Pensinio amžiaus žmonės, archyvinė nuotrauka

Analitikas: Lietuva dėl emigracijos gali tapti "senelių namais"

(atnaujinta 05:35 2020.02.18)
Per narystės Europos Sąjungoje laiką Lietuva dėl emigracijos neteko 11,6 proc. gyventojų, sakė ekonomistas Žygimantas Mauricas

VILNIUS, vasario 17 — Sputnik. Jei ne emigracija, Lietuvoje senatvės pensijos galėtų būti apie 20 procentų didesnės nei dabar. Apie tai savo Facebook puslapyje parašė analitikas, "Luminor Lietuva" ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Tokią išvadą jis padarė atsižvelgdamas į dabartinę senatvės pensijų indeksavimo formulę ir dabartinį vidutinį užimtumo lygį Lietuvoje.

Pasak Maurico, per 15 valstybės narystės ES metų šalis dėl emigracijos prarado 11,6 proc. šalies gyventojų.

Analitikas pažymi, kad kas trečias 20–30 metų lietuvis išvyko iš Lietuvos, o tai lėmė, kad skirtumas tarp pensininkų ir užimtųjų skaičiaus Lietuvoje smarkiai išaugo ir ateityje augs.

"Kadangi emigravusieji mokesčių Lietuvoje nemoka, senatvės pensijų mokėjimo našta vis labiau slėgs Lietuvoje likusių darbuotojų pečius, tad arba didės mokestinė našta (dėl ko sumažėtų šalies konkurencingumas) arba senatvės pensijos ir toliau liks žemiau skurdo rizikos ribos", — pastebėjo Mauricas.

Anot analitiko, abi šios priežastys ilgainiui gali sukelti dar vieną emigracijos bangą, dėl kurios periferinės ES šalys, tokios kaip Lietuva, gali tapti neturtingais ir nekonkurencingais "senelių namais".

Per pirmąjį šių metų mėnesį Lietuvoje buvo matoma teigiama migracija. Nepaisant to, demografinė padėtis šalyje negerėja. Dauguma ekspertų prognozuoja tolesnį gyventojų skaičiaus mažėjimą.

Praėjusiais metais iš Lietuvos išvyko 32,2 tūkst. Kai kurie ekspertai mano, kad piliečiai išvyksta iš Lietuvos ieškodami geresnio gyvenimo kitose ES šalyse.

Lietuvos vyriausybės vykdomos struktūrinės reformos taip pat gali paskatinti gyventojus emigruoti.

Pasak eksperto Aleksejaus Iljaševičiaus, ilgainiui net ukrainiečiai negalės pakeisti Lietuvos demografinės padėties. Pavyzdžiui, nuo naujųjų metų Vokietija supaprastino už ES ribų esančių piliečių užimtumą.

Ekspertas pasiūlė, kad po to daugelis Lenkijoje ir Lietuvoje dirbančių Ukrainos piliečių persikels į Vokietiją ieškodami didesnio atlyginimo.

Kaip pabrėžė Iljaševičius, ukrainiečių migrantų srautai į Lietuvą sustos, tačiau natūralus šalies gyventojų mažėjimas — ne.

Tegai:
emigracija, Lietuva, ES
Temos:
Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)
Dar šia tema
Paaiškėjo, kiek Lietuvos gyventojų tapo skolininkais už komunalines paslaugas
Ministrų kabinetas nepritarė vienišų pensininkų paramos sistemai
Benzinui skirtos talpos

Raseinių rajone vyras apsipylė benzinu ir pasidegė

(atnaujinta 09:04 2020.08.13)
Nukentėjusysis buvo paguldytas į ligoninę, policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nežymaus sveikatos sužalojimo

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Raseinių rajone vyras namo kieme apsipylė benzinu ir pasidegė, pranešė Lietuvos policija.

Trečiadienį, apie 18:00 Slabados kaimo rajone, 1982 metais gimęs vyras apsipylė benzinu ir pasidegė.

Vyras dėl kūno apdeginimų paguldytas į ligoninę.

Lietuvos policija pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso pirmosios dalies 138 straipsnį dėl nedidelės žalos sveikatai padarymo.

Tegai:
padegimas, vyras, Raseinių rajonas, benzinas
Dar šia tema
Kelmės rajone neblaivus vyras mėgindamas pabėgti išspyrė policijos automobilio langą
Baltarusijoje sulaikytas potencialus riaušių koordinatorius
Stirna

Kėdainių rajone policijos automobilis partrenkė stirną

(atnaujinta 10:14 2020.08.13)
Policijos duomenimis, gyvūnas staiga išbėgo į kelią, eismo įvykio metu žmonės nenukentėjo

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Kėdainių rajone policijos tarnybinis automobilis partrenkė į kelio važiuojamąją dalį išbėgusią stirną, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko trečiadienį, rugpjūčio 12 dieną, apie 22:10 ties Aukštųjų Kaplių kaimu, kelyje Kėdainiai–Šėta–Ukmergė.

Anot policijos pranešimo, tarnybinis automobilis "VW Transporter", vairuojamas 1988 metais gimusio Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių rajono policijos komisariato pareigūno, partrenkė stirną.

Pažymima, kad eismo įvykio metu žmonės nesužaloti.

Tegai:
Lietuva, eismo įvykis, policija, gyvūnai, stirna
Dar šia tema
Joniškio rajone policija vos išvengė susidūrimo su stirna
Lietuvoje nufilmuota, kaip stirnos kerta kelią pagal eismo taisykles

Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso

(atnaujinta 10:43 2020.08.13)
Vakcina buvo sėkmingai išbandyta savanoriais. Bandymų dalyviai pranešė, kad jaučiasi gerai ir nepastebėjo jokio šalutinio poveikio po vakcinacijos

Vladimiras Putinas paskelbė pirmąją pasaulyje vakcinos nuo koronaviruso registraciją. Preparatą sukūrė Rusijos gynybos ministerijos ir Gamalėjos instituto specialistai ir jis buvo pavadintas "Sputnik V".

Vakcina buvo sėkmingai išbandyta savanoriais. Bandymų dalyviai pranešė, kad jaučiasi gerai ir nepastebėjo jokio šalutinio poveikio po vakcinacijos. Gydytojų teigimu, visi savanoriai turi imunitetą COVID-19, o pats vaistas įrodė savo saugumą. Be to, daugelis pasaulio šalių susidomėjo naujuoju Rusijos preparatu, dabar vyksta derybos dėl galimybės išbandyti ir išleisti vaistą į gamybą kitose šalyse.

Be bendro Rusijos gynybos ministerijos ir Gamalėjos centro kūrimo, vakcinos kūrimu užsiima dar dvi Rusijos kompanijos — Novosibirsko valstybinis tyrimų centras "Vektor", jau pradėjęs išbandyti tris savo prototipus, ir Sankt Peterburgo Vakcinų ir serumų tyrimų institutas. Tikimasi, kad pirmosios preparatų partijos, skirtos masiniam rusų skiepijimui, pasirodys iki rugpjūčio vidurio.

Tegai:
COVID-19, koronavirusas, vakcina, Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Paaiškėjo, kam dabar rekomenduojama Rusijos vakcina nuo COVID-19
"Rusijos vakcina nuo koronaviruso: paprasta, kaip ir viskas, kas genialu
Prancūzijos laikraštis viršelyje pavaizdavo Putiną, apsirengusį Bondo kostiumą
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą