Sovietų kariuomenė įžengia į Vieną, archyvinė nuotrauka

Vienos katilas. Kaip Raudonoji armija "atsargiai" išlaisvino Austrijos sostinę

(atnaujinta 14:15 2020.04.13)
Strategiškai svarbi kryptis, tvirtove virtęs miestas ir dešimtys tūkstančių sovietų kareivių gyvybių, atiduotų už austrų laisvę — lygiai prieš 75 metus, 1945 metų balandžio 13-ąją, pasibaigė Vienos puolimo operacija, kurią istorikai pripažino viena ryškiausių karo metu

Nepaisant nuožmaus nacių pasipriešinimo, Raudonoji armija sugebėjo išlaisvinti Austrijos sostinę be kritinio sunaikinimo ir aukų tarp civilių gyventojų. Apie tai, kaip išlaisvinta Viena, — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

Strateginiai tikslai

Austrija visada užimdavo ypatingą vietą Vokietijos vadovybės įtakos sferoje. Pirma, tai yra strategiškai svarbus pramonės centras su didelėmis naftos gavybos ir perdirbimo pramonės įmonėmis, tiekiančiomis Vermachtui degalus. Antra, per Austriją sovietų kariuomenei atsiverdavo kelias į Prahą ir Berlyną. Be to, ši šalis buvo Hitlerio gimtinė, kas turėjo didelę psichologinę reikšmę. Fiureris liepė išlaikyti Austriją ir jos sostinę iki paskutinės minutės.

Vienos gynybai vokiečiai mobilizavo visus miesto vyrus nuo 16 iki 60 metų į Trečiojo Reicho policijos būrius — Volkssturm. Be šaulių ginklų, naujiems įdarbintiesiems buvo išduoti "faustpatrone" (pirmasis vienkartinis prieštankinis granatsvaidis), skirti naikinti sovietų šarvuočius. Supurtyta kariuomenės drausmė dėl nuolatinių pralaimėjimų buvo sustiprinta pačiomis žiauriausiomis priemonėmis.

Венская наступательная операция 16 марта — 15 апреля 1945 года
Vienos puolimo operacija

1945 metų kovo pradžioje Vermachtas pradėjo puolimą Balatono ežero srityje. Hitleris norėjo išstumti Raudonąją armiją už Dunojaus ir, pasinaudojęs pauze, pradėti derybas su JAV ir Didžiąja Britanija. Reaguodama į tai, TSRS pradėjo Vienos operaciją.

Pagrindinis vaidmuo joje buvo skirtas 3-iajam Ukrainos frontui, vadovaujamam maršalo Fiodoro Tolbuchino. Kovo 15 dieną jo kariuomenė smogė Papės ir Soprono miestų kryptimi. Po kelių dienų prie jų prisijungė 2-ojo Ukrainos fronto būriai, buvę Budapešto srityje. Su Dunojaus flotilės ir 5-osios oro armijos palaikymu, jie pajudėjo Gjoro link.

Kelias į Berlyną

Aštuoniolika 3-iojo Ukrainos fronto divizijų su beveik keturiais tūkstančiais ginklų ir minosvaidžių, dviem šimtais tankų ir savaeigių artilerijos įrenginių netrukus apsupo ir nugalėjo didelę priešų grupę Sekesfehervaro rajone. Svarbu buvo užtverti galimus 6-osios SS tankų armijos, kuri buvo prie Balatono ežero, pasitraukimo kelius. Pagrindinės šios grupės pajėgos buvo užblokuotos Sekesfehervaro, Berhidos ir Polgardžio miestuose. Tačiau kai kurie būriai visgi mūšiais įveikė kelią į vakarus iki Vienos.

Советские танкисты и пехотинцы ведут бой на подступах к Вене
© Sputnik / Ольга Ландер
Sovietų tankistai ir pėstininkai Vienos prieigose

Sovietų kariuomenės puolimą kliudė specifinis Austrijos kraštovaizdis, kuris leido vokiečiams kruopščiai pasiruošti gynybai. Pagrindinėse teritorijose naciai iškasė prieštankinius griovius, įrengė priešpėstinių minų laukus. Raudonoji armija nuolat turėjo atlaikyti galingas kontratakas.

Daugybė upių ir kanalų, kalvų ir aukštumų padėjo naciams sulaikyti puolėjus, be to, dar sugebėdavo sukelti didelių nuostolių žmonėms ir įrangai. Bet sustabdyti Raudonąją armiją jau buvo neįmanoma.

1945 metų kovo 30 dieną 3-iojo Ukrainos fronto daliniai įžengė į Austriją, o balandžio 5 dieną Vienos priemiesčiuose prasidėjo nuožmios kovos. Vyriausiojo vado būstinė nustatė sąlygas: užimti miestą ne vėliau kaip balandžio 13–15 dienomis. Austrijos sostinė buvo atakuojama iš trijų krypčių vienu metu. 3-iojo Ukrainos fronto būriai pasistūmėjo iš pietų, tankų rikiuotės puolė iš vakarų ir užtvėrė priešo atsitraukimo kelią.

Советские войска вступают в Вену
Sovietų kariuomenė įžengia į Vieną

2-ojo Ukrainos fronto vienetai, palaikomi Dunojaus flotilės, kirto šiaurinį Dunojaus krantą ir įėjo iš rytų. Sovietų grupuotės skaičius siekė 640 tūkstančių kareivių ir karininkų. Puolime taip pat dalyvavo 100 tūkstančių Bulgarijos armijos karių. Puolėjai turėjo 17 tūkst. ginkluotės vienetų ir minosvaidžių, 1300 tankų ir apie tūkstantį lėktuvų.

Vieną gynė aštuonios tankų ir viena Vermachto pėstininkų divizija, pasitraukusi iš Balatono ežero teritorijos, taip pat iki penkiolikos atskirų pėstininkų batalionų ir Volkssturmo batalionų. Miesto prieigose vokiečiai sukūrė tvirtoves keliose gynybos linijose, bunkerių sistemas, apsaugotas kilometrais spygliuotos vielos ir minų laukų. Pačioje Vienoje iš anksto buvo parengta daugybė pozicijų ir įtvirtinimų.

Gatvės buvo užtvertos barikadomis ir blokadomis, kai kuriuose pastatuose buvo paslėpti tankai ir artilerijos sviediniai. Visi tiltai per Dunojų buvo susprogdinti. Jie paliko tik imperatoriškąjį tiltą, ant kurio perkėlė savo kariuomenę. Iš viso naciai į Vieną patraukė 430 tūkst. žmonių, šešis tūkstančius artilerijos vienetų, septynis šimtus tankų ir tiek pat lėktuvų.

Tvarkingas puolimas

Per puolimą Austrijos sostinėje sovietų kariuomenė aktyviai pritaikė įgūdžius, įgytus kovose už Stalingradą, Budapeštą ir kitus didelius miestus. Šturmo grupės (šauliai, minininkai, minosvaidininkai, snaiperiai) sistemingai užėmė rajoną po rajono.

Беженцы везут по дороге тележки со скарбом, в районе Вены, 1945 год
© Sputnik / Ольга Ландер
Pabėgėliai kelyje traukia vežimus su daiktais Vienos srityje. 1945 metai

Ypatumas buvo toks, kad nepaisant daugybės tankų ir savaeigių įrenginių, jie stengėsi nesunaikinti miesto. Sunkieji ginklai buvo naudojami labai atsargiai, kad būtų kiek įmanoma išsaugota architektūra. Hitlerininkai, kaip įprasta, buvo išstumiami iš namų šaulių ginklais ir rankinėmis granatomis.

Viena iš rimtų kliūčių, trukdžiusių sovietų kariuomenei, buvo Dunojaus kanalas, kurio plotis buvo apie penkiasdešimt metrų, o gylis — trys metrai. Vertikalūs granito krantai labai kliudė. Vokiečiai, sėdėję kitoje pusėje, įrengė daugybę šaudymo vietų ir valdė visą priekinį kraštą. Šturmo grupės ilgą laiką negalėjo jų išvilioti iš slėptuvių, net granatomis ir Molotovo kokteiliais. Padėjo tankai ir artilerija.

Raudonoji armija balandžio 13 dienos popietę užėmė visą Austrijos sostinę. Didelės žalos nepadaryta.

Vermachtas patyrė didelių nuostolių: į nelaisvę buvo paimta daugiau kaip 130 tūkst. karių, dešimtys tūkstančių vokiečių ir vengrų karių žuvo. Tačiau ir Raudonoji armija prarado apie keturiasdešimt tūkstančių kareivių ir karininkų, beveik du tūkstančius tankų, ginklų ir orlaivių.

Венская наступательная операция 16 марта — 15 апреля 1945 года
Raudonosios armijos kariai Vienoje

Nors daugelis austrų buvo ištikimi Hitleriui (daugiau nei milijonas tarnavo Vermachte), didžioji šalies gyventojų dalis sovietų karius pasitiko kaip išvaduotojus. Žmonės įteikė Raudonosios armijos kariams gėlių, pasitiko su muzika ir dainomis. Be to, TSRS vadovybė, dar prieš prasidedant Vienos puolimo operacijai, specialiu kreipimusi garantavo neteikti pretenzijų į dalį Austrijos teritorijos ir nekeisti valstybinės santvarkos. O Austrijos žmonėms buvo pažadėta padėti atkurti nepriklausomybę ir demokratines laisves.

Tegai:
Antrasis pasaulinis karas, Didysis Tėvynės karas, Raudonoji armija, Viena
Dar šia tema
Estija apkaltino TSRS sukėlus Antrąjį pasaulinį karą
Apklausa: dauguma lenkų dėkingi Raudonajai armijai už išlaisvinimą
Politologas: Lietuva pamiršta, kaip išsiplėtė jos teritorija po Antrojo pasaulinio karo
Ugnies viesulas: kodėl amerikiečiai sudegino Tokiją
Seimas priėmė antirusišką rezoliuciją dėl Antrojo pasaulinio karo
Vakcina Pfizer/BioNTech, archyvinė nuotrauka

EK pritaria 1,8 mlrd. vakcinos dozių sutarčiai su "Pfizer"

(atnaujinta 10:44 2021.05.09)
EK pirmininkė Ursula von der Leyen išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Europos Komisija patvirtino susitarimą su "BioNTech" ir "Pfizer" tiekti 1,8 mlrd. vakcinų dozių. Apie tai šeštadienį, gegužės 8 dieną, pranešė EK vadovė Ursula von der Leyen.

"Džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad Europos Komisija ką tik patvirtino sutartį su "BioNTech" ir "Pfizer" dėl garantuoto 900 mln. vakcinos dozių tiekimo (pridėjus 900 mln. dozių rezerve) 2021–2023 metams", — parašė ji Twitter.

Taip pat EK pirmininkas išreiškė viltį, kad tai atvers kelią kitoms sutartims ir technologijoms.

Europos Sąjungos rinkoje dabar leidžiama centralizuotai naudoti keturias vakcinas — "Pfizer" ir "BioNTech", "Moderna", "AstraZeneca", "Johnson & Johnson". Be to, EK su "Sanofi-GSK" ir "CureVac" yra sudariusi vakcinų tiekimo į ES sutartis. Tačiau skiepijimo kampanija nevyksta sklandžiai. Visų pirma, buvo ir yra kai kurių preparatų tiekimo sutrikimų.

Tegai:
ES, vakcina, Pfizer/BioNTech, Europos Komisija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Alkesejus Isakovas, archyvinė nuotrauka

Rusijos ambasadorius Lietuvoje pasveikino veteranus su Pergalės diena

(atnaujinta 11:38 2021.05.09)
Jis pažymėjo, kad šiuo metu ypač svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai

VILNIUS, gegužės 9 — Sputnik. Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksejus Isakovas pasveikino veteranus ir tautiečius minint 76-ąsias Pergalės Didžiajame Tėvynės kare metines. Sveikinimai skelbiami diplomatinės atstovybės svetainėje.

Putinas Pergalės parade, nuotrauka iš įvykio vietos
© Sputnik / Михаил Метцель

"Nuoširdžiai sveikinu jus su Didžiosios pergalės 76-osiomis metinėmis! Gegužės 9-oji yra šventa data mums visiems. Šią dieną lenkiame galvas atmindami milijonus, žuvusius žiauriausiame ir kruviniausiame žmonijos istorijos kare", — sakoma pranešime.

Isakovas teigė, kad niekada nebus pamiršta, jog "mūsų šalis patyrė didžiausias aukas tais baisiais metais, vaidindama lemiamą vaidmenį nugalint nacizmą, sužlugdant planus užkariauti visą pasaulį, išvaduoti ne tik mūsų Tėvynę, bet ir Europą".

Jo teigimu, svarbu užkirsti kelią fašistinės ideologijos atgimimui ir nacių nusikaltėlių reabilitacijai, taip pat kovoti su bandymais klastoti istoriją ir patikslinti Antrojo pasaulinio karo rezultatus.

"Norėčiau palinkėti visiems geros sveikatos, geros nuotaikos ir dar daugelio gyvenimo metų! Jūs esate mums ryškus nesavanaudiško atsidavimo pareigai, neprilygstamo didvyriškumo, atsidavimo ir patriotizmo pavyzdys. Gražios šventės, mieli draugai! Laimingos pergalės dienos!" —  sakoma sveikinime.

Pergalės diena Rusijoje minima gegužės 9 dieną. Šią dieną šalies miestuose vyksta tradiciniai šventiniai renginiai: paradai, procesijos, gėlių padėjimas prie memorialų, koncertai. Didžioji dalis švenčių baigiasi fejerverkais. Daugelyje šalių šią dieną taip pat vyksta atminimo renginiai.

Lietuva kartu su Europa Pergalės dieną oficialiai gegužės 8 dieną, toks sprendimas motyvuojamas tuo, kad būtent šią dieną buvo pasirašytas Nacių Vokietijos besąlygiško pasidavimo aktas.

Interviu su Sputnik Lietuva politologas, Maskvos valstybinio pedagoginio universiteto (MPGU) Istorijos ir politikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Šapovalovas pabrėžė, kad Europos šalyse, taip pat ir Baltijos šalyse, atmintis apie Antrąjį pasaulinį karą yra neryški.

Tegai:
Aleksejus Isakovas, Rusijos ambasadorius, Pergalės diena
Klaipėdos uostas, archyvinė nuotrauka

Atsakas tikrai bus. Ar Lietuva supranta sankcijų kalbos su Baltarusija pasekmes

(atnaujinta 11:12 2021.05.09)
Lietuva pasisako už sankcijų Baltarusijos atžvilgiu griežtinimą. Ar dar neužtenka pasekmių?

Lietuva aktyviai remia ketvirto ES sankcijų Baltarusijos atžvilgiu paketo priėmimą. Tiesa, Europa neskuba, nes, matyt, nori ir kietą poziciją pademonstruoti, ir nenaudingų sau pasekmių (pirmiausiai ekonominių) išvengti. O Vilniui tuo tarpu tos pasekmės, atrodo, visai nesvarbios. 

Ligi šiol tęsiasi sanatorijos "Belorus" istorija, ir pažymėtina, kad jos darbuotojai linkę kaltinti dėl savo bėdų ne "Lukašenkos režimą", o Lietuvos Užsienio reikalų ministeriją. Šalies valdžios atstovai bandė sakyti, kad jie tik vykdo ES sprendimą, o sanatorijos darbuotojai tapo propagandos įrankiu. URM viceministras Egidijus Meilūnas pasiūlė rengti piketus Minske prie Baltarusijos prezidento administracijos, "kurioje ir yra įsikūrę šios situacijos, dėl kurios kenčia Lietuvos piliečiai, kaltininkai". Tačiau žmonių visa tai kažkodėl neįtikina ir tik papildomai piktina.

"Europos Parlamentas aiškiai parašė tai, ką aš, visi teisininkai ir sanatorijos darbuotojai kartojame nuo gruodžio mėnesio: sanatorija "Belorus" nėra įtraukta į asmenų ir subjektų, kuriems taikomos ribojamosios priemonės, sąrašą, ir už sankcijų taikymo stovi ne kas kitas, o Užsienio reikalų ministerija. Ar po tokio Europos Parlamento išaiškinimo URM ir jos vadovams užteks įžūlumo toliau meluoti, kad tai ES sankcijos? Gal laikas sustoti akiplėšiškai ir arogantiškai siųsti žmones protestuoti į Minską, kai tikrieji šios situacijos kaltininkai yra Vilniuje?" — savo socialinio tinklo paskyroje parašė ne koks nors paprastas pilietis, o Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

Kitas neigiamas dalykas Lietuvai, dėl kurio ji vėlgi gali kaltinti tik save, yra Baltarusijos naftos produktų tranzito per Klaipėdos uostą sustabdymas. Čia reikia dar kartą priminti, kad Lietuvos valdžios atstovai visą laiką aiškino, kad niekur tas Lukašenka šiuo atveju nepabėgs, nes jam tai ekonomiškai nenaudinga (o reiškia ekonominių politinės kritikos ir sankcijų "režimo" atžvilgiu pasekmių nebus). O jis ėmė ir pabėgo. Rezultatas — Klaipėdos uosto ir "Lietuvos geležinkelių" nuostoliai.

Visa tai adekvačius politikus priverstų ne apgailestauti, kad Baltarusijos veiksmai paremti ne ekonominiais, o politiniais argumentais, kaip tai padarė Lietuvos susisiekimo ministras Marius Skuodis, o patikėti, kad Lukašenka nejuokauja, ir susimąstyti dėl tolimesnių savo politikos pasekmių. Juk po naftos gali ateiti trąšų eilė. 

Pastaruoju atveju Lietuvoje toliau galvojama, kad niekas nepasikeis — taip pat todėl, kad 30 proc. Birių krovinių terminalo Klaipėdoje akcijų priklauso Baltarusijos bendrovei "Belaruskalij". Tačiau neseniai Baltarusijos premjeras Romanas Golovčenka pareiškė, kad su Rusija kalbama dėl galimybės perorientuoti į jos uostus ir trąšų eksportą bei pastatyti rusiškuose uostuose baltarusiškus terminalus. Suprantama, kad labai greitai tokie planai nerealizuojami, tačiau akivaizdu, jog, jeigu Lietuva nepakoreguos savo kurso Baltarusijos kryptimi, jie bus realizuoti. 

Gal laikas tai suprasti? Klaipėdos uostas, atrodo, supranta ir, kaip praneša žiniasklaida, dėl politinių priežasčių prarasdamas Baltarusijos bei Rusijos krovinius, dairosi į Ukrainos, Turkijos, Gruzijos ir net Kazachstano rinkas. Tačiau akivaizdu, kad tai komplikuoti variantai, ir paprasčiau būtų nesipykti su artimiausiais kaimynais.

Pagaliau, neseniai Lukašenka, kreipdamasis į šalies premjerą, pareiškė: "Tiesiog pasakysiu, kad suprastumėte: jei europiečiai nori problemų pas save dėl sankcijų, jas ir gaus. Daugiau nieko nesakysiu, laikas parodys. Bet jūsų paprašysiu: pateikite man informaciją apie didžiausius Europos projektus mūsų šalyje ir įmones, kurios buvo įkurtos Baltarusijos teritorijoje. Peržvelgsime jų darbą". Kartu jis pabrėžė, kad jokie Europos veiksmai neliks be atsako.

Savo ruožtu Baltarusijos vyriausybės vadovas tikisi, kad politiniuose ir verslo sluoksniuose Vakaruose galiausiai įsivyraus sveikas protas, ir jie sustabdys sankcijų spaudimą, nes tokios šalys, kaip Lietuva, Latvija ir Lenkija turi Baltarusijoje "rimtų verslo interesų". Kitaip tariant, jeigu Vilnius tęs savo agresyvią politiką Minsko atžvilgiu, greitai gali nukentėti Lietuvos verslas ne tik šalies viduje, bet ir Baltarusijoje.

Apibendrinant, galima konstatuoti, kad Lietuva jau skina karčius savo veiksmų, nukreiptų prieš kaimyninę valstybę, vaisius. Ateityje ekonominiai nuostoliai gali būti dar didesni, nes, kaip rodo praktika, Lukašenkos pradėjo vykdyti savo grasinimus. Tačiau kol kas nėra požymių, kad Lietuvos politika Minsko atžvilgiu pasikeis. Todėl su Baltarusija dirbančiam lietuviškam verslui geriau ruoštis blogiausiam scenarijui, nes Lietuvos politikai sprendžia svarbesnius klausimus.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva
Dar šia tema
Baltarusija ir "prezidentė" Sveta. Lietuvoje viskas paruošta "autonominei respublikai"
Baltarusija prašys Lietuvos išduoti kaltinamuosius dėl perversmo rengimo
Lietuva pasiskundė dirbtinai pakeltomis elektros kainomis dėl prekybos metodikos