Sovietų kariuomenė įžengia į Vieną, archyvinė nuotrauka

Vienos katilas. Kaip Raudonoji armija "atsargiai" išlaisvino Austrijos sostinę

(atnaujinta 14:15 2020.04.13)
Strategiškai svarbi kryptis, tvirtove virtęs miestas ir dešimtys tūkstančių sovietų kareivių gyvybių, atiduotų už austrų laisvę — lygiai prieš 75 metus, 1945 metų balandžio 13-ąją, pasibaigė Vienos puolimo operacija, kurią istorikai pripažino viena ryškiausių karo metu

Nepaisant nuožmaus nacių pasipriešinimo, Raudonoji armija sugebėjo išlaisvinti Austrijos sostinę be kritinio sunaikinimo ir aukų tarp civilių gyventojų. Apie tai, kaip išlaisvinta Viena, — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Strateginiai tikslai

Austrija visada užimdavo ypatingą vietą Vokietijos vadovybės įtakos sferoje. Pirma, tai yra strategiškai svarbus pramonės centras su didelėmis naftos gavybos ir perdirbimo pramonės įmonėmis, tiekiančiomis Vermachtui degalus. Antra, per Austriją sovietų kariuomenei atsiverdavo kelias į Prahą ir Berlyną. Be to, ši šalis buvo Hitlerio gimtinė, kas turėjo didelę psichologinę reikšmę. Fiureris liepė išlaikyti Austriją ir jos sostinę iki paskutinės minutės.

Vienos gynybai vokiečiai mobilizavo visus miesto vyrus nuo 16 iki 60 metų į Trečiojo Reicho policijos būrius — Volkssturm. Be šaulių ginklų, naujiems įdarbintiesiems buvo išduoti "faustpatrone" (pirmasis vienkartinis prieštankinis granatsvaidis), skirti naikinti sovietų šarvuočius. Supurtyta kariuomenės drausmė dėl nuolatinių pralaimėjimų buvo sustiprinta pačiomis žiauriausiomis priemonėmis.

Венская наступательная операция 16 марта — 15 апреля 1945 года
Vienos puolimo operacija

1945 metų kovo pradžioje Vermachtas pradėjo puolimą Balatono ežero srityje. Hitleris norėjo išstumti Raudonąją armiją už Dunojaus ir, pasinaudojęs pauze, pradėti derybas su JAV ir Didžiąja Britanija. Reaguodama į tai, TSRS pradėjo Vienos operaciją.

Pagrindinis vaidmuo joje buvo skirtas 3-iajam Ukrainos frontui, vadovaujamam maršalo Fiodoro Tolbuchino. Kovo 15 dieną jo kariuomenė smogė Papės ir Soprono miestų kryptimi. Po kelių dienų prie jų prisijungė 2-ojo Ukrainos fronto būriai, buvę Budapešto srityje. Su Dunojaus flotilės ir 5-osios oro armijos palaikymu, jie pajudėjo Gjoro link.

Kelias į Berlyną

Aštuoniolika 3-iojo Ukrainos fronto divizijų su beveik keturiais tūkstančiais ginklų ir minosvaidžių, dviem šimtais tankų ir savaeigių artilerijos įrenginių netrukus apsupo ir nugalėjo didelę priešų grupę Sekesfehervaro rajone. Svarbu buvo užtverti galimus 6-osios SS tankų armijos, kuri buvo prie Balatono ežero, pasitraukimo kelius. Pagrindinės šios grupės pajėgos buvo užblokuotos Sekesfehervaro, Berhidos ir Polgardžio miestuose. Tačiau kai kurie būriai visgi mūšiais įveikė kelią į vakarus iki Vienos.

Советские танкисты и пехотинцы ведут бой на подступах к Вене
© Sputnik / Ольга Ландер
Sovietų tankistai ir pėstininkai Vienos prieigose

Sovietų kariuomenės puolimą kliudė specifinis Austrijos kraštovaizdis, kuris leido vokiečiams kruopščiai pasiruošti gynybai. Pagrindinėse teritorijose naciai iškasė prieštankinius griovius, įrengė priešpėstinių minų laukus. Raudonoji armija nuolat turėjo atlaikyti galingas kontratakas.

Daugybė upių ir kanalų, kalvų ir aukštumų padėjo naciams sulaikyti puolėjus, be to, dar sugebėdavo sukelti didelių nuostolių žmonėms ir įrangai. Bet sustabdyti Raudonąją armiją jau buvo neįmanoma.

1945 metų kovo 30 dieną 3-iojo Ukrainos fronto daliniai įžengė į Austriją, o balandžio 5 dieną Vienos priemiesčiuose prasidėjo nuožmios kovos. Vyriausiojo vado būstinė nustatė sąlygas: užimti miestą ne vėliau kaip balandžio 13–15 dienomis. Austrijos sostinė buvo atakuojama iš trijų krypčių vienu metu. 3-iojo Ukrainos fronto būriai pasistūmėjo iš pietų, tankų rikiuotės puolė iš vakarų ir užtvėrė priešo atsitraukimo kelią.

Советские войска вступают в Вену
Sovietų kariuomenė įžengia į Vieną

2-ojo Ukrainos fronto vienetai, palaikomi Dunojaus flotilės, kirto šiaurinį Dunojaus krantą ir įėjo iš rytų. Sovietų grupuotės skaičius siekė 640 tūkstančių kareivių ir karininkų. Puolime taip pat dalyvavo 100 tūkstančių Bulgarijos armijos karių. Puolėjai turėjo 17 tūkst. ginkluotės vienetų ir minosvaidžių, 1300 tankų ir apie tūkstantį lėktuvų.

Vieną gynė aštuonios tankų ir viena Vermachto pėstininkų divizija, pasitraukusi iš Balatono ežero teritorijos, taip pat iki penkiolikos atskirų pėstininkų batalionų ir Volkssturmo batalionų. Miesto prieigose vokiečiai sukūrė tvirtoves keliose gynybos linijose, bunkerių sistemas, apsaugotas kilometrais spygliuotos vielos ir minų laukų. Pačioje Vienoje iš anksto buvo parengta daugybė pozicijų ir įtvirtinimų.

Gatvės buvo užtvertos barikadomis ir blokadomis, kai kuriuose pastatuose buvo paslėpti tankai ir artilerijos sviediniai. Visi tiltai per Dunojų buvo susprogdinti. Jie paliko tik imperatoriškąjį tiltą, ant kurio perkėlė savo kariuomenę. Iš viso naciai į Vieną patraukė 430 tūkst. žmonių, šešis tūkstančius artilerijos vienetų, septynis šimtus tankų ir tiek pat lėktuvų.

Tvarkingas puolimas

Per puolimą Austrijos sostinėje sovietų kariuomenė aktyviai pritaikė įgūdžius, įgytus kovose už Stalingradą, Budapeštą ir kitus didelius miestus. Šturmo grupės (šauliai, minininkai, minosvaidininkai, snaiperiai) sistemingai užėmė rajoną po rajono.

Беженцы везут по дороге тележки со скарбом, в районе Вены, 1945 год
© Sputnik / Ольга Ландер
Pabėgėliai kelyje traukia vežimus su daiktais Vienos srityje. 1945 metai

Ypatumas buvo toks, kad nepaisant daugybės tankų ir savaeigių įrenginių, jie stengėsi nesunaikinti miesto. Sunkieji ginklai buvo naudojami labai atsargiai, kad būtų kiek įmanoma išsaugota architektūra. Hitlerininkai, kaip įprasta, buvo išstumiami iš namų šaulių ginklais ir rankinėmis granatomis.

Viena iš rimtų kliūčių, trukdžiusių sovietų kariuomenei, buvo Dunojaus kanalas, kurio plotis buvo apie penkiasdešimt metrų, o gylis — trys metrai. Vertikalūs granito krantai labai kliudė. Vokiečiai, sėdėję kitoje pusėje, įrengė daugybę šaudymo vietų ir valdė visą priekinį kraštą. Šturmo grupės ilgą laiką negalėjo jų išvilioti iš slėptuvių, net granatomis ir Molotovo kokteiliais. Padėjo tankai ir artilerija.

Raudonoji armija balandžio 13 dienos popietę užėmė visą Austrijos sostinę. Didelės žalos nepadaryta.

Vermachtas patyrė didelių nuostolių: į nelaisvę buvo paimta daugiau kaip 130 tūkst. karių, dešimtys tūkstančių vokiečių ir vengrų karių žuvo. Tačiau ir Raudonoji armija prarado apie keturiasdešimt tūkstančių kareivių ir karininkų, beveik du tūkstančius tankų, ginklų ir orlaivių.

Венская наступательная операция 16 марта — 15 апреля 1945 года
Raudonosios armijos kariai Vienoje

Nors daugelis austrų buvo ištikimi Hitleriui (daugiau nei milijonas tarnavo Vermachte), didžioji šalies gyventojų dalis sovietų karius pasitiko kaip išvaduotojus. Žmonės įteikė Raudonosios armijos kariams gėlių, pasitiko su muzika ir dainomis. Be to, TSRS vadovybė, dar prieš prasidedant Vienos puolimo operacijai, specialiu kreipimusi garantavo neteikti pretenzijų į dalį Austrijos teritorijos ir nekeisti valstybinės santvarkos. O Austrijos žmonėms buvo pažadėta padėti atkurti nepriklausomybę ir demokratines laisves.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Didysis Tėvynės karas, Raudonoji armija, Viena
Dar šia tema
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai už išlaisvinimą
Politologas: Lietuva pamiršta, kaip išsiplėtė jos teritorija po Antrojo pasaulinio karo
Ugnies viesulas: kodėl amerikiečiai sudegino Tokiją
Seimas priėmė antirusišką rezoliuciją dėl Antrojo pasaulinio karo
Medicininės kaukės

Lietuvė, serganti COVID-19, vaikštinėjo po miestą žinodama apie diagnozę

(atnaujinta 12:51 2020.10.30)
Medicinos darbuotojai moteriai pranešė, kad ji užsikrėtusi koronavirusu, tačiau ji vis tiek pažeidė saugos taisykles

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Joniškio rajono gyventoja sukėlė pavojų savo kraštiečiams užsikrėsti koronavirusu, pranešė Lietuvos policija.

Praėjusią savaitę Žagarės mieste vietinė gyventoja nesilaikė saviizoliacijos, būdama medicinos įstaigos informuota, kad serga COVID-19. Pranešama, kad ji laisvai judėjo po miestą, sukeldama pavojų kitiems užsikrėsti pavojinga liga.

Visi užsikrėtę COVID-19, turėję kontaktą su sergančiaisiais, ir žmonės, atvykę iš koronaviruso paveiktų šalių, turi laikytis saviizoliacijos. Šiuo metu saviizoliuojasi daugiau nei 28 tūkst. žmonių.

Už saviizoliacijos nesilaikymą Lietuvoje gresia baudžiamoji ar administracinė atsakomybė.

Naujausiais duomenimis, nuo pandemijos pradžios Lietuvoje užsikrėtė daugiau nei 13 tūkstančių žmonių, mirė 150 pacientų.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
LG: Baltarusijos sienos uždarymas nepaveikė geležinkelių transporto
Galėjo būti dešimtys tūkstančių: Lietuvos premjeras atsakė į kritiką dėl COVID-19
koronavirusas
 

Lietuvoje COVID-19 atvejų per dieną sumažėjo, tačiau mirčių skaičius išaugo

(atnaujinta 13:18 2020.10.30)
Dieną prieš tai buvo užfiksuotas absoliutus respublikos rekordas, kai atvejų skaičius siekė beveik tūkstantį

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Lietuvoje sumažėjo naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, nustatytų per dieną, skaičius, praneša Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija.

Per dieną buvo užfiksuoti 735 nauji COVID-19 atvejai. Iš viso visą laiką sirgo 13 823 žmonės, pasveiko 4691 pacientas, mirė 157 žmonės. Vakar buvo pranešta apie 150 mirčių.

Per dieną buvo paimti 12 736 ėminiai, per visą laiką — 1 010 596.

Pastarosiomis savaitėmis šalyje buvo sistemingai užfiksuoti nustatyti koronaviruso atvejai per dieną. Dieną prieš tai paskelbta apie absoliutų rekordą — Sveikatos apsaugos ministerija pranešė apie 950 naujų atvejų.

Tuo pačiu metu, pasak ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio, jei ne vyriausybės priemonės, sergančių žmonių skaičius būtų skaičiuojamas ne šimtais, o dešimtimis tūkstančių. Kaip pabrėžė premjeras, visose šalyse koronaviruso padėtis blogėja, palyginti su pavasariu.

Valdžia įvedė vietinius karantinus tose savivaldybėse, kuriose epidemiologinė padėtis yra ypač sunki. Dabar didžiuosiuose Lietuvos miestuose galioja apribojimai.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Lietuva, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
LG: Baltarusijos sienos uždarymas nepaveikė geležinkelių transporto
Europą užvaldęs naujo tipo koronavirusas pasiekė ir Baltijos šalis
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga lyderis Ramūnas Karbauskis

Lietuvos valdančiosios partijos lyderis priminė, pavyko pasiekti per ketverius metus

(atnaujinta 13:25 2020.10.30)
Kartu Karbauskis pažadėjo, kad jie bus "konstruktyvi ir aktyvi opozicija" ir nekels kliūčių naujai valdžiai

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Valdančiosios partijos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga lyderis Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad jie garbingai perduos valdžią Seimo rinkimus laimėjusiems konservatoriams, ir pasidalino tuo, ką jiems pavyko pasiekti per ketverius metus.

Jis pažymėjo, kad "valstiečiai" gerokai sumažino pajamų nelygybę ir skurdą šalyje, padidino pensijas, įvedė išmokas vaikams ir sugebėjo sukaupti valstybinį rezervą. Politikas pridūrė, kad to padaryti "iki mūsų buvusioms Vyriausybėms nepavyko".

"Mūsų valstybės skola, lyginant su kitomis šalimis, net ir po pirmosios COVID-19 bangos išlieka viena mažiausių ir, pasak ekonomistų, skolos valdymas priklausys nuo būsimos valdžios sprendimų. COVID-19 situacija, net vis dar augant susirgimų skaičiams, yra viena geresnių ES", — Facebook parašė Karbauskis.

"Valstiečių" lyderis pareiškė, kad partija didžiuojasi darbais, dėl kurių mirčių nuo alkoholio sukeltų ligų kelis kartus sumažėjo, o vaikai auga saugesnėje ir draugiškesnėje aplinkoje be tabako ir alkoholio. Pasak jo, už tai jie buvo praminti "draudikų partija".

"Į Lietuvą važiuoja užsienio ekspertai daryti tyrimus, o užsienio valstybės į juos investuoja milijonus, kad suprastų ir galėtų pasimokyti, kaip toks reguliavimas, kaip alkoholio reklamos draudimas žiniasklaidoje, per tokį trumpą laiką teigiamai paveikia socialinį gyvenimą, šeimų gerovę", — pasakė politikas ir pridūrė, kad alkoholio pramonė ir susijusios įmonės dėl reklamos draudimo prarado daug pinigų.

Karbauskis pažadėjo, kad "valstiečiai" bus "konstruktyvi ir aktyvi opozicija", o jų frakcija Seime bus stipri ir su kompetentinga "šešėline Vyriausybe". Jis taip pat pareiškė, kad jie netrukdys valdantiesiems dirbti, tačiau atidžiai stebės jų įstatymines iniciatyvas, vertins ir viešins, ar jos rengiamos žmonių gerovei, ar interesų grupėms.

"Aišku, nepaisant to, kad iš karto po rinkimų buvo įgarsinti pagrindiniai darbai, kurių imsis naujieji valdantieji, kaip alkoholio reklamos atšaukimas žiniasklaidoje, kaip marihuanos įteisinimas, ar prostitucijos legalizavimas, tikimės, kad jie turi ir konkretų svarbių darbų Lietuvai planą. Ypač, tą svarbiausią planą, kaip jie valdys COVID-19 situaciją bei jos padarinius socialiniam ir ekonominiam valstybės gyvenimui. Nes dabar, vertindami viešus būsimos premjerės Šimonytės ir konservatorių lyderio  Landsbergio pasisakymus, galime manyti, kad nėra jokio konkretaus plano", — pasakė politikas.

Jis taip pat pareiškė, kad rinkimus laimėjusi partija Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai nerodo jokių pasiruošimo vadovauti ženklų.

Pirmasis ir antrasis Seimo rinkimų turai vyko spalio 11 ir 25 dienomis. Šešios partijos sugebėjo įveikti penkių procentų barjerą. Tai yra Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis.

Tegai:
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Seimas, Ramūnas Karbauskis, Vyriausybė, Lietuva
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
"Euforijai nėra laiko": Lietuvos prezidentas kreipėsi į naujuosius Seimo narius
Landsbergių klano triumfas. Kaip nauji partneriai padės TS-LKD grįžti į valdžią?
Galėjo būti dešimtys tūkstančių: Lietuvos premjeras atsakė į kritiką dėl COVID-19