Kompiuteris

Žmonėms, kuriems kyla klausimų dėl koronaviruso, atsirado nauja galimybė pasikonsultuoti

(atnaujinta 17:04 2020.03.05)
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga paragino žmones nepasiduoti panikai ir netikėti iš lūpų į lūpas sklindančia neteisinga informacija

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Gyventojai, turintys klausimų dėl naujosios koronaviruso infekcijos, gali kreiptis naujai sukurtu elektroninio pašto adresu koronavirusas@sam.lt, apie tai pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) spaudos tarnyba.

Koronavirusas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виталий Тимкив

SAM teigimu, šį elektroninį paštą administruos visuomenės sveikatos specialistai, kurie konsultuos gyventojus juos neraminančiais klausimais ir taip užkirs kelią neteisingos, netikslios ir paniką keliančios informacijos sklidimui.

Pasak Valstybės ekstremalių situacijų centro vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, apie koronavirusą informaciją skleidžia tiek SAM, tiek Vyriausybė, taip pat žiniasklaida, tačiau, jo manymu, kanalų, kur gyventojai galėtų gauti patikrintą ir teisingą informaciją, per daug nebus.

Veryga pareiškė, kad visuomenės informavimas arba prevencinės priemonės — vienas kertinių būdų, kaip galima užkirsti kelią infekcijos plitimui. Veryga paragino žmones nepasiduoti panikai ir netikėti iš lūpų į lūpas sklindančia neteisinga informacija, todėl jei gyventojams iš tiesų kiltų aktualių klausimų, reiktų kreiptis į specialistus.

Į rūpimus klausimus dėl koroanviruso atsakinės Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai, kurie pasitelkti darbui ekstremalios situacijos metu.

Be to, SAM primena, kad visą parą veikia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) karštosios linijos: +370 618 79984 ir +370 616 94562. Šiais numeriais gali kreiptis visi, turintys klausimų apie naująjį koronavirusą.

Gruodžio pabaigoje Kinija pranešė apie pneumonijos protrūkį Uhano mieste, Hubėjaus provincijoje. Vėliau paaiškėjo, kad jo sukėlėjas — naujas koronavirusas.

Jau vasario pabaigoje Lietuvoje buvo užregistruotas pirmas užsikrėtimo atvejis. Užsikrėtė šiaulietė, kuri buvo išvykusi į Veroną. Šiuo metu moteris izoliuota Šiaulių ligoninėje.

Nustačius pirmą užsikrėtimo koronavirusu atvejį, viešumoje vis dažniau sklinda istorijos apie neracionalų žmonių elgesį, apie norą prisipirkti kuo daugiau medicininių kaukių ir dezinfekcinių skysčių bei apie maisto atsargų kaupimą.

Kauno klinikų gydytojai papasakojo apie pacientus, kurie nesąžiningai išsineša iš klinikų medicinines kaukes dėžėmis, o Vilniaus meras Remigijus Šimašius paragino nepasiduoti panikai ir pažadėjo, kad dėl koronaviruso niekas Lietuvoje iš bado nemirs.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
konsultacija, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Aurelijus Veryga, koronavirusas
Dar šia tema
Kinijos mokslininkai papasakojo apie koronaviruso mutacijas
Vyriausybė: 11 įmonių bus leista gaminti dezinfekcinį skystį
EK ragina mažinti klaidingos informacijos apie koronavirusą sklaidą
Konteineriai apsauginių chalatų, arcchyvinė nuotrauka

Pasiruošimas antrajai COVID-19 bangai: Lietuvą pasiekė 60 tūkst. apsauginių chalatų

(atnaujinta 12:20 2020.06.06)
Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo, turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui

VILNIUS, birželio 6 – Sputnik. Ruošiantis galimai antrajai koronaviruso infekcijos bangai, Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) medicinos atsargų rezervas bus papildytas dar 60 tūkst. apsauginių chalatų, kurie šia savaitę traukiniu sėkmingai iš Kinijos pasiekė Lietuvą.

Apie tai praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Rotušės aikštė Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Šiuo metu iš Kinijos Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo. Jomis buvo aprūpintos penkios greitosios pagalbos stotys ir penkios pagrindinės su koronavirusu kovojančios ligoninės – Santaros klinikos, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė, Respublikinė Šiaulių ir Panevėžio Respublikinė ligoninės – bei jų atsakomybės regione esančios valstybinės įstaigos. 

Turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui. 

Nuo birželio 1 dienos visos šalies gydymo įstaigos yra įpareigotos pačios organizuoti AAP pirkimą ir sandėliavimą. Taigi, darbuotojų saugumu ir reikiamų priemonių įsigijimu turės pasirūpinti įstaigų steigėjai, pavyzdžiui, ligoninės arba savivaldybės.

Šiuo metu asmens apsaugos priemonės iš rezervo pagal poreikį skiriamos mobiliems punktams ir karščiavimo klinikoms.

Tegai:
Lietuva, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
EBPO įvertino Lietuvos kovos su COVID-19 strategiją
Maskvoje taikomas eksperimentinis COVID-19 gydymo metodas
Tulpės, archyvinė nuotrauka

Lietuos sinoptikai papasajžkojo apie praejusio pavasario įvairumą

(atnaujinta 18:33 2020.06.06)
Kaip pažymi specialistai, po šiltos žiemos sausesnis pavasaris sudaro sąlygas ir meteorologinės, ir hidrologinės sausros formavimuisi

VILNIUS, birželio 6 – Sputnik. Nepaisant vėsios gegužės, šiųmetis pavasaris buvo šiek tiek šiltesnis už daugiametes normas. Apie tai praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

"Vidutinė kalendorinio pavasario (kovas–gegužė) oro temperatūra buvo 0,2 °C aukštesnė ir iškrito ketvirtadaliu (25 %) mažiau kritulių nei įprastai Lietuvoje. Tai lėmė labai šiltas kovas ir artimas daugiametėms reikšmėms balandis", - teigiama pranešime. 

Žvelgiant detaliau į atskirus dešimtadienius pastebima, kad šių metų pavasaris buvo gana įvairus. Pirmi du pavasario dešimtadieniai buvo 3,7–5 °C šiltesni nei įprastai ir tik kovo trečiasis dešimtadienis nutraukė 16 iš eilės šiltesnių nei standartinė klimato norma (SKN) dešimtadienių (nuo 2019 m. spalio 2 deš.) maratoną.  

Iš visų 9 pavasario dešimtadienių šiltesni buvo tik 3, o didžiausias neigiamas nuokrypis užfiksuotas gegužės vidury. Taip pat nuo trečiojo kovo dešimtadienio prasidėjęs kritulių stygius nulėmė ankstyvos sausros formavimąsi.

Po šiltos žiemos sausesnis pavasaris sudaro sąlygas ir meteorologinės, ir hidrologinės sausros formavimuisi.

Gegužės pradžioje dar vyravusią sausros grėsmę nutraukė prasidėję intensyvesni krituliai.  O gegužės 12 d. iškritęs sniegas keliose meteorologijos stotyse trumpam suformavo sniego dangą. Taip pat sodų žydėjimo metu neapsieita be šalnų – minimali oro temperatūra stotyse žemiausiai buvo nukritusi iki -3 °C, o dirvožemio paviršiaus – iki -4 °C.

Tegai:
sinoptikai, Lietuva