Garbaus amžiaus moteris Vilniaus centre, archyvinė nuotrauka

Skurdinimo kelias: Lietuvos valdžia atsižadėjo "sėkmės istorijos"

(atnaujinta 18:30 2020.05.07)
"Eurostato" duomenimis, 9,4 % lietuvių yra taip apriboti vartojimo srityje, kad juos galima pripažinti gyvenančiais žemiau skurdo ribos

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Valdančiosios partijos LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kad vyriausybė neišves šalies iš dabartinės krizės, naudodama metodus, kuriuos konservatorių vyriausybė naudojo po 2008 metų krizės. Andriaus Kubiliaus komandos antikrizinę politiką Karbauskis pavadino "tautos skurdinimo keliu". Europos Sąjungos statistikos tarnyba sutinka su Lietuvos politiku: "Eurostatas" pripažino Lietuvą viena skurdžiausių ES šalių, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

Lietuva užėmė ketvirtąją vietą tarp ES šalių pagal gyventojų materialinį nepriteklių. "Eurostato" duomenimis, 9,4 % lietuvių yra taip apriboti vartojimo srityje, kad juos galima pripažinti gyvenančiais žemiau skurdo ribos.

"Beveik kas dešimtas lietuvis negali laiku apmokėti sąskaitų, normaliai maitintis ir išvažiuoti atostogų", — rašo Nosovičius.

Pasak jo, Lietuvą pagal šį liūdną materialinio nepritekliaus reitingą lenkia tik Bulgarija, kur kas penktas asmuo skursta, Graikija (vienas iš šešių) ir Rumunija (vienas iš aštuonių).

Net Latvijoje, kuri visuose Europos antireitinguose paprastai koja kojon eina su "Baltijos seserimi", materialinės atskirties rodiklis yra pastebimai mažesnis nei Lietuvos. Pagal gyventojų, nukentėjusių nuo materialinio nepritekliaus, skaičių Latvija užima tik devintą vietą su 7,8 proc. žmonių, gyvenančių ties skurdo riba.

Estija apskritai atitrūko — 18 vieta, 3,3 proc. gyventojų ties skurdo riba. Estijos rodiklis yra geresnis nei net kai kurių Vakarų Europos šalių: Belgijos, Prancūzijos.

Tačiau, pasak Nosovičiaus, Lietuva tvirtai užėmė skurdžiausios tarp Baltijos šalių ir vienos skurdžiausių Europoje vietą.

Taigi, Europos Sąjungos statistika išsklaido Lietuvos "sėkmės istorijos" mitą, kurį net nerausdama pasakoja Lietuvos valdžia tarptautinėje arenoje.

"Pasak Lietuvos diplomatų, ta visa naujausia Lietuvos istorija atsikračius "sovietinės okupacijos" jungo yra visiška sėkmė. Šiame oficialaus Vilniaus bandyme pūsti miglą į akis Vakarams yra tiek pat patologijos kaip ir begalinėse pasakose apie "Rusijos grėsmę", — pabrėžia straipsnio autorius.

Aleksandro Nosovičiaus teigimu, Lietuvos vadovybė patiria psichologinių problemų, kad pripažintų, jog Lietuva, praėjus 30 metų po nepriklausomybės atkūrimo, nėra tokia turtinga ir progresyvi, kaip jos vadovai žadėjo lietuviams 1990 metais sakydami, kad gyvenimas šalyje bus kaip Suomijoje.

Šiandien Suomija Europos materialinės gerovės reitinge užima ketvirtąją vietą iš viršaus, o Lietuva — iš apačios. Tačiau Vilnius toliau su buku atkaklumu pasakoja apie pasirinkto kelio sėkmę.

Dar įdomiau stebėti, kaip tikrovė nepaliaujamai ardo ir griauna mitą.

Lietuvos valdančiosios partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, kalbėdamas apie tai, kaip šalis bus išvesta iš krizės, "antikrizinę politiką", su kuria konservatorių vyriausybė "ištraukė" Lietuvą iš 2008-ųjų krizės, pavadino "tautos nuskurdinimu".
Karbauskis savo "Facebook" puslapyje rašė, kad dabartinė lietuvių karta ilgai prisimins dabartinę "koronakrizę" ir pasaulinę finansų krizę 2008–2009 metais.

"Suprantu, jog jūs dabar su nerimu laukiate Seimo tyrimų komisijos išvadų dėl klaidų padarytų 2008-2009 metų ekonominės krizės metu. Jūsų Vyriausybės klaidų, kurios tapo masinės emigracijos, verslo bankrotų ir žmonių skurdo priežastimi", — rašė LVŽS vadovas.

Jis mano, kad būtent "landsberginių" komandos "sėkmės istorija" paveikė šimtų įmonių uždarymą ir šimtų tūkstančių lietuvių emigraciją.

"Valstiečių" lyderis pabrėžia, kad valdančioji komanda dabar turi iš esmės kitokias vertybes nei "dešinieji", o krizės metu jie ketina padėti žmonėms, o ne sužlugdyti juos.

"Aš drįstu teigti, kad šiuolaikinė valdžia vadovaujasi visiškai kitomis vertybėmis ir prioritetais nei Kubiliaus laikų. Mes nespręsime krizės sukeltų problemų žmonių gerovės sąskaita", — rašė Karbauskis.

Seimo rinkimai Lietuvoje turėtų būti rengiami rudenį, o valdančiosios partijos lyderio kalbos atrodo kaip priešrinkiminė retorika ir de facto rinkimų kampanija.

Nepaisant to, Ramūnas Karbauskis pakartojo visus iki šiol Lietuvoje skambėjusius žodžius, susijusius su "Kremliaus propaganda", šmeižiančia didingos ir nepriklausomos demokratijos "sėkmės istoriją" šalia Baltijos jūros.

Juk liberalieji Vakarų ekonomistai ir pačios Lietuvos valdžia mano, kad strategija, kuria buvo bandoma įveikti Lietuvą nuo 2008–2009 metų užklupusią krizę, yra pažangi ir sėkminga. Jei ne Latvija, kur ekonomika buvo smukusi dar giliau, o vyriausybės kovos su krize priemonės buvo dar griežtesnės, lietuvio "diržų užveržimo" patirtis būtų buvusi vadinama pavyzdine.

Tačiau Lietuvos kovos su krize politika taip pat buvo laikoma veiksminga ir verta būti pavyzdžiu. Nes nereikėtų nutraukti Lietuvos "sėkmės istorijos".

Taip, 2008 metų krizė buvo sunki, jos įveikimas yra nauja sėkmė.

Dabar valdančiosios partijos vadovas vadina prieš dešimtmetį sukurtą "sėkmės istoriją" tautos nuskurdinimu, ir šį vertinimą netiesiogiai patvirtina Europos Sąjunga, kuri Lietuvą vadina viena skurdžių ES valstybių.

Taip tikrovė išsklaido mitus, o pateikiami "sėkmės" faktai, pasak straipsnio autoriaus, yra valdžios melas.

"Negali būti sėkminga šalis, iš kurios per antrosios nepriklausomybės metus pabėgo trečdalis gyventojų. Tokios šalies kelias yra ne sėkmės, o skurdo kelias", — apibendrina Nosovičius.

Tegai:
skurdas, lietuviai
Dar šia tema
Netekus ES subsidijų Lietuvai gresia ekonomikos kolapsas
Mes mirštame? Kovokime su Rusija: Lietuvos politikai stulbina savo logika
Lietuvos bankas papasakojo, kada šalies gyvenimo lygis pasieks ES
LB prognozė: atlyginimų augimo tempas beveik triskart viršys infliaciją
Kovo 2-oji

Kokia šiandien diena: kovo 2-osios šventės

(atnaujinta 22:40 2021.03.01)
Šią dieną gimė grupės "Bon Jovi" lyderis Džonas Bon Džovis ir pirmasis TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas

Kovo 2-oji yra 61-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 304 dienos.

Šiandien saulė teka 07:10, leidžiasi 17:54, dienos ilgumas 10 val. 44 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Dautara, Eitara, Eitaras, Eitarė, Eitas, Eitautas, Eitautė, Eitys, Elena, Helė, Helianta, Kovas, Marcelinas, Simplicijus.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1536 metais gimė vertėjas, istorikas, vienas iš lietuvių raštijos kūrėjų Jonas Bretkūnas. Mirė 1602 metais.

1864 metais Rusijos caras Aleksandras II išleido įsaką dėl Lenkijos Karalystės valstiečių reformos. Pagal jį valstiečiai tapo savo valdomos žemės savininkais. Įsakas galiojo ir Lietuvos Užnemunės dalyje.

1899 metais gimė prozininkas, dramaturgas, vertėjas Juozas Paukštelis. Mirė 1981 metais.

1912 metais gimė poetas Česlovas Masaitis.

1931 metais gimė poetė Aldona Gustas-Gustaitė.

1939 metais Fontainbleau, Prancūzijoje, mirė poetas, filosofas, Lietuvos diplomatas Oskaras V. Milašius. Gimė 1877 metais.

1921 metais gimė kino režisierius Vytautas Mikalauskas.

1990 metais buvo įkurtas komercinis bankas AB "Vilniaus bankas".

1992 metais Lietuva kartu su kitomis devyniomis valstybėmis tapo JTO Generalinės Asamblėjos nare.

2009 metais eidamas 80-uosius metus mirė žinomas grafikas, plakatų kūrėjas Vytautas Kaušinis. Gimė 1930 metais.

Ši diena pasaulio istorijoje

1067 metais pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėtas Minskas.

1498 metais portugalų tyrinėtojas ir keliautojas Vaskas da Gama (Vasco da Gama) ir jo ekipažas pasiekė Mozambiko salą per pirmąją kelionę į Indiją.

1801 metais prasidėjo karas tarp Ispanijos ir Portugalijos.

1836 metais Teksaso respublika paskelbė savo nepriklausomybę nuo Meksikos.

1855 metais mirė Rusijos caras Nikolajus I.

1868 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose savo veiklą pradėjo Ilinojaus universitetas.

1931 metais gimė pirmasis TSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas. 1990 metais apdovanotas Nobelio taikos premija už Šaltojo karo nutraukimą.

1942 metais gimė amerikiečių rašytojas Džonas Irvingas, parašęs romaną "Pasaulis pagal Garpą".

1949 metais kapitonas Džeimsas Galageris (James Gallagher) pirmą kartą lėktuvu nenutūpdamas apskriejo aplink pasaulį.

1951 metais įvyko pirmosios visų NBA žvaigždžių rungtynės.

1956 metais Prancūzija pripažino Maroko nepriklausomybę.

1962 metais gimė grupės "Bon Jovi" lyderis Džonas Bon Džovis.

1998 metais "Titanikas" (1998 filmas) tapo pirmuoju kino filmu, uždirbusiu 1 mlrd. JAV dolerių.

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai
Контрабанда сигарет под видом сельди

Silkė 1,5 milijono: Lietuvoje sulaikyta išradinga cigarečių kontrabanda

(atnaujinta 22:39 2021.03.01)
Lietuvos muitinės pareigūnai pareiškė, kad tai yra viena didžiausių cigarečių kontrabandų šiemet

VILNIUS, kovo 1 — Sputnik. Lietuvoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Kybartuose sulaikytos didelės cigarečių kontrabandos, praneša Lietuvos muitinės spaudos tarnyba.

Muitinės poste buvo sulaikytas Rusijos pilietis, kuris gabeno šaldytą žuvį. Vyras deklaravo, kad veža 23,6 tonos silkių tranzitu per Lietuvą į Rusijos Federaciją. Tačiau rentgeno kontrolės sistema patikrinus mašiną paaiškėjo, kad puspriekabėje buvo tik pusė deklaruoto krovinio — apie dešimt tonų šaldytos žuvies.

Likusią dalį užėmė cigarečių kontrabanda — žuvis ir rūkalai buvo sukrauti pramaišiui, "sumuštinio" principu, sudedant vieną silkių dėžių eilę, o kitą eilę jau formuojant iš cigarečių dėžių.

Iš viso buvo rastos 843 dėžės (421,5 tūkst. pakelių) su penkių rūšių cigaretėmis. Bendra šių rūkalų vertė su privalomais sumokėti mokesčiais — apie 1,5 mln. eurų.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Cigaretės buvo sulaikytos. Vilkiko vairuotojui, kuris prisipažino vežęs kontrabandą, skirta kardomoji priemonė — piniginis užstatas.

Tai viena didžiausių cigarečių kontrabandų šiemet Lietuvos muitinėje, kurios pareigūnai, dar nepasibaigus antram metų mėnesiui, jau sulaikė maždaug 1,7 mln. pakelių kontrabandos (jos vertė su mokesčiais — apie 6 mln. eurų), pridūrė Lietuvos muitinė.

Tegai:
Lietuva, cigarečių kontrabanda, kontrabanda, Lietuvos muitinė
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje
Dar šia tema
Muitininkai sulaikė du kontrabandos pilnus vilkikus su 2 mln. eurų vertės rūkalais
Pasienyje su Baltarusija sulaikytas vyras, gabenęs grynųjų pinigų kontrabandą
Muitininkai sulaikė statybiniais blokeliais užmaskuotą didelę cigarečių kontrabandą
Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų
Sulaikyti trys kontrabandos organizavimu kaltinami pasieniečiai