Sąvartynas Salininkuose

Vilniaus vicemeras rado dar vieną šiukšlėmis užverstą sostinės vietą

(atnaujinta 16:40 2020.02.21)
Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas pažymėjo, kad AA lengvai išduoda leidimus atliekų tvarkymo veiklai, tačiau jei įmonė užsidaro, sąvartynai lieka miestui

VILNIUS, vasario 21 — Sputnik. Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas penktadienį papasakojo apie apleistą sąvartyną Vilniuje ir aplinkosaugininkų neveikimą. 

Anot Benkunsko, prieš kelias savaites skrisdamas lėktuvu virš Vilniaus, per langą jis pamatė atliekų kalnais "papuoštą" teritoriją. 

Свалка отходов в Салининкае
Свалка отходов в Салининкае

Kaip pasakojo Benkunskas, Gamyklos gatvėje 16, Salininkuose, teritorijos nuomininko teisėmis veikia UAB "Švarus kiemas". Įmonė užsiimdavo atliekų surinkimu ir sutvarkymu. Paskutiniais metais šiukšlės į teritoriją būdavo tik atvežamos, bet nebetvarkomos ir neišvežamos. 

Pasak mero pavaduotojo, dabar įmonė veiklos nebevykdo, o Sodra prieš kelis mėnesius inicijavo bankroto bylą.

"Šita istorija prasidėjo, kai Aplinkos apsaugos agentūra dar 2015 m. išdavė šiai įmonei taršos leidimą atliekų apdorojimo ir laikymo veiklai. Aplinkos apsaugos departamentas 2019 m. gegužės mėn. atliko patikrinimą, kurio metu rado krūvą pažeidimų. Juos liepė ištaisyti, bet situacija iš esmės nepasikeitusi iki šiandien — Vilniaus mieste turime apleistą sąvartyną, kuriame guli tūkstančiai tonų visokiausių atliekų", — rašo Benkunskas.

Pasak jo, įmonė, kuri gauna taršos leidimą atliekų tvarkymo veiklai, turėtų pateikti garantą, kad veiklos nutraukimo, nemokumo ar bankroto atveju, valstybės institucijos, panaudodamos garantą, galėtų sutvarkyti visą jų paliktą jovalą. "Tačiau šiai dienai garanto pateikimo procesas yra toks neapibrėžtas, kad dažnu atveju įmonės lengvai jį apeina ir realus jo panaudojimas yra fikcija", — pažymėjo jis.

Benkunskas atkreipė dėmesį, kad AA agentūra lengvai išduota verslui taršos leidimą, tačiau nieko nedaro, kad jį panaikintų, greičiausiai dėl to, kad tai gali padaryti tik teisminiu keliu. 

"Tuo tarpu AA departamentas, taršos leidimų prižiūrėtojas, atlieka teritorijos patikrinimą, nustato pažeidimus, paprašo įmonės juos ištaisyti ir... 9 mėnesius daugiau nieko nedaro. Va taip "veikia" sistema", — rašo Benkunskas.

Dabar jis ketina kreiptis į aplinkosaugos institucijas tiek dėl taršos leidimo naikinimo inicijavimo, tiek dėl to garanto panaudojimo.

Tegai:
Vilnius