Visiškai sunaikinti Tokijaus gyvenamieji rajonai, archyvinė nuotrauka

Ugnies viesulas: kodėl amerikiečiai sudegino Tokiją

(atnaujinta 14:05 2020.03.10)
1945 metų kovo 9–10 naktį Japonijos sostinę bombardavo Amerikos aviacija, per ataką buvo sunaikinta didelė miesto dalis

Trys šimtai trisdešimt keturi strateginiai bombonešiai, šimtai tonų uždegamųjų bombų ir napalmo, nuo 80 iki 100 tūkstančių žuvusių civilių gyventojų — kovo 10 dieną sukanka 75 metai nuo tada, kai JAV oro pajėgos atakavo Tokiją.

Tai vienas žiauriausių antpuolių per visą Antrąjį pasaulinį karą — nuo žemės paviršiaus dingo ištisi Japonijos sostinės kvartalai. Amerikiečiai ir prieš tai bombardavo Tekančios saulės šalies sostinę, tačiau šį kartą naudojo naują taktiką, dėl kurios buvo sudeginta apie 40 procentų miesto gyvenamojo ploto, o milijonai japonų prarado namus. Kaip tai atsitiko, savo straipsnyje pasakoja RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Naktinis pragaras

Pirmasis oro reidas prieš Japoniją, žinomas kaip "Dolittle Raid", įvyko 1942 metų balandžio 18 dieną, kai 26 B-25 bombonešiai užpuolė Jokohamą ir Tokiją. Vėliau amerikiečiai tik retkarčiais puolė Japonijos miestus: efektyvumas buvo per žemas. Oro pajėgios veikė dienos metu, teko susidurti su galinga priešlėktuvine gynyba ir patirti nuostolių. Sprogstamosios bombos nepadarė daug žalos, o tai, kad jos buvo numestos iš maždaug dešimties kilometrų aukščio, neleido pasiekti tikslumo. Tik dešimtadalis šaudmenų pataikė į numatytus taikinius.

Самолеты Boeing B-29S сбрасывают бомбы на Японию
"Boeing B-29S" lėktuvai numeta bombas Japonijoje

Viskas pasikeitė 1945 metų kovo 10 dienos naktį.

"Generalinis Amerikos aviacijos Ramiajame vandenyne vadas generolas Curtis LeMay sukūrė naują kovos su B-29 "strategais" taktiką, — RIA Novosti pasakoja Rusijos karinės-istorinės draugijos pirmininkas Vladimiras Medinskis. — Jis nusprendė surengti masinę naktinę ataką. Manyta, kad tamsoje Japonijos oro gynyba bus neveiksminga. Be to, amerikiečiai panaudojo šaudmenis ir napalmą, kuris vėliau tapo jų mėgstamiausiu ginklu. Bombarduodami Tokiją, amerikiečiai beveik visiškai išnaudojo savo šaudmenis".

Kovo 9–10 naktį 334 strateginiai B-29 bombonešiai beveik be pasipriešinimo užpuolė Japonijos sostinę. Lėktuvai numetė daugiau kaip 1700 tonų uždegamųjų bombų. Japonijos oro gynybai pavyko sunaikinti 42 priešo orlaivius, tačiau aviacijos padaryta žala šokiravo. Įvairiais skaičiavimais, atakos metu mirė nuo 80 iki 100 tūkstančių civilių. Sužeista daugiau nei 40 tūkst., sudegė 330 tūkstančių namų.

"Tokijas buvo pasirinktas kaip pirmoji auka neatsitiktinai, — tęsia Medinskis. — Pirmiausia, šis miestas yra tankiai apgyvendintas. Jame gyveno keli milijonai žmonių. Antra, miesto plėtros pagrindą sudarė mediniai pastatai, ypač centre. Pagrindinis sprogdintojų taikinys buvo sukelti pagal tam tikrą modelį masinius gaisrus tam tikrose miesto vietose. Ugnis sunaikino deguonį ir sukūrė siaubingą ugnies viesulą, kuriame karšto oro srovė įgauna uragano greitį, o temperatūra pakyla iki tūkstančio laipsnių. Tai yra, žmonės tiesiogine prasme buvo įsiurbiami į epicentrą. Karštis buvo toks, kad viešose vietose užsidegdavo per dešimt metrų nuo gaisro stovėjusių žmonių drabužiai".

Istorinė tradicija

Šiek tiek anksčiau amerikiečiai ir britai ant Drezdeno nuleido ugnies viesulą. Tikslaus mirusių Drezdeno ar Tokijaus gyventojų skaičiaus tiesiog neįmanoma apskaičiuoti, nes daugelis civilių, patekusių į gaisro epicentrą, tiesiogine prasme virto pelenais. Daugelio istorikų teigimu, bombarduoti Tokiją nebuvo jokios karinės prasmės. Demonstracinis masinis Japonijos gyventojų naikinimas turėjo kitą tikslą.

Вторая мировая война (1939—1945). На улицах Токио, подвергшихся американской бомбардировке
© Sputnik
Antrasis pasaulinis karas (1939–1945). Tokijaus gatvės, kurias bombardavo JAV

"Per sprogimą Tokijuje 1945 metų kovo 10 dieną žuvo daugiau žmonių nei pirmą dieną po atominių smūgių Hirosimoje ir Nagasakyje, — sako Medinskis. — Visais požiūriais tai buvo karo nusikaltimas. Kaip Stalingrado bombardavimas, Leningrado blokada. Pats generolas Curtis LeMay gana savikritiškai vertino išpuolį prieš Tokiją. Po karo jis savo memuaruose rašė: "Jei mes pralaimėtume karą, būčiau pakartas kaip karo nusikaltėlis".

Pagrindinis šios kariškai beprasmės operacijos tikslas buvo įbauginti pagrindinę JAV sąjungininkę — TSRS. Primenu, kad tuo metu visi dokumentai Jaltoje jau buvo pasirašyti. Buvo žinoma, kad TSRS, praėjus trims mėnesiams nuo karo pradžios vakariniame fronte, stos į karą su Japonija. Tai yra didžiulis palaikymas amerikiečiams. Mes prisiėmėme svarbiausius įsipareigojimus nugalėti Kvantungo armiją, išlaisvinti Sachaliną, Kurilų salas ir išsilaipinti Hokaido saloje. Jau buvo detaliai parengta grandiozinė desantinė operacija. Tai žinodami, amerikiečiai pradeda bombarduoti taikius Japonijos miestus".

Горящий Токио, 26 мая 1945 года
Degantis Tokijas. 1945 metų gegužės 26-oji

Medinskis pažymėjo, kad dar prieš Vokietijos kapituliaciją, 1945 metų pavasarį, britų ir amerikiečių strategai rengė operaciją "Neįsivaizduojama", kurios plane numatytos karinės operacijos prieš TSRS iškart po karo pabaigos. Buvo numatyta panaudoti sąjungininkų pajėgas, dalį Lenkijos armijos, kurią kontroliavo emigrantų vyriausybė Londone, ir Vermachto padalinius, paimtus į nelaisvę. Jie buvo nuginkluoti, bet nebuvo atleisti, kad reikiamu momentu galima būtų vėl juos apginkluoti ir išsiųsti į rytus. Vėliau buvo numatytas vadinamasis prevencinis 20 sovietinių miestų bombardavimas atominėmis bombomis. Tikslų sąrašas buvo patvirtintas 1945 metų gruodį.

Tačiau TSRS atominės bombos atsiradimas ir sėkmingi sovietų pilotų veiksmai prieš Amerikos sprogdintojus Korėjoje sugriovė šiuos planus. 

"Nors III pasaulinis karas neįvyko, negalima pamiršti apie amerikiečių bombardavimo žiaurumą, — pabrėžia Medinskis. — Vokietijoje ir Japonijoje dabar niekas nenori to atsiminti. Tai nemaloni tiesa. Frankfurtas, kuris buvo tiesiog nušluotas nuo žemės paviršiaus, šiandien yra pagrindinė amerikiečių bazė Vokietijoje. Japonija yra artimiausia JAV sąjungininkė. Tačiau turime atsiminti, kad amerikiečiai savo žiaurumu mažai kuo skiriasi nuo vokiečių, kurie lygiai taip pat bombardavo Stalingradą. Per dieną žuvo 40 tūkstančių sovietų piliečių. Tokijaus, Drezdeno ir daugelio kitų taikių miestų bombardavimas puikiai atspindi Amerikos istorines karo tradicijas. Priešo šalies civilių gyventojų žudynės laikomos priimtinomis, jei jos suteikia greitą karinį efektą ir įbaugina priešą. Lygiai taip pat vokiečiai nelaikė žiaurumo prieš slavus karo nusikaltimais".

Tegai:
bombardavimas, JAV, Japonija, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Makronas apkaltino Rusiją bandymu peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją
Bundestagas perspėjo Vokietiją apie Rusijos gyventojų įžeidimą
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai už išlaisvinimą
Politologas: Lietuva pamiršta, kaip išsiplėtė jos teritorija po Antrojo pasaulinio karo
Gruodžio 2

Kokia šiandien diena: gruodžio 2-osios šventės

(atnaujinta 20:37 2020.12.01)
Nuo gruodžio 2 dienos iki metų galo lieka 29 dienos, dienos ilgis —  07 val. 38 min. Šią dieną pasaulyje minima Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

Gruodžio 2 yra 336-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 337-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 29 dienos.

2020 metų gruodžio 2 dieną saulė teka 08:19leidžiasi 15:57, dienos ilgis — 07 val. 38 min.

Tarptautinė vergovės panaikinimo diena

1949 metais Jungtinių tautų Organizacija priėmė konvenciją dėl kovos prieš prekybą žmonėmis ir prieš prostituciją.

Lietuvoje grėsmingai plečiasi nauja organizuoto nusikalstamumo rūšis — prekyba žmonėmis. Dar ne taip seniai VRM ir prokuratūra nelaikė prekybos žmonėmis organizuoto nusikalstamumo dalimi. Ši veika buvo kriminalizuota 1998 metų liepos 2 dieną, o nuo 1998 metų liepos 29 ienos asmenys, pažeidę į Baudžiamąjį kodeksą įtrauktą prekybos žmonėmis punktą, gali būti baudžiami.

Pagal Baudžiamojo kodekso 8 (1) straipsnį prekyba žmonėmis laikoma sunkiu nusikaltimu. 131 (3) straipsnis numato, jog asmens pardavimas ar kitoks perleidimas arba asmens įgijimas turint tikslą jį seksualiai išnaudoti, priversti užsiimti prostitucija arba gauti materialinę ar kitokią asmeninę naudą, taip pat asmens gabenimas prostitucijai į Lietuvą arba už Lietuvos ribų yra baudžiamas laisvės atėmimu nuo ketverių iki aštuonerių metų. Ta pati veika, padaryta pakartotinai arba nepilnamečio atžvilgiu, arba grupės iš anksto susitarusių asmenų, arba itin pavojingo recidyvisto, baudžiama laisvės atėmimu nuo šešerių iki dvylikos metų.

Ši diena istorijoje

1841 metais gimė bibliografas bei literatūros istorikas Silvestras Baltramaitis. Mirė 1918 metais.

1884 metais gimė Vaclovas Biržiška, bibliografas, kultūros istorikas. Mirė 1956 metais.

1886 metais gimė Pranas Dovydaitis, lietuvių filosofas, 1918 metų vasario 16 dienos Nepriklausomybės akto signataras. Mirė tremtyje 1942 metais.

1924 metais Karaliaučiuje mirė vienas iš žymiausių lietuvių kalbos tyrinėtojų, profesorius Kazimieras Būga. Gimė 1879 metais.

1934 metais mirė Julijonas Lindė-Dobilas, prozininkas, dramaturgas, kritikas. Gimė 1872 metais.

1996 metais legendinė grupė "Foje" oficialiai pranešė apie savo iširimą.

1997 metais prezidentas Algirdas Brazauskas apdovanojo Lietuvos kamerinio orkestro vyriausią dirigentą Saulių Sondeckį Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimino I-ojo laipsnio ordinu.

2003 metais Vilniuje pristatytas naujas aktoriaus ir dainininko Kosto Smorigino solinis albumas "Ponai ir ponios", kuris priminė "kimiųjų" Leonard Cohen (Leonard Koeno) ir Joe Cocker (Džo Kokerio) muziką.

2008 metais eidamas 58-uosius metus mirė Kauno miesto savivaldybės tarybos narys (2003–2004 m.), Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinės ligoninės direktorius Juozas Skirmantas Paukštys.

Savo vardadienį šiandien švenčia Aura, Aurelija, Aurė, Aurėja, Milkanta, Milkantas, Minkinta, Milkintas, Milmantas, Milmantė, Paulina, Svirgailas, Svirgailė, Svirganta, Svirgauda, Svirgaudas, Svirgaudė, Svirgeda, Svirgedas, Vėjūnas, Viviana.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Audinė

Dėl koronaviruso Lietuvoje bus sunaikinta apie 40 tūkstančių audinių 

(atnaujinta 19:59 2020.12.01)
Augintojai tikisi išlaikyti likusius gyvulius, nes jie yra kitame sektoriuje. Pirminiais duomenimis, infekcija gyvūnams galėjo būti perduota personalo

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Jonavos krašto ūkyje teks sunaikinti apie 40 tūkst. audinių. Apie tai pranešė TASS, remdamasi regioninės administracijos patarėju civilinės gynybos klausimais Vytautu Kaminsku.

Anot jo, "Danmink" įmonės ūkyje nebuvo įmanoma sustabdyti infekcijos plitimo. Iš viso ūkyje yra apie 60 tūkstančių gyvūnų.

Augintojai tikisi išsaugoti likusius gyvulius, nes jie yra kitame sektoriuje, kur koronaviruso infekcija greičiausiai nebus paplitusi.

Pirminiais duomenimis, infekcija gyvūnams galėjo būti perduota personalo. Praėjusią savaitę tapo žinoma, kad vienam iš ūkio darbuotojų buvo diagnozuotas koronavirusas. Šiuo metu yra žinoma apie keturis užsikrėtusius, keli kontaktiniai asmenys yra izoliuoti.

Taip pat koronavirusas buvo nustatytas žmonėms, dirbantiems audinių auginimo įmonėje, Radviliškio rajone.

Anksčiau laikinai einantis sveikatos apsaugos ministro pareigas Aurelijus Veryga teigė, jog nėra pagrindo baimintis, kad žmonės gali užsikrėsti koronavirusu nuo audinių. Jis pažymėjo, kad tarptautinės rekomendacijos iki šiol nesuteikia pagrindo rimtai susirūpinti dėl žmonių užkrėtimo nuo gyvūnų.

Danijoje lapkričio pradžioje priimtas sprendimas sunaikinti visas audines, kurios gali nešioti mutavusį koronavirusą ir perduoti jį žmonėms.

Vėliau Danijos maisto ministras Mogensas Jensenas pripažino, kad sveikų audinių sunaikinimas buvo perteklinis. Anot jo, vyriausybė neturėjo jokio teisinio pagrindo reikalauti, kad audinės būtų nužudytos ne tuose ūkiuose, kur buvo nustatyti koronavirusu užkrėsti gyvūnai.

Per visą laiką Lietuvoje nustatyti daugiau nei 62 tūkstančiai COVID-19 atvejų, mirė daugiau nei 510 pacientų. Karantinas Lietuvoje galioja iki gruodžio vidurio.

Tegai:
COVID-19, audinė
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje