Mobilusis koronaviruso tyrimo punktas Vilniuje

Čaplinskas nesutinka su NVSC teiginiu, kad Lietuvoje nedaug besimptomių atvejų

(atnaujinta 20:53 2020.05.22)
ULAC vadovo teigimu, koronaviruso tiriami pagrinde tik simptomų turintys asmenys naudojant tyrimo iš nosiaryklės metodą, tuo metu klaidingai neigiamų rezultatų gali būti iki trečdalio

VILNIUS, gegužės 22 — Sputnik. Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas nesutiko su epidemiologų pareiškimu, kad Lietuvoje koronaviruso besimptomių atvejų yra nedaug. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Anksčiau Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė per spaudos konferenciją pareiškė, kad "Lietuvoje besimptomių atvejų yra pakankamai mažai, o gyventojai — sąmoningi: pajutę užkrečiamajai ligai būdingus simptomus lieka namuose, laiku kreipiasi į karštąją Koronos liniją ir liga, jei ji yra, laiku išaiškinama".

ULAC vadovas paklausė, kuo remiantis daromi tokie pareiškimai.

"Dėl gyventojų sąmonigumo pilnai pritariu ir ačiū jiems, bet kuo remiantis teigiama, kad besimptomių atvejų mažai tikrai neaišku, nes tokių epidemiologinių argumentų iki šiol nėra pateikta? Vien žmonių su simptomais testavimo rezultatai, dar nerodo, kad besimptomių atvejų yra mažai. Tai ne rodiklis", — parašė Čaplinskas.

ULAC vadovas pažymėjo, kad PGR metodu (tyrimas iš nosiaryklės) tiriami pagrinde tik simptomų turintys asmenys (klaidingai neigiamų rezultatų gali irgi būti iki trečdalio (apie 30-40%), o žmonėms su lengvai išreikštais simptomais praėjus 10 dienų nuo simptomų pradžios net 90% atvejų gaunami neigiami rezultatai, nors žmogus gali būti užsikrėtęs ir užkrėsti kitus.

Tuo tarpu, pasak Čaplinsko serologiniai tyrimai iš kraujo (gali būti greitieji ir ne greitieji, naudojant veninį kraują) iki šiol stabdomi dėl nesuprantamų priežasčių, nors galėtų atsakyti į daugelį neatsakytų klausimų. Todėl, ULAC vadovo teigimu, reikalinga tyrimų įvairovė.

Lietuvoje karantinas galioja nuo kovo 16 dienos, kol kas jis pratęstas iki gegužės pabaigos. Tačiau vyriausybė svarsto galimybę vėl jį pratęsti. Nepaisant tokio ilgo galiojimo valdžia palaipsniui švelnina apribojimus, dar vienas ribojimų atšaukimo paketas turėtų įsigalioti nuo birželio 1-osios.

Penktadienio duomenimis, Lietuvoje nustatyti 1604 (plius vienuolika per pastarąją parą) užsikrėtimo COVID-19 atvejai, pasveiko 1111 žmonių, mirė 61, tačiau NVSC atstovė per spaudos konferenciją patvirtino 62-ąją mirtį, kuri į statistiką bus įtraukta šeštadienį.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 4,9 milijono ligos atvejų, mirė per 327 tūkst. žmonių.

Koronavirusas — mitai ir tiesa
© Sputnik
Koronavirusas — mitai ir tiesa
Tegai:
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), koronavirusas, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2557)
Dar šia tema
Čaplinskas teigia, kad 80 procentų COVID-19 pacientų — besimptomiai nešiotojai
Mokslininkai, atlikę tyrimus su žiurkėnais, įrodė kaukių veiksmingumą kovoje su COVID-19
PSO pranešė apie rekordinį koronavirusinių infekcijų skaičių per parą
Kinija papasakojo, kaip apsisaugoti nuo antrosios koronaviruso bangos
Lietuvoje užsikrėtusiųjų koronavirusu skaičius viršija 1600
Vilnius

Lapkričio 24 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 15:25 2020.11.23)
Lapkričio 24 dienos horoskopas pataria Dvyniams būti atsargiems su pinigais; Avinams ir Vėžiams — skirti laiko bendravimui; Mergelėms — kantriai įveikti kelyje atsiradančius kliūtis; Liūtams — neleisti žmonėms piktnaudžiauti jūsų gerumu

Geriau netikėtis lengvos sėkmės. Net jei atrodys, kad viskas savaime sėkmingai susiklostys, vargu ar pavyks išvengti sunkumų.

Kartais problemos gali kilti būtent tuo metu, kai atrodys, kad tikslas yra labai arti. Tai daugelį gali išmušti iš pusiausvyros.

Svarbu vengti perkrovos visą dieną. Jei pasijausite pavargę, padarykite pertrauką. Negalavimo atveju kreipkitės į specialistą ir nesigydykite savarankiškai — tai gali būti pavojinga.

Avinas (03.21-04.20) 

Rytoj prognozuojama palanki diena bendravimui su senais pažįstamais ir naujų paieškai. Jūs lengvai rasite bendrą kalbą, greitai atspėsite, ko jie laukia ir apie ką svajoja, sugebėsite sužavėti bet kurį žmogų per kelias minutes.

Gali būti, kad kažkas jus įsimylės iš pirmo žvilgsnio. Greičiausiai, jūs apie tai atspėsite šiek tiek vėliau.

Darbuose gali būti šiek tiek painiavos, tačiau tai netrukdys jums įgyvendinti sumanytą, užbaigti tai, ką pradėjote. Galimi sunkūs momentai, tačiau jie neprivers prarasti optimizmo ir pasitikėjimo savo jėgomis.

Jautis (04.21-05.21) 

Rytoj bus sunku susitarti su aplinkiniais dėl kažko. Net tie, su kuriais anksčiau lengvai radote bendrą kalbą, šią dieną nenoriai konkaktuos, atsisakys daryti nuolaidas, gali būti nepatenkinti jumis. Tarpusavio pretenzijos augs kiekvieną valandą, o vakare reikės parodyti savitvardos stebuklus, kad išvengtumėte konfliktų.

Veikdami savarankiškai jūs sugebėsite pasiekti pasisiekimų, tačiau tai pareikalaus rimtų pastangų. Nepasiduokite, jei kelyje kils kliūčių. Jei būsite pakankamai atkaklūs, sugebėsite jas įveikti. Gali būti, kad teks pakoreguoti planus ir ką nors atidėti vėlesniam laikui.

Dvyniai (05.22-06.21) 

Rytoj nukreipkite savo energiją į taikų kanalą, kad diena būtų vaisinga. Geriau užsiimti naudingu darbu, nors ir ne labai svarbiu, nei ginčytis su aplinkiniais ir įrodyti savo teisumą tiems, kurie domisi tik savo nuomone.

Bus naudinga prisiminti kažkokius senų planų. Jūs tikrai rasite būdą, kaip juos įgyvendinti.

Su pinigais turėtumėte būti atsargūs, nes šią dieną būsite linkę juos išleisti madingiems, populiariems, bet nelabai naudingiems dalykams. Neskubėkite apsipirkti, jei pirkiniai nebuvo iš anksto suplanuoti. Verta pasikonsultuoti su žmonėmis, kurie garsūs savo protingu požiūriu į apsipirkimą ir investicijas.

Vėžys (06.22-07.22) 

Rytoj žadama malonaus bendravimo diena. Jūs lengvai užkariausite aplinkinių žmonių simpatijas, sumaniai vesite niekuo neįpareigojančius pokalbius, o patys atidžiai stebėsite žmones ir darysite išvadas, kurios padės išvengti klaidų.

Būtent šios dienos įvykiai gali inicijuoti pastebimus pokyčius jūsų asmeniniame gyvenime, jei nepasimesite ir laiku imsitės iniciatyvos. Galite pradėti studijuoti ar dirbti su nauju projektu, čia sėkmė labai tikėtina. Nebijokite imtis kažko visiškai naujo. Yra šansas, kad atrasite savyje talentų, apie kuriuos anksčiau nežinojote.

Liūtas (07.23-08.23) 

Rytoj jūs nuoširdžiai rūpinsitės aplinkinių gerove ir, žinoma, jiems tai patiks. Tačiau kažkas gali pabandyti piktnaudžiauti jūsų gerumu. Pabandykite duoti atkirtį tokiems žmonėmis, nedvejodami atsakykite tvirtu atsisakymu į jų prašymus, kitaip jie ilgai nepaliks jų ramybėje.

Vilnius, archyvinė nuorauka
© Sputnik / Владислав Адамовский

Galite išspręsti finansinius klausimus, įskaitant labai svarbius. Čia rimtų klaidų tikimybė yra minimali: jūs rasite optimalų panaudojimą savo pinigams ir nepraleisite galimybės uždirbti šiek tiek daugiau. Galimi neįprasti darbo ar kūrybinio bendradarbiavimo pasiūlymai.

Mergelė (08.24-09.22) 

Rytoj jūs norėsite lengvų pergalių ir greitų pasisekimų, tačiau šią dieną nereikia tikėtis nei vieno, nei kito. Geriau būkite kantrūs ir pasirengę tam, kad kelyje netikėtai atsiras kliūčių arba įvyks įvykis, kuris privers pakeisti planus.

Reikalai gali pareikalauti daugiau laiko nei įprasta, tačiau jūs vis tiek rasite galimybę susitikti su draugais ar mylimu žmogumi.

Šią dieną jums labai naudingas bendravimas su bendraminčiais. Būtent jo dėka jūs pavyks išlaikyti ramybę, nenusiminti, jei kažkas vyks ne pagal planą.

Svarstyklės (09.23-10.22) 

Rytoj prognozuojama nors ir ne pati vaisingiausia, tačiau maloni diena. Kardinalūs pokyčiai mažai tikėtini, tačiau kai kurie mažos staigmenos, malonūs netikėtumai yra visiškai įmanomi. Neatmetami ir sėkmingi sutapimai, kuriais pasistengsite pasinaudoti.

Bus galimybė pasikalbėti apie kai kuriuos svarbius dalykus su draugais ir kitais žmonėmis, kurie palaiko jūsų požiūrį į gyvenimą. Po tokio pokalbio jausitės kur kas labiau pasitikintys savimi, jūsų nuotaika pastebimai pagerės. Kai kurie šio ženklo atstovai gaus patarimų, kurių laikysis ir niekada dėl to nesigailės.

Skorpionas (10.23-11.21) 

Rytoj kuo mažiau jaudinsitės, tuo sėkmingesnė ir vaisingesnė bus diena. Ji suteiks jums galimybę greitai išspręsti darbo klausimus, apsisaugoti nedraugų išpuolių ir palikti konkurentus toli užpakalyje.

Tačiau svarbu tuo nesustoti, o judėti toliau. Tik tokiu požiūriu būsite visiškai patenkinti savimi ir jokia kritika nesugadins jūsų nuotaikos. Išsikelkite sau aukščiausius tikslus ir tikėkite savimi. Jūs pajėgūs daug, ir nesiklausykite tų, kurie tuo abejoja.

Šaulys (11.22-12.21) 

Rytoj vargu ar pavyks išvengti sunkumų, tačiau jie visi bus nerimti. Maži nesusipratimai su aplinkiniais, praradimai neprivers jūsų atsisakyti savo planų ar atidėti tai, kuo norėjote užsiimti šią dieną.

Kils daug gerų idėjų. Žmonėms jie patiks, todėl greitai turėsite pagalbininkų. Kartais galite skubėti ir dėl to daryti klaidų, tačiau jas laiku pastebėsite ir ištaisysite, todėl nereikia bijoti nemalonių pasekmių.

Galimos netikėtos naujienos, neplanuoti susitikimai su žmonėmis, bendravimo su kuriais pastaruoju metu jums labai trūko.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Rytoj diena atneš daugiau įtemptų akimirkų, nei norėtumėte. Be to, dažnai jūs galite aštriai reaguoti į kai kuriuos nereikšmingus įvykius, galite prarasti ramybę dėl smulkmenos.

Tiems, kurie užsiėmę svarbiais reikalais, bus šiek tiek lengviau. Tokie ženklo atstovai susitelks dėmesį į norimo rezultato pasisiekimą, o visa kita atidės vėlesniam laikui. Vėliau situacija pasikeis į gerąją pusę, o problemos išsispręs pačios.

Stenkitės daugiau dėmesio skirti smulkmenoms, ypač jei jos jums atrodo malonios. Tai yra dalykai, kurie laikui bėgant gali tapti jums labai svarbūs.

Vandenis (01.21-02.19) 

Rytoj svarbu išlikti ramiam ar bent jau atrodyti ramiam. Tai bus nelengva, ypač tiems, kam reikės bendrauti su skirtingais žmonėmis, ieškoti bendros kalbos su jais. Aplinkiniai dažnai bus nepatenkinti jumis, jie gali daryti nemalonių komentarų, kritikuoti, o jūs ne iš karto suprasite, kaip į tai reaguoti.

Laimei, artimieji bus jūsų pusėje ir jūs visada galite jais pasikliauti. Su visais kitais geriau elgtis kuo taktiškiau ir stengtis neduoti pretekstų naujiems išpuoliams. Humoro jausmas padės išlyginti daugybę aštrių kampų, tačiau įtemptiausiomis akimirkomis jums bus sunku susilaikyti nuo įžeidžiančių pokštų.

Žuvys (02.20-03.20) 

Rytoj dienos pradžia bus rami ir vaisinga. Jūs žinosite, kuo užsiimti ir kaip pasiekti tikslą, neatitrūksite nuo darbo dėl smulkmenų, stengsitės elgtis nuosekliai. Intuicija dažnai siūlys ką nors naudingo, ja galima visiškai pasitikėti.

Kartais žmonės, iš kurių nieko panašaus nesitikėjote, gali padėti.

Antroji dienos pusė bus sunkesnė, nes per tą laiką jūs būsite linkę norimą priimti kaip realiai egzistuojantį ir nepastebėti akivaizdžių dalykų. Skubūs sprendimai bus neteisingi, tačiau jūs nenorėsite to pripažinti, atkakliai laikykitės savo kliedesių.

Tegai:
horoskopas
Vilnius

Ne su bizūnu, o su komunikacija: Čaplinskas pasakė, kodėl karantino poveikio nematyti

(atnaujinta 19:56 2020.11.23)
Specialisto teigimu, šiuo metu pateikiama vien sausa statistikos komunikacija, o reikia atskiros švietimo kampanijos, kad patys žmonės norėtų prisidėti prie pandemijos valdymo

VILNIUS, lapkričio 23 — Sputnik. Buvęs Užkrečiamųjų ligų ir AIDS (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas pareiškė, jog Lietuvoje karantino poveikio nematyti, nes trūksta atviros komunikacijos ir švietimo. Apie tai jis parašė savo Facebook paskyroje.

Čaplinsko teigimu, valdžios įvestų ribojimų tokia apimtimi, kaip yra dabar, pakanka.

"Visgi, jeigu taikomos karantininės priemonės neduoda norimo epidemiologinio rezultato, vadinasi, arba priemonės ne tos, arba visuomenė jų nepalaiko, nes kažko nesupranta. Greičiau peršasi mintis, kad visuomenė nepalaiko, todėl reikia kitaip dirbti su visuomene — keisti komunikacijos strategiją, tai yra pradėti tinkamai šviesti ir mokyti žmones", — pareiškė Čaplinsko.

Pasak specialisto, dabar tai nevyksta, nes yra susikoncentruota vien į sausą statistikos komunikaciją, o ne į atsakymus žmonėms kodėl.

Čaplinskas pažymi, jog šviesti žmones, tai nereiškia vieno politiko komunikuojančio apie draudimus kalbėjimas, bet tai atskira švietimo kampanija, kurioje prevencines žinutes skleidžia visuomenei žinomi žmonės, ekspertai, profesionalai, medikai. Pasak specialisto, tokie dalykai numatyti ir rekomenduojami Pasaulio sveikatos organizacijos parengtoje COVIDo komunikacijos strategijoje dar pavasarį.

"Dabar, tiesiog kuo skubiau reikia atsigręžti į žmones ne su bizūnu, karantinu ar kitais draudimais, o su atvira komunikacija ir švietimu, kad patys žmonės norėtų prisidėti prie pandemijos valdymo. Kitaip, rezultatų nebus, banguosime nuo karantino prie atlaisvinimo ir vėl prie karantino, net ir turint vakciną, ypač kai kas antras neketina ja skiepytis", — pažymėjo specialistas.

Per pastarąją parą Lietuvoje buvo nustatyta 1192 naujų koronaviruso atvejų. Šiuo metu patvirtintų atvejų skaičius respublikoje nuo pandemijos pradžios yra 48 226 žmonės. Pasveiko 11032 žmonės, mirė 392 pacientai.

Dėl blogėjančios epidemiologinės situacijos valdžia lapkričio 7 dieną trims savaitėms įvedė karantiną. Tačiau šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija siūlo pratęsti visuotinį karantiną dėl COVID-19 iki gruodžio vidurio.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje

 

Tegai:
Lietuva, Saulius Čaplinskas, karantinas
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Čaplinskas suabejojo ​​duomenimis apie gydytojų, sergančių COVID-19, skaičių Lietuvoje
Sveikatos apsaugos ministras papasakojo, už ką iš tikrųjų atleido ULAC vadovą
"Turėk drąsos": protestas prieš kaukių dėvėjimą Vilniuje