Vilnius, archyvinė nuotrauka

Draudžiami renginiai ir uždaromos mokyklos: kaip nuspręsta priešintis COVID-19

(atnaujinta 12:42 2020.03.13)
Kaip anksčiau pažymėjo SAM vadovas Aurelijus Veryga, masinių renginių ir susibūrimų ribojimas yra priemonės, kurias, kaip tinkamas siekiant stabdyti koronoviruso plitimą, rekomenduoja PSO

VILNIUS, kovo 13 — Sputnik. Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvos vyriausybė įvedė dviejų savaičių karantiną ir patvirtino virtinę laikinų draudimų viešiesiems susibūrimams bei kelionėms į užsienį. Draudimų sąrašą pateikė vyriausybės spaudos tarnyba. 

Renginių draudimas

Nuo kovo 13 iki kovo 27 dienos visoje Lietuvos teritorijoje uždrausta rengti visus tiek atvirose, tiek uždarose erdvėse organizuojamus sporto, kultūros, laisvalaikio, pramogų bei kitus renginius.

Atvirose erdvėse galima organizuoti tik tokius renginius, kuriuose dalyvauja ne daugiau kaip 100 asmenų. Net ir tokiuose renginiuose organizatoriai turi užtikrinti ypatingas apsaugos sąlygas: atstumas tarp dalyvių — ne mažesnis kaip 1 metras, renginys skirtas ne rizikos grupės (vyresnio amžiaus ar segantiems lėtinėmis ligomis) žmonėms, užtikrinta rankų dezinfekcijos ir rankų higienos galimybė.

Profesionalaus sporto renginiai gali vykti tik be žiūrovų.

Kultūros, laisvalaikio bei sporto įstaigų veiklos ribojimas

Nuo kovo iki kovo 27 dienos draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas. 

Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose.

Ugdymo proceso stabdymas

Nuo kovo 13 dienos rekomenduojama, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos privaloma stabdyti ugdymo ir vaikų priežiūros procesą bei švietimo veiklą visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose, rekomenduojant pasinaudoti mokinių atostogomis ir pasiruošiant taikyti ugdymo procesą nuotoliniu būdu.

Savivaldybės privalo užtikrinti vaikų priežiūrą išimtiniais atvejais įstaigose, jeigu to neįmanoma įgyvendinti namuose.

Rekomenduojama darbdaviams užtikrinti galimybes tėvams, auginantiems vaikus, dirbti nuotoliniu būdu. Jeigu tokios galimybės nėra, nedarbingumo pažymėjimai išduodami tokia pat tvarka, kaip įtariant kontaktą su užsikrėtusiu asmeniu. Tėvams bus sudaryta galimybė kreiptis dėl ligos išmokos ir gauti dalinio darbo išmoką.

Kelionių apribojimai

Nuo šio penktadienio turi būti nutrauktos bet kokios kelionės į ypatingos rizikos šalis, kuriose oficialiai patvirtinta valstybės lygio ekstremalioji situacija. Į šį sąrašą įtraukta Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Kinija, Honkongas, Iranas, Pietų Korėja, Singapūras, Japonija.

Visiems Lietuvos piliečiams primygtinai rekomenduojama nutraukti ir atidėti visas keliones į visas užsienio valstybes iki balandžio 14 dienos.

Draudžiami skrydžiai į Italiją

Nuo kovo 13 dienos draudžiami skrydžiai iš Lietuvos į Italiją, o nuo kovo 16 dienos — ir iš Italijos į Lietuvą.

Draudžiamas ir tarptautinis keleivių vežimas keleivinėmis kelių transporto priemonėmis, kai keleiviai vežami iš Lietuvos į Italiją reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais.

Apie privalomą izoliaciją

Visi atvykstantieji oro uostuose privalo registruotis ir tikrintis sveikatą.

Asmenims, parvykusiems iš ypatingos rizikos šalių, patvirtintų valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu: Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Kinija, Honkongas, Iranas, Korėja, Singapūras, Japonija, privaloma 14 dienų izoliacija.

Gruodžio pabaigoje Kinijos valdžia pranešė Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) apie nežinomos pneumonijos protrūkį Uhane. Ekspertai nustatė ligos sukėlėją — tai yra naujas koronavirusas. PSO protrūkį pripažino tarptautinės svarbos ekstremalia situacija ir suteikė ligai oficialų pavadinimą — COVID-19. Organizacija paskelbė pandemiją kovo 11 dieną.

Kaip anksčiu pažymėjo valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas Aurelijus Veryga, masinių renginių ir susibūrimų ribojimas yra priemonės, kurias, kaip tinkamas siekiant stabdyti COVID-19 ligos plitimą, rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

Lietuvoje šiuo metu diagnozuoti trys užsikrėtimo nauju koronavirusu atvejai.

Koronavirusas: simptomai ir apsaugos metodai
Tegai:
koronavirusas, Vilnius
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (920)
Dar šia tema
Tomas Hanksas ir jo žmona užsikrėtė koronavirusu
Lietuva dėl koronaviruso pasienyje su Lenkija ir Latvija įrengė 10 sanitarinių punktų
Landsbergis atskleidė, su kokiais sunkumais teko susidurti sūnui įtarus koronavirusą
Dėl koronaviruso karantino moteris buvo įkalinta namie su mirusio vyro kūnu