Andrius Tapinas, archyvinė nuotrauka

"Iškilaus TSKP veikėjo sūnus": Savickas priminė Tapinui apie tėvo tarybinę praeitį

(atnaujinta 23:28 2020.05.23)
Žydrūną Savicką šioje istorijoje palaikė politologas Dovilas Petkus, kuris pateikė keletą faktų iš žurnalisto Laimono Tapino gyvenimo

VILNIUS, gegužės 21 — Sputnik. Lietuvos sportininkas galiūnas, stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamas Žydrūnas Savickas pareiškė, kad žurnalisto Andriaus Tapino tėvas Laimonas Tapinas buvo komunistas ir ilgą laiką vadovavo "sovietinės propagandos ruporui" — Lietuvos televizijai.

Sportininkas parašė, kad Laimonas buvo "iškilus TSKP veikėjas, sovietinis nomenklatūrininkas, Lenino ir Kapsuko premijų laureatas".

"[Tapino] tėvas buvo LKP centro komiteto narys, Tarybinės propagandos ruporo Lietuvos televizijos ilgametis vadovas. O ten be KGB palaiminimo vadovu netapsi. Taig vaikas užaugo prabangiam butelyje apsuptas komunizmo gėrio ir palaimos. Beje Laimonas Tapinas yra Sorošo fonfų kontorų vienas iš steigėjų Lietuvoje", — parašė Savickas.

Tapinas pasipiktino galiūno kritika. Savo Facebook puslapyje žurnalistas viską, ką Žydrūnas parašė, pavadino melu ir šmeižtu bei pareikalavo Savicko atsiprašyti.

"Mano tėtis nebuvo jokios Lenino partijos laureatas. Nebuvo jokio LKP Centro komiteto narys. Nebuvo ilgametis sovietinės televizijos vadovas. Nežinau, kaip ten su prabangiu buteliu, ar 60 kvadratų Žirmunuose skaitosi prabanga, tai čia nesiginčysiu", — parašė Tapinas.

Dviejų Lietuvos veikėjų konfliktą pakomentavo politologas Dovilas Petkus. Jo manymu, Tapinas bando "išbaltinti istoriją", tačiau faktai, apie kuriuos žino ne tik "privatūs rateliai", bet ir išdėstomi viešai prieinamuose šaltiniuose, kalba kitaip.

Politologas paneigia žurnalisto žodžius, kad "tokios Savicko istorijos išgalvotos ir reikalauja tučtuojau atsiprašyt", ir primena, kad Laimonas Tapinas universitete dėstė "partinės spaudos" istoriją. Tokia pozicija, jo teigimu, "tikrai ne bet kam iš kadrų buvo paliekamos tokios pareigos".

Petkus teigia, kad sovietmečiu visi televizijoje buvo susiję su komunistų partija, "ne išimtis ir Laimonas". Be to, Tapino tėvui buvo leista išvykti į Vakarus ir stažuotis Sorbonos universitete. Politologas pabrėžia, kad tais laikais ne į socialistinius kraštus, o į Vakarų valstybes vykti galėjo tik "super lojalūs režimui asmenys arba trumpiau tariant — agentai". Tokioms išvykoms tikrai KGB laiminimas buvo neišvengiamas.

"Tikrai nereikia kaltinti vaikų už tėvų nuodėmes, bet bandymus perrašyti istoriją irgi visada reikia pastebėti. Žinau, Žydrūnas stiprus vyras, bet sakydami tiesą mes dar stipresni", — parašė Petkus.

Laimonas Tapinas — Lietuvos eseistas, prozininkas, žurnalistas. Dėstė Vilniaus universitete. Jis buvo Lietuvos radijo ir televizijos pirmininkas, taip pat Žurnalistikos centro direktorius.

Tegai:
Andrius Tapinas, Lietuvos komunistų partija (LKP), TSRS, Lietuva
Dar šia tema
"Būk pasiryžęs — Visada pasiryžęs!" Spalvotas sovietmečio pionierių gyvenimas
Ekspertas: Rusija leido suprasti, kad Baltijos šalys ją "nurašė" be reikalo
Vilnius

Ne su bizūnu, o su komunikacija: Čaplinskas pasakė, kodėl karantino poveikio nematyti

(atnaujinta 19:56 2020.11.23)
Specialisto teigimu, šiuo metu pateikiama vien sausa statistikos komunikacija, o reikia atskiros švietimo kampanijos, kad patys žmonės norėtų prisidėti prie pandemijos valdymo

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas pareiškė, jog Lietuvoje karantino poveikio nematyti, nes trūksta atviros komunikacijos ir švietimo. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Čaplinsko teigimu, valdžios įvestų ribojimų tokia apimtimi, kaip yra dabar, pakanka.

"Visgi, jeigu taikomos karantininės priemonės neduoda norimo epidemiologinio rezultato, vadinasi, arba priemonės ne tos, arba visuomenė jų nepalaiko, nes kažko nesupranta. Greičiau peršasi mintis, kad visuomenė nepalaiko, todėl reikia kitaip dirbti su visuomene — keisti komunikacijos strategiją, tai yra pradėti tinkamai šviesti ir mokyti žmones", — pareiškė Čaplinsko.

Pasak specialisto, dabar tai nevyksta, nes yra susikoncentruota vien į sausą statistikos komunikaciją, o ne į atsakymus žmonėms kodėl.

Čaplinskas pažymi, jog šviesti žmones, tai nereiškia vieno politiko komunikuojančio apie draudimus kalbėjimas, bet tai atskira švietimo kampanija, kurioje prevencines žinutes skleidžia visuomenei žinomi žmonės, ekspertai, profesionalai, medikai. Pasak specialisto, tokie dalykai numatyti ir rekomenduojami Pasaulio sveikatos organizacijos parengtoje COVIDo komunikacijos strategijoje dar pavasarį.

"Dabar, tiesiog kuo skubiau reikia atsigręžti į žmones ne su bizūnu, karantinu ar kitais draudimais, o su atvira komunikacija ir švietimu, kad patys žmonės norėtų prisidėti prie pandemijos valdymo. Kitaip, rezultatų nebus, banguosime nuo karantino prie atlaisvinimo ir vėl prie karantino, net ir turint vakciną, ypač kai kas antras neketina ja skiepytis", — pažymėjo specialistas.

Per pastarąją parą Lietuvoje buvo nustatyta 1192 naujų koronaviruso atvejų. Šiuo metu patvirtintų atvejų skaičius respublikoje nuo pandemijos pradžios yra 48 226 žmonės. Pasveiko 11032 žmonės, mirė 392 pacientai.

Dėl blogėjančios epidemiologinės situacijos valdžia lapkričio 7 dieną trims savaitėms įvedė karantiną. Tačiau šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija siūlo pratęsti visuotinį karantiną dėl COVID-19 iki gruodžio vidurio.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje

 

Tegai:
Lietuva, Saulius Čaplinskas, karantinas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Čaplinskas suabejojo ​​duomenimis apie gydytojų, sergančių COVID-19, skaičių Lietuvoje
Sveikatos apsaugos ministras papasakojo, už ką iš tikrųjų atleido ULAC vadovą
"Turėk drąsos": protestas prieš kaukių dėvėjimą Vilniuje
Latvijos konditerijos įmonės Adugs produkcija

Prekybos tinklai Lietuvoje atsisakė bendrovės Latvijos prekių

(atnaujinta 18:34 2020.11.23)
Latvijoje konditerijos įmonės savininkas ir dar du vyrai įtariami prekyba žmonėmis, pinigų plovimu ir kūno sužalojimu

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Mažmeninės prekybos tinklas "Iki" Lietuvoje atsisakė pirkti Latvijos konditerijos įmonės "Adugs" produkciją dėl įmonės vadovo sulaikymo įtariant prekyba žmonėmis, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

"Būdami socialiai atsakinga bendrove, tiek sau, tiek visiems partneriams keliame aukščiausius profesinius ir etinius veiklos standartus. Tai jau ne pirmas atvejis, kai esame priversti priimti tokį principingą sprendimą ir stabdyti partnerystę, tačiau, kol nėra daugiau informacijos, dirbti kartu toliau negalime", — pasakė komunikacijos skyriaus vedėja Vaida Budrienė.

Parduotuvėse jau esantys konditerijos gaminiai bus išparduoti, tačiau naujų užsakymų nebus, kol atsakingos Latvijos valdžios institucijos nepaskelbs savo sprendimo, sakoma pranešime.

Be to, prekybos tinklai "Rimi" ir "Maxima" visose Baltijos šalyse atsisakė pirkti "Adugs" produkciją, praneša Sputnik Latvija.

Latvijoje konditerijos įmonės savininkas, o taip pat dar du vyrai, įtariami prekyba žmonėmis, pinigų plovimu ir kūno sužalojimu. Įtariamųjų atžvilgiu pradėtas baudžiamasis procesas.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad vienoje iš Latgalos konditerijos įmonių buvo išnaudojamas trečiosios valstybės piliečių darbas. Iš darbininkų buvo atimti dokumentai ir jiems nebuvo mokamas visas atlyginimas, tuo metu darbdavys jiems grasino išsiuntimu iš šalies. Pažymima, kad prieš juos buvo naudojama fizinė jėga.

Tegai:
Lietuva, Latvija