Pora, archyvinė nuotrauka

Psichoterapeutė papasakojo, kas gali sukelti skyrybas po karantino

(atnaujinta 18:51 2020.03.29)
Specialistė pažymėjo, kad situacija, kai šeimos nariai dėl koronaviruso įvesto karantino visą dieną būna namuose, gali prisidėti tiek prie santykių stiprinimo, tiek prie jų sugriovimo

VILNIUS, kovo 29 — Sputnik. Karantinas gali padėti sustiprinti santykius vienose šeimose ir sunaikinti kitas, o dar šiuo laikotarpiu svarbu spėti pasakyti tėvams apie savo meilę, interviu RIA Novosti pasakė psichoterapeutė ir seksologė, "Mental Health Center" įkūrėja Amina Nazaralieva.

Rusijos kosmonautas Pavelas Vinogradovas
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

Nuo kovo 16 dienos Lietuvoje įvestas karantinas. Trečiadienį karantinas šalyje pratęstas iki balandžio 13 dienos. Be to, sugriežtintos karantino taisyklės: nuo šiol į lauką žmonės turi išeiti tik ne didesnėse kaip dviejų žmonių grupėse, išskyrus šeimos narius, būtinai reikia dėvėti kaukes bei vienkartines pirštines, tačiau valdžia žada nebausti už šių taisyklių nesilaikymą. Bet už sąmoningą karantino nesilaikymą gresia net baudžiamoji atsakomybė. Visi grįžtantys lietuviai, neturėdami tam pritaikytų patalpų ar nesutikdami su karantino izoliacijos taisyklėmis, bus izoliuojami savivaldybių parengtose patalpose.

Daugelis Europos šalių jau yra karantine. Pavyzdžiui, pirmadienio vakarą Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Borisas Džonsonas paskelbė, kad šalyje įvedamas karantinas: britai galės išeiti iš namų tik būtiniausioms prekėms įsigyti, fiziniams pratimams atlikti vieną kartą per dieną, medicininiams poreikiams ir kelionei į darbą (tik tuo atveju, jei ši kelionė yra "absoliučiai būtina").  

Rusijoje daugelis dabar dirba iš namų, mokyklos uždarytos dėl karantino.

Anot Nazaralievos, kad situacija, kai šeimos nariai dėl koronaviruso įvesto karantino visą dieną būna namuose, gali prisidėti tiek prie santykių stiprinimo, tiek prie jų sugriovimo. Ekspertė pažymi, kad tam įtakos turi keli pagrindiniai veiksniai.

"Skyrybų skaičius priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant tai, kuriai klasei priklauso šeimos. Manau, kad labiausiai nukentės neturtingos šeimos, ypač jei dėl šios istorijos jos praras darbą ar pajamas. Tai, be abejo, sukels labai daug išorinių stresų ir padidins sunkumus", — pasakė agentūros pašnekovė.

Seksualinius santykius Nazaralieva pavadino dar vienu svarbiu faktoriumi karantino metu.

Karantinas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Эдуард Эрбен

"Kitas svarbus faktorius — porų seksualinio gyvenimo kokybė, ir čia daug kas priklauso nuo to, kokios tos šeimos yra, ar jos turi bent atskirą miegamąjį, kad atsiskirtų, ar yra kam prižiūrėti vaikus, ar jų vaikai maži, ar jie tankiai gyvena, ar pavyzdžiui, šeimos yra bevaikės. Kadangi bus labai skirtingi porų pasitenkinimo lygiai ir visiškai skirtingi nuovargio lygiai, atitinkamai, rezultatai bus labai skirtingi", — paaiškino psichoterapeutė.

Taip pat svarbu, pasak Nazaralievos, kiek kiekvienas šeimos narys subjektyviai vertina santykių kokybę.

"Tyrimai rodo, kad pasitenkinimas santykiais yra susijęs su tuo, kiek teigiamas ar neigiamas yra mūsų bendravimas ir kiek efektyvius sprendimus mes kuriame", — pabrėžė ji.

Per atstumą nuo koronaviruso: kaip atrodo darbas nuotoliniu būdu skirtingose šalyse >>

"Poros, turinčios didelį pasitenkinimą, turinčios aukštą lytinio gyvenimo kokybę, turinčios erdvę ir atskirus kambarius visiems šeimos nariams, turinčios stabilų darbą ar santaupas — tokios poros greičiausiai gerai išgyvens karantiną. Galbūt jų santykiams net bus naudinga, ypač jei jiems prieš tai trūko laiko pabūti kartu. Galbūt jie netgi suartės. Kitos poros, kur yra labai didelis streso lygis, skurdas, kur visi sėdi ant vienas kito galvos, kur vienintelis šeimos maitintojas prarado darbą, kur nuolat kyla kivirčai, baimė, nerimas dėl ateities ir seksualinis nepasitenkinimas, ten, greičiausiai, viskas bus daug blogiau", — apibendrino Nazaralieva.

Paprašyta pateikti rekomendacijas tiems, kurie dabar yra karantine, Nazaralieva negalėjo nepaliesti liūdniausios su pandemija susijusios temos.

"Žinoma, nesinori kalbėti apie liūdnus dalykus, bet manau, kad jei jus apima susierzinimas dėl šios situacijos, nebus nereikalinga prisiminti, kad galbūt paskutinį kartą matote ką nors iš savo vyresnių giminaičių ir kad tai gali būti jūsų paskutinės dienos kartu, kad ir kaip tai būtų liūdna. Reikia pasistengti, kad šis laikas būtų kokybiškas, pabandykite spėti pasakyti, kaip mylite vienas kitą, kiek svarbūs esate vienas kitam, tai bus naudinga", — sakė ji.

Karantinas yra proga šeimai suartėti, įsitikinusi ji.

Humoras prieš koronavirusą: kuo per karantiną užsiima žmonės visame pasaulyje >>

"Visų pirma rekomenduočiau pasirūpinti vienas kitu ir pabandyti šioje situacijoje "padaryti limonadą iš citrinų". Tai yra gera proga suartėti su šeima, pažaisti kartu, sužinoti, kas svarbu artimiesiems. Galbūt jūs geriau išsimiegosite karantino metu, suartėsite su savo vaikais ir tėvais. Galbūt užbaigsite senus reikalus, perskaitysite knygas, kurias nusipirkote tikėdamiesi kada nors perskaityti, bet neturėjote laiko", — pasakė Nazaralieva.

Ekspertė taip pat patarė dažniau vėdinti patalpas ir daugiau judėti.

"Ir jei panikuojate, naudinga pasitikrinti faktus, nes panika lemia emocines išvadas, kad viskas yra baisu, o faktai greičiausiai nebus tokie slegiantys. Taip, pasaulis bus sudrebintas, ekonomika nukentės, prarasime daug žmonių, deja, visa tai turėsime išgyventi. Tačiau mažai kas gyvenime (ir labai retai) vystosi pagal katastrofiškiausią scenarijų", — teigė psichikos sveikatos centro įkūrėja.

Psichikos sveikata
© Sputnik /
Psichikos sveikata
Tegai:
skyrybos, šeima, karantinas, koronavirusas
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1935)
Dar šia tema
Liekame namie: Lietuvos įžymybės ragina šalies gyventojus izoliuotis — video
Miškas, archyvinė nuotrauka

Birželio 7 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 12:39 2020.06.06)
Pirmoji dienos dalis palanki bendravimui. Šis laikas ypač palankus įvairiausiems klausimams aptarti: pasiekti abipusio supratimo nebus sunku

Žmonės, kurie pastaruoju metu dažnai ginčijasi, ras bendrą kalbą ir pamirš nesutarimus. Popietė bus šiek tiek sunkesnė. Apie save primins senos problemos, o norint jas išspręsti, teks atidėti kitus reikalus.

Avinas (03.21-04.20)

Nebijokite sunkumų. Šiandien jūs turite pakankamai energijos ir išradingumo, kad galėtumėte su jais susidoroti. Šiandien teks dažnai atitraukti dėmesį nuo svarbių reikalų, tačiau tai netrukdys pasiekti norimo rezultato. 

Tinkama diena imtis iniciatyvos, pradėti kažką naujo. 

Jautis (04.21-05.21) 

Pirmoji dienos pusė bus sėkminga. Šiuo metu daug kam gali pasisekti. Stenkitės neskubėti ir, jei įmanoma, laikykitės anksčiau sudaryto veiksmų plano. Tai padės išvengti daugybės klaidų, pasiekti tai, ko jau seniai siekėte. Tikėtini sėkmingi sandoriai ir pirkimai.

Antroji dienos pusė bus sunkesnė, ne visi Jautis galės išlaikyti ramybę ir optimizmą.

Dvyniai (05.22-06.21)

Jūs esate kupinas energijos, tačiau kartais pervertinate savo stipriąsias puses ir imatės užduočių, kurios dabar greičiausiai nebus įvykdytos. Kai kurie Dvyniai lengvai duoda pažadus, negalvodami apie tai, kaip sunku bus juos tesėti.

Vakare bus proga pradžiuginti artimą žmogų, padaryti jam malonią staigmeną.

Vėžys (06.22-07.22)

Šiandien dažniau nei įprastai nerimaujate dėl smulkmenų, tačiau stenkitės to nerodyti kitiems. Kartais emocinis stresas tampa per didelis; tokiais atvejais gali prireikti supratingų žmonių palaikymo.

Venkite perkrovų popietę, jos gali sukelti nemigą.

Liūtas (07.23-08.23)

Palanki diena imtis iniciatyvos versle. Žmonės, nuo kurių daug priklauso, tikrai bus jūsų pusėje. Galite aptarti planus ateičiai, bendradarbiavimo perspektyvas.

Neatmetami sėkmingi sutapimai, kurie leis ką nors pakeisti į gerąją pusę santykiuose su artimaisiais.

Mergelė (08.24-09.22)

Neskubėkite. Diena bus sėkminga, jei nepriimsite skubotų sprendimų. Tai nebus lengva, ypač ryte. 

Šiandien, deja, esate linkęs pasitikėti netinkamiems žmonėmis. Net seni pažįstami, apie kuriuos anksčiau buvote geros nuomonės, gali nuvilti.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Diena nėra pati lengviausia. Tačiau nepasiduokite, jei pakeliui atsiranda kliūčių, elkitės ryžtingai ir pasiekite savo tikslą.

Gali atsirasti naujų idėjų, netikėtų drąsų planų. Apie save primins seni draugai, bendravimas su jais bus malonus ir naudingas. 

Rotušės aikštė Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Skorpionas (10.23-11.21)

Palanki diena. Turėsite galimybę susidoroti su daugeliu sunkių užduočių, išspręsti svarbias klausimus.

Daugeliui Skorpionų intuicija padės susidoroti su asmeninėmis problemomis, apsispręsti dėl ateities planų. Dienos pabaigoje laukite gerų naujienų. 

Šaulys (11.22-12.21)

Galimi nesusipratimai, neatmetami nesutarimai namuose. Bet jei nepasiduosite provokacijoms, tikrai rasite būdą, kaip įveikti visus sunkumus. 

Šį diena nebus vaisingiausia. Jums nereikėtų pervertinti savo jėgų. Geriau tiesiog atidėti rimtus užduočius ir ramiai pailsėti.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Verta nusiteikti optimistiškai. Daugelis Ožiaragiai šiandien linkę prisiminti nemalonius įvykius iš praeities; šis nenaudingas užsiėmimas tik atims energiją iš ženklo atstovų.

Šiandien net artimiausi žmonės ne visada jus palaikys, jie gali kritikuoti jus, išsakyti nemalonias, įžeidžiamas pastabas. Negalima atsakyti tuo pačiu. Konfliktai, priekaištai ir pretenzijos jums dabar nereikalingi.

Vandenis (01.21-02.19)

Ryte geriau neplanuoti ypač svarbių dalykų ir susitikimų. Šiuo metu jums bus sunkiau susikaupti, nei įprasta, bus didelė tikimybė klaidų ir klaidingų žingsnių.Vėliau situacija pastebimai pasikeis į gerąją pusę ir jus galėsite toliau judėti į priekį. 

Kai kurie Vandeniai atras talentų, kurie anksčiau nebuvo jiems žinomi.

Žuvys (02.20-03.20) 

Dienos pradžia žada malonius susitikimus, bendravimą su įdomiais žmonėmis. Jus pradžiugins ir įkvėps naujoms pergalėms geros naujienos.

Bus galimybė susirasti pagalbininkų ir bendraminčių, pasisemti naudingų patarimų iš kitų. Popietė bus sunkesnė. Emocinis fonas tampa įtemptas, jums sunku išlaikyti pusiausvyrą. Stenkitės išlikti ramūs ir nesivelti į ginčus.

Tegai:
horoskopas
Konteineriai apsauginių chalatų, arcchyvinė nuotrauka

Pasiruošimas antrajai COVID-19 bangai: Lietuvą pasiekė 60 tūkst. apsauginių chalatų

(atnaujinta 12:20 2020.06.06)
Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo, turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui

VILNIUS, birželio 6 – Sputnik. Ruošiantis galimai antrajai koronaviruso infekcijos bangai, Ekstremalių sveikatai situacijų centro (ESSC) medicinos atsargų rezervas bus papildytas dar 60 tūkst. apsauginių chalatų, kurie šia savaitę traukiniu sėkmingai iš Kinijos pasiekė Lietuvą.

Apie tai praneša Sveikatos apsaugos ministerija. 

Rotušės aikštė Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Šiuo metu iš Kinijos Lietuvą yra pasiekusi didžioji dalis dar kovo mėnesį padaryto asmens apsaugos priemonių užsakymo. Jomis buvo aprūpintos penkios greitosios pagalbos stotys ir penkios pagrindinės su koronavirusu kovojančios ligoninės – Santaros klinikos, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė, Respublikinė Šiaulių ir Panevėžio Respublikinė ligoninės – bei jų atsakomybės regione esančios valstybinės įstaigos. 

Turimų asmens apsaugos priemonių turėtų užtekti mažiausiai mėnesiui. 

Nuo birželio 1 dienos visos šalies gydymo įstaigos yra įpareigotos pačios organizuoti AAP pirkimą ir sandėliavimą. Taigi, darbuotojų saugumu ir reikiamų priemonių įsigijimu turės pasirūpinti įstaigų steigėjai, pavyzdžiui, ligoninės arba savivaldybės.

Šiuo metu asmens apsaugos priemonės iš rezervo pagal poreikį skiriamos mobiliems punktams ir karščiavimo klinikoms.

Tegai:
Lietuva, COVID-19
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (1935)
Dar šia tema
EBPO įvertino Lietuvos kovos su COVID-19 strategiją
Maskvoje taikomas eksperimentinis COVID-19 gydymo metodas
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Lietuvos visuomenė kreipėsi į prezidentą dėl Astravo AE

(atnaujinta 19:41 2020.06.06)
Visuomenės atstovai priminė valstybės vadovui apie apsaugos ES lygiu nuo grėsmių reikalavimą, kurį jis pats suformulavo

VILNIUS, birželio 6 - Sputnik. Lietuvos visuomenės atstovai atviru laišku kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ir prašė imtis lyderystės prieš artėjantį ES Rytų partnetystės viršūnių susitikimą ir pirmojo Astravo AE reaktoriaus paleidimą. Apie tai savo puslapyje Facebook papasakojo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Laišką pasirašė Nepriklausomybės akto Signatarai, partijų lyderiai, Seimo vicepirmininkai, beveik šešios dešimtys įvairias partijas atstovaujančių Seimo narių, keturios dešimtys profesorių ir mokslo daktarų, universitetų rektoriai, kiti mokslo, kultūros, švietimo, visuomenės lyderiai, rašytojai, žurnalistai, tinklaraštininkai, verslininkai, merai ir savivaldos atstovai.

Atviro laiško autoriai ragina prezidentą pasiekti, kad visuose būsimuose ES susitarimuose ir sprendimuose dėl Baltarusijos, taip pat ir vyksiančiuose 2020 m. birželio mėn., ne tik Latvija ir Estija, bet ir visa Europos Sąjunga palaikytų Lietuvos principinę poziciją dėl elektros energijos iš Astravo atominės elektrinės nepatekimo į Europos Sąjungos valstybių narių rinkas.

"Laiško autoriai priminė, kad šį reikalavimą suformulavo pats prezidentas savo 2019 m. rugsėjo 30 d. pareiškime "siekti ES lygiu apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, taip pat ir užtikrinant, kad nebūtų perkama jose pagaminta elektros energija. Tai reiškia, kad visuose būsimuose ES susitarimuose su Baltarusija turi atsispindėti Lietuvos pozicija dėl Astravo AE", - rašo Pavilionis.

Trečiadienį Vyriausybė nenusprendė dėl Baltijos šalių bendro susitarimo prekiaujant elektra su Baltarusija ir kitomis trečiosiomis šalimis. Kaip pažymėjo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Baltijos šalių susitarimas dėl atsisakymo pirkti elektrą iš Astravo AE — "balansavimas tarp geopolitikos ir kainų". 

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Ekspertas: Minskas iš Lietuvos atėmė visus kozirius Astravo AE klausimu
Ekspertas: pagaliau Linkevičius sąžiningai įvardijo kovos su Astravo AE priežastį