Армен Гаспарян, архивное фото

Politologas: šiandien Smetoną prisimena tik "Lietuvos nevykėlių karta"

(atnaujinta 07:34 2020.03.13)
Pasaulinės politikos požiūriu Smetonos vaidmuo buvo menkas, sakė politikos analitikas ir publicistas Armenas Gasparianas

VILNIUS, kovo 12 — Sputnik. Buvusį Lietuvos prezidentą Antaną Smetoną bandoma pristatyti kaip progresyvų, gana demokratišką politiką, tačiau ši pozicija neatlaiko kritikos, interviu Sputnik Lietuva sakė istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas.

Anksčiau Lietuvos vyriausybė pritarė paminklo Vasario 16-osios Akto signatarui, Lietuvos Tarybos Pirmininkui, Lietuvos Valstybės Prezidentui Antanui Smetonai statyboms. Paminklą siūloma įrengti Gedimino prospekte.

"Negaliu pasakyti, kad pati žinia, jog Lietuvos vyriausybė patvirtino paminklo Smetonai pastatymą Gedimino prospekte, mane nustebino. Lietuvoje šio žmogaus kultas buvo metodiškai skatinamas mažiausiai pastaruosius 25 metus. Jis rodomas kaip progresyvus politikas, kuris toje epochoje buvo labai demokratiškas, kuris negailėjo pastangų išlaikyti Lietuvos nepriklausomybę. Tačiau tai visiškai neatlaiko jokios kritikos. Jis nebuvo jokiu demokratu, o buvo normalus dešinysis politikas tos epochos", — sakė politologas.

Gasparianas pažymėjo, kad tuo metu Europoje iš esmės nebuvo demokratinių vyriausybių, jos visos vienaip ar kitaip rėmėsi dešiniųjų ideologija, o skirtumas buvo tas, kad tai buvo dešiniųjų konservatizmas ar radikalizmas. Anot eksperto, Lietuvos parlamentarai ir vyriausybės nariai greičiausiai tiki, kad Smetona ketino ginti Lietuvos nepriklausomybę.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Tačiau koks buvo jo veiklos rezultatas? Tai yra pats svarbiausias dalykas. O tai, kad bus paminklas, kad bus atidengtos atminimo lentos, nufilmuos dokumentinius filmus, tai tik vidinis atvejis. Pasaulinės politikos požiūriu, šio žmogaus vaidmuo buvo menkas. Jei apie jį kas nors prisimena, tai tik Lietuvos nevykėlių karta. Tačiau epochoje, kai kaimyninėje Estijoje kilo blogiausia jos istorijoje ekonomikos krizė, epochoje, kai šėlsta koronavirusas, turbūt būtų galima rasti prasmingesnį užsiėmimą nei statyti paminklą", — sakė analitikas.

Antanas Smetona buvo Lietuvos Respublikos prezidentas 1926–1940 m. Iš esmės po karinio perversmo jis nustatė autoritarinį režimą. Prieš prasidedant Antrajam pasauliniam karui, jis atvirai rėmė hitlerinę Vokietiją ir priešinosi Sovietų Sąjungai.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
Armenas Gasparianas, politologas, Antanas Smetona
Miškas, archyvinė nuotrauka

Aplinkos ministerija: atliktas miškų sanitarinės būklės patikrinimas

(atnaujinta 14:18 2020.08.13)
Pažymima, kad privačiuose miškuose atlikta 477 objektų stebėsena. 81 atveju buvo nustatyti medžių kenkėjų židiniai — miško savininkai, naudotojai ar valdytojai apie tai informuoti raštu

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Valstybinė miškų tarnyba liepos mėnesį atliko miškų sanitarinės būklės patikrinimą, praneša Aplinkos ministerija.

Pažymima, kad privačiuose miškuose atlikta 477 objektų stebėsena. 81 atveju buvo nustatyti medžių kenkėjų židiniai — miško savininkai, naudotojai ar valdytojai apie tai informuoti raštu.

Dėl kitų 16 atvejų pradėta administracinių nusižengimų teisena dėl Miško sanitarinės apsaugos reikalavimų pažeidimų.

"VĮ Valstybinių miškų urėdijoje buvo atlikta 3 objektų (girininkijų) stebėsena. 2 atvejais nurodyta prievolė vykdyti Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punktų reikalavimus", —  teigiama pranešime.

Tuo pačiu pažymima, kad medžių džiūvimo priežastys nustatytos 3 atvejais valstybiniuose miškuose, 2 atvejais — privačiuose miškuose.

Pranešama, kad miško savininkams, naudotojams, valdytojams pateiktos rekomendacijos dėl Miško sanitarinės apsaugos taisyklių 29 ir 30 punkto reikalavimų vykdymo.

Tegai:
patikrinimas, miškas, Aplinkos ministerija
Dar šia tema
Internete paskelbtas vaizdo įrašas apie Amazonėje siautėjusius gaisrus
Baltarusijoje baigėsi ketvirtoji protesto diena
Kompiuteris

NVSC paragino keliaujančius anketas pildyti elektroniniu būdu

(atnaujinta 17:26 2020.08.13)
NVSC priminė, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys žmonės turi užpildyti popierines anketas arba registruotis elektroniniu būdu NVSC interneto svetainėje

VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Nuo pirmadienio įsigaliojus prievolei, kai kiekvienas oro ar jūrų transportu į Lietuvą grįžtantis ar į ją atvykstantis keliautojas privalo pateikti savo asmens duomenis, užpildydamas anketą, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai ragina žmones tą padaryti elektroniniu būdu NVSC.

Pasak NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos Ginretos Megelinskienės, kol kas tik nedidelė dalis keliautojų užpildo anketas elektroniniu būdu. Per vakar dieną Vilniaus oro uoste surinkta daugiau nei 500 popierinių anketų, kurių duomenis specialistams dar reikia suvesti į informacinę sistemą.

"Tenka apgailestauti, kad žmonės pirmenybę teikia popierinėms anketoms. Tai labai apsunkina ir prailgina procesą, gaištamas ne tik specialistų, bet ir pačių keliautojų laikas. Tad labai raginame žmones naudotis galimybe užpildyti šią formą elektroniniu būdu. Tą, pavyzdžiui, galima padaryti dar prieš kelionę, laukiant lėktuvo oro uoste", — sakė ji. 

NVSC priminė, kad visi į Lietuvą oro ar jūrų transportu atvykstantys žmonės turi užpildyti popierines anketas arba registruotis elektroniniu būdu NVSC interneto svetainėje.  

Anketoje žmonės turi nurodyti vardą, pavardę, gyvenamąją vietą, lankytas šalis, kontaktinius duomenis, taip pat skrydžio numerį, sėdėjimo vietą lėktuve ar kelte.

14-kos dienų saviizoliacija nuo atvykimo į Lietuvą dienos privaloma visiems, atvykusiems iš paveiktų teritorijų, bei užsieniečiams, atvykusiems iš trečiųjų šalių.

Tegai:
koronavirusas, keliautojai, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso
Per parą Lietuvoje nustatytas 21 COVID-19 atvejis