Krepšininkas Modestas Paulauskas, archyvinė nuotrauka

Krepšininkui Modestui Paulauskui sukako 75 metai

(atnaujinta 09:59 2020.03.20)
Paulauskas prisidėjo prie garsiosios trijų sekundžių pergalės prieš JAV rinktinę, šis laimėjimas į sovietų krepšinį atnešė pirmąjį olimpinį auksą

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. Modestas gimė 1945 metų kovo 19 dieną jau išlaisvintoje nuo vokiečių kariuomenės Lietuvoje, kai jo šeima grįžo į namus Klaipėdoje.

Krepšinis Paulauskų šeimoje visada buvo itin svarbus sportas, o iš pradžių sėkmės sulaukė vyresnysis Modesto brolis Edmundas, miesto komandos narys.

Tuomet jis pradėjo tempti jaunesnį 12-metį brolį į treniruotes, o po trejų metų Modestas jau žaidė Klaipėdos suaugusiųjų komandoje. Būdamas 17 metų jis tapo Lietuvos čempionu ir buvo pripažintas geriausiu turnyro žaidėju. Čia jį pastebėjo Kauno "Žalgirio" vadovas Vytautas Bimba.

Lietuvos krepšininkas Arvydas Sabonis
© AP Photo / Jessica Hill

Tuomet "Žalgiris" buvo laikomas pagrindine Lietuvos komanda. Tiesa, žvaigždžių iš dangaus "Žalgiriui" netrūko, tačiau Paulausko veiksmai negalėjo likti nepastebėti ir po dvejų metų jis buvo pakviestas į TSRS rinktinę. 1965 metais įvyko pirmoji garsi pergalė — TSRS komanda laimi Europos čempionatą, o 20-metis Paulauskas pripažintas vertingiausiu žaidėju.

Nuo tada galima sakyti, kad Modesto vieta TSRS nacionalinėje komandoje yra rezervuota. Galbūt su savo 194 cm ūgiu jis nežaidė taip ryškiai, palyginti su kitais, tačiau jo veiksmai turėjo nepalaužiamą patikimumą, kuris komandos draugams leido aikštelėje jaustis užtikrintai. Nenuostabu, kad nuo 1969 metų ir penkerius metus Paulauskas buvo tarybinės rinktinės kapitonas.

Pagrindinė Paulausko pergalė buvo olimpinis Miuncheno auksas 1972 metais. Tai buvo garsioji dramatiška pabaiga, kai tarybų rinktinė per paskutines tris sekundes išplėšė pergalę iš anksčiau nenugalimų amerikiečių (51:50). Neseniai apie šį įvykį buvo nufilmuotas filmas "Judėjimas aukštyn", kuriame Paulauską vaidino lietuvių aktorius Žilvinas Tratas.

Siekdami didesnio efekto, filmo kūrėjai šiek tiek pagražino filmą, kai kuriems žaidėjams suteikdami savybių, kurios jiems visai nebuvo būdingos. Taigi, Paulauskas ten vaizduojamas kaip antikinis patarėjas, kuris galvoja apie pabėgimą į užsienį, krepšininkas neįsižeidė dėl tokios meninės priemonės ir į scenarijaus autorių bei režisieriaus idėją reagavo supratingai.

Paulauskas išliko kerinčiai populiarus Lietuvoje ir septynis kartus buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. Jis baigė žaisti 1976 metais, kai visa TSRS rinktinė atvyko į atsisveikinimo varžybas Kaune su gimtuoju "Žalgiriu".

Savo 70-mečiui Paulauskas iš klubo gavo puikią dovaną — jo marškinėliai penktuoju numeriu buvo amžinai išimti iš apyvartos Kauno komandoje ir iškelti po Žalgirio arenos skliautais.

Paulausko pavyzdžiu sekė visa Lietuvos krepšinio žvaigždžių karta. Devintajame dešimtmetyje ji spindėjo kaip galingiausia ir svarbiausia bei tebešviečia iki šiol. Krepšinis išlieka lietuvių religija, o Paulauskas yra viena iš jo ikonų.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
krepšinio rinktinė, krepšinis
Dar šia tema
Stiprios Valančiūno ir "Nuggets" rungtynės
Juškevičiaus pergalingas metimas ir Kuzminsko, Kalniečio bei Kurtinaičio sėkmė
Sveikatos apsaugos ministerija ragina atidėti Eurolygos mačą dėl koronaviruso
Vakcina Pfizer/BioNTech, archyvinė nuotrauka

EK pritaria 1,8 mlrd. vakcinos dozių sutarčiai su "Pfizer"

(atnaujinta 10:44 2021.05.09)
EK pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos Komisija patvirtino susitarimą su "BioNTech" ir "Pfizer" tiekti 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Apie tai šeštadienį, gegužės 8 dieną, pranešė EK vadovė Ursula von der Leyen.

"Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad Europos Komisija ką tik patvirtino sutartį su "BioNTech" ir "Pfizer" dėl garantuoto 900 mln. vakcinos dozių tiekimo (pridėjus 900 mln. dozių rezerve) 2021–2023 metams", — parašė ji Twitter.

Taip pat EK pirmininkas išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms.

Europos Sąjungos rinkoje dabar leidžiama centralizuotai naudoti keturias vakcinas — "Pfizer" ir "BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca", "Johnson & Johnson". Be to, EK su "Sanofi-GSK" ir "CureVac" yra sudariusi vakcinų tiekimo į ES sutartis. Tačiau skiepijimo kampanija nevyksta sklandžiai. Visų pirma, buvo ir yra kai kurių preparatų tiekimo sutrikimų.

Tegai:
ES, vakcina, Pfizer/BioNTech, Europos Komisija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Alkesejus Isakovas, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasadorius Lietuvoje pasveikino veteranus su Pergalės diena

(atnaujinta 11:38 2021.05.09)
Jis pažymėjo, kad šiuo metu ypač svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Sveikinimai skelbiami diplomatinės atstovybės svetainėje.

Putinas Pergalės parade, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Михаил Метцель

"Nuoširdžiai sveikinu jus su Didžiosios pergalės 76-osiomis metinėmis! Gegužės 9-oji yra šventa data mums visiems. Šią dieną lenkiame galvas atmindami milijonus, žuvusius žiauriausiame ir kruviniausiame žmonijos istorijos kare", — sakoma pranešime.

Isakovas teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Jo teigimu, svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai, taip pat kovoti su bandymais klastoti istoriją ir patikslinti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

"Norėčiau palinkėti visiems geros sveikatos, geros nuotaikos ir dar daugelio gyvenimo metų! Jūs esate mums ryškus nesavanaudiško atsidavimo pareigai, neprilygstamo didvyriškumo, atsidavimo ir patriotizmo pavyzdys. Gražios šventės, mieli draugai! Laimingos pergalės dienos!" —  sakoma sveikinime.

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

Interviu su Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto (MPGU) Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, taip pat ir Baltijos šalyse, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra neryški.

Tegai:
Aleksejus Isakovas, Rusijos ambasadorius, Pergalės diena
Nemirtingojo pulko akcija, archyvinė nuotrauka

Zelenskio senelio portretas pasirodė "Nemirtingojo pulko" akcijoje Donbase

(atnaujinta 13:23 2021.05.09)
Balandžio pabaigoje Kijevo centre pirmą kartą įvyko žygis SS skyriaus "Galicija" sukūrimo sukakties proga, Ukrainos prezidento kanceliarija pasmerkė neonacių žygį. Po to Ukrainos teisėsaugos institucijos iškėlė baudžiamąją bylą

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Visuomenės veikėja, publicistė ir teisininkė Tatjana Montjan "Nemirtingojo pulko" kolonoje ėjo per Donecko centrą su Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio senelio portretu, praneša RIA Novosti.

"(Semiono) Zelenskio— Ukrainos prezidento senelio (portretas — Sputnik). Tegul nors senelis pasivaikščioti "Nemirtingajame pulke", kol jo anūkas rengia SS Galicijos šabą Kijevo centre", — sakė moteris su portretu.

Praėjusią savaitę Ukrainos nacionalistai surengė eitynes ​​Kijevo centre, pagerbdami eilines SS Galicijos divizijos sukūrimo metines. Jame dalyvavo apie šimtas žmonių.

SS Galicijos divizija buvo suformuota 1943 metų balandžio 28 dieną ir egzistavo iki kitos vasaros, kai Raudonoji armija ją sumušė netoli Brody miesto Lvovo apylinkėse. Divizijos kariai įvykdė karo nusikaltimus prieš civilius, visų pirma, jie dalyvavo sunaikinant Lenkijos Guta Peniackaja kaimą, kur žuvo daugiau nei 500 žmonių. SS kariuomenė, kuriai priklausė Galicijos divizija, Niurnbergo tribunolo sprendimu buvo paskelbta nusikalstama organizacija.

"Nemirtingojo pulko" akcija nepriklausoma pasiskelbusioje DLR vyksta nuo 2015 metų. Pernai, atsižvelgiant į koronaviruso situaciją, vietoj tradicinės procesijos gegužės 9 dieną Donecke buvo surengtos važiuotynės.

Tegai:
Vladimiras Zelenskis, Ukraina, Nemirtingųjų pulkas, Doneckas