Krepšininkas Modestas Paulauskas, archyvinė nuotrauka

Krepšininkui Modestui Paulauskui sukako 75 metai

(atnaujinta 09:59 2020.03.20)
Paulauskas prisidėjo prie garsiosios trijų sekundžių pergalės prieš JAV rinktinę, šis laimėjimas į sovietų krepšinį atnešė pirmąjį olimpinį auksą

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. Modestas gimė 1945 metų kovo 19 dieną jau išlaisvintoje nuo vokiečių kariuomenės Lietuvoje, kai jo šeima grįžo į namus Klaipėdoje.

Krepšinis Paulauskų šeimoje visada buvo itin svarbus sportas, o iš pradžių sėkmės sulaukė vyresnysis Modesto brolis Edmundas, miesto komandos narys.

Tuomet jis pradėjo tempti jaunesnį 12-metį brolį į treniruotes, o po trejų metų Modestas jau žaidė Klaipėdos suaugusiųjų komandoje. Būdamas 17 metų jis tapo Lietuvos čempionu ir buvo pripažintas geriausiu turnyro žaidėju. Čia jį pastebėjo Kauno "Žalgirio" vadovas Vytautas Bimba.

Lietuvos krepšininkas Arvydas Sabonis
© AP Photo / Jessica Hill

Tuomet "Žalgiris" buvo laikomas pagrindine Lietuvos komanda. Tiesa, žvaigždžių iš dangaus "Žalgiriui" netrūko, tačiau Paulausko veiksmai negalėjo likti nepastebėti ir po dvejų metų jis buvo pakviestas į TSRS rinktinę. 1965 metais įvyko pirmoji garsi pergalė — TSRS komanda laimi Europos čempionatą, o 20-metis Paulauskas pripažintas vertingiausiu žaidėju.

Nuo tada galima sakyti, kad Modesto vieta TSRS nacionalinėje komandoje yra rezervuota. Galbūt su savo 194 cm ūgiu jis nežaidė taip ryškiai, palyginti su kitais, tačiau jo veiksmai turėjo nepalaužiamą patikimumą, kuris komandos draugams leido aikštelėje jaustis užtikrintai. Nenuostabu, kad nuo 1969 metų ir penkerius metus Paulauskas buvo tarybinės rinktinės kapitonas.

Pagrindinė Paulausko pergalė buvo olimpinis Miuncheno auksas 1972 metais. Tai buvo garsioji dramatiška pabaiga, kai tarybų rinktinė per paskutines tris sekundes išplėšė pergalę iš anksčiau nenugalimų amerikiečių (51:50). Neseniai apie šį įvykį buvo nufilmuotas filmas "Judėjimas aukštyn", kuriame Paulauską vaidino lietuvių aktorius Žilvinas Tratas.

Siekdami didesnio efekto, filmo kūrėjai šiek tiek pagražino filmą, kai kuriems žaidėjams suteikdami savybių, kurios jiems visai nebuvo būdingos. Taigi, Paulauskas ten vaizduojamas kaip antikinis patarėjas, kuris galvoja apie pabėgimą į užsienį, krepšininkas neįsižeidė dėl tokios meninės priemonės ir į scenarijaus autorių bei režisieriaus idėją reagavo supratingai.

Paulauskas išliko kerinčiai populiarus Lietuvoje ir septynis kartus buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. Jis baigė žaisti 1976 metais, kai visa TSRS rinktinė atvyko į atsisveikinimo varžybas Kaune su gimtuoju "Žalgiriu".

Savo 70-mečiui Paulauskas iš klubo gavo puikią dovaną — jo marškinėliai penktuoju numeriu buvo amžinai išimti iš apyvartos Kauno komandoje ir iškelti po Žalgirio arenos skliautais.

Paulausko pavyzdžiu sekė visa Lietuvos krepšinio žvaigždžių karta. Devintajame dešimtmetyje ji spindėjo kaip galingiausia ir svarbiausia bei tebešviečia iki šiol. Krepšinis išlieka lietuvių religija, o Paulauskas yra viena iš jo ikonų.

Taip pat skaitykite:

Tegai:
krepšinio rinktinė, krepšinis
Dar šia tema
Stiprios Valančiūno ir "Nuggets" rungtynės
Juškevičiaus pergalingas metimas ir Kuzminsko, Kalniečio bei Kurtinaičio sėkmė
Sveikatos apsaugos ministerija ragina atidėti Eurolygos mačą dėl koronaviruso
Mergina su kauke, archyvinė nuotrauka

Nuomonė: rizika užsikrėsti koronavirusu yra labai reali

(atnaujinta 17:36 2020.10.27)
Šiandien būtina laikytis visų saugos priemonių, kad būtų išvengta ligos plitimo, sako "Rospotrebnadzor" vadovė Anna Popova

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Rusijoje buvo nustatyta daugiau nei pusantro milijono užsikrėtusių, apie 1,15 milijono pasveiko, daugiau nei 26 tūkstančiai mirė.

Vakcina nuo koronaviruso EpiVacCorona
 
© Sputnik / Пресс-служба Роспотребнадзора

"Vector" centre jau  pradėta gaminti "EpiVacCorona" vakcina. Tikimasi, kad tam tikras vaisto kiekis bus paruoštas iki metų pabaigos.

Sveikatos ir visuomenės forume, kuris vyko MIA "Rossija Segodnia" spaudos centre, "Rospotrebnadzor“" vadovė Anna Popova pažymėjo, kad rizika užsikrėsti koronavirusu yra reali.

"Dabar yra sezonas. Rizika suvokiama. Taigi šiandien, kol turime nedidelį kiekį vakcinos, kol pradedame gamybą, visas pasaulis yra toje pačioje situacijoje, todėl dabar turime saugotis. Turime patekti į vakcinacijos stadiją be ligos, dabar tai yra svarbiausia", — sakė ji.

Popova pažymėjo, kad liga perduodama iš žmogaus žmogui ir per užterštus daiktus, todėl reikia laikytis saugos priemonių.

"Šiandien rizika susirgti yra labai reali. Yra sezonas ir yra, atleiskit, mūsų abejingumas ... Tai yra pagrindinis dalykas, su kuriuo šiandien reikia kovoti ... Taisyklių laikymasis apsaugo žmogų nuo ligų, tačiau šis laikymasis turi būti pastovus ... Sveikatos priežiūros sistemos pajėgumai bet kurioje šalyje nebus pakankami, jei nesusiimsime ir nepriversime laikytis visų reikalavimų. Tai yra pagrindinis šių dienų uždavinys. Virusas nesustiprėjo, bet ir nesusilpnėjo. Jis veikia organizmą taip pat", — sakė "Rospotrebnadzor" vadovė.

Naujausiais duomenimis,  nuo pandemijos pradžios Lietuvoje patvirtinta 11362 koronaviruso atvejai konkretiems žmonėms. Šiuo metu serga 6844 žmonės, 4329 žmonės pasveiko. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 141 gyvybę.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
PSO vėl užfiksavo rekordinį naujų koronaviruso atvejų per dieną skaičių
Panevėžio miesto vadovai izoliuojasi dėl koronaviruso
Rusijoje padaryta prielaida, kada galima tikėtis koronaviruso aktyvumo sumažėjimo
Per parą Lietuvoje nustatyta 413 naujų koronaviruso atvejų
COVID-19 testas

Papasakota, kaip Santaros klinikose gydomi koronavirusu užsikrėtę asmenys

(atnaujinta 16:59 2020.10.27)
Nuo kovo vidurio iki rugsėjo mėnesio pabaigos ligoninėje gydyta daugiau nei 400 COVID-19 liga sergančių ligonių

VILNIUS, spalio 27 — Sputnik. Šalyje padaugėjus užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičiui, VUL Santaros klinikos informuoja, jog pandemijos metu ligoninė dirba sklandžiai, darbuotojų apsaugos priemonėmis apsirūpinta, pacientų srautams reguliuoti skiriamas didelis dėmesys.

Visiems pacientams, kurie guldomi į ligoninę, yra atliekami tyrimai dėl COVID-19 ligos. Kad nebūtų testavimo procedūros laukiančių žmonių susibūrimo, pagal planinių paslaugų datas pacientai registruojami iš anksto testui atlikti.

Ligoninėje yra nustatyta pacientų lankymo tvarka. Pacientai gali būti lankomi ne dažniau kaip 3 kartus per savaitę, lankymo trukmė — ne ilgiau 15 min.

Be to, lankytojas, atvykęs į skyrių, kuriame hospitalizuotas pacientas, turi registruotis pateikdamas papildomus asmens duomenis.

Koronaviruso ligos gydymas

Šiuo metu Santaros klinikose dėl COVID-19 gydomi 71 pacientai, iš jų 7 — Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. Koronaviruso ligai gydyti yra skirta 102 lovos.

Nuo kovo vidurio iki rugsėjo mėnesio pabaigos ligoninėje gydyta daugiau nei 400 COVID-19 liga sergančių ligonių.

Visoje ligoninėje personalas naudoja asmens apsaugos priemones, atsižvelgiant į padalinio darbo specifiką ir rizikas, o COVID-19 ligos padaliniuose naudojama maksimali apsauga.

Šiuo metu patvirtinto specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra

COVID-19 liga segantiems ligoniams skiriamas simptominis gydymas vaistais nuo uždegimo, profilaktinis trombozių gydymas, deguonies terapija, gydomos lydinčiosios ligos ir įvairios komplikacijos, gydytojų konsiliumo sprendimu skiriamas pasaulyje taikomas inovatyvus, eksperimentinis gydymas kraujo plazma, antivirusiniais vaistais ir kt.

Esant sunkiai būklei, pacientai gydomi reanimacijos skyriuje, kur jiems gali būti taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, ekstrakorporinė membraninė oksigenacija ir kiti gyvybę gelbstintys metodai.

Pacientų hospitalizacija vidutiniškai trunka apie 2 savaites. Pacientai, sirgę sunkia ligos forma, įprastai gydomi ilgesnį laiką. Po stacionarinio gydymo paciento sveikatos būklę toliau stebi šeimos gydytojai.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
koronavirusas, Vilnius, Santaros klinikos
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Užsikrėtusių COVID-19 "Maxima" darbuotojų skaičius šalyje auga
Žiemą planuojama išlaikyti "airBaltic" susisiekimą su Baltijos šalimis
Rusijoje pradeda gaminti naują vakciną nuo koronaviruso