Dovydo žvaigždė, archyvinė nuotrauka

Lietuvos žydų asociacija Izraelyje atsisakė dalyvauti Nepriklausomybės dienos šventėje

(atnaujinta 17:06 2020.02.25)
Be to, skelbiama, kad Lietuvos žydų asociacija Izraelyje ragins kitus litvakus ir litvakų organizacijas Izraelyje nedalyvauti Nepriklausomybės dienos šventėje

VILNIUS, vasario 25 — Sputnik. Lietuvos žydų asociacija Izraelyje 2020 metų vasario 20 dieną vykusiame Direktorių tarybos posėdyje priėmė sprendimą nedalyvauti šventėse, kol neturės pagrįsto sprendimo dėl Gumuliausko Seimui pasiūlytos rezoliucijos, kuria siekiama išteisinti Lietuvą ir lietuvius, aktyviai dalyvavus Holokauste ir žydų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metais, rašoma asociacijos Facebook paskelbtame pranešime.

"Po protesto demonstracijos, kurią surengėme priešais Lietuvos ambasados langus 2020 metų sausio 24 dieną, mes išsiuntėme prezidentui Nausėdai šia tema skirtą laišką", — rašo pranešimo autoriai.

Asociacijos atstovų teigimu, apie 200 litvakų, reikšdami savo susirūpinimą, dalyvavo protesto mitinge šaltą ir lietingą dieną.

"Deja, prezidentas Nausėda nusprendė mums neatsakyti. Tai kelia didelį susirūpinimą. Negavę pažado Prezidento vardu, mes daugiau nebendradarbiausime oficialioje Lietuvos Respublikos veikloje ir nedalyvausime Nepriklausomybės dienos šventėje", — aiškinama pranešime.

Be to, skelbiama, kad Lietuvos žydų asociacija Izraelyje ragins kitus litvakus ir litvakų organizacijas Izraelyje nedalyvauti Nepriklausomybės dienos šventėje.

Anksčiau Europos rabinų tarybos pirmininkas Pinchas Goldšmitas sukritikavo įstatymo projektą, kurį Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas nori pateikti Lietuvos Seimui. Dokumente siūloma pripažinti Lietuvą "visiškai nekalta" dėl Holokausto.

Europos rabinų tarybos vadovas įstatymo projektą pavadino "tiesioginiu įžeidimu šimtams tūkstančių Lietuvos žydų", prie kurių nužudymo prisidėjo Lietuvos politiniai ir kariniai lyderiai bei vietos gyventojai. Organizacija paragino Lietuvos Seimą atsiimti dokumentą.

Antrojo pasaulinio karo metu Lietuvoje praktiškai buvo sunaikinta vietinė žydų bendruomenė, kuri buvo laikoma viena didžiausių Europoje. Žuvo apie 220 tūkst. žmonių.

Žydų tautos naikinimo procese dalyvavo ir lietuviai, kurie bendradarbiavo su naciais. Kai kurie nacių kolaborantai vėliau tapo "nacionaliniais didvyriais".

Lietuva kritikuojama dėl savo požiūrio į istoriją ne tik šalies viduje, bet ir užsienyje.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
Tegai:
Nepriklausomybės diena, litvakai, Lietuvos žydų bendruomenė
Dar šia tema
Žydų klausimas — dar viena Nausėdos užsienio politikos klaida
Putinas Holokausto forume priminė, kiek Lietuvoje sunaikinta žydų
Rusijos prezidentas priminė, kiek žydų buvo nužudyta Lietuvoje per karą
Karinė įranga, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje treniruosis NATO greitojo reagavimo pajėgos

(atnaujinta 17:39 2020.10.24)
Didelės aljanso pratybos "Brilliant Jump 2020" vyks ir tuomet, kai Lietuvoje bus minimos Vėlinės ir Visų Šventųjų diena

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Kitą savaitę Lietuvos teritorijoje vyks vienos didžiausių šiais metais regione NATO aljanso pratybos "Brilliant Jump 2020", praneša Kariuomenės spaudos tarnyba.

Aljanso pratybos "Brilliant Jump 2020" (liet."Nuostabusis šuolis 2020") vyks nuo spalio 29 iki lapkričio 7 dienos dalyje Lietuvos teritorijos. Juose bus vertinamas Itin aukštos parengties jungtinės NATO greitojo reagavimo pajėgų grupės pasirengimas vykdyti savo užduotis, rašoma pranešime.

Šios pratybos – tai kasmet vis kitoje Aljanso valstybėje vykstančios pasirengimo budėjimui patikrinimo pratybos. "Brilliant Jump" yra iš anksto planuotos ir gynybinio pobūdžio pratybos ir nėra susijusios su pastarųjų mėnesių politiniais įvykiais regione, pažymi Kariuomenė.

Tarptautinėse pratybose  Aljanso greitojo reagavimo pajėgose budintys Lenkijos, Ispanijos ir Čekijos kariniai vienetai treniruosis vykdyti greitą padalinių perdislokavimą. Planuojama, kad pratybose dalyvaus per 2500 karių ir apie 600 įvairių transporto priemonių.

Pasibaigus pratyboms, dalis NATO technikos ir karių grįš į savo nuolatines dislokacijos vietas, o kita dalis prisijungs prie kasmetinių nacionalinių Lietuvos kariuomenės lauko pratybų "Geležinis vilkas", kurioms pasibaigus, šie pajėgumai išvyks iš Lietuvos.

Lietuva apie šias pratybas Baltarusijos gynybos atašė ir Baltarusijos gynybos ministeriją informavo dar rugsėjo pradžioje.

Tarptautinių pratybų "Brilliant Jump 2020" sausumos dalis vyks tuomet, kai Lietuvoje bus minimos Vėlinės ir Visų Šventųjų diena, todėl vykstant intensyviam karinių kolonų judėjimui keliais, NATO kartu su Lietuvos kariuomene pasistengs, kad trikdžių viešuosiuose keliuose būtų kuo mažiau.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

Tegai:
Lietuva, NATO
Dar šia tema
NATO patvirtino planus sukurti naują kosminį centrą Vokietijoje
RF Gynybos ministerija: NATO siekia sunaikinti karinį Rusijos ir Baltarusijos aljansą 
Netilps į sistemą. NATO nepatenkinta Turkijos įsigytu S-400
Kariai pradėjo teikti pagalbą NVSC epidemiologams

Kariai pradėjo teikti pagalbą NVSC epidemiologams

(atnaujinta 16:46 2020.10.24)
Kariai savanoriai padės epidemiologams 6 savaites, padidėjus NVSC poreikiams užduočiai įvykdyti skiriamų karių skaičius gali būti didinamas

VILNIUS, spalio 24 — Sputnik. Nuo šeštadienio ryto Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) Lietuvos kariuomenė skyrė 33 karius padėti atlikti pirminės atvejų apklausos procedūras ir suvesti duomenis į jų sistemas, praneša Kariuomenės spaudos tarnyba.

Šiandien NVSC patalpose kariuomenės paruoštas darbo vietas užpildė 33 iš 46 jau mokymus išklausiusių karių, kurie atliks pirminės COVID-19 infekcija užsikrėtusių asmenų apklausos procedūras ir suves duomenis į duomenų bazes. Pažymėta, kad kviečiant karius buvo atsižvelgta ir į jų gebėjimą kalbėti anglų ir rusų kalbomis. 

Литовские военные помогают Национальному центру общественного здравоохранения (NVSC)
Kariai Visuomenės sveikatos centre

Lietuvos kariuomenė, reaguodama į Lietuvos prezidento susirūpinimą dėl nepakankamų NVSC pajėgumų atsekti koronavirusinės infekcijos plitimo kelius bei gautą NVSC prašymą ir krašto apsaugos ministro įsakymą, aktyvavo Taikos meto užduočių operacines pajėgas.

COVID-19
© Sputnik / Пресс-служба Минобороны РФ

NVSC pagalbai pašaukti Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Didžiosios Kovos apygardos 8-ojoje rinktinėje tarnaujantys kariai savanoriai ir profesinės karo tarnybos kariai. Taip pat ryšių užtikrinimui yra aktyvuoti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo ir Ryšių ir informacinių sistemų batalionų profesinės karo tarnybos kariai.

Kariai savanoriai pasiruošę padėti epidemiologams 6 savaites, tačiau esant dideliam informacijos srautui ar padidėjus NVSC poreikiams užduočiai įvykdyti skiriamų karių skaičius gali būti didinamas.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda padėkojo Lietuvos kariuomenei už pagalbą Visuomenės sveikatos centrui.

"Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre darbą pradėjo trys dešimtys karių, kurie reikšmingai sustiprino pirmąją kovos su COVID-19 liniją. Nuo sėkmingo jos darbo ir savalaikių skambučių užsikrėtusiems bei su jais kontaktavusiems priklauso kaip greitai galėsime nustatyti viruso židinius, atsekti plitimo kelius ir suvaldyti jo plitimą visuomenėje. Dėkoju Lietuvos kariškiams, sutelkusiems reikiamas pajėgas jau kitą dieną po mūsų pokalbio su kariuomenės vadu apie būtinybę padėti NVSC." — rašo valstybės vadovas.

Nausėda taip pat pažymėjo, kad atsakomybė už viruso plitimą tenka visiems piliečiams.

"Šiandien nesiėmę veiksmų suvaldyti pandemiją, vėliau sumokėsime labai brangiai. Atsakomybę dėl viruso plitimo visuomenėje turime jausti kiekvienas. Privalome būti sąmoningi ir vengti nebūtinų kontaktų darbe, susibūrimų vietose, saugoti save ir kitus dėvėdami kaukes ir laikydamiesi kitų specialistų reikalavimų", — rašo prezidentas.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso patvirtinti 9578 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 5388 asmenys, mirčių skaičius išaugo iki 129.

Nuo spalio 26 dienos karantinas skelbiamas Elektrėnų, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kelmės rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Marijampolės, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Skuodo rajono, Šiaulių rajono, Švenčionių rajono savivaldybėse. Taip pat pratęsiamas karantinas Raseinių rajono savivaldybėje.

Tegai:
kariai, COVID-19, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje