholio sukeltos psichozės, ar mirčių nuo alkoholio. Gerėjo ir nelaimingų atsitikimų, susijusių su alkoholiu, statistika. Vadinasi, ribojimai tikrai realiai veikia", — pasakė Saudargas.

Tačiau Saudargas pažymėjo, kad, kaip ir valdant koronaviruso pandemiją, taip ir kovojant su alkoholio vartojimo keliamomis problemomis suveikia kompleksinės priemonės ir sunku pasakyti, kurie konkretūs ribojimai iš viso paketo turėjo didžiausią teigiamą poveikį.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje nustatyta daugiau kaip 199,3 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau kaip 3,2 tūkst. žmonių.

Vyriausybė pratęsė karantiną iki kovo 31 dienos imtinai, o judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos. Taip pat panaikintas privalomas kaukių dėvėjimas atvirose vietose, kur nėra kitų žmonių, išskyrus šeimos narius.

Tegai:
COVID-19, alkoholis, Seimas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Greitoji pagalba, archyvinė nuotrauka

Mirtina avarija Trakų rajone: "Audi" susidūrė su krovininiu automobiliu

(atnaujinta 07:40 2021.03.02)
Po susidūrimo su vilkiku žuvo lengvojo automobilio keleivis,  abiejų automobilių vairuotojai dėl įvairių sužalojimų paguldyti į ligoninę

VILNIUS, kovo 2 — Sputnik. Pirmadienį Trakų rajone įvyko avarija, per kurią susidūrė automobilis ir sunkvežimis, vienas žmogus žuvo, du sužeisti, praneša policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 15 val. 56 min., kelio Vilnius–Marijampolė 60-ame km. Automobilis "Audi 80", vairuojamas vyro (g. 1994 m.), išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir susidūrė su iš priekio atvažiuojančiu krovininiu automobiliu "DAF" su puspriekabe, vairuojamu vyro (g. 1999 m.). 

Eismo įvykio metu žuvo lengvojo automobilio keleivis bei sužaloti abiejų automobilių vairuotojai, kurie dėl įvairių sužalojimų paguldyti į ligoninę. 

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 281 str. 5 d.

Tegai:
Trakų rajonas, eismo įvykis, avarija
Dar šia tema
Lietuvoje dėl stirnos žuvo automobilio vairuotojas
Mirtini eismo įvykiai Lietuvoje: žuvo vairuotoja ir pėsčiasis
Tragiška avarija Trakų rajone: žuvo penki jauni žmonės