Duona

Švedijos mokslininkai nuvainikavo penkis mitus apie duoną

(atnaujinta 21:10 2020.06.14)
Duona ne tik gali tapti veiksmingos dietos dalimi, bet ji taip pat reikalinga raudonųjų kraujo kūnelių gamybai bei efektyviam smegenų funkcionavimui

VILNIUS, birželio 12 — Sputnik. Duonos instituto specialistai ir mokslininkė dietologė Marija Sitel įvardijo penkis populiariausius mitus apie vieną populiariausių produktų —duoną — ir papasakojo, kodėl jie neatitinka realybės.

Ar juoda yra naudingesnė? Nesvarbu, kokia spalva, kategoriškai teigia švedų mokslininkai: duona gali būti tamsi dėl įpilto sirupo, o pastarojo negalima priskirti prie naudingų priedų. Pagrindinis dalykas, lemiantis duonos naudą, — tai neskaldytų grūdų kiekis joje.

Хлеб в магазине, архивное фото
© Sputnik / Владислав Адамовский
Duona parduotuvėje

Ar duona yra antsvorio priežastis? Kūno svorio pertekliui daro įtaką ne tiek tai, ką ir kokiais kiekiais jūs valgote, bet tai, kaip jūs išeikvojate gautą energiją. Be to, duona gali tapti veiksmingos dietos dalimi: pilno grūdo duonos gabalėlis pusryčiams ar pietums prisideda prie ilgą laiką trunkančio sotumo, todėl nereikia papildomų užkandžių tarp valgių.

Пекарня Хлеб-отец в приморской тайге
© Sputnik / Виталий Аньков
Duonos be mielių iš rupių miltų kepimas

Ar duona sukelia pilvo pūtimą? Mokslininkai ir su tuo nesutinka. Jie tvirtina, kad pilvo pūtimą gali sukelti stresas, neaktyvus gyvenimo būdas, nepakankamas skysčių kiekis organizme ir kai kurių maisto komponentų netoleravimas.

Домашний бездоржжевой хлеб можно попробовать и выбрать наиболее понравившийся вариант
Naminė duona be mielių

Ar duonoje yra blogųjų angliavandenių? Daugelis žmonių vengia valgyti angliavandenius, tuo tarpu jie yra būtini raudonųjų kraujo kūnelių gamybai ir efektyviam smegenų funkcionavimui. Mokslininkai neskaldytus grūdus vadina vienu geriausių angliavandenių šaltiniu.

Ржаной хлеб
© Photo: Depositphotos
Ruginė duona

Sumuštinis nėra maistas? Atvirkščiai, jis gali tapti visaverčiu maistu, jei jūs pasirinksite aukštos kokybės neskaldytų grūdų duoną ir pridėsite prie jos, pavyzdžiui, avokadą, kalakutieną, virtą kiaušinį ir špinatus — toks sumuštinis užtikrins ilgą sotumo jausmą ir gali gerai pakeisti pilnaverčius pusryčius.

Бутерброды
© CC0 / pixabay
Sumuštinis
Tegai:
duona, sveikata, sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai (63)
Lietuvos policija

Lietuvoje šiemet registruota 23% mažiau nusikalstamų veiklų

(atnaujinta 14:57 2021.04.19)
Tačiau sausio-kovo mėnesiais padaugėjo nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis skaičius

VILNIUS, balandžio 20 — Sputnik. Pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje užregistruota 9311 nusikalstamų veikų (t.y. 23,5 proc. mažiau nei pernai, per tą patį laikotarpį), ištirta 64,3 proc. visų nusikalstamų veikų, tai rodo Informatikos ir ryšių departamento duomenys.

Kaip pabrėžiama, sumažėjo automobilių vagysčių (64 proc.), viešosios tvarkos pažeidimų (42 proc.), plėšimų (42 proc.), vagysčių (42 proc.), nesunkių sveikatos sutrikdymų (38 proc.), turto sunaikinimo atvejų (37 proc.), nužudymų (7 nužudymais, arba 29 proc. mažiau), fizinio skausmo sukėlimo (24 proc.), sunkių sveikatos sutrikdymų (23 proc.), sukčiavimų (22 proc.), grasinimų nužudyti (8 proc.), sunkių ir labai sunkių nusikaltimų (3,5 proc.).

Tuo tarpu, per tris mėnesius registruotas analogiškas nusikaltimų elektroninėje erdvėje skaičius kaip pernai per tą patį laikotarpį.

Be to, sausio-kovo mėnesiais padaugėjo nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis medžiagomis (24 proc.) skaičius. Eismo įvykiuose žuvo 37 žmonės (14 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį).

Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, iki balandžio 18 dienos šalies keliuose įvyko 488 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo žmonės (28 proc. mažiau), sužeista 561 žmogus (27 proc. mažiau).

Taip pat buvo priminta, kad mažiau nusikaltimų buvo registruota ir praėjusiais metais. 2020 metais registruota 46 306 nusikalstamų veikų (t.y. 10 proc. mažiau nei 2019 metais).

Tegai:
nusikalstamumas, policija, Lietuva
Dar šia tema
Švenčionių rajone po savadarbėmis akėčiomis rastas miręs vyras
Pas girtą Lietuvos gyventoją rastas aparatas naminukei gaminti
Šiuo metu Lietuvoje vakcinuota beveik 40 procentų pareigūnų
Balandžio 20-oji

Kokia šiandien diena: balandžio 20-osios šventės

(atnaujinta 16:00 2021.04.19)
Šią dieną 1889 metais Austrijoje gimė būsimasis Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris

Balandžio 20-oji yra 110-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 255 dienos.

Šiandien saulė teka 06:08, leidžiasi 20:29, dienos ilgumas 14 val. 21 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.

Kinų kalbos diena 

Jungtinių tautų organizacija (JTO) paskelbė balandžio 20-ąją Tarptautine kinų kalbos diena. Kinų kalba — viena iš šešių JTO oficialių kalbų.

Kiekvienai iš šių kalbų skirta minėtina diena: prancūzų (kovo 20 d.), kinų (balandžio 20 d. ), anglų (balandžio 23 d.), rusų (birželio 6 d.), ispanų (spalio 12 d.), arabų (gruodžio 18 d.). Šios dienos skirtos kiekvienos iš kalbų istorijai ir kultūrai. Šiomis dienomis organizuojami kalbų kursai, vyksta įvairiausi kultūriniai, muzikiniai, pramoginiai renginiai.

Ši diena Lietuvos istorijoje

1716 metais Marienburge gimė Gotfrydas Ostermejeris, raštijos darbuotojas, lietuvių kultūros tyrinėtojas, pirmasis lietuvių literatūros istorikas, kunigas. Mirė 1800 m.

1797 metais gimė Mykolas Petkevičius, 1831 metų sukilimo dalyvis. Mirė 1834 m.

1902 metais gimė aktorius Mečys Chadaravičius. Mirė 1949 m.

1921 metais gimė dainininkas (operos bosas) Abdonas Lietuvninkas. Mirė 1994 m.

1922 metais gimė rašytoja Regina Songinaitė-Raslavičienė.

1961 metais panaikintas Kaliningrado srities, kaip uždaros pasienio zonos, statusas.

2007 metais eidamas 83-iuosius metus, Gotlando saloje Švedijoje mirė žymus lietuvių išeivijos dailininkas Eugenijus Mindaugas Budrys.

2008 metais mirė garsus lituanistas, ilgametis "Kultūros barų" vyriausiasis redaktorius Bronys Savukynas.

2012 metais lietuviška kino juosta "Tadas Blinda. Pradžia" atidarė Europos Sąjungos (ES) kino festivalį Kalkutoje.

Ši diena pasaulio istorijoje

1792 metais Prancūzija paskelbė karą Austrijai. Į karą prieš Prancūziją įsitraukė Prūsija, Sardinijos karalystė, Didžioji Britanija, Ispanija, Olandija, Neapolio karalystė ir Vokietijos valstybės.

1808 metais gimė Prancūzijos imperatorius (1852-1870) Napoleonas III.

1854 metais Austrija ir Prūsija sudarė sąjungą prieš Rusiją.

1887 metais Paryžiuje surengtos pirmosios automobilių lenktynės.

1889 metais Austrijoje gimė būsimasis Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris.

1927 metais Šveicarijoje gimė superlaidumo fizikas, inžinierius Karlas Miuleris, 1987 metais gavęs Nobelio premiją.

1993 metais per penkias kovų dienas Bosnijoje tarp kroatų ir musulmonų žuvo daugiau nei 200 žmonių.

2010 metais JAV erdvėlaivis "Discovery" su septyniais astronautais saugiai sugrįžo į Žemę, perskridęs visą Ameriką iš vakarų į rytus, užbaigdamas 15 parų, 6 mln. mylių kelionę į Tarptautinę kosminę stotį (TKS).

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai