Klaipėdos uostas

Biologas įvertino tariamo gyvsidabrio išmetimo Klaipėdoje poveikį

(atnaujinta 07:29 2020.02.25)
Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad toks toksinas gali kauptis gyvuose organizmuose, kurie yra viena iš grandžių maisto grandinėje

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Biologijos mokslų kandidatas Igoris Grigorjevas interviu laikraščiui "Izvestija" papasakojo, kokių pasekmių galima tikėtis, jei Baltijos jūra iš tiesų bus užteršta gyvsidabriu iš Klaipėdos uosto.

"Išpylimas į biologines sistemas yra pavojingas tuo, kad jis gali kauptis gyvuose organizmuose. Ekosistema gali kažkaip reaguoti. Gyvsidabris vandenyje bus suryjamas, o pakrančių sistemos — žuvys, augalai, gyvenantys prie kranto, kiti mikroorganizmai gali jį įsisavinti ir kaupti. Jie patenka į maisto grandinę, o tai jau gali sukelti pavojų. Apsinuodiję organizmai tokiu būdu gali patekti į žmogaus maisto grandinę", — pasakė biologas.

Grigorjevas pabrėžė, kad kol kas per anksti daryti kokias nors išvadas, būtina tiksliai išsiaiškinti, kiek gyvsidabrio pateko į vandens telkinį, jei išmetimas iš tikrųjų įvyko.

Anksčiau žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad Klaipėdos uostas septynerius metus leido nuotekas su gyvsidabriu į Kuršių marias. Buvo pažymėta, kad užterštas gruntas iš Malkų įlankos, saugomas Smeltės pusiasalio įrengtoje aikštelėje, kaupėsi ten dar nuo sovietmečio, o į marias buvo leidžiamas vanduo, atskirtas nuo šio dumblo.

Vėliau laikinai einantis Klaipėdos uosto direkcijos vadovo pareigas Vidmantas Paukštė šią informaciją pavadino melaginga ir klaidinančia ir pareiškė, kad tai, kas iš maišų teka su dumblu, nėra nuotekos, o vanduo iš Kuršių marių.

Tegai:
nuotekos, Kuršių marios, Klaipėdos uostas, Lietuva
Dar šia tema
Kėdainių pramoniniame rajone rastas nelegalus nuotekų išleistuvas
Vilniuje nustatytas dar vienas taršos plastiku šaltinis
Vilniuje nuotekose aptikta susmulkinto plastiko
Gėlių laukas, archyvinė nuotrauka

Kokia šiandien diena: rugpjūčio 14-osios šventės

(atnaujinta 19:41 2020.08.13)
Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę, vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta

Rugpjūčio 14 yra 226-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 227-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 139 dienos.

Šią dieną katalikai mini Šv. Maksimilijonas Kolbę

Šventasis (1894–1941) gimė Zdunska Voloje netoli Lodzės, Lenkijoje. 1910 metais tapo pranciškonu, studijavo Romoje. 1918 metais įšventintas kunigu. Iš Aušvico koncentracijos stovyklos pabėgus vienam kaliniui buvo pasmerkti keli nekalti žmonės. Vienas iš jų buvo gausios šeimos tėvas. Maksimilijonas pasisiūlė į jo vietą ir 1941 metų rugpjūčio 14 dieną mirė kankinio mirtimi. Popiežius Jonas Paulius II 1982 metais jį paskelbė šventuoju.

Ši diena istorijoje

Šią dieną 1385 metais Krėvos pilyje po pusę metų trukusių derybų Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila su Lenkijos bajorais sudarė Krėvos sutartį. Šia sutartimi Jogaila įsipareigojo vesti vienuolikmetę mirusio Lenkijos karaliaus Liudviko dukterį Jadvygą, paleisti į nelaisvę paimtus krikščionis, krikštytis, pakrikštyti Lietuvos gyventojus ir prijungti Lietuvą prie Lenkijos karūnos. Šis žingsnis davė pradžią Jogailaičių dinastijai, kurios įtaka po pusantro amžiaus taip išaugo, kad daugiau nei trečdalis Europos buvo valdoma lietuviškosios dinastijos palikuonių. XVI a. pr. Jogailaičių teritorijos išsitęsė tarp Juodosios, Baltijos ir Adrijos jūrų (dinastijai priklausė LDK, Lenkijos, Vengrijos ir Čekijos sostai).

2004 metais savo namuose Krokuvoje mirė 93 metų lietuvių kilmės lenkų poetas, prozininkas, Nobelio premijos laureatas Česlavas Milošas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1867 metais pasirodė pirmasis Karlo Markso "Kapitalo" tomas.

1911 metais viename iš Kijevo teatrų mirtinai sužeistas Rusijos vyriausybės vadovas Petras Stolypinas. Jis mirė po keturių dienų.

1927 metais Prancūzijos Nicos mieste tragiškai žuvo legendinė JAV baleto šokėja Izadora Dunkan. Ją pasmaugė į atviro automobilio ratą įsisukęs šalikas, kurį ji ryšėjo ant kaklo.

Savo vardadienius šią dieną švenčia Euzebijus, Grintautas, Guostė, Minvydas, Pajauta.

Tegai:
šventės, šventė
Intensyvisio terapijos skyrius, archyvinė nuotrauka

Įvardyti artėjančios mirties požymiai

(atnaujinta 14:41 2020.08.13)
Kaip rodo anksčiau žurnale "ESC Heart Failure" paskelbtas tyrimas vyzdžio dydis gali nurodyti ankstyvos mirties riziką

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Kardiologas Anatolijus Trifonovas "Vecherniaja Moskva" papasakojo, pagal kokius ženklus galima suprasti, kad žmogus yra ant gyvenimo ir mirties slenksčio.

"Jei, tarkime, mes kalbame apie lėtinę širdies ir kraujagyslių sistemos ligą, pagrindiniai jos požymiai nustatomi dešimt – penkiolika dienų prieš mirtį", — teigė gydytojas.

Anot jo, pacientas gali patirti negalavimą, dusulį, vangumą, staigų baimės jausmą, veido paraudimą, blyškią odą. Be to, stebimas vyzdžio išsiplėtimas ir dažnas sąmonės praradimas, pridūrė Trifonovas.

Specialistas pažymėjo, kad esant širdies nepakankamumui, kuris gali baigtis mirtimi, pastebimi ir staigūs pokyčiai.

"Pagrindiniai simptomai prieš mirtį yra odos spalvos pasikeitimas nuo kūno spalvos iki mėlynos, galūnių pašalimas, traukuliai. Putos gali išsiskirti iš burnos", — teigė kardiologas.

Tačiau jis pridūrė, kad pacientas taip pat gali patirti galūnių patinimą ir karščiavimą.

Anksčiau mokslininkai nustatė naują ankstyvos mirties rizikos pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, rodiklį. Kaip rodo žurnale "ESC Heart Failure" paskelbtas tyrimas, tai gali nurodyti vyzdžio dydis.

Tegai:
mirtis, sveikata