Neringa Venckienė, archyvinė nuotrauka

Venckienė nepatenkinta tuo, kad jos skundą atmetė Deimantės bylą tyręs teisėjas

(atnaujinta 19:29 2020.03.26)
Apeliaciniam teismui priėmus galutinį sprendimą dėl Venckienės reikalavimo panaikinti jai kardomąsias priemones, buvusi teisėja tvirtina, kad kitokios nutarties ir negalima buvo tikėtis

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Trečiadienį Lietuvos apeliacinis teismas priėmė sprendimą palikti galioti buvusiai teisėjai ir Seimo narei Neringai Venckienei taikomas kardomąsias priemones. Šiandien moteris nusprendė pakomentuoti šią nutartį. Pasak jos, kito sprendimo net negalima buvo tikėtis.

Savo Facebook paskyroje Venckienė išplatino pranešimą, kuriame tvirtina, kad teisėjų, kurie priėmė šią nutartį, vadovas buvo Algimantas Valantinas, kuris neteko pareigų Generalinėje prokuratūroje dėl pedofilijos bylos, kurioje nukentėjusiąja buvo pripažinta jos mažametė dukterėčia, tyrimo.

"Seimas 2010 metų sausio 21 dieną nutarimu patvirtino Garliavos įvykių parlamentinio tyrimo išvadas, kad policijos tyrėjai ir prokuratūros pareigūnai, aplaidžiai ir nekompetentingai atlikdami tyrimą ir šio tyrimo kontrolę, pakenkė tyrimui ir sukomplikavo galimybę sėkmingai jį baigti, o užsitęsęs šios bylos tyrimas rodo, kad teisingumui įgyvendinti gali būti padaryta žala, kurios nebus galima pašalinti", — primena Venckienė.

Be to, ji priduria, kad 2010 metų vasario 5 dieną dėl aplaidaus pedofilijos bylos tyrimo atsistatydino tuometinis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas, kuris vėliau buvusios prezidentės Dalios Grybauskaitės dekretais pasiekė Lietuvos apeliacinio teismo pirmininko postą, kurį užima ir šiandien. 

Venckienė pabrėžia, kad argumentai, kuriuos pateikė Valantino vadovaujama teisėjų kolegija, yra "nesuprantami ir nelogiški".

Buvusi teisėja išvardina kelis pavyzdžius, kurie, pasak jos, gerai parodo, kad asmenims, kurie buvo kaltinami padarę daug rimtesnius nusikaltimus nei dėl kurių kaltinama ji, buvo sušvelnintos kardomosios priemonės. Be to, ji pabrėžia, kad kai kuriems asmenims išvis buvo atšauktos bet kokios kardomosios priemonės arba palikta viena, o jai taikomos net trys.

"Vilniaus apygardos teismas kyšininkavimu ir kitais sunkiais nusikaltimais, už kuriuos gresia iki 10 metų laisvės atėmimo buvusiam Seimo nariui Eligijui Masiuliui ir "MG Baltic" viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui panaikino kardomąsias priemones. Tokį sprendimą patvirtino ir Lietuvos apeliacinis teismas. Taigi teisminė praktika patvirtina, kad asmenims, kurie įtariami sunkesnių nusikaltimų nei aš padarymu, buvo paskirta tik viena kardomoji priemonė — rašytinis pasižadėjimas neišvykti arba nepaskirta nei viena", — rašo Venckienė.

Venckienė abejoja, kad Lietuvos politinis elitas sutiktų spręsti teisėsaugos krizę >>

Dar ji primena, kad Jungtinės Amerikos Valstijos sutiko, jog baudžiamasis persekiojimas jos atžvilgiu gali būti vykdomas iš 39 tik dėl 4, didelio pavojaus visuomenei nekeliančių veikų. Tai trys nesunkiais traktuotini nusikaltimai ir vienas nusižengimas, už kurį skiriama bausmė, nesusijusi su laisvės atėmimu, pabrėžia Venckienė.

Taip pat ji mano, kad jai galima įskaityti tą 21 mėnesį, kurį ji praleido JAV kalėjime, belaukdama sprendimo dėl ekstradicijos.

"Nėra jokios logikos, kai asmenims, kuriems gresia dešimt metų laisvės atėmimo, Lietuvos apeliacinis teismas panaikina visas kardomąsias priemones, o mano atžvilgiu taiko tris kardomąsias priemones, kai jau yra atlikta bausmė", — apibendrina Venckienė.

Venckienės byla

Venckienės šeimą labai paveikė nagrinėjama pedofilijos byla. Venckienė yra nepilnametės Deimantės Kedytės, tapusios pedofilų auka, teta.

Neringos brolis Drąsius Kedys pradėjo kovą su pareigūnais, kurie prievartavo dukrą, tačiau mirė keistomis aplinkybėmis. Deimantė kurį laiką gyveno su teta, tačiau vėliau teismas nutarė, kad mergaitė turi būti grąžinta motinai, kuri, kaip įtariama, atidavė vaiką seksualiniam išnaudojimui. Mergaitės buvimo vieta nežinoma.

Lietuvos valdžia kaltina buvusią Seimo narę tariamai neįvykdžius teismo sprendimo perduoti jos brolio dukrą mergaitės motinai, taip pat priešinosi policijai, kai teisėsaugos pareigūnai šturmavo jos namą ir jėga paėmė Deimantę.

Venckienė 2013 metais buvo priversta išvykti su sūnumi Karoliu į JAV. JAV teisėsauga grąžino Venckienę į Lietuvą pernai lapkritį. Iškart po atvykimo į Lietuvą moteris buvo sulaikyta, jai iš pradžių buvo paskirtas dviejų mėnesių sulaikymas. Tačiau vėliau ji buvo paleista už užstatą.

Šiuo metu jau taikomos šios kardomosios priemonės — intensyvioji priežiūra, taip pat užstatas ir dokumentų paėmimas.

Kaltinimai Venckienei buvo pateikti sausio pradžioje. Baudžiamasis kodeksas už inkriminuojamas buvusiai teisėjai nusikalstamas veikas numato įvairias bausmes, tarp jų — laisvės atėmimą iki trejų metų. Venckienės byloje keturi asmenys yra pripažinti nukentėjusiaisiais, pateiktas civilinis ieškinys neturtinei žalai atlyginti.

Tegai:
skundas, Lietuvos apeliacinis teismas, Neringa Venckienė
Temos:
Su pedofilais kovojusios Neringos Venckienės byla (63)
Dar šia tema
Venckienė ketina įskųsti Lietuvos prokurorus JAV
Buvusį Seimo narį išvijo iš teismo salės, kur vyko Venckienės teismo procesas
Venckienė apkaltino teisėsaugą primetus jai kaltinimą, kurio nebuvo susitarime su JAV
Vakcina Pfizer/BioNTech, archyvinė nuotrauka

EK pritaria 1,8 mlrd. vakcinos dozių sutarčiai su "Pfizer"

(atnaujinta 10:44 2021.05.09)
EK pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos Komisija patvirtino susitarimą su "BioNTech" ir "Pfizer" tiekti 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Apie tai šeštadienį, gegužės 8 dieną, pranešė EK vadovė Ursula von der Leyen.

"Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad Europos Komisija ką tik patvirtino sutartį su "BioNTech" ir "Pfizer" dėl garantuoto 900 mln. vakcinos dozių tiekimo (pridėjus 900 mln. dozių rezerve) 2021–2023 metams", — parašė ji Twitter.

Taip pat EK pirmininkas išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms.

Europos Sąjungos rinkoje dabar leidžiama centralizuotai naudoti keturias vakcinas — "Pfizer" ir "BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca", "Johnson & Johnson". Be to, EK su "Sanofi-GSK" ir "CureVac" yra sudariusi vakcinų tiekimo į ES sutartis. Tačiau skiepijimo kampanija nevyksta sklandžiai. Visų pirma, buvo ir yra kai kurių preparatų tiekimo sutrikimų.

Tegai:
ES, vakcina, Pfizer/BioNTech, Europos Komisija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Alkesejus Isakovas, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasadorius Lietuvoje pasveikino veteranus su Pergalės diena

(atnaujinta 11:38 2021.05.09)
Jis pažymėjo, kad šiuo metu ypač svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Sveikinimai skelbiami diplomatinės atstovybės svetainėje.

Putinas Pergalės parade, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Михаил Метцель

"Nuoširdžiai sveikinu jus su Didžiosios pergalės 76-osiomis metinėmis! Gegužės 9-oji yra šventa data mums visiems. Šią dieną lenkiame galvas atmindami milijonus, žuvusius žiauriausiame ir kruviniausiame žmonijos istorijos kare", — sakoma pranešime.

Isakovas teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Jo teigimu, svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai, taip pat kovoti su bandymais klastoti istoriją ir patikslinti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

"Norėčiau palinkėti visiems geros sveikatos, geros nuotaikos ir dar daugelio gyvenimo metų! Jūs esate mums ryškus nesavanaudiško atsidavimo pareigai, neprilygstamo didvyriškumo, atsidavimo ir patriotizmo pavyzdys. Gražios šventės, mieli draugai! Laimingos pergalės dienos!" —  sakoma sveikinime.

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

Interviu su Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto (MPGU) Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, taip pat ir Baltijos šalyse, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra neryški.

Tegai:
Aleksejus Isakovas, Rusijos ambasadorius, Pergalės diena
Minskas, archyvinė nuotrauka

Lukašenka pasirašė dekretą dėl valdžios perėmimo jo mirties atveju

(atnaujinta 11:37 2021.05.09)
Dokumente numatyta perduoti valdžią Saugumo Tarybai, jei valstybės vadovas miršta dėl pasikėsinimo, teroristinio išpuolio, išorinės agresijos ar kitų smurtinių veiksmų

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pasirašė dekretą "Dėl suvereniteto ir konstitucinės tvarkos apsaugos", skelbiama jo oficialioje svetainėje.

"Dekreto tikslas yra išsaugoti šalies nepriklausomybę ir suverenitetą", —  sakoma pranešime.

Dokumente numatyta perduoti valdžią Saugumo Tarybai, jei valstybės vadovas miršta dėl pasikėsinimo, teroristinio išpuolio, išorinės agresijos ar kitų smurtinių veiksmų.

"Visos valstybinės įstaigos ir jų pareigūnai veikia pagal Saugumo tarybos, kuriai pirmininkauja ministras pirmininkas, sprendimus", —  sakoma pranešime.

Tuo pačiu metu šalyje nedelsiant įvedama nepaprastoji padėtis arba karo padėtis, o Saugumo taryba nustato priemones jai užtikrinti. Tarybos sprendimai yra privalomi visiems ir yra vykdomi besąlygiškai.

Be to, Saugumo taryba, dalyvaujant gubernatoriams, sprendžia pagrindinį klausimą — rinkimų vykdymą.

Dekretas įsigalioja nuo jo pasirašymo momento.

Balandžio viduryje Lukašenka paskelbė sulaikęs grupę žmonių, kurie ruošėsi pasikėsinti į jo ir jo vaikų gyvybę. Pasak jo, tuo užsiima Amerikos specialiosios tarnybos, be to, tarp sulaikytųjų yra užsienio piliečių. KGB išaiškino, kad sukilėliai ruošia ginkluotą valdžios užgrobimą šalyje.

Perversmo plane kaltinami devyni žmonės, tarp jų teisininkas Jurijus Zenkovičius, politologas Aleksandras Feduta ir opozicinės BLF partijos lyderis Grigorijus Kostusevas. Keturi iš suimtųjų kali Baltarusijoje, dar penki — šiuo metu yra JAV, Lietuvoje ir Ukrainoje. Minskas siuntė šioms šalims prašymus išduoti kaltinamuosius.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Dar šia tema
Lukašenka: jei ES nori problemų dėl sankcijų Baltarusijai, jas ir gaus
Minskas reagavo į G7 raginimus surengti naujus rinkimus