Немецкие солдаты сдаются в плен

Be senaties termino: kur slapstosi išlikę nacių nusikaltėliai

(atnaujinta 14:46 2020.05.12)
Prieš 75 metus baigėsi Didysis Tėvynės karas, tačiau po visą pasaulį vis dar slapstosi daug karo nusikaltėlių, jų ieškoma Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Kanadoje ir daugelyje kitų šalių, jiems gresia įkalinimas iki gyvos galvos ar mirties bausmė

VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Masiniai sušaudymai, kaimų deginimas, smurtas prieš civilius ir Raudonosios armijos kareivius — prieš 75 metus baigėsi Didysis Tėvynės karas, bet vis dar ieškomi už šiuos nusikaltimus atsakingi asmenys, nes juos reikia patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Apie tai, kaip Rusijos tyrimų komitetas ieško nacių budelių, RIA Novosti straipsnyje rašo Viktoras Zvancevas.

Mirties batalionai

Balandžio mėnesį Rusijos tyrimų komitetas (RTK) iškėlė baudžiamąją bylą pagal straipsnį "Genocidas" dėl Rostovo srities gyventojų, įskaitant moteris ir vaikus, žudynių. Per dvi dienas — 1942 metų rugpjūčio 11 ir 12 dienomis — "Sonderkommando SS-10a", saugumo policija ir SD įvykdė daugiau nei 27 tūkst. žmonių mirties bausmę.

"Naciai surinko žmones, kad neva juos evakuotų, — pasakoja ypač svarbių bylų vyresnysis tyrėjas Ilja Sidorenka. — Jie liepė pasiimti asmeninius daiktus, atiduoti butų raktus. Susodino į sunkvežimius, nuvežė prie iš anksto iškastų griovių, sušaudė ir palaidojo".

Bus tiriamos dar kelios baudžiamosios bylos dėl nusikaltimų, padarytų Didžiojo Tėvynės karo metais. Pavyzdžiui, 214 našlaičių nužudymas Jeiske 1942 metais.

"Ten taip pat veikė liūdnai pagarsėjusi Sonderkommand SS-10a, — teigė Sidorenka. — Jie turėjo mobilias dujų kameras, kuriose  žudydavo. Vaikus, kurių dauguma sirgo tuberkulioze ir kitomis ligomis, susodino į automobilius ir pakeliui į laidojimo vietą paleido dujas".

KGB ilgoji ranka

Tokie karo nusikaltimai kaip genocidas neturi senaties termino.

"Niurnbergo tribunolas padėjo pagrindą jų tyrimui, — aiškina Tyrimų komiteto Pagrindinės tyrimų valdybos vadovas Dmitrijus Manšinas. — Būtent tada ir buvo įvesta "genocido" sąvoka."

Dar karo metu buvo pradėta ieškoti karo nusikaltėlių — 1943 metais TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas išleido dekretą dėl bausmių fašistams ir išdavikams. Jis vis dar galioja.

Главный обвинитель от СССР, генерал-лейтенант Роман Андреевич Руденко во время выступления на Нюрнбергском процессе
© Sputnik / Виктор Кинеловский
TSRS vyriausiasis prokuroras generolas leitenantas Romanas Rudenka sako kalbą Niurnbergo teismo posėdyje

Po Antrojo pasaulinio karo įvairių šalių specialiosios tarnybos medžiojo pabėgėlius nacius visame pasaulyje. TSRS tuo užsiėmė KGB.

Viena garsiausių sovietinės kontržvalgybos operacijų yra Antoninos Makarovos, geriau žinomos kaip kulkosvaidininkė Tonka, demaskavimas. Nacių sukurtoje Vidurio Rusijos okupuotoje teritorijoje Lokotės Respublikoje ji vykdė mirties bausmes, ji šaudė partizanus ir jų artimuosius. Po karo ji ištekėjo už sužeisto raudonarmiečio, paėmė jo pavardę ir įsimaišė tarp civilių gyventojų. Net 30 metų.

1976 metais vienas iš Briansko gyventojų tarp atsitiktinių praeivių atpažino buvusį Lokotės kalėjimo vadovą Nikolajų Ivaniną. Jis buvo sulaikytas, tardytas ir tokiu būdu išsiaiškinta, kad prieš karą Makarova gyveno sostinėje. Tyrėjai patikrino visus su tokia pavarde, tačiau kulkosvaidininkės Tonkos nerado.

Антонина Макарова-Гинзбург (Тонька-пулеметчица)
Antonina Makarova-Ginzburg (kulkosvaidininkė Tonka)

Netrukus KGB tyrėjas Piotras Golovačiovas atkreipė dėmesį į vieną anketą, užpildytą kelionėms į užsienį. Maskvietis vardu Makarovas nurodė, kad jo sesuo gyvena Baltarusijoje. Prasidėjo jos slaptas sekimas, o keli buvę Lokotės kalėjimo kaliniai buvo pakviesti ją identifikuoti. Tie iškart atpažino kulkosvaidininkę Tonką. Makarova buvo sulaikyta.

Manoma, kad ji nužudė apie 1500 žmonių, pusantro šimto aukų mirtys buvo įrodytos dokumentais, tačiau to visiškai pakako mirties nuosprendžiui paskelbti.

Dokumentai ir DNR

Jei anksčiau karo nusikaltimų liudininkai padėdavo ieškoti nacių, tuomet dabar vis daugiau tenka pasinerti į archyvus. Tardytojai tiria daugybę dokumentų su liudytojų ir pačių mirties bausmės vykdytojų, kurie tardymo metu demaskuodavo vienas kitą, parodymais. Kai kurie archyvai buvo išslaptinti visai neseniai.

"Kai skaitai tardymo protokolus, tave apstulbina šių žmonių abejingumas, — sako Manšinas. — Jie ramiai pasakoja, kaip sušaudė ištisas šeimas. Net graudu pasidaro. Buvo bausmių vykdytojų, kurie žudė vaikus, verkiančius jau nužudytų motinų rankose. Tikiuosi, kad išslaptinimas tęsis ir mes sužinosime dar daugiau".

Пленные немцы на развалинах Севастополя около Графской пристани
© Sputnik / Евгений Халдей
Belaisviai vokiečiai ant Sevastopolio griuvėsių prie Grafskajos prieplaukos

Tyrimuose dalyvauja Rusijos mokslų akademijos darbuotojai ir istorikų-archyvarų bendruomenės atstovai — karo laikotarpio specialistai.

Paprastai baudžiamoji byla neapsiriboja vienu epizodu. Tas pats "Sonderkommand SS-10a" vykdė masines egzekucijas ne tik Krasnodaro krašte ir Rostovo srityje, bet ir kituose okupuotuose regionuose.

Vos radę masinį kapą, teismo ekspertai imasi darbo. Būtina nustatyti aukų skaičių, jų lytį, amžių ir, jei pasisekė, vardus ir pavardes. Šiuolaikinės technologijos ir DNR ekspertizė yra labai naudingos.

Visame pasaulyje

RTK bendradarbiauja su kitų šalių, daugiausia Vokietijos, specialiosiomis tarnybomis. Nors užsienio kolegos ne visada noriai užmezga ryšį.

"Dabar ieškome kelių asmenų, prisidėjusių prie nusikaltimų Novgorodo srityje, — pavyzdį pateikia Sidorenka. — Anksčiau jų ieškojo Estijos ir Latvijos valstybės saugumo institucijų darbuotojai. Mes ten išsiuntėme užklausas, tačiau atsakymo vis dar nėra".

Kovo viduryje "Istorinės atminties fondas" ir Žydų kultūros, tradicijų, švietimo ir mokslo rėmimo ir plėtros fondas paskelbė pranešimą, kuriame nurodyti 96 Latvijos SS legiono veteranų vardai ir trumpos biografijos. Penkiolika iš jų dabar gyvena Kanadoje.

RTK iškart prisijungė prie bylos — daugiau nei 50 legionierių iš šio sąrašo dabar tikrinami, ar jie nebuvo prisidėję prie nusikaltimų žmoniškumui pagal baudžiamąsias genocido bylas.

Члены зондеркоманды сжигают тела убитых газом заключенных Освенцима
"Sonderkommand" nariai degina Aušvico kalinių, nužudytų dujų kamerose, kūnus

Kanados teisingumo ministerija neliko nuošalyje. Pasak ministerijos atstovės spaudai Allison Storey, visos šalies teisėsaugos struktūros stengiasi, kad Antrojo pasaulinio karo nusikaltėliai neišvengtų bausmės.

Šios baudžiamosios bylos nebus baigtos, kol bus sugauti visi besislapstantys nusikaltėliai arba bus patvirtinta, kad jie nebegyvi. Didžiausia bausmė pagal straipsnį "Genocidas" yra kalėjimas iki gyvos galvos arba mirties bausmė.

Tegai:
nusikaltimas, karas, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Visa atsakomybė tenka Sovietų Sąjungai. Lietuva rado naujus Holokausto kaltininkus
Lietuvos prezidentas pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą
"Rosstat" įvertino TFSR gyventojų netektį per Didįjį Tėvynės karą
TSRS invazija: Pentagonas pateikė savo Antrojo pasaulinio karo versiją
Seime įvertino Vokietijos URM pareiškimą dėl Vokietijos kaltės II pasauliniame kare
Vokietija nusprendė "pažaboti" istorinius Rytų Europos karus su Rusija
Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis

Gražulis atskleidė, kas buvo tas pusnuogis vyras, pasirodęs per nuotolinį posėdį

(atnaujinta 14:58 2020.12.03)
Anot Gražulio, vakar nuotoliniame Kultūros komiteto posėdyje šalia deputato buvo žurnalistas Andrius Tapinas

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis penktadienio Seimo posėdyje turėjo aiškintis dėl nuotoliniame posėdyje už jo nugaros pasirodžiusio pusnuogio vyro.

Vakar socialiniuose tinkluose išplito vaizdo įrašas, kuriame matyti, kad nuotoliniame Kultūros komiteto posėdyje šalia Petro Gražulio pasirodė apsinuoginęs vyriškis. Vaizdo įrašą transliavo Seimo spaudos tarnyba. 13:45 val. ekrane pasirodė nežinomas asmuo, po to Gražulis išjungė kamerą.

Šiandien Seimo posėdyje politikas pateikė savo įvykių versiją.

"Gerbiami Seimo nariai, aš šiandien truputį pavėlavau į rytinį posėdį, nes žurnalistų minia tiesiog klausinėja, kas vakar buvo už nugaros. Kad jūs neklausinėtumėt, aš jums ir atsakau. Nes jau 10 Seimo narių manęs klausė. Tai buvo Andrius Tapinas, tikrai buvo Tapinas. Ir jeigu netikite, paklauskite jo paties", — teigė jis.

Gražulis pareiškė, jog žurnalistas tariamai jį "persekioja".

"Jis visur. Aš Gargžduose, Tapinas Gargžduose, aš Palangoje lankau Monikutę, savo dukrytę, jis po langais stovi. Aš Seime, jis bendrabutyje. Jis mane jau pusę metų persekioja. Ten buvo Tapinas, neturėkit jokių iliuzijų. Ir niekas manęs asmeniškai neklauskite", — sakė Gražulis.

Vakarykštį incidentą Kultūros komiteto posėdyje komentavo Lietuvos politikai ir visuomenės veikėjai, įvykiu susidomėjo ir šalies gyventojai. Per parą Kultūros komiteto posėdžio vaizdo įrašą peržiūrėjo daugiau nei 211 tūkst. žmonių.

"Šaliai, kurioje tiek žmonių domisi Kultūros komiteto posėdžiais, viskas bus gerai", — savo Facebook puslapyje parašė žurnalistas Andrius Tapinas.

Tegai:
Andrius Tapinas, Petras Gražulis
Dar šia tema
Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?
Tapinas sukritikavo "pernelyg užsiėmusius" vadovus
Nuotolinio posėdžio metu už Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis
"Būsiu pirmasis covidinis rinkimų nakties laidos vedėjas": Tapinas susirgo koronavirusu
Lentyna su konservais, archyvė nuotrauka

Pirkite konservus: lietuviai raginami apsirūpinti atsargomis avarijos Astravo AE atveju

(atnaujinta 14:54 2020.12.03)
Vidaus reikalų ministerija pažymi, kad žmonės turėtų būti pasirengę, nes nelaimės atveju atsakingų institucijų atstovų atvykimas užtruktų

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Lietuvos gyventojai buvo paraginti apsirūpinti maistu avarijos Baltarusijos atominėje elektrinėje atveju, praneša TASS su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

"Rekomenduojame gyventojams sukurti būtiniausių produktų atsargas trims paroms", — sakė Vidaus reikalų ministerijos atstovas Mindaugas Bajarūnas.

Gyventojams patariama į šį sąrašą įtraukti konservus, grūdus, aliejų, cukrų, vandenį.

Vidaus reikalų ministerija aiškina, kad žmonės turėtų būti pasiruošę, nes nelaimės atveju atsakingų institucijų atstovų atvykimas užtruktų.

Lietuva ir Astravo AE

Lietuva nuo pat atominės elektrinės statybų pradžios priešinosi projektui. Anot valdžios, elektrinės vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, pasirinkta "nepagrįstai", o pats projektas kelia "grėsmę šalies nacionaliniam saugumui".

Lietuvos valdžia ilgą laiką negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Latvijos vyriausybės vadovas Krišjanis Karinšas pareiškė, kad Ryga nutrauks prekybą elektra su Minsku, jei bus paleista BelAE, tačiau Latvija gali ir toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodamasi ryšiu tarp Latvijos ir Rusijos.

Tuo tarpu branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lapkričio pradžioje pirmasis BelAE energijos blokas buvo įtrauktas į bendrą Baltarusijos energetikos sistemą. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" nutraukė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumą iki nulio megavatų.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE
Dar šia tema
Baltarusijai išsiųsta Lietuvos protesto nota dėl Astravo AE paleidimo
Baltarusija patikslino Astravo AE komercinio paleidimo datą
Baltarusijos energetikos ministerija atsakė į pranešimus apie "incidentą" Astravo AE
Vilnius

Ekspertas: jei ne Rusija, Vakarai būtų pamiršę Baltijos šalis

(atnaujinta 15:03 2020.12.03)
Baltijos šalys, susidūrusios su neigiamu savo ekonomikos vystymusi, gali atkreipti Vakarų valstybių dėmesį tik pareiškimais apie mitinę Maskvos grėsmę, mano ekspertas Pavelas Feldmanas

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Baltijos šalys NATO viduje bando būti "pagrindinės rangovės" santykius su Rusija sunkinančių klausimų srityje, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos tautų draugystės universiteto Strateginių tyrimų ir prognozių instituto direktoriaus pavaduotojas, politikos mokslų kandidatas Pavelas Feldmanas.

"Neigiamos savo ekonomikos plėtros — gyventojų nuskurdimo, pramonės sunaikinimo — sąlygomis joms nelieka nieko kito, kaip tik pritraukti didesnių Vakarų partnerių, visų pirma, Jungtinių Amerikos Valstijų dėmesį, su klausimais susijusiais su tariamu karinio saugumo užtikrinimu Rytų Europoje, Baltijos šalyse, pietuose. Nors iš tikrųjų šioms šalims negresia jokia Rusijos "grėsmė". Jiems šis nuolatinis įtampos eskalavimas yra tiesiog jų pačių ekonomikos išgyvenimo gilioje depresijoje garantas", — pareiškė jis.

Feldmanas pažymėjo, kad Lietuva, Latvija ir Estija neturi ką pasiūlyti Vakarų Europai ir JAV.

"Jei Baltijos šalys šios "siaubingai pavojingos Rusijos akivaizdoje" nebūtų pozicionavusios kaip Vakarų forpostas, tada, tikriausiai, jos apskritai nebūtų įdomios Vakarams, nes neturi ką pasiūlyti nei Vakarų Europai, nei Jungtinėms Amerikos Valstijoms. <...> Jei ne Rusija, jos vargu ar sulauktų tiek dėmesio", — apibendrino jis.

Anksčiau Lietuva kartu su Čekija, Latvija ir Slovakija, paskelbė "būtinybę NATO glaudžiau bendradarbiauti su partneriais Juodosios jūros regione — Ukraina ir Sakartvelu".

Laikinai einantis užsienio reikalų ministro pareigas Linas Linkevičius atkreipė dėmesį į glaudesnio bendradarbiavimo su Ukraina ir Gruzija poreikį.

Tegai:
NATO, Rusija, JAV, Baltijos šalys
Dar šia tema
NATO pareiškė apie Rusijos "agresyvios politikos" tęsimą
Ukraina papasakojo apie stojimo į NATO sąlygas