Jėzaus Kristaus skulptūra Vilniuje, archyvinė nuotrauka

"Tai pati uždariausia bendruomenė". Kur dabar gyvena Kristaus palikuonys

(atnaujinta 10:22 2020.05.12)
Stačiatikiai gegužės 10 dieną prisimena apaštalą Simeoną. Šis šventasis laikomas vienu iš nedaugelio Kristaus kraujo giminaičių, "Viešpaties kūno broliu"

VILNIUS, gegužės 11 — Sputnik. Tačiau iki šios dienos mokslininkai ir teologai ginčijasi: ar Jėzus turėjo brolių ir kraujo palikuonių. Kas jie iš tikrųjų buvo ir kaip tokia giminystė dera su įsikūnijusio Dievo Sūnaus bažnytiniu mokslu — aiškinosi RIA Novosti.

Brolis ar pusbrolis?

Evangelijoje yra epizodas, kuris jaudina daugelį tikinčiųjų. Kristus kažkodėl nepripažino savo artimųjų.

"Jėzui dar tebekalbant minioms, štai jo motina ir broliai stovėjo lauke ir norėjo su juo pasimatyti. Tuomet kažkas jam pranešė: "Štai tavo motina ir broliai stovi lauke, nori su tavim pasikalbėti". Jis atsakė pranešusiam: "Kas gi mano motina ir kas mano broliai?" Ir, ištiesęs ranką į mokinius, tarė: "Štai mano motina ir mano broliai! Kiekvienas, kas tik vykdo mano dangiškojo Tėvo valią, yra man ir brolis, ir sesuo, ir motina". — liudija evangelistas Matas (12, 46-50).

Taip pat minimas Simeonas. Jis vadovavo krikščionių bendruomenei Jeruzalėje daugiau nei keturiasdešimt metų, kol 107 metais romėnai įvykdė mirties bausmę eilinių persekiojimų metu. Bažnyčia oficialiai nurodo Simeoną kaip "panašų į Viešpatį kūnu".

Kristaus kraujo giminaičių versija dešimtmečiais buvo labai populiari tarp Biblijos tyrinėtojų. Jie atkreipė dėmesį į tai, kad pirmiausia senovės Judėjoje šeimos su vienu vaiku buvo kone smerkiamos. Antra, graikiškame Evangelijos originale kalbama apie "brolius", o ne apie "pusbrolius". Taip gimė teorija, kad Jėzus buvo pirmasis, bet ne vienintelis vaikas Juozapo ir Marijos santuokoje.

Tačiau prieš keletą metų autoritetingi Rašto ekspertai sukritikavo šią nuomonę. Faktas yra tas, kad aramėjų kalba, gimtąja Kristui ir jo pirmiesiems pasekėjams, neturi "pusbrolio" sąvokos.

"Nėra aiškaus skirstymo į brolius ir pusbrolius. Pastariesiems apibūdinti buvo naudojama alegorija, tačiau dažniausiai jie vartojo žodį "brolis", turėdami omenyje maždaug tokio pat amžiaus vyrus, turinčius bent kokį giminystės laipsnį", — pažymi amerikiečių mokslininkas Robertas Šielis.

Keturi sūnūs

Tačiau diskusijos tęsiasi. Evangelijoje sakoma, kad antrasis Jėzaus antrosios eilės pusbrolis buvo Jonas Krikštytojas. Šventasis Raštas taip pat trumpai mini dar keturis vardus.

"Argi Jis ne dailidė, ne Marijos sūnus, Jokūbo, Jozuės, Judo ir Simono (Simeono — Sputnik) brolis?!" — cituoja Nazareto, kuriame gyveno Kristus, gyventojus evangelistas Morkus (6,3).

Apie Jozuę ir Judą nieko nežinoma. Tačiau Jokūbas, kaip mano tyrėjai, buvo vienas pagrindinių krikščionių bendruomenės ginčo, kurio rezultatai tapo itin svarbūs jaunosios religijos atžvilgiu, dalyvių.

"Iš Judėjos atvyko žmonių, kurie įtikinėjo brolius: "Jei nesiduosite apipjaustomi pagal Mozės paprotį, negalėsite būti išgelbėti." Kilo nesutarimų ir didelių ginčų tarp jų ir Pauliaus bei Barnabo. Buvo nutarta, kad Paulius, Barnabas ir dar keletas nuvyks dėl šio ginčo į Jeruzalę pas apaštalus ir vyresniuosius." — pasakojama Naujojo Testamento Apaštalų darbų knygoje (15,1).

Dėl to Kristaus mokiniai 51 metais sušaukė tarybą, kurioje nusprendė priimti į savo tikėjimą ne tik žydus, bet ir pagonis.

"Pauliaus liberali politika ne žydų atžvilgiu triumfavo ir labai palengvino krikščionybės plitimą tarp graikų-romėnų pasaulio pagonių", — savo tyrime apie ankstyvąją krikščionybę apibendrina Biblijos tyrinėtojas iš Izraelio Geza Vermešas (Géza Vermes).

Tačiau, aiškina jis, Jeruzalės bendruomenė kelis dešimtmečius vis dar laikėsi žydų tradicijų. Visų pirma buvo išsaugotas viršenybės perdavimas Kristaus artimiesiems. Po Viešpaties brolio Jokūbo mirties 62 metais Simeonas, "kūnu panašus į Viešpatį", tapo Jeruzalės vyskupu.

Kai kurie tyrinėtojai mano, kad jis kartu su Jokūbu, Jozue ir Judu buvo Juozapo sūnus iš pirmosios jo santuokos. Našlys vedė Mariją ir, kaip rašoma Šventajame Rašte, "jos nepažinojo".

"Ir Vakarų krikščioniškose tradicijose Juozapas yra gerbiamas kaip skaistuolis, kuris saugojo Marijos nekaltybę. Todėl Vakarų krikščionims Viešpaties broliai yra labiau nutolę giminės", — RIA Novosti aiškina Biblijos studijų katedros docentas Konstantinas Polskovas.

Galbūt jie buvo jaunesniojo Juozapo brolio Kleopo sūnūs. Šis vardas kelis kartus minimas Evangelijoje, nes jo žmona Marija sekė Kristų iki Jo nukryžiavimo.

"Ir ten, ant kryžiaus, pagal Evangeliją, Viešpats atidavė apaštalą Joną teologą Dievo Motinai ir jam pavedė rūpintis motina. Taigi, ji nebeturėjo daugiau vaikų. Tai reiškia, kad nėra prieštaravimo tarp Kristaus giminaičių buvimo ir to, kad jis pagal dogmą yra įsikūnijęs iš Dievo per Mergelę Mariją", — sako tėvas Konstantinas.

"Mes radome Jo palikuonis"

Minimos Evangelijoje ir Kristaus įseserės. Tiesa, be vardų. III amžiaus bažnyčios istorikas Eusebijus iš Cezarėjos manė, kad jų vardai yra Marija ir Salomėja.

Popiežius Vilniuje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Андрей Богданов

Bet kokį vaidmenį jos atliko ankstyvojoje krikščionių bendruomenėje, nežinoma. Remiantis daugybe apokrifų, oficialiai Bažnyčios nepripažintų Kristaus ir apaštalų pasakojimų, jų sūnūs vienu metu pretendavo į lyderystę tarp Judėjoje gyvenusių krikščionių.

Tuose pačiuose apokrifuose, kuriuos daugiausia sudarė eretikų judėjimų pasekėjai, minimi įvairūs Kristaus palikuonys. Yra teorija, kad Jėzus buvo vedęs Mariją Magdalietę. 2000-ųjų pradžioje ją išpopuliarino amerikiečių rašytojas Denas Braunas (Dan Brown).

Autoritetingi Biblijos tyrinėtojai jau seniai tai paneigė. Kristus neturėjo vaikų, ir beveik neįmanoma atsekti jo sūnėnų ir dukterėčių giminės.

Tiesa, šis klausimas vis dar domina mokslininkus. 2015 metais Paduvos universiteto mokslininkai bandė surasti genetinius Kristaus giminaičius, remdamiesi biomedžiaga, paimta iš Turino drobulės. Manoma, kad po mirties Jėzus buvo suvyniotas būtent į ją.

"Tarp visų aptiktų ant audinio žmogaus mitochondrijų haplotipų, jie daugiausia priklauso etninei grupei, kuri Vakarų Europoje vis dar yra labai reta", — žurnalistams sakė tyrimo vadovas Džanis Barkačija (Gianni Barcaccia).

Meskelio šventė Aksume, Etiopijoje
© Sputnik / Антон Скрипунов

Kraujo mėginiai ant drobulės, jo teigimu, priklauso ketvirtajai grupei — rečiausiai Žemėje ir kuri daugiausia aptinkama Viduriniuosiuose Rytuose.

"Remdamiesi gautais duomenimis, mes galime daryti prielaidą, kad kalbama apie drūzus — uždarą etnokonfesinę grupę, kurios atstovai gyvena daugelyje sričių pietų Sirijoje ir Libane, taip pat šiaurės Izraelyje", — pažymi mokslininkas.

Būtent ten Jėzus Kristus gyveno ir skelbė pamokslus. Ir tada ten irgi buvo drūzai. Matyt, tuo metu jie išpažino judaizmą. VII amžiuje ten atvykus musulmonams, jie sukūrė savo doktriną, pagrįstą mistinėmis islamo tendencijomis.

"Dabar drūzai nepriima kitų etninių grupių atstovų į savo bendruomenę", — sako italų tyrinėtojas.

Tačiau, jo manymu, prieš du tūkstančius metų ši tauta nebuvo tokia uždara. Todėl visiškai įmanoma, kad jie ir yra tie patys Jėzaus Kristaus palikuonys.

Tegai:
krikšionybė
Kiaulpienė saulėlydžio metu, archyvinė nuotrauka

Birželio 4 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 21:39 2020.06.03)
Rytojaus horoskopas ragina pernelyg nepasikliauti diplomatija: nei jūs, nei aplinkiniai nebus tam nusiteikę. Atminkite, kad rytoj jūsų hormonų antplūdis pasieks aukščiausią tašką. Meilės impulsai bus ypač stiprūs ir jums bus labai sunku juos suvaldyti

Rytojaus horoskopas ragina pernelyg nepasikliauti diplomatija: nei jūs, nei aplinkiniai nebus tam nusiteikę. Atminkite, kad rytoj jūsų hormonų antplūdis pasieks aukščiausią tašką. Meilės impulsai bus ypač stiprūs ir jums bus labai sunku juos suvaldyti

Avinas (03.21-04.20) Šio ženklo moteriškosios lyties atstovės perspėjamos apie galbūt netrukus užsibaigsiantį romantišką nuotykį. Avinai vyrai turi pasirinkti tarp malonaus ir reikalingo. Teisingas pasirinkimas atneš pokyčių, kurie padidins sėkmės galimybes. Tikėtina neplanuota kelionė.

Jautis (04.21-05.21) Šeimos santykiuose reikėtų suvaržyti aistras, nes kitaip situacija gali būti nekontroliuojama — prasidės didelis kivirčas, kuris nieko gero nežada. Nepamirškite, kad kritinėse situacijose alkoholis yra blogas pasirinkimas. Jūsų laukia išbandymas tėvų ir vaikų santykiuose. Jei jums pavyks juos įveikti, tada viskas prisidės prie jūsų sėkmės, šeimoje karaliaus ramybė ir visiškas supratimas.

Dvyniai (05.22-06.21) Sulaikykite savo emocijas, kitaip jos bus pagrindinė jūsų kliūtis priimant teisingus sprendimus. Kai kuriuose konfliktuose prisiimsite kaltę. Nepulkite į neviltį, ne viskas taip blogai, situacija netrukus bus ištaisyta, tačiau kol kas kolegos ir vadovybė pastebės visas jūsų klaidas, nekreipdami dėmesio į visus jūsų charakterio pranašumus ir teigiamas savybes. Neaptarinėkite savo problemų su draugais ir artimaisiais ir nebandykite jų spręsti patys — vis tiek nieko gero neišeis, geriau viską atidėti, kol ateis palankesnis laikas.

Vėžys (06.22-07.22) Sunkumų nekils, jei neprisiimsite per daug. Atminkite, kad galite dalytis problemomis su kitais, o tarp jūsų draugų yra pakankamai žmonių, pasirengusių bet kada jums padėti. Sudaryti ir pasirašyti sutartis įmanoma tik tuo atveju, jei dokumentų turinys buvo kruopščiai ištirtas ir išanalizuotas, taip pat patvirtintas žmonių, kurių nuomone pasitikite. Santykiai su artimaisiais vystysis harmoningai, leisite kitiems imtis iniciatyvos. Bandymai bet kokia kaina reikalauti savo nieko gero neduos.

Liūtas (07.23-08.23) Likimas siunčia jums išbandymus. Nepalankus jūsų viršininkų ar darbuotojų požiūris gali smarkiai sugadinti jūsų nuotaiką. Blogos žinios supainios asmeninius santykius ar sukels nenumatytų išlaidų. Netinkama diena bet kokiam verslui. 

Mergelė (08.24-09.22) Dienos pradžioje būkite labai atsargūs, nepasitikėkite nepatikimais žmonėmis, šiandien galite lengvai apsigauti. Nereikėtų pradėti naujų dalykų — tai nėra pats geriausias laikas planuoti ir pradėti naujus projektus. Šiandien padėkite nelaimės ištiktam artimajam. Atsiradusios finansinės problemos bus trumpalaikės, todėl nenusiminkite, netrukus rasite gerą būdą joms įveikti.

Svarstyklės (09.23-10.22) Ši diena gali sukelti sumaištį mintyse ir veiksmuose — dėl to kaltas rytojaus Mėnulio užtemimas. Jums padės blaivus mąstymas ir kūrybiškas požiūris į bet kokios problemos sprendimą. Artimieji neabejoja jūsų nekaltumu ir palaikys jus.

Skorpionas (10.23-11.21) Šią dieną yra didelė šeimos kivirčų tikimybė. Turite pabandyti atsargiai išnarplioti šį mazgą, nenuplėšdami nei vienos gijos. Po juodų dienų vėl bus daug laimingų dienų. Ypatingą dėmesį atkreipkite į savo vaikus, jų sėkmes, sveikatą, pomėgius.

Šaulys (11.22-12.21) Kuo mažiau būsite emocingas, tuo geresnė bus diena. Daugeliui Šaulių diena bus kupina pagundų, kurioms bus nepaprastai sunku, bet būtina atsispirti. Žvaigždės išbando jūsų jėgas, todėl parodykite joms, kokie esate stiprūs! Šeimoje viešpataus ramybė ir supratimas. Būsite pasiruošę viskam, kad sukurtumėte patogią atmosferą artimiesiems, ir jie jums atsakys tuo pačiu. Vakaras gerai tinka romantiškiems pasimatymams ir pasivaikščiojimams. Galite sulaukti malonių staigmenų ir dovanų, įskaitant ir labai brangias.

Ožiaragis (12.22-01.20) Šiandien didelis jūsų profesinis krūvis, atsiras naujų rūpesčių ir atsakomybės, tačiau šios pastangos ne visada bus dosniai atlyginamos. Naudokite savo laiką teisingai ir efektyviai, jums tikrai pasiseks. Būtinai patikrinkite gaunamą informaciją, kitaip galite lengvai suklysti. Asmeniniuose santykiuose jūsų laukia sėkmė, dieną skirkite maloniam pokalbiui su artimaisiais.

Vandenis (01.21-02.19) Venkite per didelio nuovargio, skirkite savo kūnui kelias valandas gerai pailsėti, kitaip dėl per didelio nuovargio gali atsirasti galvos skausmas ir nemiga. Visus reikalus, išskyrus svarbius, geriau pavesti kam nors kitam. Šiandien visus svarbius susitikimus galite suplanuoti savaitės viduryje, kai jums tinkamiausias laikas. Galite skirti vakarą naujoms pažintims.

Žuvys (02.20-03.20) Sėkmė jums šiandien yra palanki ir visus planuojamus reikalus sėkmingai išspręsite greičiau, nei tikitės. Stiprinkite draugystę su kolegomis darbe, galite sėkmingai paversti savo priešus ištikimiausiais draugais. Būsite patrauklūs, žmonės norės bendrauti su jumis, tačiau būkite šiek tiek išrankūs, naiviai nepasiduokite maloniam dėmesiui — už jo gali slėptis savanaudiški kitų žmonių interesai.

Tegai:
horoskopas
Dar šia tema
Įvardytas keistas koronaviruso požymis
Mokslininkai įvardijo laukinius gyvūnus, kuriems yra rizika užsikrėsti COVID-19
Lėktuvas, archyvinė nuotrauka

Atnaujinami skrydžiai į Prancūziją, Daniją ir Suomiją

(atnaujinta 18:22 2020.06.03)
Užsienio reikalų ministerija ragina atsisakyti nebūtinų kelionių į Airiją, Ispaniją ir Maltą, kur sergamumas COVID-19 išlieka aukštesnis nei 15 susirgimų 100 000 gyventojų per pastarąsias 14 dienų

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Vyriausybė pritarė Užsienio reikalų ministerijos (URM) siūlymui atnaujinti reguliarius skrydžius į Paryžių, Kopenhagą, Bilundą, Nicą ir Turku, pranešė URM spaudos tarnyba.

Skrydžius atnaujinti prašė "SAS", "Wizzair" ir "airBaltic" oro bendrovės. Iš Vilniaus į Paryžių ir atgal skraidys "airBaltic". "SAS" iš Vilniaus ir Palangos į Kopenhagą ir atgal. "Wizzair" iš Vilniaus į Bilundą, Paryžių, Nicą ir atgal bei iš Kauno į Turku ir atgal.

Ketinantiems keliauti URM rekomenduoja atsakingai įvertinti bilietų įsigijimo galimybes į skrydžius, kuriems leidimai dar nesuteikti. Taip pat rekomenduojama iš anksto išsiaiškinti, kokius reikalavimus ir apribojimus taiko šalys, į kurias ketinama vykti.

URM kai kurioms ES valstybėms, Norvegijai, Islandijai ir Lichtenšteinui atšaukė aukščiausią perspėjimą "nevykti į užsienio valstybes", tačiau specifiniai perspėjimai vis dar išlieka. Be to, išlieka perspėjimas nevykti į Belgiją, Jungtinę Karalystę, Švediją ir Portugaliją.

Ministerijoje raginama atsisakyti nebūtinų kelionių į Airiją, Ispaniją ir Maltą, kur sergamumas koronavirusu liga išlieka aukštesnis nei 15 susirgimų 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų.

"Vykstantys į kitas Europos ekonominės erdvės valstybes yra raginami imtis atsargumo priemonių. Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad sergamumo situacija gali pasikeiti labai greitai ir tai gali lemti būtinų apribojimų tiek užsienio valstybėse, tiek Lietuvoje atnaujinimą", — rašoma pranešime.

URM, atsižvelgdama į tai, kad kad pradėjo veikti Lietuvos, Estijos ir Latvijos tarpusavio Supratimo memorandumas dėl tarpusavio kelionių apribojimų žemės, geležinkelio, oro ir jūrų transportu panaikinimo ir bendradarbiavimo COVID-19 krizės metu, nuo birželio 1 dienos jokių specifinių rekomendacijų vykstantiems į šias šalis neteikia.

Pirmadienį Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija paskelbė 27 valstybių, kurių piliečiai gali įvažiuoti į respubliką, sąrašą. Saviizoliacijos sąlygos bus privalomos tik Maltos, Airijos ir Ispanijos piliečiams. Draudžiama įvažiuoti į Lietuvą iš Švedijos, Jungtinės Karalystės, Portugalijos ir Belgijos.

Anksčiau Baltijos šalys savo piliečiams leido laisvai judėti. Jiems nereikia laikytis dviejų savaičių izoliacijos. Be to, Lietuva pasienyje su Latvija panaikino sienų kontrolę, vykdomi tik atsitiktiniai patikrinimai.

Nuo gegužės 11 dienos Lenkijos piliečiams buvo leista atvykti į Lietuvą verslo, darbo ir mokslo tikslais, Lietuvos piliečiai taip pat gali keliauti į Lenkiją. Abiejų šalių piliečiai galėjo nesilaikyti 14 dienų izoliacijos.

Tegai:
karantinas, koronavirusas, skrydžiai, Lietuvos respublikos užsienio reikalų ministėrija (URM)
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams
Per parą nustatyti tik du koronaviruso atvejai
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams