Немецкие солдаты сдаются в плен

Be senaties termino: kur slapstosi išlikę nacių nusikaltėliai

(atnaujinta 14:46 2020.05.12)
Prieš 75 metus baigėsi Didysis Tėvynės karas, tačiau po visą pasaulį vis dar slapstosi daug karo nusikaltėlių, jų ieškoma Latvijoje, Estijoje, Vokietijoje, Kanadoje ir daugelyje kitų šalių, jiems gresia įkalinimas iki gyvos galvos ar mirties bausmė

VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. Masiniai sušaudymai, kaimų deginimas, smurtas prieš civilius ir Raudonosios armijos kareivius — prieš 75 metus baigėsi Didysis Tėvynės karas, bet vis dar ieškomi už šiuos nusikaltimus atsakingi asmenys, nes juos reikia patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Apie tai, kaip Rusijos tyrimų komitetas ieško nacių budelių, RIA Novosti straipsnyje rašo Viktoras Zvancevas.

Mirties batalionai

Balandžio mėnesį Rusijos tyrimų komitetas (RTK) iškėlė baudžiamąją bylą pagal straipsnį "Genocidas" dėl Rostovo srities gyventojų, įskaitant moteris ir vaikus, žudynių. Per dvi dienas — 1942 metų rugpjūčio 11 ir 12 dienomis — "Sonderkommando SS-10a", saugumo policija ir SD įvykdė daugiau nei 27 tūkst. žmonių mirties bausmę.

"Naciai surinko žmones, kad neva juos evakuotų, — pasakoja ypač svarbių bylų vyresnysis tyrėjas Ilja Sidorenka. — Jie liepė pasiimti asmeninius daiktus, atiduoti butų raktus. Susodino į sunkvežimius, nuvežė prie iš anksto iškastų griovių, sušaudė ir palaidojo".

Bus tiriamos dar kelios baudžiamosios bylos dėl nusikaltimų, padarytų Didžiojo Tėvynės karo metais. Pavyzdžiui, 214 našlaičių nužudymas Jeiske 1942 metais.

"Ten taip pat veikė liūdnai pagarsėjusi Sonderkommand SS-10a, — teigė Sidorenka. — Jie turėjo mobilias dujų kameras, kuriose  žudydavo. Vaikus, kurių dauguma sirgo tuberkulioze ir kitomis ligomis, susodino į automobilius ir pakeliui į laidojimo vietą paleido dujas".

KGB ilgoji ranka

Tokie karo nusikaltimai kaip genocidas neturi senaties termino.

"Niurnbergo tribunolas padėjo pagrindą jų tyrimui, — aiškina Tyrimų komiteto Pagrindinės tyrimų valdybos vadovas Dmitrijus Manšinas. — Būtent tada ir buvo įvesta "genocido" sąvoka."

Dar karo metu buvo pradėta ieškoti karo nusikaltėlių — 1943 metais TSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas išleido dekretą dėl bausmių fašistams ir išdavikams. Jis vis dar galioja.

Главный обвинитель от СССР, генерал-лейтенант Роман Андреевич Руденко во время выступления на Нюрнбергском процессе
© Sputnik / Виктор Кинеловский
TSRS vyriausiasis prokuroras generolas leitenantas Romanas Rudenka sako kalbą Niurnbergo teismo posėdyje

Po Antrojo pasaulinio karo įvairių šalių specialiosios tarnybos medžiojo pabėgėlius nacius visame pasaulyje. TSRS tuo užsiėmė KGB.

Viena garsiausių sovietinės kontržvalgybos operacijų yra Antoninos Makarovos, geriau žinomos kaip kulkosvaidininkė Tonka, demaskavimas. Nacių sukurtoje Vidurio Rusijos okupuotoje teritorijoje Lokotės Respublikoje ji vykdė mirties bausmes, ji šaudė partizanus ir jų artimuosius. Po karo ji ištekėjo už sužeisto raudonarmiečio, paėmė jo pavardę ir įsimaišė tarp civilių gyventojų. Net 30 metų.

1976 metais vienas iš Briansko gyventojų tarp atsitiktinių praeivių atpažino buvusį Lokotės kalėjimo vadovą Nikolajų Ivaniną. Jis buvo sulaikytas, tardytas ir tokiu būdu išsiaiškinta, kad prieš karą Makarova gyveno sostinėje. Tyrėjai patikrino visus su tokia pavarde, tačiau kulkosvaidininkės Tonkos nerado.

Антонина Макарова-Гинзбург (Тонька-пулеметчица)
Antonina Makarova-Ginzburg (kulkosvaidininkė Tonka)

Netrukus KGB tyrėjas Piotras Golovačiovas atkreipė dėmesį į vieną anketą, užpildytą kelionėms į užsienį. Maskvietis vardu Makarovas nurodė, kad jo sesuo gyvena Baltarusijoje. Prasidėjo jos slaptas sekimas, o keli buvę Lokotės kalėjimo kaliniai buvo pakviesti ją identifikuoti. Tie iškart atpažino kulkosvaidininkę Tonką. Makarova buvo sulaikyta.

Manoma, kad ji nužudė apie 1500 žmonių, pusantro šimto aukų mirtys buvo įrodytos dokumentais, tačiau to visiškai pakako mirties nuosprendžiui paskelbti.

Dokumentai ir DNR

Jei anksčiau karo nusikaltimų liudininkai padėdavo ieškoti nacių, tuomet dabar vis daugiau tenka pasinerti į archyvus. Tardytojai tiria daugybę dokumentų su liudytojų ir pačių mirties bausmės vykdytojų, kurie tardymo metu demaskuodavo vienas kitą, parodymais. Kai kurie archyvai buvo išslaptinti visai neseniai.

"Kai skaitai tardymo protokolus, tave apstulbina šių žmonių abejingumas, — sako Manšinas. — Jie ramiai pasakoja, kaip sušaudė ištisas šeimas. Net graudu pasidaro. Buvo bausmių vykdytojų, kurie žudė vaikus, verkiančius jau nužudytų motinų rankose. Tikiuosi, kad išslaptinimas tęsis ir mes sužinosime dar daugiau".

Пленные немцы на развалинах Севастополя около Графской пристани
© Sputnik / Евгений Халдей
Belaisviai vokiečiai ant Sevastopolio griuvėsių prie Grafskajos prieplaukos

Tyrimuose dalyvauja Rusijos mokslų akademijos darbuotojai ir istorikų-archyvarų bendruomenės atstovai — karo laikotarpio specialistai.

Paprastai baudžiamoji byla neapsiriboja vienu epizodu. Tas pats "Sonderkommand SS-10a" vykdė masines egzekucijas ne tik Krasnodaro krašte ir Rostovo srityje, bet ir kituose okupuotuose regionuose.

Vos radę masinį kapą, teismo ekspertai imasi darbo. Būtina nustatyti aukų skaičių, jų lytį, amžių ir, jei pasisekė, vardus ir pavardes. Šiuolaikinės technologijos ir DNR ekspertizė yra labai naudingos.

Visame pasaulyje

RTK bendradarbiauja su kitų šalių, daugiausia Vokietijos, specialiosiomis tarnybomis. Nors užsienio kolegos ne visada noriai užmezga ryšį.

"Dabar ieškome kelių asmenų, prisidėjusių prie nusikaltimų Novgorodo srityje, — pavyzdį pateikia Sidorenka. — Anksčiau jų ieškojo Estijos ir Latvijos valstybės saugumo institucijų darbuotojai. Mes ten išsiuntėme užklausas, tačiau atsakymo vis dar nėra".

Kovo viduryje "Istorinės atminties fondas" ir Žydų kultūros, tradicijų, švietimo ir mokslo rėmimo ir plėtros fondas paskelbė pranešimą, kuriame nurodyti 96 Latvijos SS legiono veteranų vardai ir trumpos biografijos. Penkiolika iš jų dabar gyvena Kanadoje.

RTK iškart prisijungė prie bylos — daugiau nei 50 legionierių iš šio sąrašo dabar tikrinami, ar jie nebuvo prisidėję prie nusikaltimų žmoniškumui pagal baudžiamąsias genocido bylas.

Члены зондеркоманды сжигают тела убитых газом заключенных Освенцима
"Sonderkommand" nariai degina Aušvico kalinių, nužudytų dujų kamerose, kūnus

Kanados teisingumo ministerija neliko nuošalyje. Pasak ministerijos atstovės spaudai Allison Storey, visos šalies teisėsaugos struktūros stengiasi, kad Antrojo pasaulinio karo nusikaltėliai neišvengtų bausmės.

Šios baudžiamosios bylos nebus baigtos, kol bus sugauti visi besislapstantys nusikaltėliai arba bus patvirtinta, kad jie nebegyvi. Didžiausia bausmė pagal straipsnį "Genocidas" yra kalėjimas iki gyvos galvos arba mirties bausmė.

Tegai:
nusikaltimas, karas, Antrasis pasaulinis karas
Dar šia tema
Visa atsakomybė tenka Sovietų Sąjungai. Lietuva rado naujus Holokausto kaltininkus
Lietuvos prezidentas pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą
"Rosstat" įvertino TFSR gyventojų netektį per Didįjį Tėvynės karą
TSRS invazija: Pentagonas pateikė savo Antrojo pasaulinio karo versiją
Seime įvertino Vokietijos URM pareiškimą dėl Vokietijos kaltės II pasauliniame kare
Vokietija nusprendė "pažaboti" istorinius Rytų Europos karus su Rusija
Pučkorių atodanga

Vilniuje lankytojus kviečia naujas pažintinis maršrutas

5
(atnaujinta 10:36 2020.06.07)
Alternatyvaus Vilniaus pažinimo platforma "Neakivaizdinis Vilnius" pristato maršrutą, pritaikytą keliauti su mažaisiais vežimėliuose

VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Pažintinis maršrutas "Gamtos taku su mažyliu" driekiasi Pavilnių regioninio parko teritorijoje, Belmonto apylinkėse, o trunka maždaug tiek, kiek ir pietų miegas – apie valandą, rašoma sostinės savivaldybės pranešime.

Kol mažyliai miegos gryname ore, tėvai keliaus lengvai pravažiuojamais takeliais ir galės pasigrožėti gamtos perliukais – kalvomis, sraunia Vilnia, įspūdinga atodanga – bei apžiūrėti istorines vietas: piliakalnius, dvarus ir malūnus, patrankų liejyklą.

"Nuolat sulaukiame klausimų apie „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutus, tinkamus tėvams su vaikiškais vežimėliais, tad nusprendėme pasiūlyti maršrutą, sukurtą specialiai jiems. Prasidėjusi vasara ir Tėvo diena – puiki proga jam pristatyti, tad kviečiame keliauti su šeima ir prisiminti, kad įspūdingų gamtos kampelių galima rasti nė neišvažiavus iš miesto," – apie naująjį maršrutą pasakoja Vilniaus miesto savivaldybės, Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vadovė Sonata Griškienė.

Be to, miesto studijų platformoje www.neakivaizdinisvilnius.lt galima rasti ir daugiau maršrutų, tinkamų šeimoms su vaikais vežimėliuose. Tai – Viršuliškės, Žirmūnai, Šnipiškės, Žvėrynas, Pilaitė (išskyrus vieną objektą, informacija maršruto aprašyme). Įvertinus savo galimybes keliauti siauresniais senamiesčio šaligatviais ir akmenuotu grindiniu, tėvams su vežimėliais taip pat siūlomi maršrutai "Atvirų kiemelių istorijos", "100 Lietuvos valstybingumo metų" ir "Vilniaus pokeris".

5
Tegai:
Vilnius
Dar šia tema
Lietuvos nacionaliniame parke vietoje "juodųjų archeologų" aptikta Lapė Snapė
Atgimsta Trakų Vokės dvaro sodyba: gražėja rūmai, antram gyvenimui prikeliamas parkas
Pieno produkacija, archyvinė nuotrauka

Lietuvoje populiarėja smulkiųjų maisto gamintojų veikla

(atnaujinta 10:00 2020.06.07)
Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai yra užsiimančių pieno produktų gamyba, žuvininkystės produktų, mėsos gaminių ir pusgaminių gamintojų

VILNIUS, gegužės 2 - Sputnik. Lietuvoje mėsos, pieno, žuvies ar žvėrienos gaminius nedideliais kiekiais gamina ir tiesiogiai vartotojams parduoda daugiau kaip pusė tūkstančio smulkiųjų ūkininkų ir žemės ūkio įmonių. 

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, trejus pastaruosius metus norinčiųjų užsiimti tokia veikla skaičius vidutiniškai padidėja 10 proc.

Šiuo metu Lietuvoje daugiausiai yra užsiimančių pieno produktų gamyba – 316, žuvininkystės produktų – 69, mėsos gaminių ir pusgaminių gamintojų – 66, paukščių, triušių auginimu mėsai – 31, kiaušinių tiekimu – 16, sumedžiotų laukinių gyvūnų mėsa – 8, o žvejų, rinkai tiekiančių sugautas žuvis, priskaičiuojama 155.

"Smulkiųjų maisto gamintojų veikla yra labai svarbi valstybės ekonomikai ir padeda išlaikyti šalies unikalumą, išsaugoti maisto gamybos tradicijas ir tradicinius maisto produktus. Todėl jau ne pirmus metus nuolat ieškome būdų, kurie paskatintų imtis smulkiosios gamybos, kad tokie gamintojai galėtų kuo paprasčiau surasti savo nišą ir savo vartotoją bendroje maisto rinkoje", – pabrėžia VMVT direktorius Darius Remeika.

Mažais kiekiais tvarkančiais maistą laikomi tie subjektai, kurie per savaitę pagamina ne daugiau kaip 500 kg mėsos gaminių ar 200 kg mėsos pusgaminių, per vieną kalendorinę dieną išdarinėja, perdirba ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų, ar gamina pieno gaminius savo ūkyje ne daugiau kaip iš 1 tonos žalio pieno per dieną.

Tegai:
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), Lietuva
Dar šia tema
Lietuviškų gyvūninės kilmės maisto produktų eksportas šiais metais išaugo 14 %
Lietuvoje pieno kainos krito beveik dešimčia procentų
Mokslininkai nustatė pieno produktų paros normą
Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Trampas padėkojo teisėsaugos pareigūnams veiksmus per protestus Vašingtone

(atnaujinta 11:08 2020.06.07)
Amerikos prezidentas pažymėjo, kad valdžia tikėjosi, jog protestuose Vašingtone dalyvaus žymiai daugiau žmonių

VILNIUS, birželio 7 — Sputnik.  JAV prezidentas Donaldas Trampas dėkoja policijai, Nacionalinei gvardijai ir JAV slaptajai tarnybai už veiksmus Vašingtone per protestus, kilusius dėl afroamerikiečio Džordžo Floido mirties sulaikymo metu, rašo RIA Novosti.

Amerikos prezidentas pažymėjo, kad valdžia tikėjosi, jog protestuose Vašingtone dalyvaus žymiai daugiau žmonių.

"Kolumbijos rajone susirinko kur kas mažiau žmonių, nei tikėtasi. Nacionalinė gvardija, Slaptoji tarnyba ir Kolumbijos apygardos policija atliko puikų darbą. Ačiū!" — Trampas parašė savo "Twitter" puslapyje.

Anksčiau buvo pranešta, kad šeštadienį Vašingtone surengta daugybė tūkstančių mitingų prieš rasizmą ir policijos smurtą, siekiant prisiminti

Twitter
© Sputnik / Александр Кряжев
Mineapolyje nužudytą afroamerikietį George'ą Floydą. Buvo pažymėta, kad šeštadienio renginiai Amerikos sostinėje vyko taikiai.
Anksčiau protestų ir riaušių banga nuslūgo po JAV miestus po mirties Mineapolyje, Floydo policijos rankose. Internete pasirodė vaizdo įrašas, kuriame policija antrankius uždėjo Floydui, numušė jį ir nukrito ant jo trijų, vienas iš jų žingsniavo jam ant kaklo keliu. Floydas vaizdo įraše kelis kartus sako, kad negali kvėpuoti, tada nusiramina. Jis mirė intensyvios terapijos metu. Prasidėjus riaušėms, keturi policininkai buvo atleisti, o vienas iš jų buvo apkaltintas žmogžudyste.

Tegai:
Vašingtonas, Amerika
Dar šia tema
Trampas: Vašingtonas pirmadienį buvo "saugiausia vieta Žemėje"
Trampas sako, kad Baidenas nežino, kaip nutraukti riaušes JAV
Trampas teigia, kad policija prieš protestuotojus nenaudojo guminių kulkų